REXSAN

Rinktis batus – ne juokai

Išsirinkti batukus – tai ne skrybėlaitę… Juk mažylio pėdutė – kaip molis, todėl labai svarbu, kad iš jos nežinia ko „neišminkytų” netinkamai pritaikyti batai. Gerų batų gamintojų filosofija paprasta – batai turi taikytis prie pėdos, ir jokiu būdu ne atvirkščiai.

Mamas ir tėčius turėtų dominti ne tie batų gamintojai, kurie yra pametę galvas dėl batų. Ieškokite tokių firmų, kurios pametusios galvas dėl pėdų. Jos nepaliauja tyrinėti, kaip ji sudėta, kaip reaguoja į įvairius veiksnius, kaip amortizuoja smūgius. Kaip visi tie penkisadešimt du kauliukai ir penkiasdešimt šeši sąnariukai pajėgia nešti mažą žmogutį į priekį. Batai turi prisitaikyti prie pėdos – ir ne atvirkščiai. Ypač svarbi mažylio pėda – juk ji dar auga ir todėl yra jautri spaudimui ir apkrovai. Todėl rinkitės batukus, pagamintus iš lengvutės odos, padai taip pat turi vūti lankstūs ir lengvi – tai didžiulė pagalba teisingam vaiko natūralaus judėjimo laisvės vystymui. Laisvės, kurios dėka vaikai gali būti vaikais – aktyviais, smalsiais, išradingais pasaulio tyrinėtojais.

Vaikui pėdų reikės visą gyvenimą…

Štai kodėl labai svarbu leisti kojos kaulams ir raumenims vystytis laisvai ir nevaržomai. Nesunku pastebėti, kad švarkelis jau per mažas, be to, tai ir nepadarys vaikui ilgalaikės žalos. Kalbant apie batus, viskas šiek tiek kitaip. Jei jie per maži ar netinka kojai – minkšti pėdos kauliukai mėgins prisitaikyti prie bato formos. O tai gali baigtis įvairiausiomis problemomis (netgi stuburo) ateityje. Reikia įsidėmėti – mažų pėdučių ypač negalima spausti ir formuoti, o tik padėti joms augti.

Pėda – ne šiaip pėda

Mažylio pėda nėra tiesiog sumažinta suaugusiojo pėdos versija. Visus 18 metų, kuomet vaikas auga, keičiasi ir pėdos forma, proporcijos bei struktūra. Vaikų pėdos auga tarsi etapais. Pirmus dvejus metus ji paauga maždaug po 2 cm per metus. Nuo 2-3 metukų ji auga po maždaug 1,5 cm – kas tris mėnesius! Taigi – po pusę dydžio! Visa laimė, vėliau šis spartus augimas sulėtėja iki maždaug 1 cm per metus (iki 13 metų).

Turbūt nereikia nė aiškinti, kad pėdai augant šitokiais tempais, vaiko batų dydį reikia tikrinti mažiausiai kelis kartus per metus. Ypač mažųjų – jų pėdų nervų galūnėlės dar nėra pilnai išsivysčiusios, todėl jiems sunku pasakyti, ar batai spaudžia, ar ne.

Iki trejų metukų vaiko pėda itin minkšta ir lanksti. Kaulai dar nėra „sucementuoti”, o ir pėdos skliautas dar nesusiformavęs. Mažylio pėda atrodo plokščia, nes ją gaubia didelis riebalų audinio ir neišsivysčiusių raumenų sluoksnis. Šio amžiaus vaikučių pėdos iš priekio atrodo plačios. Vaikui augant (3-7 m.), pėdos forma ima siaurėti, tačiau jos priekis ir toliau atrodo platus, palyginus su suaugusiojo pėda.

Todėl idealu, kai bato priekis – visuomet laisvas, jo nosis iš išorės – netgi didoka. Vaiko batas turi būti gerai prigludęs ties keltimi ir laisvas priekyje. Norėdami geriau įsivaizduoti, pamėginkite viena ranka suimti kitos riešą už viršaus taip, kad pirštai būtų tarsi surakinti. Paskui palyginimui suimkite tą patį riešą aukščiau, jį apkabindami. Pajusite, kaip laisvai galite judinti pirštus – būtent taip turi jaustis ir mažylio pėda.

Visiškai nereikalingas ir net žalingas yra paaukštintas vaikiškų batukų kulnas. Žemas kulnas padeda lengviau pasiskirstyti kūno svoriui ir jis tenka beveik visam padui, kuomet paaukštinti kulnai visą svorį „numeta” pėdos priekiui. Pasak naujausių tyrimų, nereikalingas netgi pėdos skliauto išgaubimas, nes skliautas geriaus vystosi pats, be jokios pagalbos „iš šalies”.

Ką tėvai turi žinoti, pirkdami batus

Laikykitės „pusantro centimetro taisyklės”. Būtent tiek turi likti tarp nykščio ir bato galo. Štai kodėl: maždaug 0,5 cm suteikia erdvės pirštams judėti einant; maždaug 0.8 cm suteikia galimybę pėdai augti; apie 0.25 cm atima bato „nosis”.

Nepamirškite, kad vaikų pėdos labai greitai auga. Todėl vaikų iki dviejų metų pėdas matuokite kas 2 mėnesius, 3-7 metų vaikams – kas 3 mėnesius, 8- 12 metų – kas pusmetį.

Svarbu nepamiršti ir dar vieno dalykėlio… Vaikai renkasi akimis, todėl gražūs batukai „tinka” labiau, nei negražūs. Ne visad tikėkite jų žodžiais, verčiau stebėkite, ar nepakitusi jų eisena, patys pačiupinėkite rankomis.
Vaikams geriau neavėti batų visą laiką – vaikščiojimas basomis geriau padeda natūraliai vystytis pėdai.

Žurnalas Mažylis

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE