Dauguma žmonių, dažniausiai ne vienerius metus, kenčia nuo varginančio lėtinio vidurių užkietėjimo. Negana to, šis sutrikimas yra lydimas ir kitų nemalonių simptomų, tokių kaip, pilvo pūtimas, pilnumo jausmas, žarnyno raižymas, padidėjęs dujų kiekis. Ilgainiui šie nemalonūs pojūčiai tampa kasdieniais mūsų palydovais ir priimami kaip natūrali savijauta, juk prie visko galima priprasti… Bet ar iš tikrųjų reikia prisitaikyti prie šio sutrikimo keliamo diskomforto? Šie simptomai gali reikšmingai paveikti mūsų bendrąją sveikatos būklę ir gyvenimo kokybę.
Kai kuriems iš mūsų vis dar sunku atvirai ir išsamiai kalbėti apie lėtinį vidurių užkietėjimą ir jo sukeliamus nusiskundimus, todėl vizito pas šeimos gydytoją metu, šios problemos dažnai lieka neišsakytos. Vietoje gydytojo konsultacijos, kenčiantieji nuo vidurių užkietėjimo mieliau renkasi savigydą menamomis saugiomis liuosuojančiomis arbatomis ar visuotinai vartojamais laisvinamaisiais nereceptiniais vaistais. Iš pradžių, toks gydymo būdas gali būti labai veiksmingas ir pakankamas. Tačiau galiausiai dauguma pacientų pastebi, kad po kurio laiko norėdami pasiekti juos tenkinantį liuosuojantį poveikį, turi pradėti didinti laisvinamųjų vaistų dozę ar net pakeisti juos į kitus, stipresnius vaistus. Deja, neilgai trukus ir vėl pastebima, kad poveikis tampa nepakankamas ir tai tik laiko klausimas kada vidurių užkietėjimas ir jo simptomai po truputį sugrįš ir pradės stiprėti: tuštinimasis vėl tampa nereguliarus ir sunkus, išmatos kietėja, pasireiškia varginantis pilvo pūtimas.
Dažniausiai tik po šių išgyvenimų ir patirties žmonės galiausiai ryžtasi pasikonsultuoti su savo gydytoju. Kuo jis gali Jums padėti?
Pirmas ir turbūt svarbiausias gydytojo patarimas būtų – nustokite vartoti laisvinamuosius preparatus, kuriuos vartojote iki šiol ir nuo kurių tapote priklausomas. Jis gali įtarti, kad vaistai, kuriuos Jūs vartojote galėjo pažeisti Jūsų žarnyną ir sutrikdyti normalią jo funkciją, todėl nėra tinkami ilgalaikiam vartojimui. Vietoje nuolatinio jų vartojimo turėtumėte keisti savo gyvenimo būdą: vartoti daugiau skaidulinių medžiagų, gerti daug skysčių, užsiimti aktyvia fizine veikla ir streso valdymu. Jei vien tik gyvenimo būdo pokyčiai nesuteiks norimo rezultato, Jums vertėtų rinktis tik burkstančiuosius laisvinamuosius vaistus ar daug skaidulinių medžiagų turinčius vaistinius preparatus, kurie nepažeidžia žarnyno, bet skatina normalią žarnyno veiklą ir nesukelia pripratimo.