Dantų implantacija – pažangiausias, patikimiausias ir ilgaamžiškiausias prarastų dantų atkūrimo būdas. Į žandikaulio kaulą įsriegtas natūralios danties šaknies pakaitalas – implantas ir vėliau ant jo fiksuojamas danties protezas, efektyviai atkuria kramtymo funkciją, šypsenos estetiką, apsaugo nuo kaulo tirpimo ir padeda išvengti prarasto danties sukeliamų fizinės bei emocinės sveikatos problemų. Medicinos technologijoms nuolat tobulėjant, šiuolaikinių implantų prigijimo rodiklis pasiekė 99,2 proc., o praėjus dešimčiai metų po implantacijos, funkcionuoja apie 98,5 proc. visų įsriegtų implantų. Tačiau norint dar labiau pagerinti šiuos rodiklius ir užtikrinti šimtaprocentinę implantacijos sėkmę, nuolat vykdomi moksliniai tyrimai, kuriamos naujos priemonės implantų prigijimo bei ilgaamžiškumo rodiklių pagerinimui. Apie vieną tokių inovacijų – dantų implantų padengimo plazma technologiją – pasakoja klinikos „Dantų meistrai“ implantuojantis gydytojas odontologas Gotfridas Krujalskis.
Implantacijos specialistas sako, kad esminis implantų klinikinės sėkmės veiksnys yra greita jų osteointegracija (suaugimas su kaulu), o vienas iš svarbiausių faktorių, pagreitinančių šį procesą – implanto paviršiaus hidrofiliškumas, t. y. jo savybė pritraukti kraują. Tuo tarpu, nors implantacijos metu sriegiami implantai visada yra sterilūs, tačiau jie nepadengti hidrofilišku paviršiumi. Gamybos, sandėliavimo ir transportavimo metu implantų nepavyksta apsaugoti nuo sąlyčio su deguonimi, o ant turėjusio šį sąlytį metalo vykstant oksidacijai kaupiasi angliavandeniliai
Išspręsti šią problemą padeda inovatyvi implantų paruošimo plazma procedūra, kurios metu implantas, prieš jį sriegiant pacientui, apdorojamas plazmos spinduliu. „Angliavandeniliai skyla veikiami 13 voltų srove. Tuo tarpu plazmos spindulys pasiekia 20 voltų įtampą, todėl visi ant implanto paviršiaus esantys angliavandeniliai ir oksidai yra pašalinami šimtu procentų. Skildami angliavandeniliai išsiskaido į radikalus, kurie tampa laisvaisiais ir pagal chemines sąvybes yra hidrofiliški, t. y. link savęs traukiantys skysčius. Hidrofiliškas implanto paviršius pritraukia kraują, pagreitina kaulinių ląstelių migraciją, užtikrina ankstyvą kaulo mineralizacijos procesą ir implanto prigijimą paspartina beveik du kartus. Moksliškai taip pat įrodyta, kad hidrofilišku paviršiumi padengtų implantų sukeliamo uždegimo ir neigiamų organizmo reakcijų į svetimkūnį rizika žymiai mažesnė“, – aiškina Gotfridas Krujalskis.
Padengus implanto paviršių plazma, po 30 sekundžių jis gali būti sriegiamas pacientui. Pasak gydytojo, plazma padengto implanto prigijimo laikas sutrumpėja net keturiomis savaitėmis, todėl nuolatinis dantų protezavimas, sugrąžinantis pacientui visavertę kramtymo funkciją ir estetišką šypseną, gali būti atliekamas po 2–3 mėnesių. Laikini protezai daugeliu atvejų gali būti pritvirtinti iš karto po procedūros, tad pacientai nelaukdami gali džiaugtis atkurta dantų funkcija, estetine išvaizda ir labiau pasitikėti savimi.
Naudojant šią inovatyvią technologiją net labai sudėtingais atvejais, pacientui turint implanto atmetimo riziką didinančių sisteminių ligų (pvz., cukrinis diabetas) ar žalingų įpročių (pvz., rūkymas), pavyksta užtikrinti teigiamą organizmo atsaką ir pasiekti itin gerų rezultatų.
„Iš patirties žinau, kad jeigu žmogus rūko, dažnu atveju jis negali atsisakyti šio įpročio. Jeigu anksčiau tokiu atveju kildavo didelė implanto atmetimo rizika, pasitelkiant implantų padengimo plazma technologiją, vieną, kelis ar net visus prarastus dantis pavyksta sėkmingai atkurti net ir užkietėjusiems rūkaliams“, – sako gydytojas.
G. Krujalskis taip pat prisimena atvejį, kai į kliniką kreipėsi 57 metų pacientė, turinti aukštą kraujospūdį, serganti širdies ligomis ir cukriniu diabetu, vartojanti daug įvairių vaistų. Maža to, dėl prarastų dantų sukeliamų nepatogumų ji jautė ir didžiulį psichologinį diskomfortą. Moteris jau buvo apsilankiusi keliose klinikose, tačiau visose, kaip vienintelis sprendimas, buvo siūlomos tik išimamos plokšteles, dėl kurių ji nuolat jausdavo pykinimą.
„Pasitelkę naująjį implantų paviršiaus apdorojimo metodą, sklandžiai atkūrėme pacientei visus dantis – apatinio žandikaulio ant 4, viršutinio – ant 6 implantų. Implantai sėkmingai prigijo, ir, atlikus protezavimą, pacientė puikiai kramto, gali nevaržomai bendrauti, šypsotis, pastebimai pagerėjo ir jos emocinė savijauta. Visgi padidinta rizika išlieka, todėl kas 3 mėnesius ji atvyksta į kliniką kontroliniams vizitams. Tačiau galime pasidžiaugti, jog nors protezavimas atliktas jau prieš 1,5 metų, jokių problemų iki šiol nepastebėjome“, – sako implantacijos specialistas.
Manančius, kad inovatyvi procedūra gali būti labai brangi, gydytojas nuramina, kad greitesnį gijimą užtikrinantis ir komplikacijų riziką mažinantis implanto padengimas plazma kainuoja vos 50 eurų. Pasak jo, dėl patrauklios kainos ir savo privalumų ši technologija tampa vis populiaresnė.
„Šiuolaikinės odontologijos tikslas – užtikrinti, kad dantų atkūrimo procesas būtų kuo greitesnis bei komfortiškesnis, o nuolat kuriamos naujos technologijos leidžia pasiekti itin gerų rezultatų. Todėl praradę dantis, nedelskite ir atvykite pasitarti – pasitelkę šiuolaikinės odontologijos galimybes, visuomet mėginsime surasti Jums geriausią sprendimą“, – baigdamas pokalbį ragina Gotfridas Krujalskis.