Venoruton spray purškalas kojoms

Ekspertė pataria, kaip kokybiškai išsimiegoti karščių metu

Miegas per karščius

Kokybiškas miegas lemia puikią fizinę ir emocinę sveikatą, darbingumą, produktyvumą, turi įtakos netgi santykiams. Tačiau norėdami gerai išsimiegoti vasarą, neretai patiriame iššūkių, nes poilsį gali sugadinti karštis, per didelis fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai, netinkamas maistas ar patalynė. Todėl ekspertė pasakoja, kokie veiksniai lemia miego kokybę šiltuoju metu sezonu bei pataria, ką daryti, kad po nakties pabustume žvalūs, energingi ir pailsėję. 

Pravers praktiškos gudrybės

Miego svarba, sako didžiausio baldų salonų tinklo Lietuvoje „Gintaro baldų“ čiužinių ekspertė Silvija Budrienė, yra nenuginčijama. Jos teigimu, miegodami praleidžiame trečdalį savo gyvenimo, o nekokybiškai pailsėję ne tik patiriame stresą ar tampame nervingesni, bet ir galime sukelti iššūkių sveikatai. Kad taip neatsitiktų, anot ekspertės, turime susirūpinti miego kokybe ir ji ypač aktuali karštuoju metų sezonu. „Aukšta temperatūra gali pabloginti miegą. Norint gerai išsimiegoti, reikia vėsos ir tamsos. Optimaliausia temperatūra naktį turėtų siekti 19–20 laipsnių, ir pats pirmasis veiksmas, kurio griebėmės vasarą užklupus karščiams – imame vėdinti namus. Tačiau tai ne visada darome teisingai“, – pastebi S. Budrienė. 

Ekspertės teigimu, namus reiktų vėdinti ne visą dieną pravėrus kiekvieną langą, mat per juos lauko karštis patenka į vidų. Verčiau, anot pašnekovės, tai daryti anksti ryte ir vėlai vakare, kai oro temperatūra yra žemesnė. O kuomet namai bus atvėsę prieš pat miegą, pailsėti pavyks geriau. 

Norėdami gerai išsimiegoti vasarą, tęsia S. Budrienė, ilsėtis turėtume reguliariai – gultis ir keltis tuo pačiu laiku, laikytis miego režimo. Be to, priduria ji, užmigsime lengviau, jei vakare negersime kofeino turinčių gėrimų. Taip pat – 3–4 valandas prieš miegą nevalgysime sunkaus, riebaus ir aštraus maisto, vengsime cukraus. „Geram miegui svarbus ir fizinis aktyvumas. Tačiau vakare turėtume rinktis ne intensyvų sportą, bet ramesnę veiklą. Kokybiškai naktį pailsėsime, jei bent pusvalandį prieš miegą nesinaudosime išmaniaisiais įrenginiais, nežiūrėsime televizoriaus. Mėlyna ekranų skleidžiama šviesa stabdo melatonino gamybą, būtiną kokybiškam miegui. Verčiau pasivaikščioti, paskaityti knygą“, – rekomenduoja pašnekovė.

Miego kokybę lemia ir čiužinys

Kokybiškam miegui, toliau pasakoja S. Budrienė, svarbios ne tik praktiškos gudrybės, bet ir esminės miegamojo sudedamosios – tinkamas čiužinys bei patalynė. O kalbėdama apie pirmuosius, ekspertė pataria nesivadovauti vien mitais. Jos teigimu, daugelis žmonių galvoja – patys kokybiškiausi yra spyruokliniai čiužiniai. Tačiau rinkoje pastariesiems yra nemažai alternatyvų. 

„Putų poliuretano arba porolono čiužiniai – ilgaamžiai, puikiai prisitaiko prie kūno formų, yra be galo elastingi. Labai svarbu, kad šie čiužiniai tinka netgi alergiškiems žmonėms. Juose nesiveisia bakterijos, nesikaupia daug dulkių erkučių. Naujosios kartos putų poliuretano čiužiniuose lengvai cirkuliuoja oras, greitai išgarinama drėgmė. Taip pat šie gaminiai prisotinami natūralių eterinių aliejų, pavyzdžiui – levandų ar spygliuočių, kurie veikia antibakteriškai, užkerta galimybę veistis mikroorganizmams, o patogumą užtikrina net keli komforto sluoksniai. Pastarieji gaminant sluoksniuojami net keli, kad kuo labiau prisitaikytų ir atkartotų kūno linijas bei sumažintų spaudimą iš apačios“, – pabrėžia salono „Gintaro baldai“ ekspertė. 

Tiems, kurie visgi ištikimi spyruokliniams čiužiniams, gamintojai jau gali pasiūlyti alternatyvų. Vieni iš čiužinio užpildo sluoksnių gali būti putų poliuretano, puikiai atkartojantys spyruoklių funkciją. Bandant tokį čiužinį net nepavyktų atskirti, jog šis čiužinys nespyruoklinis. Šis čiužinys, anot pašnekovės, suteikia patikimą atramą bei dėl elastingų sluoksnių idealiai prisitaiko prie kūno linijų. 

Kaip išvengti prakaitavimo miego metu?

Paklausta, kaip įveikti tikrą kokybiško miego priešą vasarą – gausų prakaitavimą – S. Budrienė šios bėdos kankinamiems žmonėms rekomenduoja rinktis čiužinius su putų poliuretano vėsinančiais sluoksniais. Jie, anot ekspertės, impregnuoti vandens pagrindu pagamintomis gelinėmis mikrokapsulėmis, kurios reaguoja į organizmo temperatūrą ir prireikus perima šilumos perteklių iš miegančiojo. 

„Šie čiužiniai išlaiko tinkamą kūno temperatūrą, neleidžia perkaisti. Be to, suteikia malonų vėsumo jausmą. Taip pat labai svarbu atsižvelgti į čiužinio užvalkalo savybes, kad padėtų puikiai cirkuliuoti orui, sugertų drėgmę ir greitai ją išgarintų. Mano patarimas svarstantiems apie čiužinį – apgalvoti ne tik jį, bet pasirinkti kiek įmanoma natūralesnių medžiagų pagalves, antklodes, miego drabužius“, – teigia ekspertė. 

Vasarai, pažymi S. Budrienė, tinkamiausias yra natūralus patalynės audinys. Jis, pašnekovės teigimu, nesutrikdo oro cirkuliacijos, o tuo pasižymintys medvilnė ir linas yra tobulas pasirinkimas karštajam sezonui. „Tokia patalynė efektyviai sugeria drėgmę ir pastarąją išgarina. Kartu puikiai praleidžia orą, nesukelia papildomo prakaitavimo“, – sako ekspertė.

TAIP PAT SKAITYKITE