Nobel biocare

Pėdų skausmai

Atėjus pavasariui patogią laisvą žieminę avalynę keičiame lengvesne. Tačiau maždaug kas dešimtai moteriai (vyrams – rečiau) nuotaiką sugadina būtent tai, kas jas bene labiausiai puošia – dailūs aukštakulniai bateliai. Taigi, ar kalti batukai, jei po valandos kitos ar antroje dienos pusėje įvairiose vietose ima skaudėti pėdas? Dažniausiai batai būna niekuo dėti, jie tik leidžia greičiau prabilti įvairioms pėdos problemoms, kurios, dėvint laisvą žemakulnę avalynę, ilgesnį laiką lieka nebylios.   Kokios pėdų ligos vargina dažniausiai?

Iššokę kauliukai priekinėje pėdos dalyje (lotyniškai Hallux valgus)

Išplatėjusi deformuota pėda ypač išranki avalynei, o įspraudus koją į siauresnį batuką, kiekvienas žingsnis tampa kančia. Gydymas tik chirurginis. Profilaktinių priemonių beveik nėra, nes pėdos išplatėjimui pagrindinę reikšmę turi paveldimumas. Žinoma, jei paauglės koja bus kasdien apauta aukštakulniais smailianosiais batukais, gero irgi nereikėtų tikėtis – gali deformuotis ne tik pėda, bet netaisyklingai susiformuoti ir dubuo bei stuburas. Pėdų mankštos, masažai, įvairūs ortopediniai įdėklai bei įtvarai gali tik šiek kiek pristabdyti šios deformacijos progresavimą.

Mortono neuroma

Sėdite ar gulite – rodos, jokio skausmo nėra. Vos pradedate eiti (arba pavaikščiojus kiek daugiau), pade po pirštais atsiranda nepakenčiamas deginantis skausmas ar net tirpimas. Atsisėdate, ir viskas bematant praeina. Taip „šaukiasi pagalbos” vienas iš pade esančių nervų, susirgusių dažniausiai dėl pėdos išplokštėjimo ir statinių apkrovų pasikeitimo. Ši liga ypač dažnai užklumpa apkūnias, nemėgstančias mankštų moteris. Gydymas įvairus ir priklauso nuo ligos stadijos; kartais padeda fizioterapinės procedūros, kartais tenka suleisti šalia nervo vaistus, o kartais vienintele pagalba lieka tik chirurginė operacija. Kuo anksčiau kreipsitės, tuo pagydyti bus paprasčiau.

Padikaulio galvutės aseptinė nekrozė

Skauda pade po pirštais. Prasideda dažniausiai po fizinių perkrovimų, pavyzdžiui, iki paryčių smagiai pašokus; pradėjus per intensyviai bėgioti krosus, sudalyvavus neįprastai ilgame turistiniame žygyje pėsčiomis ar po ilgos pertraukos pažaidus krepšinį. Ši liga dažnesnė tarp paauglių ir jaunimo.

Gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir eigos: fizioterapija, krūvių ribojimas, vaistai arba chirurginė operacija. Ir vėlgi, kuo anksčiau diagnozuosime, tuo bus paprasčiau gydyti. Uždelsus negrįžtamai suyra padikaulio galvutė, ir prognozė tampa gana abejotina. Profilaktika: „neperlenkti lazdos” su fiziniais krūviais, ypač jei nesate jiems tinkamai pasiruošęs ar dėvite netinkamą avalynę.  

Plantarinis fasciitas

Skauda kulnį ten, kur pado fascija (tvirtas skaidulinis audinys, užčiuopiamas beveik per visą padą iškart po oda) tvirtinasi prie kulnikaulio. Tai dažniau vidutinio ar pagyvenusio amžiaus žmonių problema. Fascija suserga dėl neadekvataus apkrovimo didėjant kūno svoriui, blogėjant pėdos raumenų ir raiščių tonusui ir pan. Tai ko gero vienintelė pėdos liga, kada aukštakulniai batukai skausmus ne sustiprina, o palengvina: žmogus negali vaikščioti basas arba plokščiapadžiais batais, o apsiavęs batus aukštesne pakulne, jaučiasi geriau. Gydymas taip pat įvairus ir priklauso nuo ligos užleistumo.

Plaktukiniai pirštai, chroninės nuospaudos, įaugę nagai, sausgyslių bei jų makščių uždegimai, kaulinės išaugos ir įvairūs kiti kaulų gerybiniai ir piktybiniai augliai, pėdos sąnarių išvaržos, kaulų augimo ir brendimo problemos, daugybė Achilo sausgyslės ligų

– tai tik dalis tų problemų, kurios pasireiškia vienokiu ar kitokiu skausmu ar deformacija.    Kaip viso to išvengti? Vargu ar galime daug pasipriešinti genetiškai nulemtiems susirgimams, tačiau tinkama pėdų priežiūra, higieniška avalynė (ypač svarbu tinkamai parinkti batukus vaikams ir paauglėms mergaitėms!), reguliari mankšta visą gyvenimą, antsvorio neturėjimas gali labai padidinti garantijas, jog pavasarį sutiksime pasipuošusios, ir be skausmų.

Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja