Hempo

Švedijos slaugos ekspertai pirmą kartą prestižiniu sertifikatu įvertino Lietuvos ligoninę

Addere Care

Švedijos karalienės Silvios įkurto švietėjiško fondo „Silviahemmet“ generalinė direktorė Wilhelmina Hoffman atvyko į Lietuvą tam, kad įteiktų pirmąjį „Silviahemmet“ sertifikatą Lietuvoje – jį pelnė slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė „Addere Care“.  

Sertifikatas įteiktas Ligonių dienos proga surengtoje slaugos ekspertų konferencijoje Trakuose.

Bendradarbiauja su geriausia ligonine Europoje

Sertifikatas liudija, kad ligoninė yra pasirengusi demencija ir Alzheimerio liga sergančius žmones slaugyti pagal „Silviahemmet“ slaugos metodiką. Jai išgryninti „Silviahemmet“ glaudžiai bendradarbiavo su Karolinska universitetine ligonine Švedijoje, kuri žurnalo „Newsweek“ reitinge „Geriausios 2023 m. pasaulio ligoninės“ užima šeštąją vietą ir yra aukščiausiai vertinama ligoninė Europoje.

Sertifikatas įteikiamas tada, kai didžioji dauguma įstaigos darbuotojų išklauso specialius mokymus ir išlaiko egzaminus. Įstaiga sertifikuojama vieneriems metams. Sertifikatas kasmet pratęsiama arba ne po to, kai fondo atstovai tikrindami įsitikina, kaip žinios taikomos praktikoje, ar pokytis tikrai įgyvendinamas ir kaip tai vyksta.

Sertifikatą pasirašė karalienė

„Addere Care“ įteiktą sertifikatą pasirašė pati Švedijos karalienė Silvia, kuri prieš 28 metus ir įkūrė švietėjišką „Silviahemmet“ fondą. Jos didenybė Silvia iki šiol aktyviai dalyvauja fondo valdybos veikloje.

„Karalienė pati pasirašė sertifikatą ir ji žino, kad šiandien mes esame čia, Lietuvoje, ir tai, kad šis sertifikatas įteikiamas pirmajai ligoninei jūsų šalyje“ – sakė Lietuvoje viešėjusi „Silviahemmet“ fondo generalinė direktorė W. Hoffman.

Prilygino „Michelin“ įvertinimui

„Būti pirmąją šį sertifikatą pelniusia ligonine ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Rytų Europoje yra svarbus pasiekimas ne tik mums, bet ir Lietuvai. Šį sertifikatą prilyginčiau „Michelin“ įvertinimui, skiriamam kokybę atitinkantiems restoranams. Lietuvoje valstybės mastu vis daugiau dėmesio skiriama demencija ir Alzheimerio liga sergančių žmonių slaugai. Tačiau tai labiau kiekybiniai parametrai, susiję su patalpų įrengimu, kvadratiniais metrais ar personalo skaičiumi, bet nėra aiškių reikalavimų pačiai slaugos kokybei. Tuo tarpu „Silviahemmet“ filosofijoje akcentuojama būtent slaugos kokybė, slaugomam asmeniui skiriamas dėmesys ir tiesioginis atliepimas į jo kasdienius poreikius“, – sako „Addere Care“ įkūrėja ir direktorė Kristina Judinė.

Pasak K. Judinės, derybos su „Silviahemmet“ fondu dėl šio sertifikato prasidėjo prieš daugiau nei trejus metus, dar prieš atidarant ligoninę Trakuose. „Mes žinojome, kad norime dirbti kitaip. Siekiam sukurti tokią ligoninę, kokioje norėtume būti slaugomi patys. Todėl dar prieš atidarant, kreipėmės į „Silviahemmet“ ir sakėme, kad norime jų metodiką pradėti taikyti ir Lietuvoje“, – sakė K. Judinė.

Daugiau sprendimų slaugytojams 

K.Judinė atkreipia dėmesį, kad be gerų slaugytojų ir padėjėjų nebus geros slaugos. Todėl savo ligoninėje siekia labiau įgalinti slaugytojus, išlaisvinti juos nuo perteklinių baimių padaryti kažką ne taip.

„Darbuotojai Lietuvoje buvo atpratę prisiimti atsakomybę už savo sprendimus. Daug lengviau vykdyti nurodymus, nei pačiam pagalvoti ir paieškoti sprendimų, kas slaugomam žmogui geriau konkrečiu atveju. Svarbiausia ne užpildyti dokumentus ir pačiam apsisaugoti nuo problemų, o padėti žmogui. Mes vis dar bandome perlaužti sistemą. Tai nėra lengva. Bet po truputį sekasi vis geriau. Šis sertifikatas yra ir tam tikras prizas už pastangas. Gavus jį, motyvacija dirbti geriau tik sustiprėjo“, – sakė K. Judinė.

Švedijos ekspertai ragina būti drąsiais

W. Hoffman konferencijoje atkreipė dėmesį į tai, jog, geriems pokyčiams reikia laiko ir ragino Lietuvos slaugos darbuotojus būti drąsiais.

„Žmonės, kurie dirba šiuolaikinėje slaugoje turi būti drąsūs. Kur kas lengviau slaugyti taip, kaip buvo daroma iki šiol, nei bandyti keistis. Mes, „Silviahemmet“ fondas Švedijoje, norime ne tik suteikti žinių, kaip slaugyti demencija ir Alzheimeriu sergančius žmones, bet ir padrąsinti slaugytojus – už pagal „Silviahemmet“ slaugos metodiką dirbančiųjų nugarų stovi mokslas. Pati esu gydytoja geriatrė, daug metų dirbu šioje srityje ir žinau – reikia laiko, kad įvyktų pokytis į gera. Niekada nepasiduokite. Mes visi senstame. Pagalbos prireiks mums visiems. Aš tikiu, kad jūs ne tik galėsite įgyvendinti pokyčius savo šalyje, bet ir padaryti tai šiek tiek geriau, nei mes Švedijoje“ – sakė „Silviahemmet“ fondo generalinė direktorė W. Hoffman.

Pagrindas – geri slaugytojai ir jų padėjėjai

„Silviahemmet“ fondą 1996 m. įkūrė Švedijos karalienė Silvia, ilgai slaugiusi savo demencija sergančią mamą. Karalienė suprato, kad norint įgyvendinti pokyčius šioje srityje, reikia labai gerų slaugytojų. Tuo tarpu jų labai trūko, nes visuomenei nepakako žinių nei kaip slaugyti demencija ir Alzheimerio liga sergančius žmones, nei kaip šalia jų gyventi. Todėl karalienės įkurto fondo tikslas buvo ir yra – skleisti informaciją slaugytojams, jų padėjėjams, sergančiųjų artimiesiems ir visiems, dirbantiems su demencijos sindromą turinčiais žmonėmis.

„Silviahemmet“ sertifikatus jau yra pelnę daugiau nei 200 slaugos namų Švedijoje, Briuselyje, Vokietijoje ir kitose šalyse. Šiuo metu jo siekia ir Vašingtono slaugos universitetas.

Slaugos ekspertų konferencija

Sertifikatas „Addere Care“ ligoninei įteiktas mokslinėje praktinėje konferencijose „Asmens portretas ligos istorijoje“, vykusioje Trakuose. Konferencijoje Lietuvos ir Švedijos slaugos profesionalai gilinosi į tai, kas yra į asmenį orientuota slauga, kaip ją teikti praktikoje, kaip šiuolaikinėje slaugoje suderinti ne tik kūno, bet ir dvasinius bei psichologinius žmogaus poreikius.

Konferencijoje dalyvavo jo ekscelencija Švedijos ambasadorius Lietuvoje Lars Wahlund, Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas, Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas ir kiti garbingi svečiai.

TAIP PAT SKAITYKITE