Sebamed

Skydliaukės vėžys

Skydliaukės vėžiu gali susirgti bet kokio amžiaus grupės ar lyties žmonės. Žmonėms, kuriems buvo taikytas spindulinis kaklo srities gydymas, turėtų labiau susirūpinti. (Ši terapija buvo taikoma JAV apie 1950 m. gydyti išsiplėtusią užkrūčio liauką ar tonziles bei įvairias odos ligas). Po tokio gydymo, ateityje gimę vaikai patenka į skydliaukės vėžio rizikos grupę.

 

Kiti rizikos faktoriai:  šeimos anamnezėje yra skydliaukės vėžio ir lėtinio gūžio atvejų.

 

Yra skiriami keli skydliaukės vėžio tipai:

 

  • Anaplastinė karcinoma – yra viena labiausiai pavojingų skydliaukės vėžio formų. Tai reta liga ir ji nereaguoja į radioaktyvaus jodo terapijas. Anaplastinė karcinoma plinta greitai ir įsiveržia į netoliese esančius audinius ir organus. Perėjusi į trachėją, ji sukelia kvėpavimo sutrikimus.

 

  • Folikulinė karcinoma sudaro apie 30% visų susirgimo atvejų.

 

  • Medulinis vėžys yra ne skydliaukės ląstelių vėžys skydliaukėje, ir dažniausiai yra paveldėtas. Šis vėžys skiriasi nuo kitų skydliaukės vėžio tipų.

 

  • Papiliarinis vėžys yra labiausiai paplitusi skydliaukės vėžio forma, kuria dažniau serga moterys.  Šis vėžys plinta lėčiau ir yra mažiau pavojingas.

 

Simptomai:

 

  • Kosulys su krauju;
  • Sunkumas ryjant;
  • Skydliaukės padidėjimas;
  • Užkimimas ar besikeičiančiantis balsas;
  • Sprando patinimas;
  • Skydliaukėje atsiradę mazgeliai.

Pastaba: simptomai gali skirtis, priklausomai nuo skydliaukės vėžio tipo.

 

Tyrimai. Fizinis patikrinimas gali parodyti skydliaukės padidėjimą ar mazgelį, padidėjusius kaklo limfmazgius. Taip pat atliekami kraujo tyrimai, kurie atskleidžia kraujo cheminius pakitimus, bylojančius apie skydliaukės sutrikimus. Taip pat gali būti atliekami ultragarso tyrimai ir biopsija.

 

Gydymas. Gydymas parenkamas, atsižvelgus į naviko tipą, išplitimą ir ligonio bendrą sveikatos būklę. Chirurginės operacijos metu gali būti pašalinta  skydliaukė.  Jei gydytojas įtaria, kad vėžys išplitęs į limfmazgius, šie taip pat bus pašalinti operacijos metu.

 

Radioterapija su radioaktyviuoju jodu yra dažnai naudojama su arba be chirurginės operacijos. Gydant skydliaukės vėžį taip pat gali būti taikoma radioterapija ir chemoterapija.

 

Po gydymo, Jums bus skiriami vartoti harmonai, kurie pakeistų tuos, kuriuos gamino skydliaukės liaukos. Dozė paprastai yra šiek tiek didesnė nei Jūsų kūno poreikis, taip siekiant apsaugoti nuo vėžio atsinaujinimo.

 

 

Informacija parengta pagal: Sherman SI, Angelos P, Ball DW, Byrd D, Clark OH, Daniels GH, et al. Thyroid carcinoma. J Natl Compr Canc Netw. 2007;5:568-621.

Iveikliga.lt