Ditel

Egzema

Kas yra egzema?

Atopinė egzema – viena iš dažniausiai pasitaikančių egzemos ar dermatito rūšių. Dažnai liga perduodama iš kartos į kartą, panašiai kaip šienligė ar astma – tikimybė sirgti egzema padidėja ypač jei abu tėvai turėjo ar turi šią problemą. Jautriai sureagavus į kasdienius buitinius dirgiklius prasideda odos uždegimas, pereinantis į egzemą. Pirmąkart liga paprastai pasireiškia kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje. Sergamumas šia liga vis auga ir vidutiniškai 1 iš 10-ties vaikų suserga egzema.

Liga kartojasi, vadinasi, tuo pačiu ir sunkėja. Tuomet oda parausta, patinsta, gali atsirasti pūslelių. Sergantįjį kamuoja nepakeliamas niežulys. Jei ligonis kasosi, problema tik aštrėja, nes prisideda infekcija: oda pasidaro drėgna, žaizdota, jautri, šašuota. Dažniausiai infekcijos priežastis yra bakterija – auksinis stafilokokas -, kuris lengvai patenka pro pažeistą odą.

Mažiems vaikams dažniausiai pažeidžiami skruostai, galūnės, alkūnės, riešai (gali būti ir kt. vietose).

Vyresniems vaikams – linkiai (alkūnės, keliai).

Suaugusiems liga dažniausiai pažeidžia rankas, veidą, kaklą.

Su amžiumi liga aštrėja, o sergant ilgą laiką oda sustorėja, išsausėja. Kuo sunkesnė egzemos forma, tuo labiau ji įtakoja tiek sergančiojo, tiek ir kitų šeimos narių gyvenimą. Galima sakyti, jog tai – visos šeimos liga.

Priežastys, sukeliančios egzemą

Pagrindinė egzemos komplikacijos priežastis – bakterija auksinis stafilokokas. Šių bakterijų randama beveik visų pacientų, sergančių egzema, odos mėginiuose. Auksinis stafilokokas aptinkamas net ir tada, kai nepastebima jokių infekcijos požymių. Bakterija pavojinga tuo, jog sukuria „užburtą ratą”: kuo labiau niežti, tuo labiau pacientas kasosi, paaštrindamas ligos eigą. Todėl itin svarbu žinoti, jog, nepaisant to, kad oda yra infekuota, atopinė egzema nėra užkrečiama liga.

Be šios bakterijos ligą provokuoja ir kiti veiksniai: temperatūrų kaita, karštis, namų dulkės, maistas, konservantai, dažikliai, plovikliai, skalbimo priemonės ir pan.

Kuo ir kaip gydytis?

Reikia pasistengti kuo greičiau sumažinti nemalonius pojūčius odoje – paraudimą, patinimą, niežulį. Šiam tikslui puikiai tinka vietiškai vartojami kortikosteroidų preparatai: kremai, tepalai. Steroidų preparatai skiriasi pagal stiprumą, tad reikia atminti, jog silpnus, pvz.: hidrokortizoną, reiktų vartoti tepant jautrias kūno vietas – veidą, vaikų odą. Ten, kur oda storesnė, dažnai reikia stipresnių steroidų, tokių kaip betametazonas. Paprastai gydantis gydytojas parenka tinkamo stiprumo steroidą, atsižvelgdamas į paciento individualybę. Dauguma steroidų turi būti naudojami 1 – 2 kartus per dieną, plonu sluoksniu tepant tik pažeistas vietas tol, kol uždegimas praeis. Tačiau reikia atminti, jog, vartojant kiekvieną dieną, po 3 – 4 savaičių kortikosteroidų naudojimą reikėtų nutraukti mažiausiai 2 savaitėms.

