Paprastoji ichtiozė (ichthyosis vulgaris) – tai autosominiu dominantiniu būdu paveldimas odos sausumas ir pleiskanojimas, ryškiausias ant tiesiamųjų galūnių paviršių ir susijęs su plaukų folikuline keratoze bei atopija.
Epidemiologija. Prasideda 3-12 mėnesių amžiaus, vienodai dažnai serga abiejų lyčių asmenys. Paveldi vienas vaikas iš 250-320.
Etiologija. Paveldima autosominiu dominantiniu būdu.
Klinika. Oda sausa, pasidengusi plonomis, persišviečiančiomis pleiskanomis, panašiomis į žuvies žvynus. Pleiskanojimas esti nuo minimalaus iki beveik universalaus, išskyrus pažastis, alkūnių linkius, pakinklius. Niežti. Drėgnu ir šiltu oru labai pagerėja, o esant sausam ir žiemą – pablogėja. Kartu dažna plaukų folikulų keratozė. Ryškus delnų ir padų raukšlėtumas. Plaukai ir nagai ploni, trapūs. Pusė ligonių suserga atopiniu dermatitu.
Lokalizacija. Tiesiamieji galūnių paviršiai, išplitus – labiau nugara nei pilvas. Folikuline keratozė ryškiausia ant žastų ir šlaunų.
Eiga. Trunka visą gyvenimą. Ėmus bręsti odos sausumas ir pleiskanojimas mažėja.
Histopatologija. Epidermio hiperkeratozė, grūdėtasis sluoksnis suplonėjęs arba jo visai nėra, pamatinis – plokščias.
Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos. Reikia skirti nuo įgytos ichtiozės (paraneoplastinio sindromo).