Agatas

Kalcis: mes jį prarandame

Kalcis — pagrindinė kaulų „statybinė medžiaga”. Kai trūksta šio mikroelemento, kaulai tampa trapūs, daugeliui palaipsniui išsivysto osteoporozė.

Kas yra osteoporozė?

Kaulai yra tobulas gamtos kūrinys. Tačiau tik iki tam tikro laiko, nes su amžiumi jų struktūra keičiasi. Ar žinote, kad kaulų audiniai nuolat atsinaujina? Šio proceso metu juos pakeičia naujos kaulų ląstelės. Kai šis procesas sutrinka, prasideda vadinamasis „kaulų išretėjimas”. Prarandami ne tik mineralai (kaulų audinyje ypač daug kalcio), bet ir nyksta organiniai junginiai, dėl ko padidėja kaulų lūžių pavojus. Be to, moterims dažniau nei stipriosios lyties atstovams sumažėja kaulų masė, todėl su amžiumi išsivysto osteoporozė. Susirgus šia liga, ypač trapūs tampa rankų ir kojų kaulai.

Kaulų būklė priklauso nuo kraujyje esančių estrogenų kiekio: jeigu jų bus mažiau nei norma, kalcio kaulų čiulpuose susikaups nepakankamai, ir kaulas taps trapus — atsiras osteoporozė.

Moterims estrogenų kiekis keičiasi priklausomai nuo reproduktyvios sistemos būklės. Todėl silpnoji lytis — mylimiausias osteoporozės taikinys. Prieš 10 metų šia liga sirgo tik pagyvenę žmonės, o šiandien osteoporozė vargina ir jaunus. Ypač greitai organizmas kalcį sunaudoja hormonų pertvarkos metu — nėštumo ir brandžiame amžiuje.

Kas priklauso rizikos grupei?

Žymiai trapesni kaulai šviesios odos moterų, žmonių, kurių giminėje yra sergančių šia liga, moterų, kurių sutrikęs menstruacijų ciklas, piktnaudžiaujančių kava, besilaikančiųjų įvairių dietų, patiriančių mažą fizinį krūvį namų šeimininkių.

Stambūs žmonės mažiau linkę sirgti osteoporoze, nes riebalų ląstelės taip pat atsako už hormonų gamybą. Kuo daugiau organizme estrogenų, tuo mažesnė tikimybė susirgti osteoporoze. Kadangi vyrų kaulų masė iš prigimties yra didesnė nei moterų, be to, jų organizme nevyksta rimtų hormoninių pokyčių, kaip moterims menstruacinio ciklo ir menopauzės metu, todėl osteoporozė jiems beveik negresia. Osteoporozė nepavojinga ir stambaus kūno sudėjimo (stambių kaulų) žmonėms. Jiems prarasti kalcį, kurio trūkumas sukelia lūžius ir skausmus, reikia daugiau laiko. Beje, būtent todėl negroidų rasės atstovai, kurių kaulų tankumas yra didesnis, mažiau linkę į osteoporozę, nei, pavyzdžiui, europiečiai.

Amerikos gydytojai nustatė, kad osteoporozės riziką padidina depresija. Mokslininkai, išanalizavę daugiau kaip 130 moterų duomenis, kritinį kalcio kiekį rado pas 17 proc. damų, sergančių depresija, iš kurių tik 2 proc. emocinis fonas buvo normalus. Pasirodo, kalta imuninė sistema, kuri depresijos metu gamina per daug medžiagų, provokuojančių kalcio išplovimą iš kaulų.

