Ditel

Mažiau kaloringo maisto spąstai

Figūra besirūpinantys žmonės dažnai renkasi mažiau kaloringus maisto produktus. Nagrinėdami etiketes, jie atkreipia dėmesį į baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekį, stengdamiesi išsirinkti „lengviausią” produktą. Dietiniai tortai ir pienas be riebalų atrodo nekenksmingi figūrai. Bet iš tiesų jie dažnai būna kenksmingesni už kaloringą maistą, rašo žurnalas „Nature”.

Neseniai amerikiečių mokslininkai nustatė, kad mažiau kaloringas maistas gali tapti nutukimo priežastimi, nes prie jo pripratęs organizmas praranda sugebėjimą savarankiškai reguliuoti paros energijos normą. Laikui bėgant žmogus pradeda valgyti daugiau, nei jam reikėtų: didina porcijas, valgo dažniau ir pagaliau išvis praranda saiką.

Mažiau kaloringas maistas – tai tik pavadinimas, stebuklingai veikiantis pirkėjus, kurie rūpinasi savo figūra. Iš tikrųjų tai yra psichologiniai spąstai. „Nieko baisaus, čia labai mažai riebalų ir angliavandenių, tad nuo šio varškės sūrelio tikrai nesustorėsiu”, – galvoja pirkėjas, net neįtardamas, kad gamintojai mažina kaloringumą natūralius komponentus pakeisdami sintetiniais.

Į dietinį tortą vietoje sviesto dedamas margarinas, vietoje natūralios kakavos – sojų šokoladas, o kiaušinius pakeičia kiaušinių milteliais. Kad gaminys atrodytų gardesnis, į jį pridedama modifikuotų skonio bei kvapo stipriklių. O kad tortas greitai nesugestų, jis „prikemšamas” emulgatorių, stabilizatorių ir konservantų.

Didžioji apgaulė tuo neapsiriboja. Mažiau kaloringų produktų gamintojai kartais pateikia klaidingus duomenis, kad jų prekės būtų geriau perkamos. Etiketėje jie nurodo sumažintą arba suapvalintą energetinę produkto vertę.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE