Rawpowders

Burnos sveikatos diena: sveiki dantys įtakoja net 4 sistemų funkcinę būklę

Burnos sveikatos diena

Ilgametę patirtį turinti odontologinio padalinio komanda, medikų profesionalumas, nuoširdus siekis suteikti pacientams komfortą procedūrų metu ir burnos specialistų empatija skatina į medicinos centrą “Northway” Kretingoje atvykti žmones iš visos Vakarų Lietuvos.

Kovo 20-ąją minint tarptautinę burnos sveikatos dieną, Kretingoje odontologė Monika Martinkienė ir burnos higienistės Viktorija Čepaitienė bei Akvilė Norgelienė primena, kodėl svarbu tinkamai rūpintis organizmo veidrodžiu vadinama burna.

Profilaktika – du kartus metuose

Estetiška šypsena, sveiki dantys ir  dantenos lemia ne tik paciento pasitikėjimą savimi, bet ir įtakoja bendrą organizmo būklę.

Odontologė M. Martinkienė pabrėžia, kad tinkama burnos ertmės  priežiūra užkerta kelią įvairioms ligoms ir patologijoms atsirasti.

„Žmogaus organizmas – vientisa sistema. Burnos sveikata lemia širdies ir kraujagyslių, nervų, endokrininės bei virškinimo sistemos būklę. Todėl visada akcentuoju pacientams: svarbu kas šešis mėnesius atvykti profilaktinei apžiūrai. Reguliariai pasitikrinus ir laiku pastebėjus dantų, dantenų pakitimus – išvengsite netikėto skausmo, tinimo ar kraujavimo“, – sako „Northway“ medicinos centro Kretingoje odontologė.

Burnos higienistė Viktorija Čepaitienė priduria, kad žmonės neturėtų ignoruoti burnoje vykstančių negrįžtamų procesų. Kai pūliuojantis, skaudantis dantis ar bet koks kitas uždegimas (periodontitas, gingivitas) burnos ertmėje tampa lėtiniu – reaguoja viso organizmo imuninė sistema. Tai įvyksta, kai mikrobai ir kenksmingos medžiagos iš burnos per kraujotaką patenka į visus pagrindinius organus.

„Išplitę mikrobai skatina pokyčius kraujagyslėse, bakterijos provokuoja trombocitų sukibimą.  Tokiu būdu atsiranda reali infarkto, insulto, kitų širdies ir kraujagyslių ligų rizika“, – sako V. Čepaitienė.

Paslaugos teikiamos suaugusiems ir vaikams

Gražios šypsenos ir sveikos burnos ekspertais vadinami specialistai Kretingoje teikia įvairias paslaugas vaikams ir suaugusiems. Padedamos nugalėti dantų gydymo baimės, atliekamas dantų plombavimas, kanalų gydymas, dantų šalinimas ir protezavimas. 

Didelis asmeninis dėmesys skiriamas kiekvieno paciento situacijai ir potyriams. Pavyzdžiui, protezuojant dantis įvertinami likę danties audiniai ir siekiama maksimaliai juos išsaugoti. 

Naudojamos naujausios kokybiškos medžiagos ir gydymo būdai: stiklo pluoštu sustiprintos plombos, kas sąlygoja atstatyto danties tvirtumą. 

Taikomi biomimetiniai dantų restauravimo principai: vietoj vainikėlių (kurių paruošimo metu nušlifuojamas visas dantis ir jis silpnėja) gaminami  keramikos užklotai, įklotai. 

Dirbama kartu su pažangia technikų laboratorija Kaune, gaminančia tvirtas, kokybiškas ir estetiškai atrodančias restauracijas. 

“Kai po protezo cementavimo pacientas  neatskiria, kuris protezuotas, o kuris – savas sveikas dantis, žinau, jog padariau viską, jog pasiektume bendrą tikslą”, – sako odontologė.

Martinkienės manymu, aukščiausios kokybės paslaugoms suteikti nepakanka vien turimos moderniausios įrangos ar specialistų profesionalumo: „Pagarba žmogui, bendravimas, procedūrų išaiškinimas ir gydymo plano aptarimas padeda nusiraminti net jautriausiems pacientams.“

Burnos švarai palaikyti būtina higiena

Profesionali burnos higiena odontologijos kabinete nūdien daugeliui tapo įprasta procedūra.

