Nobel biocare

Furunkulas (votis)

Furunkulas arba votis atsiranda plaukuotoje odoje. Tai plauko maišelio ir aplinkinių audinių uždegimas. Šis uždegimas apima ne tik plauko šaknį ir maišelį, bet ir riebalų liauką bei gali išplisti net į paodį.

Voties piežastis – bakterinė infekcija. Ją prasidėti skatina odos pakitimai: niežai, egzema. Taip pat organizmo charakteristikos: cukrinis diabetas, badavimas, vitaminų stoka, nusilpęs imunitetas bei higienos nesilaikymas. Furunkulas dažnai atsiranda tose vietose, kurios yra trinamos: sprando, juosmens, kirkšnių srityse, tačiau gali atsirasti ir kitur.

Pradžioje iškyla kietas, skausmingas gumbelis. Jis didėja, rausvėja, kol tampa melsvai rausvas. Aplink votį vystosi uždegiminis patinimas, kuris yra didžiausias tose vietose, kur storesnis poodinis sluoksnis, pavyzdžiui, akies voke, lūpoje.

Jei furunkulas atsirado ant veido, patinimas gali būti ženklus ir apimti didelę veido dalį. Didėjantis furunkulas pritvinksta ir pratrūksta.

Tuomet išteka pūliai, o pro piltuvėlio formos angą pasimato darinio viduje esantis geluonis. Geluonis yra mirusių audinių kamštis. Kol jis nepasišalina ar nepašalinamas, tol uždegimas nesibaigia.

Pasišalinus kamščiui, jo ertmę užpildo naujas audinys, bet furunkului užgijus odoje lieka žvaigždės formos randas.

Jei ligos eiga sunkesnė, pakyla organizmo temperatūra, skauda galvą, darosi silpna, atsiranda uždegimo požymių kraujyje. Gali atsirasti aplinkinių limfmazgių uždegimas, tada jie padidėja, tampa skausmingi.

Jeigu organizmas nesugeba apsiginti nuo infekcijos, sukėlėjai gali išplisti kraujagyslėmis ir limfagyslėmis.

Niekada nespausk veido furunkulų! Veide yra gausus venų rezginys. Juo mikroorganizmai gali patekti į smegenų kraujagysles ir jas užkimšti.

Žinoma daug liaudiškų priemonių šiam uždegimui gydyti. Tik ar norėsi eksperimentuoti su savo sveikata? Votis yra ūmus uždegimas, kurį reikia nedelsiant veiksmingai gydyti. Bręstantį furunkulą galima tepti Fuzidino tepalu (jo galima įsigyti vaistinėse). Dėti tvarstį, gausiai suvilgytą stipriu druskos tirpalu.

Jokiu būdu negalima dėti šildančių drėgnų kompresų, nes infekcija išplis. Vis tik galutinis voties gydymas yra jos atvėrimas ir drenavimas. Chirurgas, nuskausminęs audinius, atlieka pjūvelį odoje, pašalina pūlius ir nekrozinį kamštį. Tuomet įdeda dreną. Gydant votį visada skiriama antibiotikų, veikiančių furunkulo sukėlėjus.

Karbunkulas, dar vadinamas piktvote, yra sunkesnis susirgimas. Jis susidaro susiliejus keliems furunkulams. Piktvotė vystosi ir greit didėja nusilpusiame organizme, ypač senų žmonių.

Uždegimas gali tapti žąsies kiaušinio dydžio ir išplisti į paodį, raumenis ir aplinkinius audinius. Patinimas būna ryškesnis, o iš darinio centre atsiradusių akučių teka kraujingi pūliai.

Karbunkulas taip pat sukelia dideles bendras organizmo reakcijas: karščiavimą su šaltkrėčiu, galvos skausmus. Susidarius piktvotei svarbu nedelsiant kreiptis į chirurgą, nes karbunkulo gydymas – tik chirurginis. Darinys perpjaunamas, pašalinami pūliai ir toliau tvarstomas.

Į gydytoją reikia kreiptis, jei votis nepratrūksta kelias dienas, padidėja limfmazgiai, kyla temperatūra, plinta patinimas ar votys kartojasi.