Nobel biocare

Entropionas

Entropionas

Entropionas – tai akies voko krašto inversija. Gali būti vienoje pusėje ir abipus. Apatinis voko entropionas pasitaiko dažniau. Voko krašto oda ar blakstienos kontaktuoja su ragena. Ragena sudirginama, pacientas jaučia tartum svetimkūnį akyje, būna epifora, konjunktyvos hiperemija, paviršinė taškinė epiteliopatija, o sunkesniais atvejais ar nesigydant, išsivysto ragenoje opos.

Patofiziologija

Pagal etiologiją galima suskirstyti entropijoną į 4 grupes:
Senilinis (involiucinis),
Įgimtas,
Randinis,
Spastinis.

Dažniausias entropionas yra senilinis. Apatinis vokas įlinksta į vidų, nes padidėja voko elastingumas, atrofuojasi voko retraktoriai ar sausgyslės bei dėl involiucinio enoftalmo.
Įgimtam entropionui būdinga, kad pažeidžiamas viršutinis vokas. Tai įvyksta dėl struktūrinių defektų kremzlinėje plokštelėje. Todėl sutrumpėja užpakalinė lamėlė (kremzlinė plokštelė ir konjunktyva). Taip pat gali būti dėl voko retraktorių disgenezės. Turi įtakos vystytis entropionui epiblefaronas ( odos klostė, kuri persikloja su voko kraštu, stumdama jį į vidų), ryškus epikantas (odos klostė dalinai dengianti vidinį akies kraštą) ir mikrooftalmus.
Randinis entropionas būna dėl vertikalaus kremzlės sutrumpėjimo, kurį sukelia įvairios ligos, kurių pasėkoje susidaro randai: Stevenso-Džonsono sindromas, okuliarinis randinis pemfigoidas, trachoma, herpes zoster, traumos, cheminiai pažeidimai ar nudegimai.
Spastinis entropionas būna dėl neurologinių, uždegiminių procesų ar sudirginimo.

Gydymas

Svarbu yra voko kraštus ir blakstienas atitolinti nuo ragenos, skirti lubrikantų bei antibiotikų. Paprastai skiriama dirbtinių ašarų ir antibiotikų (bacitracino ar eritromicino) tepalų.
Senilinio entropiono atveju taikoma voko retrakcija, prideginimas ar Quickert`o siūlė. Quickert`o siūlė – tai 2-3 mm dvigubo nailono siūlė, kuri įsiūvama statmenai 2-3 mm žemiau voko krašto, tai atitolinamas voko kraštas nuo ragenos. Be to, yra kitokių operacijų. Taikomas botulino toksinas, kuris yra pakankamai efektyvus, laukiantiems operacijos.
Randinio entropiono atveju atliekama operacija, kurios metu pašalinamas randas kartu su kremzline plokštele, vėliau persodinama paruošta (konservuota) sklera, ausies ar gomurio kremzlė su konjunktyva ir gleivinės membrana gauta iš vaisiaus amniono audinių.
Spastinį entropioną gydoma šalinant dirgiklį, kuris sukėlė šią būklę. Kai pažeistas VII galvinis nervas reiktu konsultuotis su neuro-oftalmologu. Kai kuriais atvejais naudojama prieštraukuliniai vaistai.
Esant įgimtam entropionui, retai kada savaime pasveikstama. Reikalingas chirurginis gydymas.