Pirmąją pandeminio gripo bangą pražiopsoję Lietuvos valdininkai kalba apie artėjančią antrąją ir pradeda dalyti pavėluotai nupirktą vakciną. Tačiau jos kratosi netgi medikai.
Šiandien iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vakcinų sandėlio pradedama dalyti vakcina nuo pandeminio gripo.
Iki sausio 27-osios numatoma išdalyti neseniai iš Olandijos įsigytus 27 tūkstančius dozių preparato „Pandemrix”.
Medikų nemokamas vakcinavimas gali ir įstrigti, nes kai kurių gydymo įstaigų darbuotojai kategoriškai atsisako skiepytis.
Oficialiai teigiama, kad skiepytis panoro pusė iš 18 tūkstančių medikų, bet vien Šiaulių pavyzdys verčia tuo abejoti.
Šiaulių apskrities ligoninėje skiepytis užsiregistravo tik kas aštuntas darbuotojas – 107 iš 800, Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre (DPSPC) – vos 2 iš 172, Šiaulių asmens sveikatos priežiūros centre (ŠASPC) – 23 iš 78.
Informacija neįtikino
DPSPC skiepytis nuo pandeminio gripo užsiregistravo tik įstaigos direktorius ir gydytoja imunologė. Visi kiti į rizikos grupę įtraukti medikai atsisakė vakcinos.
Jei neatsiras daugiau norinčiųjų, be skiepų liks abu užsiregistravusieji, nes iš vieno preparato buteliuko gaminama 10 vakcinos dozių – tiek turi būti ir norinčių skiepytis.
DPSPC direktoriaus pavaduotoja medicinai gydytoja Birutė Paplauskienė neslėpė skeptiškai vertinanti preparatą nuo A (H1N1) gripo viruso: „Pirmiausia medikai per daugybę darbo metų tapo nebeimlūs gripo virusui, be to, mus pasiekusi informacija neįtikino, jog reikia skiepytis”.
Gydytojos duomenimis, nuo sezoninio gripo pasiskiepijo apie pusę kolektyvo, bet dabar siūlomos nemokamos vakcinos medikai atsisako sutartinai.
Lemia organizmo atsparumas
Gydytoja B. Paplauskienė pripažino, jog apskritai skeptiškai vertina skiepus: „O kas gali paneigti, kad netrukus sulauksime beždžionių ar ožkų gripo? Ar verta alergizuoti organizmą? Svarstymų apie pandeminio gripo kilmę pasaulyje yra visokių”.
Šiaulietė gydytoja prisiminė ir Prancūzijos, kur šalies vadovo nurodymu buvo įkurta 60 skiepijimo centrų, pavyzdį.
Čia nuo pandeminio gripo skiepijosi vos 5 procentai gyventojų, todėl valstybė priversta skubiai ieškoti, kam parduoti sukauptas milžiniškas vakcinos atsargas.
Medikės manymu, reakciją į užkratą lemia kiekvieno žmogaus organizmo atsparumas: „Dabar paūmėjo lėtinės ligos, bet tai labiau siečiau su prastėjančia socialine aplinka, nuolatiniu stresu dėl rytdienos”.
B. Paplauskienė pastarąsias 2 dienas siūlė nemokamai skiepytis į rizikos grupę patenkantiems pacientams, tačiau nesulaukė nė vieno teigiamo atsakymo.
Medikus registruos iš naujo
Šiaulių apskrities ligoninėje reikėtų paskiepyti apie 800 į rizikos grupę patenkančių medikų. Infekcijų kontrolės skyriaus vadovė gydytoja imunologė Laima Kupčinskienė neabejoja, jog skiepysis menka kolektyvo dalis.
Praėjusių metų pabaigoje į norinčiųjų skiepytis sąrašą buvo įrašyti tik 107 medikai.
Dabar sąrašas tikslinamas, tačiau jis gali būti dar trumpesnis, mat nemaža dalis personalo jau persirgo pandeminiu gripu ir įgijo atsparumą šiai viruso atmainai.
„Į pirmąją gripo bangą pavėlavome, nes neturėjome vakcinos. Dabar pats metas ruoštis antra jai bangai, aišku, jeigu ji bus”, – sakė imunologė L. Kupčinskienė, pati sunkiai persirgusi pandeminiu gripu.
Baiminasi komplikacijų
Gydytoja L. Kupčinskienė pripažino, kad nemenka dalis medikų atsisako skiepų, nes baiminasi galimos alerginės organizmo reakcijos į gautą užkratą.
Vienas tokių – ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius.
Medikui prieš kelerius metus po pasiskiepijimo nuo sezoninio gripo buvo išsivysčiusi komplikacija, todėl jis nutarė atsisakyti vakcinos.
„Renkuosi pirtį, arbatas, bėgiojimą, suderintą maistą, bet čia tiktai asmeninis požiūris į skiepus”, – pažymėjo P. Simavičius.
Suabejojo kompetencija
Lietuvos vyriausiasis epidemiologas Vytautas Bakasėnas vakar tvirtino, kad iš į rizikos grupę patenkančių 18 tūkstančių medikų skiepytis nuo pandeminio gripo užsiregistravo apie pusę: „Trečiadienį bus vežama vakcina kauniečiams, po to ji keliaus į kitas apskritis. Per savaitę vakcina bus išdalyta”.
Išgirdęs, kaip skeptiškai vakcinavimą vertina kai kurie Šiaulių medikai, vyriausiasis epidemiologas kalbėjo itin kategoriškai: „Siūlyčiau pasiskaityti medicinos knygų, nes jų kompetencija kelia abejonių. Man gaila tokių medikų”.