Greičiausiai kiekvienas ne kartą esame turėję nuospaudų ant kojų ir žinome, kad tai – anoks malonumas. Veikiau atvirkščiai, didelis diskomfortas, neretai net ribojantis judėjimą. Išvengti nuospaudų geriausiai gali padėti tinkama avalynė ir speciali ortopedijos technika. Bet ne visada pavyksta laikytis rekomendacijų… Ką daryti, jei nuospaudų jau atsirado?
Nuospaudų atsiradimo priežastys
Kai vienoje vietoje oda yra intensyviai spaudžiama, trinama, susidaro negyvos odos sluoksnis, vadinamas nuospauda. Ji neabejotinai kels nemalonius pojūčius, ypač avint avalynę.
Dažnas ortopedijos centras gali patvirtinti, kad daugiau sulaukia klienčių moterų, kurias vargina nuospaudos. Taip yra todėl, kad moterys neretai linkę prioritetą teikti ne patogumui, bet grožiui, t. y. pasirenka nešioti siauresnius batelius, aukštais kulnais. Nuolatinis nepatogios, siauros, trinančios avalynės avėjimas suponuoja nuospaudų atsiradimą. Nors tai pagrindinė, bet ne vienintelė nuospaudų atsiradimo priežastis. Jų atsirasti gali dėl pilnapadystės, taip pat esant tam tikroms pėdų deformacijoms.
Taigi, nuospaudų atsiradimo riziką didina tokie veiksniai: aukštakulniai, vaikščiojimas basomis, labai plonas batų padas, antsvoris, ilgas stovėjimas, netaisyklinga eisena ir, kaip jau minėta, pėdų deformacijos.
Kaip gydyti nutrynimus ant kojų?
Jei nuospaudos labai skausmingos ar yra kitų indikacijų, gydytojas gali paskirti chirurginį gydymą. Gydant nuospaudas pirmiausia vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju, mat tikslinga įvertinti, ar nėra uždegiminės reakcijos, ar nereikalinga chirurginis gydymas.
O kaip gydyti nutrynimus ant kojų liaudiškomis priemonėmis? Gydant nuospaudas naudingos muilo ir jūros druskos vonelės, itin liaupsinamas svogūnas, efektyviai padedantis nuospaudas suminkštinti. Dažnas besigydantis nuospaudas vertina kiaulpienių sultis, vyšnių sakus, citrinų sultis, net razinas ir kitas priemones.
Pasitaiko, kad žmonės domisi, kaip gydyti nuospaudas, apsilanko pas gydytoją, laikosi jo rekomendacijų, bet numoja ranka į esminį aspektą – ir toliau nešioja nepatogią avalynę, kuri ir lėmė problemos atsiradimą. Tad gydantis nutrynimus būtina avėti tik komfortišką avalynę, kuri nespaudžia ir netrina.
Ortopedijos technika – priemonės, labai praversiančios ne tik gydantis nuospaudas, bet ir norint jų išvengti. Kiekvienas ortopedijos centras pacientui pasiūlys platų priemonių, skirtų padėti esant nuospaudoms, pasirinkimą, pavyzdžiui, vidpadžiai, komfortiška avalynė. Specialūs ortopediniai vidpadžiai tinkamai paskirstys pėdoms tenkančias apkrovas, suteiks reikalingą atramą. Kokybiškais vidpadžiais verta pasirūpinti ir sportuojantiems, mat, dėl netaisyklingos pėdos padėties, netinkamos amortizacijos, pėdos patempimų dažnai atsiranda nuospaudų. Sportuojantiems itin puikiu pasirinkimu bus anglies pluošto vidpadžiai – jie labai lengvi, ploni, lankstūs, bet drauge patvarūs. Verta pasikonsultuoti su ortopedijos centro specialistais, kurie padės išsirinkti tinkamiausius vidpadžius konkrečiai Jūsų pėdoms.
Dažnai klausiantiems, kaip gydyti nuospaudas, ortopedijos centre pasiūloma silikoninė deformuoto kojos nykščio apsauga, patikimai apgaubianti išsišokusį kauliuką ir užkertanti kelią trinčiai bei nuospaudų atsiradimui, taip pat pirštų, kulnų apsaugos, silikoniniai žiedai ir kt. O jei nuospauda jau yra tuomet tokia apsauga leis jaustis komfortiškiau, sumažinti skausmą, diskomfortą bei dar didesnes deformacijas.