Mollers

Vidurių šiltinė

Vidurių šiltinė – sisteminė bakterinė infekcija, kurios sukėlėjas yra Salmonella enterica. Infekcinės ligos sunkumo laipsnis priklauso nuo paciento virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių bei neurologinių komplikacijų. Infekcijos šaltinis – žmogus. Ligos sukėlėjas perduodamas tiesiogiai ar netiesiogiai kontaktuojant su lėtiniu Salmonella enterica nešiotoju ar ligoniu. Vidurių šiltinė yra kosmopolitinė liga, labiausiai paplitusi vargingiausiose šalyse dėl asmens higienos įgūdžių nebuvimo.

Amerikiečiams keliautojams šios infekcijos sergamumo rodikliai varijuoja nuo 0,36-14 100 tūkst. keliautojų priklausomai nuo lankytų šalių. Dažniausiai tai imigrantai iš Afrikos, vaikai, grįžtantys atostogauti namo, keliautojai.
Vidurių šiltinė tampa reta išsivysčiusiose šalyse. Ypač didelė rizika susirgti šia liga yra Indijos subkontinente.
Labai svarbus faktas – daugėja duomenų apie Sallmonela typhi atsparumą antibiotikams. Atspari S. typhi forma (atspari ampicilinui, chloramfenikoliui ir kotrimakszoliui) iki 1990 m. išliko atspari fluorochinolonams ir trečiosios kartos cefalosporinams. Metha su bendraautoriais aprašė 3 iš 190 atvejų atsparumo ciprofloksacino terapijai. Panaši situacija yra ir Vietname. Ši infekcinė liga sukelia daug komplikacijų, todėl įtariant Vidurių šiltinė rekomenduojama empiriškai skirti trečiosios kartos cefalosporinų ar prolonguotą gydymą ciprofloksacinu.

Vakcina nuo vidurių šiltinės

Kelios vakcinos yra Europoje.
Vienvalentė injekuojamoji vakcina, kuri pagaminta negyvų bakterijų pagrindu, tampa vis mažiau populiari, bet vis dar paplitusi kai kuriose šalyse kaip alternatyva gyvai vakcinai.
Geriamoji gyva atenuota vakcina ir leidžiamoji polisacharido Vi vakcina yra plačiai paplitusios. Šios vakcinos apsaugo tik nuo Salmonella typhi ir Salmonella paratyphi. Vakcinacijai geriamąja gyva atenuota vakcina skiriamos 3 kapsulės, kurios išgeriamos 1, 3 ir 5 dieną. Papildomos dozės skiriamos kasmet, jeigu rengiamasi naujoms kelionėms. Ši vakcina neturėtų būti skiriama, jei asmuo yra gydomas antibiotikais, skirta meflokino chemioprofilaktika ar geriamoji poliomielito vakcina. Kontraindikacija – imunodeficitinė asmens būklė.
Vakcinos efektyvumą lemia du faktoriai: tinkamas vakcinų laikymas ir vakcinacijos režimo laikymasis.
Leidžiamoji polisacharido Vi vakcina – naujos kartos vakcina, turinti Vi antigeną. Bakterijos polisacharidas užtikrina imunitetą atlikus vieną injekciją. Visavertė apsauga susiformuoja po 10 dienų nuo vakcinos suleidimo ir yra efektyvi 3 metus. Ši vakcina gerai toleruojama ir gali būti derinama su kitomis vakcinomis (geltonosios karštligės, pasiutligės, meningokokinėmis vakcinomis). Dvi randomizuotos klinikinės studijos nustatė, jog imunitetas nuo vidurių šiltinė parenterinės Vi vakcinos susiformavo 72 proc. Nepale ir 64 proc. Pietų Afrikoje gyvenančių žmonių.
Nuo vidurių šiltinės turėtų būti skiepijami visi vyresni nei 2 metų amžiaus keliaujantys į rizikos zonas, asmenys, ypač emigrantai, ir visi planuojantys gyventi šiose srityse bei valgyti tradicinius valgius. Vakcinacija rekomenduojama ir vykstantiems į endemines zonas (Indijos subkontinentas, Šiaurės Afrika ir t. t.) ir imigrantams, grįžtantiems laikinai į savo tėvynę.