Nobel biocare

Kas gali lemti galvos smegenų kraujotakos sutrikimus?

Galvos smegenų kraujotakos sutrikimai

Kraujotakos sistema – tai sudėtingas tinklas, atsakingas už deguonies ir maistinių medžiagų pernešimą į įvairias kūno dalis, įskaitant ir smegenis. Sutrikus šiai sistemai, gali atsirasti galvos smegenų kraujotakos problemų, kurios gali turėti sunkių pasekmių. Taigi, kviečiame sužinoti daugiau apie pagrindinius veiksnius ir būkles, galinčias sukelti galvos smegenų kraujotakos sutrikimus.

1. Aterosklerozė – vienas pagrindinių kaltininkų

Aterosklerozė – lėtinė arterijų sienelių liga, kuri pasireiškia arterijų susiaurėjimu, yra pagrindinė galvos smegenų ir kitų vidaus organų kraujotakos sutrikimų priežastis. Remiantis Amerikos širdies asociacijos duomenimis, aterosklerozė yra pagrindinė insulto priežastis ir reikšmingai prisideda prie smegenų kraujagyslių ligų. Smegenis aprūpinančiose arterijose kaupiantis aterosklerozinėms plokštelėms, jos gali susiaurinti arba visiškai užblokuoti kraujo tekėjimą. Todėl padidėja išeminio insulto, kuriam būdingas sutrikęs kraujo tekėjimas į smegenis, rizika.

2. Arterinė hipertenzija – tylusis žudikas

Arterinė hipertenzija, arba ilgalaikis arterinio kraujospūdžio padidėjimas, yra dar viena paplitusi galvos smegenų kraujotakos sutrikimų priežastis. Remiantis Pasaulinės širdies federacijos duomenimis, pasaulyje šia liga serga apie 1,3 mlrd. žmonių, o nuo jos kasmet miršta apie 10 mln. žmonių. Arterinė hipertenzija gali pažeisti kraujagysles, todėl jos tampa jautresnės plyšimui ar susiaurėjimui. Dėl šios priežasties padidėja hemoraginio insulto, kurio metu plyšta smegenų kraujagyslės ir sukelia kraujavimą į smegenis, tikimybė.

3. Cukrinis diabetas – grėsmė medžiagų apykaitai

Cukrinis diabetas, lėtinis medžiagų apykaitos sutrikimas, kuriam būdingas padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje, sukeliantis lėtinius uždegimus bei pažeidžiantis kraujagyslių endotelį. Medicinos žurnale „Diabetes Care“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad asmenims, sergantiems blogai kontroliuojamu diabetu, yra žymiai didesnė insulto ir kitų galvos smegenų kraujotakos problemų rizika. Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali pažeisti kraujagysles, todėl padidėja aterosklerozės ir sutrikusios kraujotakos smegenyse tikimybė.

4. Rūkymas ir piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis

Tabako rūkymas yra gerai žinomas kraujotakos sistemos sutrikimų, įskaitant ir tuos, kurie pažeidžia galvos smegenis, rizikos veiksnys. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, rūkymas 2–4 kartus padidina insulto riziką. Cigaretėse esantis nikotinas ir kitos kenksmingos cheminės medžiagos gali sutraukti kraujagysles, padidinti kraujospūdį ir paskatinti kraujo krešulių susidarymą, o visa tai prisideda prie galvos smegenų kraujotakos sutrikimų.

Piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis, įskaitant neteisėtų narkotikų, tokių kaip kokainas ir amfetaminai, vartojimą, taip pat gali neigiamai paveikti kraujotakos sistemos būklę. Šie narkotikai gali padidinti kraujospūdį, sukelti nereguliarų širdies ritmą ir kraujagyslių susiaurėjimą, todėl padidėja galvos smegenų kraujotakos sutrikimų rizika.

5. Senėjimas – natūralus veiksnys

Senstant, žmonių kraujotakos sistema natūraliai keičiasi, todėl gali padidėti galvos smegenų kraujotakos sutrikimų rizika. Su amžiumi arterijos tampa standesnės ir mažiau lanksčios, todėl gali sutrikti kraujo tekėjimas į smegenis. Remiantis JAV Nacionalinio senėjimo instituto duomenimis, sulaukus 55 metų, insulto rizika padvigubėja kiekvieną gyvenimo dešimtmetį. Nors šie veiksniai kelia didelę riziką, svarbu pastebėti, kad daugelio galvos smegenų kraujotakos sutrikimų galima išvengti pakeitus gyvenimo būdą ir taikant veiksmingą medicininę priežiūrą. Reguliari mankšta, sveika mityba, metimas rūkyti ir lėtinių ligų, tokių kaip arterinė hipertenzija ir diabetas, valdymas gali padėti sumažinti galvos smegenų kraujotakos sutrikimų riziką. Geri neurologai šiuo atveju ne tik suteiks vertingų patarimų, bet ir padės imtis aktyvių veiksmų, kurie leis džiaugtis geresne gyvenimo kokybe.

TAIP PAT SKAITYKITE