REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Autizmas – apsinuodijimo švinu pasekmė

Televizoriai, mobilieji telefonai, kompiuteriai – visa tai šiuolaikinė technika, be kurios tiesiog neįsivaizduojame savo gyvenimo. Natūralu, kam atsisakyti to, kas daro mūsų gyvenimą patogesniu? Tačiau ar nepamirštame senos, lietuvių liaudies patarlės, kas per daug, tas nesveika? Ar apsikrovę pažangiausiomis technologijomis nežalojome savęs ar savo vaikų?

Įsivaizduokime paprastą ir  kone kasdienę situaciją: Jūsų vaikas žaidžia kambaryje, kuriame tikriausiai bus ir telefonas, ir kompiuteris, ir televizorius. Puiki terpė elektromagnetiniam laukui. O aplink jį yra nemažai įvairių žaislų su kuriais jis žaidžia. Ir būtent čia slypi pavojus! Žaislų dažuose yra švino dalelių, kurios gali sukelti apsinuodijimą, o namuose esanti technika skatina švino įsisavinimą organizme. Kuo daugiau ir dažniau vaikas susiduria su tokiais žaislais, tuo didesnė tikimybė yra ne tik apsinuodyti, bet ir susirgti nepagydomomis ligomis, pvz. autizmu.

Habilituota mokslų daktarė Marija Ramanauskaitė sukaupusi bene 30 metų praktiką ir šiuo metu dirbanti Tarandės šeimos klinikoje teigia, kad ikimokyklinio amžiaus vaikų atuzimas gali būti ne tik įgimtas, bet ir įgytas sutrikimas. Tai gali būti apsinuodijimo sunkiaisiais metalais (ypač švinu) pasekmė.

Ar verta nerimauti?

Švinas (Plumbum, saturnum) patekęs į skrandį sudaro švino chlorido druską, kuri lengvai pasiskirsto po organizmą, tačiau sunkiai iš jo pasišalina. Švino jonai kaupiasi įvairiuose organuose (plaukuose, kauluose, kepenyse, smegenyse. Anot Tarandės šeimos klinikos gydytojos, atlikus tyrimus paaiškėjo, kad iš 20 tirtų vaikų, 18 nustatytas sustiprėjęs kūno elektromagnetinis laukas.

Klinikoje besigydantiems ikimokyklinio amžiaus vaikams nuo apsinuodijimo švinu buvo nustatyti tokie negalavimai: psichomotorinio (susijusių su sąmoningais judesiais, aut. past) vystymosi, elgsenos ir psichoemocinių vystymosi sutrikimai (toksinė encefalopatija). Jos išraiškos: hipermobilumas, (padidėjęs, nenatūralus lankstumas, aut. past.) sutrinka kalbos raida, elgsenos ir socialinė adaptacija. Kartu būna ir EEG (EEG – tai galvos smegenų bioelektrinio aktyvumo tyrimas, aut.past) bioelektrinio aktyvumo nuokrypiai. Tačiau vienas pirmųjų ženklų, kad vaikui gresia pavojus – tai plikimo požymiai. Neurologai šių simptomų derinį vadina autizmu.

Visiems vaikams, kuriems nustatyti psichomotorinės ir psichosocialinės raidos sutrikimai ir kurie vertinti kaip autizmas, bioterpėse rastas padidėjęs įvairių sunkiųjų metalų (švino, cinko, vario ir kt.) kiekis. Taip pat aptikta smegenų bioelektrinio aktyvumo ir tinklainės kraujagyslių patologinių nuokrypių.

Pastebėta, kad apsinuodijus švinu galimi ir kalbos vystymosi sutrikimai, blogas įgūdžių įsisavinimas, hipermobilumas, socialinė adaptacijos menkavertiškumas. Tačiau šie simptomai pasireiškė pavieniais atvejais.

Remiantis stebėjimų  metu sukauptais duomenimis buvo padaryta mokslinė išvada, kad tais atvejais, kai ikimokyklinio amžiaus vaikams pasireiškia  psichomotorinės ir psichoemocinės raidos sutrikimai, rekomenduojama ištirti ar vaikai nėra apsinuodiję sunkiaisiais metalais.

Kaip apsisaugoti?

Ar galima apsaugoti vaikus nuo vystymosi sutrikimo ir nepagydomos ligos? Anot specialistų užkirsti kelią ligai galima labai paprastai. Suaugusieji turėtų atidžiau skaityti etiketes ir rinktis žaislus pagamintus iš natūralių medžiagų: molio ar medžio. Taip pat atsakingos institucijos turėtų stebėti kokios prekės patenka į Lietuvos rinką. Ne mažiau svarbus yra ir informacijos skleidimas. Kuo daugiau žmogus žino apie gresiančius pavojus, tuo atsakingiau priima sprendimus ir saugo save bei savo aplinką.

Informaciją pateikė Tarandės šeimos klinikos
gydytoja habilituota mokslų daktarė, pediatrė, toksikologė
Marija Ramanauskaitė

TAIP PAT SKAITYKITE