Nobel biocare

Dakriocistitas

Dakriocititas – tai ašarų maišelio uždegimas.

Simptomai

Pasireiškia skausmu, paraudimu ir patinimu apatinio voko vidinėje dalyje. Gali būti drumstų ar pūlingų išskyrų iš apatinio ašarų taškelio. Senesniame amžiuje, ašarų nutekėjimo kanalėliai susiaurėja, praranda elastingumą, jiems ašaros nesugeba geri išplauti ašarų drenažo sistemos. Prasta higiena yra rizikos faktorius susirgti dakriocistitu.

Patogenezė

Dakriocistitas vystosi dėl nasolakrimalinės obstrukcijos, kurią sukelia ašarų maišelio mukocėlė. Ašarų maišelio mukocėlė atsiranda dėl lėtinio interosinio ir intermembraninio nasolakrimalinių kanalėlių nepraeinamumo. Dažniausia nasolakrimalinio kanalėlio obstrukcija pasitaiko senesniems žmonėms dėl lėtinės gleivinės degeneracijos, kanalėlių stenozės, ašarų sumažėjimo ir bakterijų pagausėjimo. Kūdikių dakriocistitas pasitaiko rečiau, jo simptomai yra tokie pat.
Ašarų maišelio obstrukcija sukelia panašius simptomus į dakriocistito kliniką, tačiau nėra taip išreikšti. Tokie simptomų visuma vadinama kanalikulitu. Šios infekcijoms būdinga dakriolitai. Dakriolitus sukelia bakterinės, grybelinės ar virusinės infekcijos.

Gydymas

Vaikams skiriama peroraliai amoksacilino su klavulno rūgštimi (Augmentino) 20-40 mg/kg/d, dozę dalinant į keturias dalis, geriamo cefakloro 20-40 mg/kg/d 4k/d. Taip pat kartu naudojami vietiškai veikiantys antibiotikų lašai ir tepalai, šilti kompresai bei acetaminofenas (paracetamolis). Suaugusiems skiriama cefaleksino ar Augmentino kartu su vietiškai veikiančiais antibiotikų lašais ar tepalais, šilti kompresai, esant reikalui naudojamas aspirinas ar ibuprofenas. Jei ligonis karščiuoja, su reikia elgtis labai atsargiai. Jei simptomai labai išreikšti pacientą reikia hospitalizuoti, gydyti cefazolinu intraveniškai ir naudoti kitas reikiamas priemones. Jei nėra aiški etiologija gali ją patikslinti kompiuterine tomografija ar magnetinio rezonanso tyrimu.

 

Dakriolitus reikia pašalinti.