Nobel biocare

Švarus vanduo – sveikesnis pasaulis

Šiandien, kovo 22 d., planeta pažymi Pasaulinę vandens dieną, kurios tema – „Švarus vanduo – sveikesnis pasaulis”. Šiais metais siekiama atkreipti dėmesį į vandens išteklių saugą, žmogaus ūkinės veiklos įtaką vandens kokybei. Sveikatos apsaugos ministerija visus vandens vartotojus ragina prisidėti prie švaraus vandens ir sveikatos išsaugojimo.
Pasaulinės vandens dienos minėjimą 1992 m. inicijavo Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja. Nuo 1993 m. – ją globoja UNESCO. Lietuvoje Aplinkos ministerijos iniciatyva ši diena minima nuo 2000 m.
Joks kitas maisto produktas neturi tokių griežtų saugos sveikatai ir kokybei reikalavimų bei nėra taip griežtai kontroliuojamas, kaip geriamasis vanduo. Kai kuriose Europos Sąjungos (ES) valstybėse vietoje sąvokos „geriamasis vanduo” vartojama sąvoka „žmonėms vartoti skirtas vanduo”.
ES teisės aktuose skelbiama, kad geriamasis vanduo yra saugus, kai atitinka saugiam produktui keliamus reikalavimus o jo vartojimas nekelia jokios rizikos žmonių sveikatai ir gyvybei, t. y. kai jame nėra mikroorganizmų, parazitų ir medžiagų, savo kiekiais ir koncentracijomis galinčių kelti potencialų pavojų žmonių sveikatai.
Pasaulio sveikatos organizacija akcentuoja, kad vandens kokybė yra esminis sveikos aplinkos ir visuomenės sveikatos aspektas. Asmens higienai ir maisto reikmėms kiekvienas pasaulio žmogus vidutiniškai kasdieną gali sunaudoti nuo 20 iki 40 litrų vandens.
Nustatyta, kad kasmet apie 4 mlrd. diarėjos  (viduriavimo) atvejų yra susiję su žmogaus sveikatai nesaugaus vandens vartojimu. Apie 2,2 mln. planetos gyventojų miršta nuo įvairių ligų, kurių priežastis – užterštas vanduo (ypač tai pavojinga kūdikiams ir vaikams iki 5 m.). Todėl viso pasaulio valstybės iki 2015 m. metų iškelia bendrus strateginius sveikatos politikos tikslus – kurti sveiką aplinką, mažinti kūdikių ir vaikų mirtingumą, užkirsti kelią su vandens kokybe susijusių užkrečiamųjų ligų plitimą.
Daugiau informacijos:
Natalja Keturkienė
SAM Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5) 266 1411,

 Sveikatos ministerija

TAIP PAT SKAITYKITE