Gudručio vaistinė

Kas yra hemorojus? Kaip gydyti?

Kas yra hemorojus? Kaip gydyti?

Kalbėti atvirai apie hemorojų net ir šiais laikais vis dar nejauku. Nuo vaikystės esame mokomi nekalbėti apie „antrą galą“, todėl net ir ligos atveju gėdijamės to, kas yra visiškai natūralu. Tačiau kalbant apie hemorojų svarbu išlipti iš komforto zonos ir žinoti, kad su šia bėda kovoji ne vienas. Iš tiesų, pagal statistiką su šiuo „džiaugsmu“ susiduria net kas antras vyresnio amžiaus pacientas, o jaunesniųjų tarpe – kas dešimtas. Įvairūs močiutės pagaminti žolelių mišinukai ilgai nepadės – dažniausiai liga kartojasi vėl ir vėl, tad be gydytojo ar vaistų pagalbos iš šios bėdos išlipti praktiškai neįmanoma. Šiandien supažindinsime jus su hemorojumi, jo priežastimis, simptomais, gydymu bei patarimais, kurie padėtų išvengti šios nemalonios ligos.

Kokia liga slepiasi po pavadinimu „hemorojus“?

Kiekvienas savo organizme turime hemoroidų – iš išangės kanalo kraujagyslių susidariusių kraujagyslinių pagalvėlių, kurios pasitarnauja sandariai uždarydamos išangę. Vis dėlto, ne visi hemoroidai ramiai gyvena savo gyvenimą. Dėl įvairių priežasčių minėtieji rezginiai ima didėti, kas veda iki kraujavimo, skausmo, niežėjimo ar kitokių nemalonių jutimų išeinamosios angos srityje. Būtent šie simptomai susideda į vieną nesmagų ligos pavadinimą – hemorojų.  Pagal sudėtingumą, hemorojus skirstomas į 4 stadijas:

  1. Kai hemorojiniai mazgai padidėję labai nedaug, tad ligos kartais galima net ir nepastebėti;
  2. Kai tuštinantis hemorojiniai mazgai patenka į išorę, tačiau vėliau patys sugrįžta į išeinamosios angos vidų;
  3. Kai hemorojiniai mazgai grįžta į išangės vidų tik su pagalba;
  4. Kai hemorojiniai mazgai smarkiai padidėję, tuštinantis iškrenta į išorę ir į išeinamosios angos vidų be operacijos jų sugrąžinti jau nebeįmanoma.

Iš kur pas mane tas hemorojus?

Net ir dabar sunku įvardinti priežastis, dėl kurių susergama hemorojumi. Jam įtakos gali turėti kitokie sutrikimai, pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas. Jeigu tavo maiste per mažai skaidulų arba geri per mažai vandens, tave gali nustebinti apsilankęs vidurių užkietėjimas, paskui kurį žengs ir pats hemorojus. Ligai įtaką daryti gali ir tokie veiksniai kaip antsvoris, mažas judrumas, ilgalaikis sėdimas ar stovimas darbas, sunkumų kilnojimas, jungiamojo audinio silpnumas. Moterims hemorojus dažnai pasireiškia nėštumo metu. O kartais tiesiog kalta genetika. Kaip jau minėjome anksčiau, nėra tikslios priežasties – visi organizmai yra labai skirtingi, tad kol vieniems puikiai pavyksta išvengti hemorojaus, kitiems sekasi šiek tiek mažiau.

Kaip žinoti, kad man tikrai hemorojus?

Visi pirmiausia atsakymo pradedame ieškoti internete  labai greitai sau prisiskyrėme įvairių diagnozių. Vis dėlto, nereikėtų visų atsakymų ieškoti interneto platybėse – pastebėjus pirmuosius simptomus geriau nueiti pas specialistus, kur į tavo klausimus bus atsakyta tiksliausiai. Pagrindinių hemorojaus simptomų neįmanoma nepastebėti. Dažniausias – kraujavimas tuštinimosi metu (ypač jo pabaigoje). Tad jeigu radai kraujo ant tualetinio popieriaus – laikas sunerimti. Taip pat išangės srityje gali būti juntamas skausmas, niežėjimas ir nemalonus tempimas. Taip pat galima užčiuopti kietą mazgelį, kuris dažniausiai pranašauja ūmų hemorojų ar hemorojinio mazgo uždegimą. Jeigu atpažįsti šiuos simptomus savyje, jokiu būdu nebijok kreiptis į daktarą. Tikrai nebūsi nei pirmas, nei paskutinis, susidūręs su hemorojumi. Jeigu bijai ir pačios apžiūros, nusiramink. Dažniausiai specialistams užtenka tavo pasakojimo bei trumpos apžiūros, kad nustatytų ligos trukmę, pobūdį ir skirtų tinkamą gydymą. Tik kilus didesniems neaiškumams, gali būti atliekamas išeinamosios angos kanalo tyrimas endoskopu arba kitokie detalesni tyrimai. Tačiau jų bijoti taip pat nereikėtų – juk pas odontologą taip pat nesinori eiti, bet kai nueini, viskas neatrodo taip jau baisu, tiesa?

