Vasarą dažnas skundžiasi kojų tinimu. Šis metų laikas – tikras išbandymas mūsų organizmui, o ypač kojoms. Vyraujant karštiems orams, daugeliui žmonių pasireiškia simptomai, kurių paprastai nebūna vėsesniu metų laiku: kojų tinimai, mėšlungiai, blauzdų niežėjimai, varikozė blauzdose.
Kas tai lemia?
Kojų tinimą lemia daugybė priežasčių. Tai nutinka dėl kraujotakos, limfotakos sutrikimų kojose. Kojos, kaip žinoma, yra žemiausia žmogaus kūno dalis. Kraujas, varomas širdies arterijomis, nuteka iki pėdų, bet grižti į „kalną“ jam yra daug sunkiau. Mat kraujas venomis ir limfagyslėmis turi tekėti i viršų. Jeigu kojų venų vožtuvai sveiki, žmogus gyvena aktyvų gyvenimą ir aplamai yra sveikas, žymaus kojų tinimo paprastai neatsiranda. Kitais atvejais kojos gali tinti. Tai dažnai būna tam tikrų sveikatos sutrikimų pirmas simptomas.
Kodėl vasarą labiau tinsta kojos?
Vasarą daugelis žmonių būna aktyvesni: sportuoja, keliauja, dirba ūkio darbus, daugiau vartoja skysčių ir dažnai pamiršta pailsinti savo kojas. Nepalankiai veikia ir aktyvi, karšta saulė, aplinkos aukštesnė temperatūra. Dėl to sulėtėja audinių, o taip pat ir kojų odos limfinė kraujotaka. Odos besaikis įdegis saulėje blogina limfotaką, lemia uždegiminius procesus odoje. Net ir nesant didesnių pakitimų kojų veninėje ir limfinėje sistemoje, vasarą, ypač vakarop, kojos gali būti lengvai patinusios.
Vyresnio amžiaus žmonėms kojų patinimus ties čiurna sukelia vartojami medikamentai arteriniam kraujo spaudimui mažinti. Taip pat gretutinės ligos, kurios vasarą linkusios paūmėti. Šeimos gydytojui kojų tinimas signalizuoja apie vieno ar kito organo funkcijos susilpnėjima. Tokios ligos, kaip: širdies funkcijos silpnumas ar nepakankamumas, inkstų funkcijos sutrikimas , onkologiniai susirgimai, lemia kojų tinimą, kuris gydomas gydant pagrindinį susirgimą. Svarbu paminėti, kad jeigu patinimas laikosi nuolat, ypač progresuoja vakare – yra lydimas odos niežulio, raumenų mėšlungio, odos patamsėjimų (ypač ties čiurna), būtina kuo greičiau kreiptis į savo šeimos gydytoją ar kraujagyuslių chirurgą papildomam ištyrimui.
Viena dažniausių patologijų, dėl ko tinsta kojos, – venų vožtuvų įgimtas ar įgytas nepakankamumas. Venų vožtuvėliai giliosiose ir paviršinėse kojų venose tarnauja lyg „kopėčios“, kuriomis kraujas iš pėdų „lipa“ į širdį. Žmogui einant, raumenys kojose suspaudžia venas ir kraujas pliūpteli į viršų. Kai vožtuvėliai funkcionuoja nepriekaištingai, šis pliūpsnis nebegrižta žemyn, bet kai vožtuveliai neveikia – kraujas teka atgal. Tai lemia kojų tinimą, sunkumą, venų sienelių išsiplėtimą, kapiliarų rašto odoje pagausėjimą . Paprastai pasakius, kraujas užsistovi kojose, ypač žemiausiose vietose – pėdose ir blauzdose. Šių sričių patinimas ypatingai progresuoja, labiau pasireiškia vakarais, būna asimetrinis. Tokiais atvejais labai svarbu kreiptis į kraujagyslių chirurgą detaliam ištyrimui.
Šiuo metu kojų kraujotakos ištyrimui pirmiausia naudojamas ultragarsinis aparatas, dar vadinamas dvigubo skenavimo ultragarsiniu aparatu, kuriuo nustatoma ne tik kraujagyslių struktūra, vožtuvų būklė, bet ir kraujo tėkmes savybės. Tyrimas užtrunka iki pusės valandos, visiškai neskausmingas. Po šio tyrimo kraujagyslių chirurgas nustato kojų tinimo, venų varikozės, opų blauzdoje, odos patamsėjimo, mėšlungių priežastis ir parekomenduoja efektyvų gydymą.
Daugelis žmonių yra girdėję apie limfodrenažines procedūras. Koks tai gydymo metodas?
Limfodrenažinis gydymo metodas taikomas pacientams su pažengusia kojų audinių edema, kuri neatslūgsta taikant tausojantį režimą ar kompresinę terapiją. Tokie patinimai vargina pacientus, sergančius dramblialige, toli pažengus kojų veninės kraujotakos nepakankamumui. Pastaruoju atveju procedūra dažnai taikoma prieš operacinį gydymą ar prieš parenkant atitinkamą kompresinį gaminį tolimesniam efektingam nešiojimui. Limfodrenažinis aparatas tiesiog padeda sumažinti kojų apimtį ir susikaupusių edemą sukėlusių skysčių audiniuose kiekį, skatina šio skysčio pasišalinimą iš organizmo. Tai atliekama užmaunant ant kojų specialias manžetes ir jose naudojant kintantį slėgį. Taikomos kelios ar net keliolika procedūrų norimam efektui pasiekti.
Reikia paminėti, jog ši procedūra duoda laikiną efektą, tad po limfodrenažo kurso labai svarbu pacientą detaliai ištirti ir šalinti tinimą sukėlusias priežastis.
Tad kuo visgi pavojingas kojų tinimas?
Kojų tinimas pavojingas tuo, kad, laikui bėgant, priežastys, sukeliančios kojų tinimą, gali sukelti negrįžtamus pakitimus tai lėmusiuose organuose ir gydymas tuomet daug sudėtingesnis arba ne toks efektyvus kaip pradžioje. Kraujagyslių chirurgas, laiku išgydęs ar koregavęs veninės kraujotakos nepakankamumą kojose, neleis susidaryti odos opoms, progresuoti venų varikozei, užkirs kelią vystytis giliųjų venų trombozėms ir kartu pašalins kojų tinimą.
Šeimos gydytojas pakoreguos širdies ar inkstų funkciją, paskirs papildomus medikamentus, kas neleis išsivystyti negrįžtamiems šių organų funkcijos sutrikimams. Atliks papildomus laboratorinius tyrimus sveikatos bendrai būklei įvertinti.
Kojų tinimas – tai simptomas, kad reikia susirūpinti ne tik kojų, bet viso organizmo sveikatos būkle!
Gyd. Arūnas Grinkevičius