Tarptautinė vaflių diena – proga pasimėgauti gardžiais ankstyvaisiais arba vėlyvaisiais pusryčiais. Už tai turėtume dėkoti švedams, mat būtent jie yra šios proginės dienos pradininkai, ten ją vadina „Våffeldagen“. O gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pažymi, kad net ir vafliai gali būti sveikatai palankios mitybos dalis: jų tešlą galima ruošti ne tik iš klasikinių ingredientų, bet ir įtraukti daržovių, pavyzdžiui, batatų ar cukinijų.
Vafliai iš daržovių – sveikatai palankesnė alternatyva
Daugelis dar nuo vaikystės laikų įpratę valgyti saldžius vaflius, pagardintus uogienėmis, džemais, cukraus pudra ar grietinėle. Vis dėlto, anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, tokių vaflių alternatyva, pagaminta iš saldžiųjų bulvių ar cukinijų, būtų sveikatai palankesnis mitybos sprendimas.
„Iš saldžiųjų bulvių ar cukinijų pagaminti vafliai yra sveikatai palankesnis variantas palyginus su tais, kurie pagaminti iš rafinuotų miltų ir cukraus. Šiose daržovėse yra svarbiausių vitaminų, mineralų ir skaidulų: saldžiosiose bulvėse gausu antioksidantų, pavyzdžiui, beta karotino, vitaminų A ir C, gerinančių akių sveikatą bei stiprinančių imunitetą. O cukinijos pasižymi mažu kalorijų kiekiu, jose taip pat yra vitaminų A ir C bei kalio, kuris palaiko širdies sveikatą ir reguliuoja kraujospūdį. Tad į vaflių tešlą įmaišę šių daržovių, padidinsite jų maistinę vertę ir kartu sumažinsite perdirbtų ingredientų naudojimą“, – rekomenduoja gydytoja dietologė.
Saldieji vafliai tiks skanauti ypatingomis progomis
Vis dėlto, desertai – tai ypatingų progų skanėstai, todėl dr. E. Gavelienė sako, kad jais galima mėgautis saikingai, o patiems gaminantis saldesnius vaflius, galima reguliuoti jų ingredientus, saldumo lygį bei papildomus pagardus.
„Sveikatai palankesni saldūs vafliai gali būti pagaminti iš viso grūdo miltų, saldinti natūraliais produktais, pavyzdžiui, trintais sunokusiais bananais ar datulių tyre. Taip pat saikingai galima pasitelkti ir sveikatai palankesnius riebalus, tarkime, avokadų ar kokosų aliejų, o į vaflių tešlą galima įmaišyti baltymais turtingo graikinio jogurto. Gardinti tokius vaflius taip pat galima įvairias prieskoniais, pavyzdžiui, cinamonu ar vanilės ekstraktu arba vaisiais, uogomis, nesaldintu jogurtu, riešutų sviestu ir pan.“, – pataria gydytoja dietologė.
Belgiškų ir amerikietiškų vaflių skirtumai
Vafliai būna įvairių rūšių, kurių kiekviena turi savo unikalių savybių, pavyzdžiui, belgiški vafliai yra bene geriausiai žinomi, pasižymintys lengvu, puriu vidumi ir traškiais kraštais. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva priduria, kad šios rūšies vafliai gaminami iš mielinės tešlos, todėl jų tekstūra yra švelni ir jais paprastai mėgaujamasi su cukraus pudra, plakta grietinėle bei šviežiomis uogomis.
„Belgiški vafliai dažnai būna didesni ir storesni nei kitų rūšių vafliai, dar viena pagrindinių vaflių rūšių, klasikiniai amerikietiški vafliai, palyginti su belgiškais, pasižymi tinklelio formos raštu ir šiek tiek tankesne tekstūra. Jie gaminami iš kepimo miltelių arba sodos pagrindu pagamintos tešlos, todėl yra lengvesni ir traškesni. Šie vafliai paprastai patiekiami su sviestu, klevų sirupu ar su traškia šonine. Nors belgiški ir amerikietiški vafliai yra panašūs savo tinklelio raštu, vis dėlto skiriasi jų tekstūra ir sudedamosios dalys: belgiški vafliai dėl mielinės tešlos yra lengvesni ir puresni, o amerikietiški yra šiek tiek tankesni ir traškesni“, – pasakoja O. Suchočeva.
Tarptautinė vaflių diena – ne tik su grietinėle ir uogomis
Vienas iš pastaruoju metu paplitusių netradicinių vaflių gaminimo būdų – tai jų gaminimas su pikantiškais ingredientais, dėl kurių patiekalas gali tapti puikiu pietų ar net vakarienės valgymu. Prekybos tinklo ekspertė kviečia praturtinti gaminamų vaflių tešlą tokiais pigiais ingredientais kaip tarkuotas sūris, žolelės ar net kubeliais supjaustytos daržovės.
„Ant pikantiškų vaflių galima dėti keptų kiaušinių, avokado griežinėlių, šoninės ar salsos, kad vaflių patiekalas būtų išties sotus. Be to, juos galima naudoti kaip duonos ar batono riekelių alternatyvą sumuštiniams. O tarptautinė vaflių diena – puiki proga jais pavaišinti artimuosius“, – teigia O. Suchočeva.
Išsisaugokite klasikinių vaflių receptą, kurį galėsite kūrybiškai išnaudoti papildomai pridedant mėgstamų pikantiškų ar saldžių pagardų.
RECEPTAS
Klasikiniai vafliai
Vafliams reikės:
240 g miltų;
1 a. š. druskos;
4 a. š. kepimo miltelių;
2 v. š. cukraus;
2 vnt. kiaušinių;
360 ml šilto pieno;
75 g ištirpinto sviesto;
5 ml vanilės ekstrakto.
Gaminimo eiga:
- Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, druską, kepimo miltelius ir cukrų. Atidėkite mišinį į šalį. Įkaitinkite vaflinę iki norimos temperatūros.
- Atskirame dubenyje įmuškite kiaušinius. Įmaišykite pieną, sviestą ir vanilę.
- Pieno mišinį supilkite į miltų mišinį. Plakite viską iki vientisos masės.
- Supilkite tešlą į įkaitintą vaflinę.
- Kepkite vaflius, kol jie taps auksiniai ir traškūs. Patiekite dar šiltus.
Skanaus!