Dažnai, nutraukus steroidinių preparatų naudojimą, liga paūmėja, todėl yra labai svarbu ne tik pagydyti uždegimą, bet ir nutraukti „užburtą ratą”, kurio priežastis – bakterija (auksinis stafilokokas). Tikslinga naudoti vietiškai antibiotikų tepalus, tuo pačiu apribojant ilgalaikį kortikosteroidinių tepalų vartojimą. Vis dažniau mūsuose taikomas antibiotikas – fuzidinas, Vakarų Europoje vartojamas jau daugiau kaip 30 metų. Jis ypatingas tuo, jog giliausiai iš visų vietiškai vartojamų antibiotikų sugeba prasiskverbti į odą ir sunaikinti ten esančius mikroorganizmus. Pastebėta ir tai, kad bakterijos nesugeba išvystyti apsauginių mechanizmų prieš šį vaistą, todėl jį drąsiai galite vėl ir vėl naudoti infekcijai atsikartojus. Alergines reakcijas fuzidinas sukelia itin retai.

Ypač patogu yra naudoti vieną preparatą, kurio sudėtyje yra ir antibiotikas, ir steroidas. Tokie yra danų kompanijos „Leo” kremai: Fucidin® H – sudėtinis silpno steroido hidrokortizono ir antibiotiko fuzidino preparatas bei Fucicort® , kurio sudėtyje kartu su antibiotiku fuzidinu yra stipresnis steroidas – betametazonas, pasirenkamas gydant sudėtingesnes egzemas. Kad vaistas gerai ir greitai susigertų patepus drėgną odą, jie gaminami tik kremo pavidalu.

Kas žinotina, sergant egzema?

Sergant egzema labai svarbus prausimasis, kadangi sudrėkinamas sausas raginis odos sluoksnis, nuplaunami alergenai, dirginančios medžiagos, šašai.

Tačiau po maudynių oda labai greitai išsausėja, net sutrūkinėja, sutrinka jos apsauginė funkcija. Šią problemą padeda spręsti emolientai – tai drėkikliai, susidedantys iš aliejaus, riebalų ar parafino, kurie padeda odoje išlaikyti kuo daugiau drėgmės. Galite pasirinkti patogiausią Jums formą – kremą, tepalą ar losjoną. Emolientai turi būti tepami kiekvieną dieną, iškart po dušo, odai dar nespėjus pilnai nudžiūti: geriausiai ir ryte, ir vakare. Gali atrodyti, jog oda tiesiog žaibiškai juos sugeria: tai įrodymas, jog jie reikalingi. Pakankamai naudodami drėkiklių, pasieksite puikių rezultatų.

Svarbu yra tinkamai pasirinkti drabužius – Jums tiks medvilniniai, bet stenkitės vengti vilnonių ar sintetinio pluošto.

Venkite aplinkos faktorių, kurie gali įtakoti Jūsų liga: tiesioginių saulės spindulių, ryškių temperatūrinių pokyčių, maisto produktų, dulkių, ilgaplaukių naminių gyvūnėlių.

Jei Jūsų vaikas serga atopiniu dermatitu, sunku jį visiškai apsaugoti nuo kasymo, todėl pastoviai tinkamai prižiūrėkite jo nagus, miegančiam maukite pirštinaites.

Jei sergate egzema, privalote tinkamai pasirinkti profesiją (specialybę) – kirpėjų, mechanikų, valytojų, rūbų valytojų, gal net slaugių darbas – ne Jums!

Atmink!

  • venk ilgų maudynių

  • naudok pakankamai drėkiklių

  • nekasyk

  • dėvėk švelnius medvilninius drabužius

  • venk dirgiklių, kuriems Tavo oda yra jautri

  • ligai paūmėjus, vartok vaistus

  • visada atmink savo gydytojo patarimus

Piršto Galo Vieneto metodika

Piršto Galo Vienetas tai sutartinis dozavimo matas, nurodantis reikiamą tepalo (kremo) kiekį kiekvieno tepimo metu. Žemiau pavaizduotoje lentelėje yra nurodyta, kiek reikia tepalo ar kremo vartoti, priklausomai nuo paciento amžiaus:

3-6 mėn.

1-2 metai

3-5 metai

6-10 metų

Suaugusieji

Kaklas + veidas

1

2

Kaklas + veidas

Ranka + plaštaka

1

2

1

1 plaštaka

3

1 ranka

Koja + pėda

2

3

6

1 koja

2 1 pėda

Krūtinė

1

2

3

7

Krūtinė

Nugara + sėdmenys

3

5

7

Nugara + sėdmenys