Nobel biocare

Traukos centras – kūdikių baseinas

Klaipėdos sveikatos priežiūros centre (SPC) veikiantis vaikų balneologijos kompleksas – traukos centras tiems, kurie nori, jog jų mažylis augtų sveikas, stiprus ir ramus, atsparus ligoms, nebijotų vandens ir mokėtų plaukti.

Lankytojų čia visuomet pilna. Kai apsilankėme – visose voniose ir baseinėliuose, prilaikomi mamų ir kineziterapeutės, turškėsi ir plaukiojo mažyliai.

Mažiausioji vonia skirta kūdikiams iki 3 mėnesių amžiaus. Čia jie pratinami prie vandens, išmoksta jame judėti.

Antrasis jų lavinimo etapas – baseinėlyje. O kai jau vaikas pripranta prie vandens, išmoksta nardyti, atlikti tam tikrus judesius, sulaikyti kvėpavimą, – jis kartu su tėvais plaukioja didesniame baseine.

„Man pačiam malonu čia apsilankyti, nes šių baseinėlių naudą patyrė ir mano vaikas. Vaikai,r gavę šias procedūras, yra kitokie, o visi tėvai patenkinti”, – pasakoja mus atlydėjęs SPC Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėjas Vladimiras Rožnovas.

Rūpestingi tėvai, anot vedėjo, stengiasi į vonios procedūras atvežti iki 2-3 savaičių kūdikius, kol neišnykęs jų plaukiojimo refleksas ir vaikai nebijo vandens. Plaukiojimo refleksas išnyksta per tris mėnesius.

„Šios procedūros padeda pastimuliuoti vaiko vystymąsi, pripratina prie vandens. Tuo metu vaikas aktyvėja fiziškai, tampa stipresnis, protingesnis, ramesnis”, – pasakoja V. Rožnovas.

Be to, šios vonios labai naudingos patiems tėvams, nes dauguma jų ne tik nemoka elgtis su mažu vaiku, bet ir jo bijo. Todėl čia jie pamokomi taisyklingai mažylį maudyti, paskatinti jį atlikti vonioje tam tikrus pratimus, pagaliau – nebijoti savo vaiko.

Nauda akivaizdi

Balneologijos centre vaikučius atvežusios mamytės viena per kitą gyrė maudynių naudą. Vienos jų su vaikais čia apsilanko du, kitos – tris kartus per savaitę. Baseinėlių nauda esanti akivaizdi – kūdikiai tapę stipresni, aktyvesni, anksčiau atsistoję ir pradėję vaikščioti.

Klaipėdietė Rita pasidžiaugė, esą baseinas padėjo sureguliuoti jos vaikučio padidėjusį raumenų tonusą.

Pusantrų metų Salvijus su vandeniu pradėjo draugauti vos sulaukęs mėnesio. Nuo to laiko čia plaukioja bent kartą per savaitę.

„Jei visi vaikai lankytų baseiną, triskart mažiau sirgtų”, – įsitikinęs jo tėvelis Darius. Mažylis vandeny jaučiasi it žuvis ir sveikatos problemų neturi.

„Vaikutis labai keičiasi, tiesiog atkuto, vystosi jo vestibuliarika, grūdinasi – per keturis mėnesius nė karto nėra sirgęs. Vaikas ramus, gerai miega”, – sakė Roko mama Lina. Tiesa, ji pripažino, jog ir anksčiau vaikutis didelių problemų nekėlė.

„Kai tik užsiregistravome – ir atėjome į procedūras, jokių eilių nebuvo”, – paneigė ji mieste sklandantį gandą, esą norint patekti į balneologijos procedūras tenka kelis mėnesius laukti.

Anot V. Rožnovo, nors procedūros itin populiarios, bet laukti ilgiau nei tris savaites tikrai netenka.

Viena bėda, kad tokiam miestui kaip Klaipėda vienas vaikų balneologijos kompleksas yra per mažai. Tuolab kad į jį atvežami vaikai ne tik iš Klaipėdos, bet ir tolimesnių vietų.