Nuo jaunystės

Osteoporozė buvo laikoma per penkiasdešimt perkopusių moterų problema. Esmė ta, kad klimakteriniu periodu sumažėja estrogenų gamyba, vadinasi, iš kaulų „išplaunamas” kalcis. Tačiau JAV Nacionalinio sveikatos instituto mokslininkų atlikti tyrimai jaunoms damoms nutolino osteoporozės atsiradimo laiką. Kelerius metus jie stebėjo ir tyrė 89 jaunas moteris, sergančias menstruacijų ciklo sutrikimais. Apibendrinę rezultatus, mokslininkai nustatė, kad 67 proc. moterų iki 40 metų serga osteoporoze! Tyrėjai, žinoma, domėjosi, ar ši liga nėra susijusi su menstruacinio ciklo sutrikimais. Pasirodė, kad „maištaujančios” kiaušidės, tarsi išėjusios neplanuotų atostogų, nustojo laiku gaminti kiaušialąstes. Vienu metu jos netgi negamino reikiamo kiekio estrogenų, todėl vyko lėtas kalcio išplovimo iš kaulų procesas. Tyrimų grupės vadovas medicinos daktaras Lourensas Nelsonas įsitikinęs, kad šios tyrimų išvados paskatins jaunas moteris rimčiau susirūpinti menstruacijų ciklo „išdaigomis”. Panašūs sutrikimai dar nesulaukusioms 40 metų moterims gali būti pirmasis osteoporozės atsiradimo požymis.

Apsisaugojimo taisyklės

* Aprūpinkite kaulus kalciu. Įvairių šalių dietologų duomenimis, 75 proc. suaugusiųjų ir 70 proc. vaikų nepakankamai vartoja kalcio, kad apsisaugotų nuo osteoporozės rizikos. Pagrindinis šio gyvybiškai svarbaus cheminio elemento šaltinis — pienas ir jo produktai. Daug kalcio yra daržovėse tamsiai žaliais lapais, ypač kopūstuose, taip pat žuvyje.

Šiuolaikiniai gamintojai kalciu papildo košes, pieno produktus ir vaisių sultis. Vertėtų žinoti, kad kalcio preparatai negali pakeisti produktų, kurių sudėtyje yra šio elemento. Kaip ir bet kokie vaistai, kurių gali paskirti tik gydytojas. Beje, baimintis, kad maistas, kurio sudėtyje daug kalcio, gali sukelti kraujagyslių kalkėjimą, inkstų akmenligę, druskų nusėdimą, nėra pagrindo. Atvirkščiai, druskų minkštuosiuose audiniuose atsiranda būtent dėl kalcio trūkumo. Vaikams iki 9 metų ir net iki 18 metų rekomenduojama kasdien suvartoti 1300 miligramų kalcio, nuo 19 iki 50 metų amžiaus žmonėms — 1000 miligramų, o pagyvenusiems rekomenduojama dozė yra ne mažesnė nei 1200 miligramų. Beje, būtent tiek kalcio yra viename litre pieno. Moterims, kurios po menopauzės nevartoja preparatų, kuriuose yra hormono estrogeno, rekomenduojama suvartoti 1500 miligramų kalcio per dieną.

* Kad organizmas gerai pasisavintų kalcį, būtina vartoti vitamino D. Beje, gamintojai jo deda į pieno produktus. Nemažai vitamino D turi žuvis. Be to, šis vitaminas sintezuojasi odoje, jei ją veikia ultravioletiniai spinduliai. Pakanka pabūti saulėje 10 minučių, kad pasigamintų vitamino D dienos norma. Neverta užmiršti vitaminų C ir K, kurie itin reikalingi patvariems kaulams išsaugoti.

* Laikykitės subalansuotos dietos. Sumažinkite angliavandenių ir gyvulinių riebalų kiekius (cukraus, saldainių, duonos, kepinių, saldžiųjų gėrimų, riebių produktų). Osteoporoze rizikuoja susirgti moterys, linkusios laikytis iškrovos dietų nepriklausomai nuo amžiaus. Nuolat pažeisdami mitybos režimą, mes pažeidžiame organizmo vidaus aplinką, tuo pačiu sukeldami jam stresą.

* Atsisakykite rūkymo, kuris kenkia kaulų audiniui.

* Apsiribokite vienu puodeliu kavos per dieną, išgerdami ją ryte. Jeigu neturite valios atsisakyti didelio kiekio šio tonizuojančio gėrimo, į jį įpilkite pieno, kuris sušvelnina kalcio praradimo nuostolius.
* Daugiau judėkite. Kaulų audiniams labai pavojingas nejudrus gyvenimo būdas. Galite bent paeiti kelias stoteles pėstute, ne naudotis liftu, o pakilti ar nusileisti kelis aukštus laipteliais. Naudinga užsiimti aerobika, plaukioti, slidinėti.



TAIP PAT SKAITYKITE