Hempo

Kokio pilvo skausmo reikia išsigąsti?

Pilvo pūtimas, pykinimas, skausmas, deginimas – visi šie su virškinimo sutrikimais susiję pojūčiai pažįstami kiekvienam. Tačiau ne kiekvienas sugeba atskirti, kurie iš šių simptomų yra pavojingi, o kurių galima paprastai išvengti – tik pakoregavus mitybą.

Pilvo skausmus kiekvienais metais kenčia milijonai žmonių. Dažniausiai šio negalavimo priežastys visai nekaltos, skausmas labai greitai išnyksta. Tačiau kartais skausmas pilvo srityje perspėja apie rimtas sveikatos problemas. Taigi, ką reikėtų žinoti apie pilvo skausmus, ir kada nedelsiant kreiptis detaliam išsityrimui.

Simptomas: spazmai pilvo srityje, būklė pablogėja valgant ir pagerėja po apsilankymo tualete.

Kas tai galėtų būti: dirglaus žarnyno sindromas – sergant šia liga, virškinimo sistema pradeda netoleruoti tam tikro maisto.

Ką daryti: dirglaus žarnyno sindromą dažniausia suaktyvina tam tikri maisto produktai ir gėrimai. Specialistai pataria tiesiog išsiaiškinti, kam konkrečiai jautrus jūsų žarnynas ir tokio maisto paprasčiausiai vengti. Jeigu dirglus žarnynas smarkiai kartina jūsų gyvenimą, derėtų atvykti išsitirti ir pasikonsultuoti.

Būkite atsargūs: jeigu išmatose pastebėjote kraujo, pradėjo kristi svoris, turite rimtų tuštinimosi problemų, tai gali būti pirmieji žarnyno vėžio simptomai. Jeigu šiuos simptomus dar lydi karščiavimas, pykinimas ir vėmimas, gali būti, jog apsinuodijote maistu arba pasigavote rotavirusą.

Simptomas: skausmingi spazmai pilvo apačioje, aprimstantys po apsilankymo tualete. Kartais pasireiškia viduriavimas (išmatose gali būti kraujo).

Kas tai galėtų būti: kolitas arba divertikuliozė. Kolitas yra gaubtinės žarnos uždegimas. Diverkulioze susergama, kai storosios žarnos sienelėse susiformuoja savotiškos išvaržos, jas gali apimti infekcija.

Ką daryti: jeigu simptomai vis stiprėja, pakyla temperatūra, būtinai apsilankykite  – gali būti, jog pasigavote stiprią infekciją ir jums reikalingas gydymas.

Būkite atsargūs: tai aktualu moterims – jeigu vargina skausmas giliai dubens srityje, skausmas yra bukas, įkyrus ir nesiliauja dvi savaites, pradeda kristi svoris, būtina apsilankyti pas gydytoją. Gali būti, jog storosios žarnos sienelėse atsirado išvaržų, sergate endometrioze, kiaušidžių ar gimdos vėžiu.

Simptomas: deginantis skausmas krūtinkaulio apačioje, paaštrėjantis norint valgyti, kartais skausmą lydi pykinimas (neretai smogiantis naktimis).

Kas tai galėtų būti: gastritas – skrandžio gleivinės uždegimas, kurį gali sukelti įvairios infekcijos ar apsinuodijimas nekokybišku maistu.

Ką daryti: gastritas turėtų išnykti pašalinus jį sukėlusį veiksnį – tai gali būti viskas: pradedant aštriu maistu ir baigiant alkoholiu.

Būkite atsargūs: Jeigu jokio konkretaus problemą sukėlusio veiksnio neaptinkate, o skausmas nesiliauja daugiau nei dvi savaites, praradote apetitą, būtinai apsilankykite ir išsitirkite.  Tai gali būti skrandžio opa . Kai skausmas nėra aštrus, tačiau labai įkyrus, būklė pablogėja atsigulus, reikia nedelsiant kreiptis į specialistą – gali būti, kad jus užklupo lėtinis kasos uždegimas arba net kasos vėžys.

