Biorythm

Vyras gimdykloje: ramstis ar pašalinis?

Šalto prakaito išpiltos moters ranką gniaužiantis sutuoktinis meiliausiais žodžiais ją ramina ir žeria komplimentus. Staiga ji ištraukia ranką ir šiurkščiai atstumia vyrą. Tokie vaizdai gimdykloje – įprasti.

Vyras pakeitė mamą

Šiandien vyrai ne tik skaniai gamina, skalbia ir gelbsti žmonai namų ruošoje. Dabar jie, priešingai nei prieš kelis dešimtmečius, dar ir padeda gimdyti. Vaiko atėjimo į šį pasaulį momentas tapo daugelio šeimų bendra patirtimi. O juk dar visai neseniai gimdymas buvo vien moterų reikalas.

„Anksčiau vyrai savo vaiką pamatydavo tik po savaitės ir tik pro langą, jeigu žmona parodydavo, o dabar beveik visos moterys į gimdymą atsiveda sutuoktinius, nes jais pasikliauja labiau nei mama ar seserimi”, – apie skirtumus kalbėjo Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja Eglė Machtejevienė.

Medikės nuomone, vyro dalyvavimas gimdyme moteriai psichologiškai yra netgi naudingesnis. Mamoms paprastai būna pernelyg sunku stebėti savo vaiko kančią, o vyras viską suvokia kitaip. Jis skausmą priima kaip būtiną gimdymo proceso dalį.

Išbąla kone kiekvienas

Daugiau kaip 10 tūkst. naujagimių priėmusi akušerė Danguolė Kačkauskienė prisimena ne vieną medicinos personalą prajuokinusią situaciją. Vieni vyrai gimdykloje supanikuoja, kitiems pasidaro silpna. Yra buvę atvejų, kai medikams nuo gimdyvės teko pulti prie alpstančio sutuoktinio.

„Solidaus amžiaus vyras alpdamas trenkėsi į palatos palangę ir prasiskėlė galvą. Tikriausiai susidėjo viskas: emocijos, nakties nuovargis, apėmė silpnumas, – pasakojo D.Kačkauskienė. – Viena akušerė liko prie gimdyvės, o aš vežiau sąmonę praradusį vyrą į Klinikų priėmimo skyrių. Teko siūti kaktą, tikrinti, ar nesutrenktos smegenys.”

Gydytoja E.Machtejevienė, pasitikusi vyrą gimdykloje, prašo pasakyti, jeigu vykstant procesui jam pasidarytų negera. Esą nereikėtų gėdytis, nes fizinis silpnumas yra normalus emocinio šoko padarinys.

„Pasodiname, nuraminame vyrą ir jis gali toliau ramiai dalyvauti, padėti žmonai, – kalbėjo E.Machtejevienė. – Beveik visuomet tenka matyti vyrus verkiančius, jų emocinis susijaudinimas yra labai gražus dalykas.”

Apsisprendė būti šalia

Aštuonios iš dešimties Kauno klinikose gimdančių moterų kūdikio sulaukia įsikibusios į savo vyro ranką. Vieni vyrai tai vadina didžiausia šeimos švente, kiti gimdyklą prisimena kaip košmarą.

Kaunietis Paulius nutarė: žmonai pajutus, kad prasidėjo gimdymas, į ligoninę važiuos kartu. Ne tik palydėti, bet ir dalyvauti sūnaus gimimo procese.

„Kol kas sunku numanyti, ko galiu tikėtis, bet rengiuosi šiam išbandymui, lankau įvairius kursus, mokyklėles, šiandien išmokau daryti masažus, kurie pravers prasidėjus sąrėmiams”, – planavo Paulius, kurio žmona Erika turėtų gimdyti rugsėjo pabaigoje.

Jauna šeima nė nesvarstė alternatyvų, iškart buvo aišku, kad per gimdymą bus kartu. „Abu norėjome turėti vaiką, tai abu jo ir sulauksime, – nusišypsojo Paulius. – Turėsiu palaikyti žmoną moraliai, pasistengsiu daryti viską, kad palengvinčiau jos kančias.”

„Mano moteris – labai stipri”

Kaunietis Vaidas Grudas stebėjo abiejų savo sūnų gimimą ir šią patirtį vadina neįkainojama.

