Venoruton spray purškalas kojoms

Nosies pertvaros iškrypimas

Nosies pertvaros iškrypimas – tai nosies pertvaros išsilankstymas vidurinės plokštumos atžvilgiu, apsunkinantis kvėpavimą pro nosį.

Ligos priežastys

Nosies pertvara iškrypsta netolygiai formuojantis skeletui (pertvara auga greičiau negu jos kaulinis „rėmas”). Gali būti trauminės kilmės iškrypimas. Be to, gali būti kaulinių ar kremzlinių sustorėjimų ar išaugų ant nosies pertvaros (skiauterių ar spyglių). Apie 80 proc. baltosios rasės žmonių nosies pertvara yra iškrypusi vienokiu ar kitokiu laipsniu, tačiau ne visada apsunkina kvėpavimą. Jei gydytojui apžiūrint nosies ertmę, matoma pakrypusi pertvara, tačiau žmogus laisvai kvėpuoja pro nosį, toks pertvaros iškrypimas vadinamas fiziologiniu ir gydymas nereikalingas. Kai yra nosies pertvaros iškrypimas ir apsunkintas kvėpavimas pro nosį, toks pertvaros iškrypimas yra patologinis ir tuomet reikalingas gydymas.

Simptomai

Galvos skausmas
Apsunkintas kvėpavimas
Nosies pertvaros iškrypimas

Ligos eiga

Svarbiausias nosies pertvaros iškrypimo simptomas – nuolat sutrikęs kvėpavimas pro nosį. Nosies pertvaros iškrypimas pagal formą gali būti: „C” raidės formos (pertvara iškrypusi į dešinę ar į kairę pusę), „S” raidės formos (iškrypusi vertikaliai ar horizontaliai) arba iškrypusi tam tikroje vietoje. Nosies pertvara per visą ilgį gali turėti išaugų (skiauterę ar spyglį). Tiek skiauterė, tiek spyglys gali būti giliai įsibedę į vidurinę ar apatinę nosies kriauklę ir sukelti net galvos skausmus (tai vadinami rinogeniniai galvos skausmai).

Komplikacijos

Dėl nosies pertvaros iškrypimo, gali vystytis blogas dantų sąkandis, serozinis otitas, sinusitas, ūminis tonzilitas, laringitas.

Tyrimai

Nosies pertvaros iškrypimas matomas apžiūrint nosies ertmę. Ištirti kvėpavimo pro nosį funkciją padeda rinomanometrija. Rinometras leidžia nustatyti įkvėpimo ir iškvėpimo greitį atskirai pro dešiniąją ir kairiąją nosies landą (oro mililitrais per sekundę). Normalus kvėpavimas yra apie 380-400 ml/sek. Medikamentinis/Chirurginis gydymas Gydymas yra tik gydytojo-otorinolaringologo kompetencijoje, nes reikalinga operacija (nosies pertvaros plastika). Tai nosies pertvaros ištiesinimas, pašalinant labai iškrypusias kremzles ir kaulines dalis ar jas koreguojant.