REXSAN

Salpingoooforitas

Tubų ir kiaušidžių uždegimas (lot – Salpingoooforitas)

Kiaušintakio ir kiaušidės uždegimas (salpingoooforitas) yra viena iš dažniausių moters lytinių ligų, kurią dažniausiai sukelia infekcija, prasidėjusi makštyje, gimdos kaklelio kanale ar gimdos ertmėje. Kas ketvirtai moteriai persirgusiai ūmiu ar lėtiniu salpingoooforitu grėsia nevaisingumas. Dažniausiai sukelia, trichomonos, virusai, Candida, mikoplazmos, chlamidijos, stafilokokai, streptokokai, gardnerelos Kiaušintakio ir kiaušidės uždegimas gali prasidėti po aborto, komplikuoto gimdymo, sergant sepsinėmis ar kt. ligomis. 30 – 40 proc. moterų sergančių salpingoooforitu sutrinka lytinė funkcija (skausmingi lytiniai santykiai, sumažėjas ar visai dingęs lytinis potraukis). Uždegimas gali būti ūmus, poūmis ir lėtinis.

Ūmiam salpingoooforitui būdingas gana stiprus, nuolatinis apatinės pilvo dalies skausmas, plintantis į šlaunis, kartais į juosmenį, labai sustiprėjantis dirbant fizinį darbą, lytiškai santykiaujant, taip pat tuštinantis, šlapinantis. Padažnėja pulsas, padidėja kūno temperatūra, pagausėja pūlingų, kartais aitraus kvapo išskyrų, pakinta kraujo sudėtis.

Lėtinis salpingoooforitas gali būti ir ūmaus tęsinys, tačiau daugumoje atveju jis atsiranda ir be ūmios stadijos. Sergančiai šia salpingoooforito forma pagrindiniu nusiskundimu esti buki nuolatiniai skausmai pilvo apačioje, kryžmenyje, makštyje, sustiprėjantys mėnesinių metu, sušalus ar prie virusinių susirgimų. 40 – 60 proc. pacienčių sutrinka menstruacinis ciklas, mėnesinės vėluoja arba išvis dingsta. Sumažėja darbingumas, ,,sulimpa takai”, kuriais iš kiaušidės į gimdą patenka kiaušinėlis, todėl moteris negali pastoti. Dažnai ši liga išsaukia negimdinį nėštumą, o vaisiui įsitvirtinus gimdoje gresia savaiminis persileidimas.