Nobel biocare

Nesveiki inkstukai: ką valgyti?

Kai mažylio nesveiki inkstukai, labai svarbu tinkamai maitintis. Kaip sudaryti valgiaraštį?
Kai kurie mažyliai linkę sirgti šlapimo takų ligomis. Šlapimo takus dažniausiai pažeidžia infekcija ir sukelia įvairias ligas: šlapimo pūslės, takų ar net inkstų uždegimus. Kita vertus, „silpnus” inkstukus turintys vaikai dažniau kenčia nuo medžiagų apykaitos sutrikimo, kai su šlapimu išsiskiria per daug druskų (oksalatų, uratų, fosfatų).
Be to reikia atminti, kad mažylio inkstukai dar nėra gerai išsivystę, todėl bet koks neigiamas poveikis (užsitęsusi liga, nervinė įtampa ar nesveika mityba) gali sutrikdyti inkstų funkciją. Tam įtakos turi ir paveldimumas – jeigu mažylio giminėje yra sergančių lėtinėmis inkstų ligomis, reikia nuo pat mažų dienų imtis profilaktinių priemonių. Itin svarbios įvairios sveikatinimo priemonės: gimnastika, masažai, pasivaikščiojimai gryname ore, grūdinimas, laiku išaiškintos infekcinės ligos( faringitas, tonsilitas, dantų ėduonis). O pačią didžiausią reikšmę turi mažylio mityba.

Pagrindiniai mitybos principai
Nuo pat mažens vaiką reiktų stengtis maitinti taisyklingai. Valgiaraštį sudarant padės pagrindiniai principai:
▪ Baltymų kiekis ankstyvame vaikų amžiuje turi atitikti normas. Mat baltymų skilimo produktai išsiskiria su šlapimu. Taigi, daug baltymų turintis maistas (mėsa, varškė, kefyras ir kt.)gali sutrikdyti inkstų funkciją.
Mažyliams iki metų geriausiai tinka motinos pienas. Maitinant adaptuotais mišinukais reikia laikytis rekomenduojamo mišinio kiekio, kadangi per daug jo valgant, į organizmą daugiau patenka baltymų. Atminkite, kad vaikams iki metų nerekomenduojama duoti naminių gyvūnų ( ožkos, karvės) pieno, kadangi jame esantys baltymai labai skiriasi nuo esančių motinos piene. Papildomai maitinti baltymingu maistu vaiką reiktų tuomet, kai rekomenduoja gydytojas, nepamirštant laikytis rekomenduojamų normų.
▪ Kontroliuokite druskos kiekį! Metukų dar neturintys mažyliai turėtų druskos neragauti visai. 1-1,5 metų vaikams druskos rekomenduojama 1,5 g per parą, o 1,5- 3 metų – 2 g per parą.
▪ Mažiems vaikams neduokite inkstus dirginančių maisto – prieskoniniais turtingų, aštrių, marinuotų, rūkytų patiekalų.
▪ Venkite vaikams duoti maisto priedais turingų maisto produktų. Jie iš vaiko organizmo išsiskiria labai apkraudami inkstus.
▪ Saikingai mažyliui duokite grybų, nes jie linkę kaupti įvairius teršalus – sunkiuosius metalus, radioaktyvias medžiagas. O suvalgius nuodingą grybą toksinai pažeidžia inkstus, iškyla grėsmė išsivystyti jų nepakankamumui.