Simptomas: deginantis skausmas skrandžio srityje ar stemplėje.

Kas tai galėtų būti: rėmuo. Nemalonūs pojūčiai pasireiškia, kad skrandžio rūgštis iš skrandžio atkeliauja į stemplę ir pradeda deginti.

Ką daryti: galima vartoti preparatus nuo rėmens, vengti aštraus ir riebaus maisto.

Būkite atsargūs: jeigu kenčiate skausmus, sunku ryti, atrodo tarsi maistas užstringa stemplėje, tai gali būti vėžio simptomai. Pradėjus be jokios priežasties netekti svorio, taip pat būtina apsilankyti pas specialistus.

Simptomas: nemalonus jausmas, skausmas pilvo dešinėje. Skausmas gana intensyvus ir staigus, neretai užklumpantis suvalgius riebaus maisto.

Kas tai galėtų būti: tulžies akmenys – nedideli dariniai, susidarę iš cholesterolio ir apsistoję tulžies pūslėje.

Ką daryti: skausmas turėtų praeiti, tačiau jeigu tokie nemalonūs pojūčiai kankina nuolat, pakyla temperatūra, reikia skubėti pas gydytoją. Tulžies pūslės akmenligei gydyti yra įvairių metodų. Be to, kartą šią problemą turėję asmenys rizikuoja su ja susidurti ir ateityje.

Būkite atsargūs: jeigu tulžies pūslės akmenlige jau teko sirgti, prasidėjo gelta ar vargina karščiavimas, derėtų kreiptis į gydytoją,  kuris nustatys, ar nesergate tulžies pūslės vėžiu.

 

Simptomas: intensyvus skausmas nugaroje ir pilvo šonuose ar įkyrus skausmas kairėje pilvo pusėje.

Kas tai galėtų būti: inkstų ligos. Jeigu karščiuojate, gali būti, jog susirgote šlapimo takų infekcija. Jeigu sunku šlapintis, galbūt sergate inkstų akmenlige.

Ką daryti: jeigu susirgote šlapimo takų infekcija,  greičiausiai jums bus skiriama antibakterinis gydymas ir skausmą malšinantys vaistai. Nustačius inkstų akmenligę, gali tekti gultis į ligoninę. Kartais akmenis pavyksta ištirpdyti, kartais juos tenka šalinti.

Būkite atsargūs: aukščiau išvardyti simptomai bei kraujas šlapime, karščiavimas ir daugiau nei dvi savaites nesiliaujantis skausmas gali perspėti apie rimtą inkstų infekciją ar inkstų akmenligę.

Simptomas: nepertraukiamas ir stiprus skausmas pilvo centre, neretai nukeliaujantis ir į pilvo dešinio šono apačią. Neretai skausmą lydi pykinimas ir karščiavimas.

Kas tai galėtų būti: apendicitas – aklosios žarnos kirmėlinės ataugos uždegimas.

Ką daryti: kartais diagnozuoti apendicitą gali būti gana sunku, todėl, kilus bent menkiausiam įtarimui, derėtų kreiptis į specialistus. Diagnozei pasitvirtinus, apendicitą teks pašalinti. Tai viena iš dažniausiai pasaulyje atliekamų operacijų.

Būkite atsargūs: jeigu vargina ne  tik aukščiau išvardinti simptomai, bet ir pilvo pūtimas, širdis plaka kaip pašėlusi, gali būti, jog apendicitas jau trūkęs – be skubios medikų pagalbos neišsiversite.

Taigi, kaip matome vidaus organų  ligų yra begalė, pačiam pacientui juos įsivertinti yra sudėtinga, todėl, pajutus nemalonius simptomus, maloniai prašome kreiptis  detaliai išsitirti ir pasikonsultuoti.

 

Gyd. Viktorija Zakarkienė

www.elitemedicale.lt

Elite Medicale, Lietuvos ir Prancūzijos UAB

TAIP PAT SKAITYKITE