„Kiekvienam vyrui patariu dalyvauti, nes daugiau niekur tokių emocijų nepatirsi. Kažkada žmonės sakydavo, kad vyras turi eiti į kariuomenę, dabar beveik visiems tenka padėti žmonoms gimdyti”, – pastebi V.Grudas. Jam nesuprantama, kodėl kai kurie vyrai vengia dalytis įspūdžiais iš gimdyklos ir nėra linkę kalbėti apie tai, ką jautė būdami ten.

„Mums vaikų gimimas buvo didelė šventė ir su mielu noru apie tai kalbame, rodome nuotraukas, jeigu kas nors paprašo, nes tai yra gyvenimo dalis”, – šypsojosi V.Grudas.

Būdamas gimdykloje vyriškis suprato, kad sutuoktinė Kristina jam yra artimiausias ir svarbiausias žmogus gyvenime.

„Supratau, kad mano moteris – labai stipri. Iš aplinkinių palatų sklido riksmai, o maniškė nerėkė, visas jėgas buvo sutelkusi į stūmimą, – didžiavosi V.Grudas. – Ten būdamas pajutau, kaip labai gerbiu savo moterį. Ji iškentė didžiausius skausmus, kad pagimdytų vaikus. Po tokių potyrių, kad ir kas atsitiktų gyvenime, turėtume išlikti draugai.”

K.Grudienė sako, kad gimdymo palatoje vyras buvo labai reikalingas. Jis šaltais kompresais drėkino kaktą, o lemiamu metu, kai reikėjo kelti galvą, padėjo tai padaryti.

„Į gimdymą reikia eiti pasirengus. Išklausius medikų patarimų, o ne prisiskaičius ko nors internete ar pasikalbėjus su draugėmis. Man buvo svarbus vyro palaikymas. Jis gimdykloje padarė viską, ką tik galėjo”, – džiaugėsi K.Grudienė, auginanti šešerių Nojų ir trejų Simoną.

Antrąkart į gimdyklą nenorėtų

Žinomam krepšinio treneriui Rūteniui Paulauskui teko matyti, kaip į šį pasaulį atėjo jo antroji atžala.

„Vargu ar norėčiau pakartoti, net nepasakyčiau, kad tai man buvo didelė patirtis. Žmonai – taip, gal jai malonu prisiminti, bet ne man. Nepasakyčiau, kad tai – malonus stebėti veiksmas, – kalbėjo R.Paulauskas. – Šiandien atsimenu tik vieną dalyką – džiaugsmingą rezultatą, o apie visa kita negalvoju.”

Trenerio teigimu, sunkiausia susitaikyti su bejėgiškumo jausmu. Gimdymo palatoje vyrai dažniausiai mažai kuo gali padėti kenčiančiai žmonai. Tenka tiesiog laukti, kol viskas baigsis.

„Esu šiek tiek konservatyvesnių pažiūrų ir laikausi nuomonės, kad geriau moterys tai tegul daro be vyrų”, – R.Paulauskas įsitikinęs, kad yra dalykų, kurių vyrams nebūtina pamatyti.

Paklaustas, ką patartų vyrams, susirengusiems eiti į gimdyklą, žinomas sportininkas prabilo apie amoniaką. Esą visai tikėtina, kad kai kurie vyrai ten gali nualpti.

„Geriausia laikytis atokiau ir vengti perdėtų emocijų, nes iš tikrųjų nelabai kuo galės padėti žmonai”, – kalbėjo R.Paulauskas.

Vyras vietoj vaistų

Vyro dalyvavimo gimdyme šalininkai teigia, kad gerai pasirengęs sutuoktinis padeda žmonai susidoroti su išgyvenimais socialiai labiau priimtinu būdu, pavyzdžiui, giliai kvėpuojant, o ne rėkiant. Be to, ligoninės personalui dirbti taip pat lengviau, kai šalia yra moterimi besirūpinantis artimas žmogus.

E.Machtejevienė pastebi, kad moterys, kurioms gimdant dalyvauja vyrai, reikalauja mažiau nuskausminamųjų.

