REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Bruceliozė

Kokia tai liga?

Bruceliozė – tai zoonozė, laukiniams ir naminiams gyvuliams pasireiškianti vislumo sutrikimu, o žmonėms – ilgalaikiu, banguojančiu karščiavimu, nervų sistemos, judėjimo organų pakitimais ir kt. Liga tarp žmonių ir gyvulių paplitusi Viduržemio jūros baseine (Portugalijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Graikijoje, Turkijoje, Šiaurės Afrikoje), Meksikoje, Centrinėje ir Lotynų Amerikoje, Azijoje ir Afrikoje.

Sukėlėjas

Ligą sukelia Brucella genties bakterijos. Gyvūnams susirgimus sukelia Įvairios Brucella rūšys:
B. melitensis – ožkoms, avims, kupranugariams;
B. abortus – galvijams, kupranugariams;
B. suis – kiaulėms;
B. canis – šunims;
B. ovis – ožkoms, avims;
Yra išskirta brucelių ir iš jūrinių žinduolių.
Žmonėms bruceliozę sukelia Brucella abortus, B. melitensis, B. suis.
Brucelės – gramneigiamos kokobakterijos, labai atsparios aplinkos veiksniams. Jos ilgai laikosi žemoje temperatūroje, lede, sniege, tačiau yra jautrios aukštai temperatūrai. Esant 60°C žūva per 30 min, verdant – per kelias sekundes.

Kaip užsikrečiama?
Žmonės brucelioze užsikrečia:

  • vartodami nepasterizuotą pieną ir jo produktus užterštus brucelėmis;
  • įkvėpdami bruceliozės sukėlėjų (labiau būdinga laboratorijų, skerdyklų darbuotojams);
  • ligos sukėlėjams patekus į organizmą per pažeistą odą ar gleivines, tiesioginio sąlyčio su infekuotų gyvulių audiniais, šlapimu metu (rizikos grupės: veterinarai, skerdyklų darbuotojai, medžiotojai ir kt.).

Žmogus nuo žmogaus užsikrėsti gali tik išskirtinai retais atvejais (maitinančios motinos gali perduoti sukėlėją kūdikiui, užregistruotas lytiniu keliu perduotos bruceliozės atvejis).

Simptomai

Vidutiniškai inkubacinis ligos periodas trunka 5 – 30 dienų, bet gali būti ir 6 mėnesiai. Bruceliozei būdingas ilgalaikis, banguojantis karščiavimas, prakaitavimas, svorio kritimas, letargija, anoreksija, sąnarių skausmai, gali padidėti kepenys, blužnis, limfmazgiai. Netinkamai gydant asmenims gali išsivystyti lėtinė bruceliozė, pasižyminti klinikinių formų įvairumu. Susiformuoja lėtiniai infekcijos židiniai įvairiuose organuose, pažeidžiami sąnariai, nervai, lytiniai ir vidaus organai. Mirštamumą, kuris sudaro apie 2 proc., dažniausiai sąlygoja endokarditas.

Profilaktika

  • Pasterizuoto pieno ir jo produktų vartojimas;
  • Veterinarinės – sanitarinės priemonės (gyvulių skiepijimas, infekuotų gyvulių bandų skerdimas ir kt.);
  • Asmenų, keliaujančių į endeminius bruceliozės kraštus, informavimas apie bruceliozę.

Parengė:
Simona Žukauskaitė-Šarapajevienė
Visuomenės sveikatos specialistė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

www.ulac.lt