Mollers

Lėtinė odos raudonoji vilkligė

Lėtinė odos raudonoji vilkligė, LORV (lupus erythematodes cutaneus chronicus, sin. lupus erythematodes discoides) – tai lėtinė uždegiminė dermatozė, kuri sukelia židininį odos paraudimą, infiltraciją, folikulinę keratozę ir kuriai išnykus lieka ryškūs randai.

Epidemiologija. Moterys serga dažniau negu vyrai (2,5:1), dažniausiai susergama 20-40 m. amžiaus.

Etiologija. Nežinoma. Tikriausiai paveldėta autoimuninė liga esant ryškiems provokuojantiems veiksniams: infekcijai, stresui, šalčiui, šviesai ir kita.

Klinika. Iš pradžių atsiranda ryškiai raudona dėmelė, papulė ar plokštelė, griežtai atsiribojusi nuo sveikos odos, apvali, ovali ar netaisyklinga, karpytais kraštais, jos paviršius pleiskanoja, plaukų maišeliuose susidaro raginiai kamščiai, kurie lengvai nenusikrapšto. Dėl to židinio paviršius tampa nelygus, karpiškas, pabraukus pirštu – šiurkštus kaip švitrinis popierius. Paraudusiame fone atsiranda telangiektazija. Plaukuotosios galvos dalies židiniai sukelia randinę alopeciją. Iš pradžių židinio centras atrofuojasi, įdumba, vėliau ir visas židinys virsta randu, nors kartais išlieka pakilęs kraštas (40-41 pav.).

Lokalizacija. Dažniausiai veidas, ausys, viršugalvis, pečiai, krūtinė, rečiau – lūpos ir burnos gleivinė.

Eiga. Trunka mėnesius ir metus. 50 proc. ligonių pasveiksta, 10 proc. pereina į poūmę, 2-5 proc. – į sisteminę.

Laboratoriniai tyrimai

Histopatologija. Epidermio hiperkeratozė, plaukų maišelių keratozė, pamatinio sluoksnio ląstelių suskystėjimas. Vėliau – epidermio atrofija. Dermos kraujagyslės išsiplėtusios, edema, perifolikulinis limfocitų ir histocitų infiltratas.

Imunologija. Tiesioginės imunofluorescencijos (lupus band test) rezultatai, tiriant aktyvius, ne naujesnius kaip 6 savaičių židinius, daugiau kaip 90 proc. ligonių yra teigiami. Dažniau IgG, rečiau IgM granulių pavidalu susikaupia išilgai pamatinės membranos. Tiriant nepažeistą odą, mėginio tyrimo (lupus band test) rezultatai neigiami.

Serologija. Antinuklearinių antikūnų daž-niausiai nėra.

Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos, prireikus – iš histologinio, imunologinio ir serologinio tyrimų duomenų. Reikia skirti nuo paprastosios vilkligės, saulinės keratozės, polimorfinės šviesos reakcijos.