Nobel biocare

Sveikatos technologijos investuotojus traukia net ir ekonominio neapibrėžtumo metu

Juozas Rimas

Rizikos kapitalas pastaruoju metu į riziką žvelgia atsargiau. Fondai praėjusiais metais visame pasaulyje investavo 445 mlrd. JAV dolerių – net 35 proc. mažiau nei 2021-aisiais. Tačiau augimo bangą gaudančioje pažangios medicinos rinkoje atskiri jos segmentai buvo atsparesni mažėjimo tendencijai.

„Medicinos rinka yra neelastinga, ekonominė situacija tokių paslaugų paklausai beveik neturi poveikio. Tačiau technologijos, galinčios padidinti gydymo įstaigos darbo efektyvumą, sumažinti sąnaudas tokioje situacijoje tampa labai patrauklios. Dėl to dalis medicinos technologijų bendrovių šiuo metu tapo aktualesnės. Tą indikuoja ir pasaulinės investavimo tendencijos“, – sako dr. Juozas Rimas, advokatų kontoros COBALT partneris, Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikos grupės vadovas.

Rekordinės aukštumos

Šių metų pradžioje išplatintoje „Silicon Valley Bank“ (SVB) ataskaitoje nurodoma, jog investicijos į sveikatos paslaugas pastaraisiais metais susitraukė santykinai nedaug: nuo rekordinių 28 mlrd. dolerių 2021-aisiais iki 22 mlrd. dolerių praėjusiais metais. Tai reiškia, kad investicijos į šią sritį mažėjo 21 procentu. Nepaisant to, istoriškai dveji pastarieji metai buvo patys aktyviausi investavimo į sveikatos paslaugas istorijoje.

Sveikatos technologijų sektoriuje rekordines aukštumas – 35,9 mlrd. JAV dolerių (skaičiuojant viso pasaulio mastu) – rizikos kapitalo investicijos taip pat pasiekė 2021 m. Pernai jos susitraukė 53 proc., iki 16,7 milijardų. Investicijos į biofarmacijos sritį sumažėjo 23 proc., nuo 38,6 iki 29,5 mlrd. dolerių. Diagnostikos įrankių kūrėjai praėjusiais metais iš investuotojų pritraukė 9,9 mlrd. dolerių – 32 proc. mažiau nei 2021-aisias (14,7 mlrd.). Atspariausia ekonomikos pokyčiams buvo medicininės įrangos kūrimo sritis. Joje investicijos traukėsi tik 7 proc., nuo 9,2 iki 8,5 mlrd. dolerių.

„Neapibrėžtumas rinkoje investicijas apsunkino, sulėtino tempus. Bet ne tiek, kiek labiau tiesiogiai paliestose srityse. Manau, investuotojai dabar pakeitė mąstymą – klasikinės verslo metrikos taps svarbesniu veiksniu įmonių vertinime. Tačiau akivaizdu, kad sveikatos technologijų sektorius šiuo atžvilgiu yra atsparesnis“, – teigia Gediminas Pekšys, medicinos technologijų startuolio „Oxipit“ vadovas. Jo įkurta įmonė 2023 m. sausį pritraukė 3,5 mln. eurų investiciją iš „Taiwania Capital“ fondo.

Investuotojus traukia ir tokie lietuviški į profesionalus orientuoti medicinos technologijų startuoliai, kaip „Atrandi Biosciences“ bei „Biomatter Protein Architects“. Jie sudomino „Practica Capital“ fondą, o į vartotojų rinką orientuotas „Pulsetto“ pritraukė lėšų iš „KiloHealth“. 

Investuotojų netrūksta

Lina Jasaitė, įmonės „KiloHealth“ direktorė, sako, kad vertinant bendrai ir vietinių, ir užsienio investuotojų dėmesio šioje rinkoje vis dar yra pakankamai daug. Tačiau dėl bendros situacijos jie reikalauja daugiau garantijų, o startuoliams jas pasiūlyti sunku.

„Pirmuosiuose įmonės augimo etapuose – siekiant vadinamųjų preseed ir seed investicijų – dažniausiai dalyvauja vietiniai investuotojai. Tolesniuose didesnės apimties raunduose užsienio kapitalas yra beveik neišvengiamas“, – sako ji.

L. Jasaitės atstovaujama įmonė taip pat aktyviai investuoja į sveikatos technologijų startuolius. Tačiau šios bendrovės investavimo strategijoje vietos atsiranda ne tik stiprius finansinius rodiklius demonstruojantiems kūrėjams. „Esame greitai auganti įmonė ir šį augimą norime išlaikyti. Todėl investuojame į įvairias komandas – kai kurios jų būna dar tik kūrėjų kolektyvai, kai kurios turi įsteigtus juridinius asmenis, kartais – jau ir išvystę produktą, bet nori kartu rasti kampą, kaip jį parduoti“, – komentuoja vadovė.

Meškų rinkos galimybės

Labiau ribotos investicijų pritraukimo galimybės koreguoja ir startuolių apetitą, ir jų vertę. Viena vertus, tokia padėtis veiklą pradedančias įmones skatina kruopščiau planuoti savo finansų srautus. Kita vertus, pamažėjusi startuolių vertė atveria perspektyvas įmonėms, kurių finansinė situacija yra stipri.

„Mes šį laiką matome kaip turintį potencialo, todėl aktyviname savo bendravimą su įvairiais startuoliais. Šiandienos terpė yra palanki investuoti, nes startuoliai įperkamesni nei itin greito ekonominio augimo laikais. Ši tendencija dar ryškesnė užsienio šalyse, kur startuoliai buvo pervertinti labiau nei Lietuvoje“, – apie galimybes pasakoja L. Jasaitė.

Būtinas ypatingas dėmesys

Dr. J. Rimas atkreipia dėmesį į tai, kad investuojant į medicinos technologijų rinkos startuolius ypatingai kruopščiai reikia vertinti IT saugumo aspektą.

„Medicininiai pacientų duomenys yra išskirtinai jautrūs. Kita vertus, startuoliai, savo pastangas koncentruojantys į produkto išvystymą, neretai mažiau dėmesio skiria savo sistemų IT saugumo klausimui. Todėl prieš investuojant į tokias įmones vykdomas auditas turėtų apimti ne tik verslo rodiklių analizę, bet ir kruopštų IT sistemų patikrinimą. Svarbu užtikrinti, kad laikomasi tinkamos IT saugos praktikos, nėra duomenų nutekėjimo požymių“, – rekomenduoja advokatas.

Jo teigimu, nepakankamas dėmesys IT saugumo klausimui gali „sudeginti“ investiciją, kaip tai nutiko „Intera Partners“ Suomijoje. Po to, kai šis fondas 2019 metais investavo į psichoterapijos klinikų tinklą „Vastaamo“, išaiškėjo, kad piktavaliai programišiai prieš kelis metus buvo pavogę pacientų duomenų bazę su itin konfidencialia informacija. Pavogtai informacijai 2020 metais patekus į viešumą klinikų tinklas bankrutavo.

TAIP PAT SKAITYKITE