Nors pastaruoju metu vis daugėja siūlomų nelegalių Turkijos odontologų paslaugų Lietuvoje, už tokių atvejų priežiūrą atsakingoms institucijoms tai, panašu, nė motais. Štai Akreditavimo tarnyba, tiesiogiai atsakinga už neteisėtos asmens sveikatos priežiūros veiklos užkardymą, ne tik atvirai veja lauk pranešančius apie galimus pažeidimus, bet ir atskleidžia, kad neketina rimtai vertinti tokių atvejų.
„Gal tegul Odontologų rūmai ir už policiją dirba? Niekas neprašo už mus dirbti. Tegul savo darbą dirba. <…> Esame gavę informacijos, kad kažkas kažkur organizuoja teikti konsultacijas. Susisiekėme ir perspėjome, kad teikti tokias paslaugas yra neteisėta veikla. Mums užteko to, kad įspėjome, o mums garantavo, jog tokia veikla nebus vykdoma“, – praėjusią savaitę portalui „Lsveikata“ pareiškė Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (VASPVT) Pacientų teisių ir paslaugų kokybės skyriaus vedėjas Rimantas Gagys.
Ar telefoninio skambučio metu pažadą davę specialistai tikrai nevykdo neteisėtos veiklos, Akreditavimo tarnyba iš tikrųjų patikrinti taip pat neplanuoja.
„Ko vykti į vietą? Nėra tokio poreikio. Tada reikia tenai sėdėti ir laukti kol kas nors ateis?“, – „Lsveikatai“ teigė R. Gagys.
Odontologų rūmai kreipėsi į Akreditavimo tarnybą dėl bent trijų atvejų, kai viešojoje erdvėje buvo siūlomos neteisėtos paslaugos, kurias teikti žadėjo veiklai Lietuvoje licencijos neturintys Turkijos specialistai. Reklamuojamos tokių specialistų konsultacijos, prašoma pacientų atsinešti su savimi panoramines burnos nuotraukas, siūloma sudaryti gydymo planus.
„Mes patys susisiekėme su tokias paslaugas siūlančiomis įmonėmis, nurodėme, kad tokia veikla neturint reikiamos licencijos yra neteisėta ir kad perduosime tai atsakingoms institucijoms. Mes realiai dirbame Akreditavimo tarnybos darbą. Vietoje to, kad bent ačiū pasakytų, jie tokią pagalbą veja į šalį.
Labiausiai gaila, kad tokia situacija gali neigiamai paveikti pacientus. Tai jiems siūlomos neteisėtos paslaugos, kurios, tinkamai nevykdomos ir neprižiūrimos, gali pakenkti žmogaus sveikatai. Tuo tarpu už nelegalios veiklos kontrolę atsakinga institucija pareiškia, kad ir nenori vykdyti savo tiesioginių funkcijų, ir neturi tam resursų. Tai yra absurdiška situacija“, – teigia Odontologų rūmų Tarybos pirmininkė prof. dr. Vilma Brukienė.
Akreditavimo tarnybos nuostatuose, patvirtintuose Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, nurodoma, kad VASPVT „organizuoja ir vykdo neteisėtos asmens sveikatos priežiūros veiklos užkardymą“, taip pat turi teisę „atlikti asmenų, galimai vykdančių neteisėtą sveikatinimo veiklą, tikrinimus; reikalui esant pasitelkti į pagalbą teisėsaugos institucijų pareigūnus“.
Tačiau Akreditavimo tarnyba pripažįsta, kad vykdyti savo funkcijas neturi resursų ir gali reaguoti tik tada, kai gauna informacijos apie galimus pažeidimus.
„Žmonių tam pas mus nėra“, – portalui „Lsveikata“ teigė VASPVT atstovė Jūratė Kukutytė.
„Čia tokie dvigubi standartai. Jeigu Lietuvos gydytojas nori dirbti, turi ne tik licenciją turėti, bet ir reguliariai tobulintis, yra vykdomi reguliarūs gydymo įstaigų patikrinimai, tikrinami dokumentai ir t.t. Tuo tarpu kitų šalių specialistai Lietuvoje gali daryti ką tik nori. Akreditavimo tarnyba jiems paskambins ir gražiai paprašys nedaryti nieko nelegalaus“, – ironizuoja prof. dr. V. Brukienė.