Vaikučius balneologijos procedūroms atsiunčia vaikų reabilitologai, o apsilankyti pas juos rekomenduoja pediatrai ar šeimos gydytojai, artimi ar tik pažįstami žmonės. Su mažyliais dirba patyrusios kineziterapeutės Violeta Juknevičienė ir Teresė Umbrasienė.

Po baseino – suviduriavo

Tiesa, baseino nauda yra ir abejojančių. Klaipėdietė Natalija, netikėtai po dviejų maudynių Klaipėdos SPC balneologijos komplekse suviduriavus jos 3,5 mėnesio kūdikiui, įtaria, jog infekcija vaikelio tykojo būtent čia. Apie tai, jog tokių skundų yra buvę daugiau, jai prasitarusi ir infekcinių ligų gydytoja. Mažyliui nustatyta stafilokokinė infekcija. Daugiau vežti kūdikio į vonias Natalija nebesiruošia.

„Jei vaikas jūroje išsimaudytų, ar jis galėtų suviduriuoti?” – paprašytas pakomentuoti šį atvejį, klausimu atsakė SPC vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Vladimiras Popovas.

Jo įsitikinimu, suviduriavimo priežastis baseinas negali būti, nes dezinfekcija atliekama pagal visus normatyvus. Skundų administracija dėl higienos stokos taip pat nėra sulaukusi.

„Pas mus vanduo voniose nechloruojamas, pilamas iš vandentiekio. Kokį vandenį geriame namuose, kokiame patys maudomės – tokiame plaukioja ir vaikas. Voniose vanduo keičiamas, vonios ir baseinėliai plaunami pagal visus higienos reikalavimus”, – patikino ir V. Rožnovas.

Gali būti sutapimas

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Karalienė „Vakarų ekspresą” informavo, jog baseino kontrolė vykdoma kartą per metus, ir šiais metais ji bus atliekama spalio mėnesį.

„Sunku pasakyti, ar vaikučio suviduriavimo priežastis – baseinas. Gal tai sutapimas. Į mus niekas dėl to nesikreipė ir gydytojai nėra informavę, kad taip būtų atsitikę. Vanduo baseine neturi atitikti geriamojo vandens higienos reikalavimų, jis neskirtas gerti. Kūdikį reikia gerai prižiūrėti, kad negurkštelėtų”, – sakė specialistė.

„Ar nauda didesnė už riziką?”

Antanas NARVILAS, infekcinių ligų gydytojas

Tokių atvejų, kai vaikutis suviduriuoja po maudynių baseine, būna, bet jie nėra dažni. Tiesa, negali sakyti, kad dėl viduriavimo kaltas baseinas – norint tai įrodyti, reikia ištirti.

Man tik kartais keista, kad tokius mažučius kūdikėlius mamos nešioja į tuos baseinus. Mes, gydytojai specialistai, manome, kad kuo didesnis kontaktas su kitais vaikais (juk ten lankosi ne vienas vaikas), tuo didesnė tikimybė perimti kokią infekciją.

Išmaudžius vieną kūdikį, vanduo turi būti išpilamas, o vonelė gerai išplaunama. Celofanas, ant kurio guldomas vaikutis, dezinfekuojamas medžiagomis, kurios nekenksmingos kūdikio organizmui, arba naudojamas vienkartinis. Bet ar visada tai padaroma sąžiningai?

Odą, kvėpavimo takus gali neigiamai veikti ir cheminės dezinfekcijos priemonės. Todėl reikėtų pamąstyti, ar baseino nauda didesnė nei kartais pasitaikanti rizika.

Vanduo baseine turbūt nevirintas. Negali garantuoti, kad kūdikis besitaškydamas jo negurkštelės. Jei gurkštelės – visko gali atsitikti. Juk kūdikiams neduodame gerti vandens iš krano. Virinimas – šimtaprocentinė garantija, kad sunaikinami bet kokie ligų sukėlėjai, tarp jų ir patogeniniai – stafilokokai, streptokokai, kurių sveiko žmogaus gerklėje pilna. O kūdikiui jie gali sukelti uždegiminius pokyčius, pvz., faringitą, ryklės uždegimą.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE