REXSAN

Iššutimas

Kadangi naujagimių ir kūdikių oda labai švelni ir neatspari infekcijoms, vaikui prakaituojant, šlapinantis ir tuštinantis ją nuolat veikia šiluma, drėgmė ir bakterijos.

Drabužėliai ir sauskelnės labiausiai trina mažylio odelę kirkšnių, pažastų, kaklo ir sėdmenų srityse.

Oda pažeidžiama, vystosi jos uždegimas ir tada, kai mažylis:

  • per šiltai rengiamas nenatūralaus pluošto drabužėliais,
  • dėvi netinkamas sauskelnes ar jos keičiamos nepakankamai dažnai.
  • Papildomai vystyklinį bėrimą gali skatinti dantų dygimas, antibiotikų vartojimas,skiepai, pradėjus mažyliui valgyti tirštą maistą, sutrikus viduriams.

Kai mažylis iššunta, kirkšnių, pažastų, kaklo, ypač sėdmenų raukšlių oda parausta, gali pradėti pleiskanoti, atsiranda smulkūs bėrimai.

Jei iššutimas ar bėrimas nepradedamas gydyti laiku, pažeidimo vietose atsiranda įtrūkimų ar žaizdelių.

Tinkamai gydant ir prižiūrint odą, jos pažeidimai paprastai išnyksta per vieną dvi savaites.

Tačiau reikėtų žinoti, jog neprižiūrint odelės iššutimai ir bėrimai atsinaujina, per pažeistą vietą gali patekti bakterinė ar grybelinė infekcija.

Užsikrėtusiam mažyliui pakyla temperatūra, gali vystytis limfmazgių uždegimas, odos pažeidimai gali išplisti į lytinius organus. Todėl tik pastebėjus įtartinus išbėrimus ir odos paraudimus, nedelsiant būtina pasikonsultuoti su vaikų gydytoju.

Mažylio odelę reikia tinkamai prižiūrėti: dažnai keisti sauskelnes, naudoti specialius mažylių odelei skirtus kremus, savo sudėtyje turinčius cinko oksido. Jei ir tai nepadeda, vertėtų pasikonsultuoti su vaikų gydytoju.

Sauskelnes reikėtų keisti ne rečiau kaip kas 3 valandas ir po kiekvieno tuštinimosi. Odą kiekvieną kartą kruopščiai apiplauti bešarmiu prausikliu ar specialiai odai valyti skirtomis servetėlėmis. Nusausinus, būtinai patepti specialiu odelę apsaugančiu kremu nuo vystyklinio bėrimo.

Geri patarimai:

  • svarbiausia, norint apsaugoti vaikelį nuo bėrimų ar iššutimų, yra odos švara ir savalaikė jos priežiūra;
  • nuplautą ir nusausintą odelę reikia profilaktiškai patepti specialiu kremu nuo vystyklinio bėrimo, o sunkesniais atvejais pasikonsultuoti net su vaikų gydytoju;
  • kadangi mažylio oda dažniausiai šunta nuo drėgmės, kūdikį vertėtų keletui minučių palikti pasispardyti nuogą šiltame kambaryje;
  • jei kūdikio odelė linkusi dažniau šusti, pažeistas vietas būtina patepti specialiu odelę apsaugančiu kremu, nuo vystyklinio bėrimo, savo sudėtyje turinčiu cinko oksido;
  • vaiko drabužėlius rekomenduojama skalbti tik vaikiškiems rūbeliams skirtomis priemonėmis, juos gerai išskalauti bei išlyginti karštu lygintuvu.

Vilniaus Šeškinės poliklinikos vaikų ligų gydytoja Dalia Adomaitienė