Nėštumas ir hemorojus

Daugelis yra girdėjęs, kad net jeigu iki nėštumo moteris nesiskundė jokiomis panašaus tipo problemomis, hemorojus visgi gali užklupti nėštumo metu. Kodėl taip yra? Nors nėštumas ir hemorojus tikrai neina koja kojon ir nereiškia, kad jeigu pastosi – tikrai susirgsi, visgi tikimybė šiokia tokia yra. Nėštumo metu, dėl vaisiaus augimo, blogėja kraujo tekėjimas iš mažojo dubens. Taip pat kone kiekviena nėščioji yra patyrusi vidurių užkietėjimo „džiaugsmus“, kas dažnai tampa hemorojaus priežastimi. Taip pat nepamirškime fakto, kad nėštumo metu sutrinka kraujotaka dėl kraujagyslių spaudimo. Nors dažniausiai kalbama apie tai, kaip tinsta kojos, tokie pat procesai vyksta ir išangės srityje. Gimdymo metu intensyviai spaudžiamos tiesiosios žarnos kraujagyslės, to pasėkoje vidiniai hemoroidiniai mazgai išsiverčia išorėn. Žinoma, labai dažnai po gimdymo viskas susitvarko savaime. Tačiau kartais gali prireikti ir gydymo.

Ar hemorojų įmanoma išgydyti?

Daugumos ligų gydymas priklauso nuo to, kaip toli liga jau yra pažengusi. Ne išimtis ir mūsų šiandienos herojus – hemorojus. Jeigu simptomus pastebėjai anksti ir nedelsdamas kreipeisi į daktarą, tau tikriausiai užteks pakeisti mitybos ar gyvenimo būdo įpročius, bei vartoti vaistus ir gydymui skirtas žvakutes ar tepaliukus. Rimtesniems atvejams, kai hemorojus yra pažengusios stadijos ir paprasti vaistai nebeveikia, naudojamas intervencinis ambulatorinis gydymas. Skamba grėsmingai, tačiau procedūra nėra skausminga ir trunka vos keletą minučių. Jos metu naudojamas guminis žiedas, kuriuo perrišami vidiniai hemorojaus mazgai. Nutrūkus kraujotakai už guminio žiedo, surišti audiniai žūva ir taip patys pasišalina. Nors skamba tikrai intensyviai, pacientai jokio skausmo tokios procedūros metu nejaučia! Dėl to galime dėkoti gleivinei, kuri neturi skausmo receptorių. Labiausiai pažengusioje hemorojaus stadijoje nebeapsieinama be operacijos. Dažniausiai ji taikoma tada, kai hemorojaus mazgai yra didesni ir išvirtę į išorę. Operacija gana trumpa – trunka apie pusę valandos, naudojant regioninę arba bendrąją nejautrą. Po operacijos pacientai ligoninėje ilgiausiai pasilieka parą, vėliau gydymą tęsia namuose. Iki pilnos laimės jis trunka maždaug 3-4 savaites. Sunkiausia dalis ta, kad išangės ir tarpvietės sritys yra labai jautrios, tad žaizdelės gali labai varginti. Tačiau neilgai trukus vėl bus galima džiaugtis gyvenimo teikiamais malonumais!

O jeigu nenoriu gydytis?

Labai linkime gydytis vis dėlto norėti. Ilgas delsimas kreiptis į gydytojus, net jeigu jau seniai pastebėjai simptomus, gali pridaryti daug problemų. Visų pirma, hemorojus gali būti tiek pažengęs, kad tikrai nepavyks prireiks chirurginės operacijos. Visų antra, kraujavimas nėra vien tik hemorojaus simptomas. Dažnai jis pranašauja ir apie kitą ligą – tiesiosios žarnos vėžį. Tad mylėkime save ir skirkime laiko gydytojo konsultacijai.

Kas dar gali padėti įveikti hemorojų?

detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės yra venų tonusą didinantis ir kraujagysles saugantis (didina smulkiųjų kraujagyslių pasipriešinimą) preparatas. Šis vaistas gaminamas iš natūralių flavonoidų, kurie yra susmulkinti specialiu mikronizacijos būdu, taip pagerinant vaisto įsisavinimą ir efektyvumą.

detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės yra skiriamos paūmėjusio hemorojaus atveju – 6 tabletės per parą pirmas 4 dienas, po to 4 tabletės per parą 3 dienas. Greitai mažina tokius simptomus, kaip kraujavimas, skausmas, tinimas, niežėjimas, su kuriais susiduriama hemorojaus atveju.

detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės yra skiriamos kojų venų nepakankamumo simptomams (kojų patinimui, skausmams, naktiniams mėšlungiams, sunkumui kojose) lengvinti – 2 tabletės per parą.

Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.“ Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai . Išsami informacija apie šį vaistinį preparatą (detralex) pateikiama https://vapris.vvkt.lt/

https://www.detralex.lt./hemorojus/

Šis tekstas parengtas bendradarbiaujant su hemorojaus simptomus mažinančių vaistų gamintoju Les Laboratoires Servier.

TAIP PAT SKAITYKITE