REXSAN

Preseptalinis celiulitas

 

Preseptalinis celiulitas

Preseptalinis celiulitas – tai akies voko priekinės dalies nuo orbitalinės pertvaros bakterinė infekcija.

Klinika

Akies vokas yra skausmingas, patinęs. Dėl patinimo pacientas gali net nesimerkti. Matymas, akių judrumas nenukenčia, nebūna jokių proptosės požymių. Prieš tai pacientas galėjo sirgti sinusitu, jam galėjo būti dantų infekcija ar penetruojanti akies voko trauma. Dažniausiai pacientas nekarščiuoja.

Patogenezė

Akies vokas yra perskirtas orbitalinės pertvaros į dvi dalis: preseptalinę ir postseptalinę. Tai neleidžia plisti infekcijai į orbitą ir į centrinę nervų sistemą. Preseptalinį celiulitą sukelia bakterijos įneštos tiesioginės traumos metu ar iš gretimų židinių ( sinusitas, dantų ligos).
Dažniausi sukėlėjai yra Staphylococcus aureus, Steptococcus pyogenes ir Streptococcus pneumoniae. Jei presptalinis celiulitas išsivysto po žmogaus ar gyvūno įkandimo, sukėlėjai būna anaerobai tokie kaip peptokokai ar bakteroidai. Jei infekcija išplinta už orbitalinės pertvaros, susergama postseptaliniu (orbitaliniu) celiulitu. Postseptalinis celiulitas sukelia regėjimo netekimą, sumažina akies judrumą ir proptozę. Pacientas sergantis orbitaliniu celiulitu karščiuoja, liga pasireiškia sisteminiais pakitimais.

Gydymas

Gydymas turi būti pradėtas nedelsiant, kad infekcija neišplistų į postseptalines sritis. Būtina peroralinė antibiotiko terapija, vietinės dažnai nepakanka. Skiriama amoksacilino 500 mg 4k/d, taip pat galima naudoti nafaciliną, oksaciliną ar cefazoliną. Jei susirgimas išsivystė po įkandimo, reiktų vartoti ampiciliną ar klindamiciną.