„Sunkiausiu ir skausmingiausiu laikotarpiu mylimasis paguodžia, nuramina, laukdami kūdikio atėjimo jie kartu klauso muzikos, varto nuotraukų albumus. Sutelkus dėmesį į malonius dalykus, mažiau galvojama apie skausmą”, – tendenciją įžvelgia E.Machtejevienė.

Kartais vyrai iš gimdymo palatos išprašomi, nes pradeda trukdyti medicinos personalui.

„Kai kurie nesusitvarko su savo emocijomis, matydami kenčiančią žmoną pradeda daryti spaudimą gydytojams. Nesuvokdami situacijos, jie supanikuoja ir ragina daryti cezario pjūvį, kaip nors gelbėti žmoną”, – pasakoja E.Machtejevienė.

Medikams nesuprantami ir tie vyrai, kurie labiau domisi pačiu gimdymu, stebi, kaip gydytojai siuva kūno įplyšimus. Tokiems sutuoktiniams akušerės pasiūlo verčiau sutelkti dėmesį į žmoną ir naujagimį.


Komentarai

Profesorė Rūta Nadišauskienė

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė

Vyrai gimdykloje labai reikalingi, ypač tie, kurie suvokia savo vaidmenį gimdymo procese. Iš jų tikimės psichologinės pagalbos, buvimo kartu su žmona, kai nėra medicinos personalo. Moterims lengviau iškęsti skausmą, kai šalia yra savas žmogus. Norėtųsi, kad vaiko gimimas būtų teisingai suprastas, nes kaip ir mirtis, gimimas reikalauja tam tikrų apeigų. Ateinančios gyvybės sutikimas turi didžiulės įtakos tos šeimos ateičiai.

Kai kuriems vyrams dalyvauti gimdyme būna sunku. Paprastai šio didžiulio patyrimo nesugeba priimti emociškai silpnesni, streso vengiantys žmonės. Tokie renkasi lengvesnį kelią, vengia atsakomybės ir sudėtingesnių situacijų. Gimdymas – ne pramoga, o darbas komandoje ir atsakomybės prisiėmimas.

Didžioji dalis tėvų per nėštumą ir gimdymą labai rūpinasi vaikeliu, tačiau pasižiūrėkite, kokios vienišos tampa tos atžalos, sulaukusios paauglystės. Daugybei vaikų trūksta tėvų meilės ir artumo, nes gimdytojai pernelyg susirūpinę šeimos materialine gerove.


Docentas Mindaugas Kliučinskas


Kauno klinikų Gimdymo skyriaus vadovas

Gimdyme tikrai turėtų dalyvauti artimas žmogus, bet nesu įsitikinęs, ar tai turėtų būti vyras. Kiekviena moteris turėtų pati apsispręsti, ką ji nori matyti šalia. Paprastai pasirenkamas žmogus, prie kurio galima elgtis laisvai, kuriuo galima pasikliauti. Jeigu šeimos saitai tvirti ir vyrui priimtinas dalyvavimas medicininėje aplinkoje (mes stengiamės padaryti ją kuo jaukesnę), jis tikrai bus reikalingas šalia. Tačiau jeigu vyras ateina paskaityti laikraštį, pasišaipyti arba šiaip pabūti, nes žmona prašė, tai geriau tegul neina.

Moterys neturėtų nerimauti dėl to, kaip vyrai į jas žvelgs po gimdymo, ar jos išliks patrauklios. Svarbiausia artimo žmogaus, dalyvaujančio gimdyme, misija ir tikslas – padėti moteriai pirmuoju gimdymo laikotarpiu, kol atsiveria gimdos kaklelis. Tai – ilgiausias ir skausmingiausias laikotarpis, reikalaujantis dvasinės ir fizinės paramos. Vyro vaidmuo itin svarbus, jeigu moteriai daroma cezario pjūvio operacija, nes po jos vaikelis su tėčiu keliauja į Naujagimių ligų skyrių, ten guldomas jam ant krūtinės. Tai yra neapsakomas jausmas – turėjau galimybę jį patirti ir pats, kai gimė mūsų jauniausia dukra Barbora. Tuo metu jai tebuvo 32 savaitės ir mano buvimas šalia buvo itin svarbus.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE