Rawpowders

Socialiniai darbuotojai: Patalpose būna taip karšta, kad darbuotojams prakaitas varva ant žmogaus atliekant „procedūras“

Socialiniai darbuotojai

Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos (LSDA) atlikta apklausa parodė, kad du trečdaliai Lietuvoje socialines globos paslaugas senjorams, suaugusiems neįgaliesiems teikiančių įstaigų nepasiruošę karščio bangoms. Net 66 proc. respondentų į klausimą „ar Jūsų įstaiga vasaros metu patiria vėsinimo trūkumą?“ atsakė – „taip“. Pagrindinė priežastis – pastate neįrengta vėsinimo sistema. Dar 10 proc. respondentų teigė, kad vėsinimo sistema įrengta, bet veikia netinkamai arba yra nenaudojama taupymo sumetimais.

Į klausimą „ar Jūsų įstaiga turi veiksmų, užklupus karščio bangoms, planą, „taip“ atsakė tik 16 proc. respondentų. Apklausą atlikusios LSDA prezidentė Jūratė Tamašauskienė tokią situaciją vertina kaip „skandalingą“. Jos teigimu, socialinių paslaugų organizacijos, vertindamos saugos ir sveikatos darbe rizikas bei rengdamos šių rizikų mažinimo planus, ne retai  šį darbą atlieka formaliai, t. y., svarbu, kad būtų gerai parengtas dokumentas. Tačiau, net popierinio dokumento turėjimas neparodo praktiško pasiruošimo ekstremalioms situacijoms, pvz., karščio bangoms.

„Karščio bangos vasaromis tik dažnės. Socialinių paslaugų įstaigų darbuotojų ir klientų sauga ir sveikata – įstaigos vadovo atsakomybė. Juk nėra sunku susiplanuoti kitų metų biudžete kondicionierių ar kitos oro vėsinimo įrangos pirkimą. Visada tų lėšų trūksta, tačiau jau dabar jaučiami klimato krizės padariniai signalizuoja, kad šios išlaidos turi būti prioritetas“, – teigia J. Tamašauskienė.

LSDA prezidentė pabrėžė, kad valstybės institucijos, atsakingos už socialinių paslaugų valdymą ir prisitaikymo prie klimato kaitos padarinių strategijas, jau turėtų įvertinti karščio bangų pasireiškimą ir valstybiniu mastu.

Jai antrino Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė. „Prasta pastatų, kuriuose teikiamos socialinės paslaugos senjorams, būklė, finansavimo trūkumas, ypač nevyriausybinių organizacijų teikiamų paslaugų – visa tai lemia, kad žmonės socialinių paslaugų įstaigų patalpose kenčia ne vien tik dėl sunkios sveikatos būklės. Jų kančias padidina karštis, kuris ypač prislegia senjorus ar silpnesnės sveikatos žmones“, – sako A. Adomavičienė.

Apklausoje dalyvavę įvairias socialines globos paslaugas senjorams, suaugusiems neįgaliesiems teikiančių organizacijų darbuotojai teigė, kad tenka dirbti pragariškomis sąlygomis, o valdžiai bijo skųstis, nes nenori prarasti darbo arba mano, kad vis tiek niekas nepasikeis.

„Gyventojų kambariuose būna taip karšta, kad darbuotojų prakaitas varva ant žmogaus atliekant kasdienės higienos veiksmus. Kabinetuose taip pat karšta, nėra kuo vėsintis. Mūsų įstaigoje tik administracija turi oro kondicionierius, kitiems specialistams, pasak „valdžios“, nėra numatyta lėšų. Į prašymą, kad reikia kondicionieriaus, nekreipiama dėmesio. Dirbam pasidarę skersvėjį, tada turime sveikatos problemų“, –  komentavo anoniminės apklausos dalyviai.

LSDA prezidentė Jūratė Tamašauskienė teigia, kad Lietuvoje vis dar bandoma tarsi apsimesti, jog sekinantis karštis patalpose yra norma. Tuo tarpu, vyresnio amžiaus žmonėms karštis yra itin pavojingas, nes jų kūnas į šilumą reaguoja kitaip nei jauno žmogaus.

„Visus socialinių paslaugų srities darbuotojus, patiriančius šią riziką, kviečiu netylėti ir drąsiai apie tai kalbėtis su savo vadovais, sakyti kaip jie jaučiasi fiziškai. Drąsiai kalbėti apie paslaugų gavėjų patiriamus karščio nepatogumus, sakyčiau – kančias. Juk mes – socialinių paslaugų srities darbuotojai esame šalia žmogaus. Ar galime pasmerkti savo tylėjimu žmogų tokiems sudėtingiems potyriams. Žinoma, negalime. Šių žmonių teisių gynimas yra tiesioginė mūsų funkcija“, – sako J. Tamašauskienė.

Lietuvoje įvairias socialines paslaugas senjorams, suaugusiems neįgaliesiems teikia apie 160 įstaigų.  Kiek iš jų turi vėsinimo įrangą, statistinės informacijos nėra.

Apklausą šių metų liepos 3-10 dienomis internetu atliko LSDA, vykdanti Profesinių kompetencijų tobulinimo centro funkcijas. Joje sudalyvavo 260 socialines paslaugas atliekančių įstaigų darbuotojų. Apklausos tikslas – išsiaiškinti situaciją apie socialines paslaugas atliekančių įstaigų informuotumą ir pasiruošimą karščio bangoms. Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija šiuo metu vienija apie 1700 narių. Profesinių kompetencijų centras įkurtas Lietuvoje 2022 m. siekiant vystyti inovatyvias socialinių paslaugų teikimo praktikas.

TAIP PAT SKAITYKITE