Biorythm

O. Lapinas: reikia legalizuoti „kaifą”, tada žmonės mažiau rūkys

Prieš kelerius metus įsigalėjus naujiems įstatymams, mažinantiems cigarečių prieinamumą ir reklamą, priklausomybės tyrimus atliekantys mokslininkai skelbia naujus rezultatus. Aiškėja, kad rūkančių vyrų šalyje per 4 metus sumažėjo nuo 43 iki 34 procentų – tai šiuo metu žemiausia riba nuo 1994-ųjų.

Deja, tačiau kiek kitaip yra su rūkančiomis moterimis, kurių skaičius kasmet vis auga ir šiuo metu siekia apie 15 procentų. Ši neigiama tendencija labiausiai ir jaudina tiek medikus, tiek mokslininkus, kadangi nustatyta, jog šeimose, kuriose rūko mama, rūko ženkliai daugiau vaikų, nei šeimose kuriose rūko tik tėtis arba nerūko nė vienas iš tėvų. 2008-ųjų metų duomenimis, tarp paauglių, kurių amžius nuo 11 iki 15 metų, berniukų rūko apie 23 proc., o mergaičių apie 16 proc.

Kita mažamečių rūkymo priežastis – nesugebėjimas sukontroliuoti tabako gaminių pardavimo nepilnamečiams bei vis tolerantiškesnis visuomenės požiūris į šį reiškinį. „Cigaretes išvis reiktų pardavinėti iš po prekystalio, nes jų išdėliojimas prie kasų tiesiog skatina pirkti. O vaikai tai mato ir jiems taip pat kyla tokie norai. Juk žmogus geriausiai įsimena vaizdinę informaciją”, – būdus kaip mažinti rūkymą vaikų tarpe vardina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentas Aurelijus Veryga.

Gąsdins šiurpiais paveikslėliais

Visuomenės informavimas apie rūkymo žalą jau vykdomas ne viena dešimtmetį. Tačiau toks būdas nėra pakankamai veiksmingas dėl to, kad jo neįmanoma sukontroliuoti. Todėl jau kuris laikas atrandami vis kitokie būdai, tiesa, labiau orientuoti į jau rūkančiuosius.

Neseniai Jungtinės Amerikos Valstijos, siekdamos paskatinti rūkalius atsisakyti šio žalingo įpročio, pasiūlė ant cigarečių pakelių spausdinti grėsmingas nuotraukas, vaizduojančias mirusius asmenis, verkiančius kūdikius, nuplikusius vėžiu sergančius žmones, nuo dūmų patamsėjusius dantis bei piktybinius lūpos auglius. Šią idėją planuojama įteisinti jau nuo 2012-ųjų, o jei taip atsitiktų, JAV prisijungtų prie keliasdešimties šalių, kuriose ant cigarečių pakelių yra vaizduojami rūkymo padariniai.

Tik tiek, kad JAV siūlomi paveikslėliai yra kur kas lengvesnio pobūdžio negu tie, kurie „puikuojasi” ant Kanadoje, Brazilijoje ar Australijoje parduodami cigarečių pakelių. Šiuo metu pasaulyje jau yra apie 40 šalių, kuriose parengta teisinė bazė, nustatanti vaizdinių įspėjimų apie žalą sveikatai naudojimą ant tabako gaminių pakuočių. Šiemet prie jų prisijungė ir mūsų kaimynė Latvija.

Lietuvoje kol kas cigaretės yra ženklinamos tik užrašais, perspėjančiais apie žalą sveikatai, tačiau A. Verygos teigimu, tuo žengtas nemažas žingsnis link rūkorių situacijos pagerėjimo. Vis dėlto ne vien ši priemonė padeda mažinti rūkančiųjų skaičių. Prie to prisideda ir 2000 m. įsigaliojęs tabako gaminių reklamos draudimas, ir 2007 m. įsigaliojęs draudimas rūkyti baruose, restoranuose ir kitose patalpose bei 2009 – 2010 metų tabako akcizų padidėjimas.

Alternatyva – kitoks džiaugsmas

Psichologas Olegas Lapinas įsitikinęs, kad vien draudimais šioje srityje duoda tik trumpalaikę naudą. Nebent prevencinės akcijos palaipsniui vis taptų rimtesnės ir niekuomet negrįžtų į pradinį tašką. Tokiu atveju paveiksliukai ant pakuočių turėtų būti visą laiką ir vis baisesni.

Specialisto teigimu, pasaulio antinikotininė ar antialkoholinė propaganda remiasi vien bausmėmis. Tuo tarpu aiškiai trūksta sistemos, kuri propaguotų džiaugsmą, malonumą. Todėl šalia draudimų, priklausomybę nuo rūkymo reikėtų mažinti ir papildomais būdais, pavyzdžiui, alternatyvių malonumą suteikiančių priemonių populiarinimu.

„Pas mus džiaugsmas susijęs su žodžiu „kaifas”, o tai yra susiję su narkotikais, svaigalais ar kažkuo bjauriu. Tad „kaifą” pas mus jausti yra blogai. Ir kol taip yra, visi būdai gauti „kaifą” yra nelegalūs ir neekologiški. Nes jeigu jums sako, kad „kaifą” jausti yra blogai, tai jūs jį jaučiate paslapčia, arba jei esate paauglys, tai dar ir maištaujate „o man nusispjaut, aš vis tiek tai darysiu”. Reikia įteisinti „kaifą”, tada žmogus natūraliai pasirinks kitokį džiaugsmą, negu kad surūkius cigaretę”, – konstatuoja O. Lapinas.

Kadangi abejonių nekeliantys ir pasipriešinimo neskatinantys ekologiškos įtaigos mechanizmai Lietuvoje išvystyti nepakankamai, kaip alternatyvą psichologas siūlo labiau populiarinti cigaretes be nikotino, elektronines cigaretes, poreikį rūkyti mažinančius pleistrus. O laikui bėgant, žmogus galės lengvai atprasti, kadangi išvardintuose produktuose nėra centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų. Kitaip tariant, įvairaus pobūdžio bausmės nėra geriausias būdas mažinti bet kokią priklausomybę.

„Jeigu jūs atrandate, kad iš šaltinio gerti yra skaniau, negu iš balos, tai jūs be jokios įtaigos negersit iš balos. Mokymasis per paskatinimus yra veiksmingesnis. Žmonės mieliau daro tai, kas malonu, negu kad susilaiko nuo to, už ką baudžia. O paveiksliukai ant cigarečių pakelių yra tas pats baudimas”, – idėjos netobulumą įžvelgia psichologas.

Rimantas UknevičiusTAIP PAT SKAITYKITE