„Reguliarūs vizitai pas burnos higienos specialistą yra pagrindinė profilaktinės dantų priežiūros dalis. Rekomenduoju tai atlikti 1-2 kartus per metus. Sergantiems periodonto ligomis – ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.

Pasirūpinus burnos švara sumažinama ėduonies ir kitų burnos ligų atsiradimo rizika“, – sako burnos higienistė A. Norgelienė.

Profesionalią burnos higieną specialistė taip pat rekomenduoja atlikti pastebėjus kraujuojančias dantenas, valant dantis ar valgant, atsiradus nemaloniam burnos kvapui, pasikeitus dantų spalvai.

Su vaikais – žaidybine forma

Kaip nebijoti vizito pas odontologą – klausimas, kurį užduoda tėvai, galvodami apie savo atžalas. Medicinos centre „Northway“ Kretingoje dirbantys specialistai nuoširdžiai džiaugiasi gebėdami rasti reikiamą prieigą prie kiekvieno vaiko.

“Klinikoje taikoma hipnoterapija, žaidimų terapija, inkaro metodika mažųjų pacientų pasitikėjimui įgyti. Vaikai patys prašo tėvus užregistruoti vizitui dėl klibančių dantų šalinimo ar sugedusių gydymo“, – teigia gydytoja M. Martinkienė. 

Burnos higienistė V. Čepaitienė intensyviai domisi bendravimo su mažaisiais pacientais metodikomis: „Odontologijos kabinete su vaikais susidraugaujame žaidybine forma: pasakojame „dantukų istorijas“, kartu piešiame, susipažįstame su įranga, išsamiai paaiškiname, kokios manipuliacijos bus atliekamos. Paskatinimai, pagyrimai taip pat padeda vaikams atsipalaiduoti.  

– Tėveliai taip pat turi įdėti pastangų: prašome jų nekalbėti apie savo patirtis, nevartoti frazės „Tau neskaudės“, nes psichologiškai tai veikia vaikus neigiamai ir kaip tik skatina galvoti apie galimą skausmą. Šiuolaikinė odontologija yra pažangi ir kiek įmanoma – komfortiška. Labai svarbu, kad būtent šią žinią savo atžaloms iškomunikuotų tėveliai.”.

V. Čepaitienė medicinos centre „Northway“ Kretingoje teikia ne tik burnos higienos paslaugas, bet ir lavina individualiai burnos ertmės valymo įgūdžius. Taip pat atlieka dantų balinimą kabinete ir balinimą kapomis namuose, naudoja „Icon“ sistemą, pasirūpina dantų nujautrinimu, silantavimu, po apžiūros išduoda mokinių dantų būklės pažymas. 

Būtina pratinti nuo mažens

Medicinos centre „Northway“ Kretingoje specialistai ragina burnos ertmei skirti dėmesį kasdien ir šį įprotį ugdyti nuo mažens.

„Jei kūdikiui nuo pirmų mėnesių dantenas valysime marlės gabalėliu ar silikoniniu antpirščiu, vaikas ateityje lengviau leisis valyti dantis su reikiamomis priemonėmis. Sykiu bus ne tik pamasažuotos dantenos, bet ir suaktyvinta minkštųjų audinių kraujotaka. Tai palengvins dantų dygimą, o vaikui lengviau susiformuos  burnos priežiūros įprotis, tapsiantis kasdieniu ritualu“, –  sako V. Čepaitienė. 

Ji pabrėžia kelias tėvų daromas klaidas: pirma – pavėluota pradžia, kai mažyliams nepradedami valyti dantukai nuo pirmojo išdygimo, individualiai tai įvyksta tarp ketvirtojo ir septintojo gyvenimo mėnesių.

Antroji klaida – manymas, kad išaugus pieniniams dantukams, į jų priežiūrą galima žiūrėti atsainiai. Pirmieji dantys atlieka vadinamąją užlaikymo funkciją: jie turi būti sveiki ir likti burnos ertmėje, kol ateis laikas išdygti nuolatiniams dantims. Priešingu atveju vaikas gali susidurti su sąkandžio problemomis. 

Taip pat itin svarbūs tinkami vaikų mitybos įgūdžiai: derėtų riboti pridėtinio cukraus, saldintų gazuotų gėrimų, rūgščių produktų, perdirbto, menkaverčio maisto vartojimo. Visa tai skatina ėduonies atsiradimą.

Odontologinės klinikos komanda linki visiems gražių šypsenų ir ragina laiku pasirūpinti burnos sveikata. 

TAIP PAT SKAITYKITE