Man 19 metų. Kokiomis vadinamosiomis „moteriškos” pusės ligomis aš rizikuoju susirgti?
Vilniaus Šeškinės poliklinikos moterų konsultacijos vedėja, gydytoja akušerė-ginekologė Vilma Vasjanova:
– Ginekologinių ligų yra labai daug. Kiekvienas jų atskirai apima tuos organus, kuriuos turi tik moterys. Tai išoriniai lytiniai organai, makštis, gimdos kaklelis, gimda, kiaušidės, kiaušintakiai ir krūtys. Dažniausi ginekologinių ligų simptomai yra išskyros, kraujavimas, skausmas. Kiti simptomai – maudimas pilvo apačioje, maudimas krūtyse, tepimas rusvomis išskyromis, skausmingi lytiniai santykiai, negalėjimas pastoti.
Gimdos kaklelio ligos
Gali būti nustatomas gimdos kaklelio paraudimas, ektopija, laceracija, vėžys. Gimdos kaklelyje gali būti nustatoma polipų, kondilomų, randų, endometriozės židinių. Noriu pabrėžti, kad savo gimdos kaklelio, kaip ir kitų vidaus organų, moteris nemato, dėl to pati pastebėti jo pakitimų negali. Susirūpinti reikėtų, jeigu atsirado vandeningų, mėsos nuoplovas primenančių išskyrų iš makšties, kontaktinių kraujavimų (taip vadinami kraujavimai po lytinių santykių), kraujavimas menopauzėje, pilvo maudimo, tempimo jausmas. Visa tai – netiesioginiai gimdos kaklelio ligų požymiai, todėl nedelsdama kreipkitės pagalbos.
Kiaušidžių ligos
Tai dažniausiai cistos, navikai, policistinių kiaušidžių sindromas, kiaušidžių vėžys. Esant kiaušidžių dariniams, daugumai moterų skauda pilvo apačią ar kurį nors šoną, kai kurioms sutrinka mėnesinių ciklas, atsiranda skausmingi lytiniai santykiai, pakinta (labai padidėja ar staigiai krinta) svoris, padidėja pilvo apimtis, atsiranda skausmingos mėnesinės ar jos visai išnyksta, bet gali jokių simptomų ir nebūti.
Gimdos ligos
Tai gimdos mioma, dar vadinama fibromioma, adenomiozė, gimdos vėžys.
Dažniausia jų – gimdos mioma. Tai gerybinis gimdos kūno navikas, kuriam būdinga apskritos formos, įvairaus dydžio mazgeliai gimdos kūne. Gimdos miomos pasireiškia gausiais mėnesinių kraujavimais, pilvo apimties didėjimu, bet gali būti ir besimptomės. Gydoma hormonais arba operacija.
Negimdinis nėštumas
Bet kuris ginekologas pasakys, kad laiku nustatyti negimdinį nėštumą reikia labai didelės patirties, intuicijos ir profesinės sėkmės. Tai liga, kurios beveik nepavyksta diagnozuoti laiku, o visi atvejai dažniausiai baigiasi operacija. Nėra aiškiai tipinių negimdiniam nėštumui požymių praktiškai iki to laiko, kai prasideda skausmai ir ūmus kraujavimas į pilvo ertmę. Nėštumas gali prisitvirtinti šalia kiaušidės, kiaušintakyje, gimdos kaklelyje, pilvo ertmės sienelėje arba tarp žarnų. Negimdiniam nėštumui būdinga tai, kad dažniausiai sutrinka mėnesinės. Gali kraujuoti, „tepti”, skaudėti, mausti, pykinti, vargina šleikštulys, silpnumas. Kuo labiau neaiškūs, neįvardijami, nekonkretūs simptomai, tuo labiau panašu į nevietinį nėštumą.
Negimdinis nėštumas -tai liga, kurios beveik nepavyksta diagnozuoti laiku, o visi atvejai dažniausiai baigiasi operacija.