REXSAN

Nacionalinės donorų asociacijos pareiškimas

dėl neatsakingo LR Seimo narės Agnės Zuokienės pranešimo „STOP neatlygintinai donorystei!

2010-03-10

 

Nacionalinė donorų asociaciją (NDA) pritaria pagrįstam ir teisingam LR Seimo narės A. Zuokienės pasipiktinimui dėl situacijos kraujo donorystėje, tačiau:

 

KATEGORIŠKAI SMERKIA

 

LR Seimo narės neatsakingą ir pacientams kenkiantį kreipimąsi į kraujo donorus dėl neatlygintinos kraujo donorystės boikotavimo.

 

Pareiškiame, kad kraujo donorystė savo esme tarnauja ne neatsakingų valstybinių institucijų ar atskirų kraujo donorystės įstaigų, o pacientų, kuriems būtinas kasdienis gydymas komponentais ir preparatais iš donorų kraujo, interesams ir garantuoją jų teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas.

 

A. Zuokienė neatsakingai kviečia boikotuoti kraujo donorystės įstaigas, kurios Lietuvoje vykdo per 90 proc.

kraujo donorystės veiklos ir komponentais iš donorų kraujo aprūpina per 70 Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigų!

 

Gydymo įstaigose pacientams suteikiamos 137 pavadinimų paslaugos  kurių metu naudojami komponentai ir preparatai iš donorų kraujo: 104 – stacionarinės paslaugos, 4 – dienos chirurgijos, 4 – dienos stacionaro, 1 –  paliatyviosios pagalbos, 21 –  transplantacijos ir 3 slaugos paslaugos.

Lietuvoje kasdien reikia per 350 – 400 kraujo donorų, o jų kraujo kasdien laukia per 100 – 150 ligonių!

Per metus Lietuvoje transfuzija atliekama kelioms dešimtims tūkstančių pacientų! Šie žmonės – sergantys ir žūstantys yra mūsų visuomenės dalis, kuriai nesavanaudiškai tarnauja donorai.

 

Primename A. Zuokienei, kad neatlygintinai aukojamas kraujas yra pats saugiausias kraujas ir apgailestaujame, kad jūs asmeniškai atsisakote aukoti kraują pacientams.

 

Pareiškiame, kad bet koks kvietimas boikotuoti kraujo donorystę yra neatsakingas, pažeidžia Europos pacientų chartijoje įtvirtintas teises, kelia realų pavojų pacientų sveikatai bei gyvybei bei kenkia neatlygintinai kraujo donorystei.

Ar LR Seimo narė A. Zuokienė atsakys už galimai kritinę situaciją gydymo įstaigų kraujo bankuose?

Ar kai nebus donorų kraujo A. Zuokienė turės ką pasakyti vėžiu sergantiems, kraujuojančioms gimdyvėms, naujagimių tėvams, laukiantiems organų transplantacijos, apdegusiems, ištrauktiems iš sudaužytų mašinų..?

Pastebime, kad už kraujo donorystės valdymą yra atsakinga LR Sveikatos apsaugos ministerija ir jos atsakingi tarnautojai. SAM yra visiškai atsakinga už šiuo metu susidariusią situaciją kraujo donorystėje ir kraujo donorystės įstaigų veiklą.

Nacionalinė donorų asociacija nuolat viešino nepatenkinamą situacijos Lietuvos kraujo donorystėje bei nuolat kėlė ir kelia klausimus dėl neatsakingo kraujo donorystės valdymo, skaidrumo ir finansavimo.

NDA griežtai pasisako už tai, kad su donorų aukojamu krauju būtų elgiamasi pagarbiai ir etiškai bei nebūtų vykdoma jokių neskaidrių finansinių manipuliacijų.

 

Pagal donacijų skaičių vienam gyventojui Lietuva  atsilieka nuo Europos šalių vidurkio du ir daugiau karto, o pagal neatlygintinos kraujo donorystės rodiklius Lietuva yra viena iš autsaiderių.

NDA kelia pasipiktinimą A. Zuokienės siūlomas donorystės problemų „sprendimo” būdas: spekuliuojant donorais ir visuomenei jautriomis temomis daryti spaudimą valstybinėms institucijomis.

 

Šią Jūsų abejotiną iniciatyvą vertiname ne kaip rūpestį dėl nepatenkinamos situacijos kraujo donorystėje, o kaip viešųjų ryšių akciją ir primityvų politikavimą pasinaudojus jautrią bei viešoje erdvėje didelį rezonansą sukeliančia tema.

Tikimės, kad suprasite ir gerbsite kraujo donorystę propaguojančios ir donorus vienijančios nevyriausybinės organizacijos nuomonę ir civilizuotai panaudosite jums suteiktas galias bei pasitarnausite donorystei.

Pagarbiai,

 

Darius Tumšys – NDA prezidentas, tarybos pirmininkasTAIP PAT SKAITYKITE