Inkstų uždegimas: ką valgyti?
Sergant inkstų ligomis, mažylio valgiaraštis priklauso nuo to, koks tai susirgimas, jo forma, eiga, ligoniuko inkstų būklė. Kiekvienu atveju maisto produktus reikia parinkti individualiai. Jeigu mažylis serga šlapimo takų infekcija arba ūmiu inkstų uždegimu:
▪ Reikia duoti gausiai gerti, kad iš organizmo išsiplautų infekcijos metu susidariusios toksinės medžiagos. Be to didelis vandens kiekis išplauna iš organizmo ir bakterijas, esančias šlapimo takuose. Geriausiai tinka spanguolių, ramunėlių, petražolių arbatos ir erškėtuogių, meškauogių arbatos. Visos šios vaistažolės pasižymi šlapimą varančiomis savybėmis ir stabdo ligą sukeliančių bakterijų dauginimąsi. Tokiam ligoniukui galima gerti kompotus, arbatas, vaikams skirtas sultis, valgyti vaisius, daržoves, geriausiai agurkus, pomidorus, arbūzus ir kt.
▪ Augalinė – baltyminė dieta tiks, jeigu mažylis karščiuoja. Dietą sudaro kalio ir C, P, B grupės vitaminų turinčios daržovės ir vaisiai (bulvės, morkos, kopūstai, obuoliai, slyvos, abrikosai ir t.t.), pienas ir jo produktai, kiaušiniai, kruopos ( ryžių, grikių, avižų). Visas šias medžiagas organizmas gerai įsisavina ir todėl mažylis pakankamai gaus baltymų, sudėtinių angliavandenių, vitaminų ir baltymų.
▪ Būtina sumažinti druskos kiekį (vyresniems nei vienerių metų vaikams). Nors visiškai druskos ir nereiktų atsisakyti, bet į patiekalus geriau įberti jos mažiau. Nesveikų inkstukų „savininkui” reikia atsargiai duoti nemažai ekstraktinių medžiagų turinčio maisto: rūkytos mėsos, sūdytos ar rūkytos žuvies, konservų, raugintų kopūstų, marinuotų agurkėlių. Šiuose produktuose yra nemažai druskos ir prieskonių.

Kad šlapime nesikauptų druskos
Kai sutrinka mažylio medžiagų apykaita (jis suserga dismetaboline nefropatija), su šlapimu pradeda skirtis druskos: oksalatai, fosfatai, uratai. Po kiek laiko dėl to gali susiformuoti akmenys. Be to druskų kristalai pažeidžia šlapimo takų sienelių gleivinę, per kurią gali patekti infekcija. Polinkis kauptis druskoms šlapime yra paveldimas, todėl jeigu giminėje yra sergančiųjų medžiagų apykaitos sutrikimais, tai nuo pat mažens reiktų sekti, ar mažylio šlapime nepadaugėjo druskų.
Sergant dismetaboline nefropatija, mažylio valgiaraštis turi būti sudarytas taip, kad organizme nesusidarytų per didelis druskų kiekis, kurios paskui skiriasi per šlapimo takus. Tai labai svarbu ne tik inkstų akmenligės profilaktikai, bet ir sergant šlapimo takų infekcija. Kita vertus reikia atsižvelgti ir į augančio mažylio organizmo poreikius, pasirūpinti, kad jam nepritrūktų reikalingų medžiagų.
▪ Kai šlapime daug oksalatų. Tuomet dietoje neturi būti oksalo rūgšties turinčių maisto medžiagų: špinatų, pupelių, žirnių, ridikų, petražolių, salotų, raudonųjų serbentų ir kt. Be to reikia apriboti produktus, kuriuose yra daug vitamino C: juoduosius serbentus, citrinas, apelsinus, mandarinus, greipfrutus. Negalima vartoti žuvies ir mėsos buljonų, geriau mažyliui pasiūlyti daržovių nuovirus ir tik paskui į juos įdėti atskirai virtą mėsą ar žuvį. Be to reikia riboti druskos kiekį maiste. Visai atsisakyti reiktų kakavos, šokolado, pipirų, garstyčių.
Ką valgyti? Mažyliui rekomenduojama duoti virtą mėsą ar žuvį, patiekalus iš kruopų, makaronų ar miltų. Saikingai galima pasiūlyti kopūstų, agurkų, pomidorų, baklažanų, morkų. Iš vaisių mažyliui tiks obuoliai, kriaušės, vynuogės, abrikosai, slyvos, vyšnios ir t.t. Druskas iš organizmo padės išplauti skysčiai, kuriuos reiktų gerti ne tik dieną, bet ir naktį. Tai svarbu, nes naktį susidaro mažiau šlapimo, todėl druskų koncentracija padidėja ir atsiranda didesnė galimybė formuotis akmenims.

▪ Kai šlapime daug uratų, svarbiausiai sumažinti šlapimo rūgšties kiekį. Todėl mažyliui tinka pieno augalinė dieta, kuri sumažina šlapimo rūgštingumą bei praturtina organizmą kalio druskomis ir vitaminais. Vaiko valgiaraštyje turėtų nelikti: mėsos ir žuvies buljonų, dešros, žuvies konservų, silkių ir mėsos subproduktų, kadangi šiuose produktuose yra daug purinų. Iš jų organizme gaminasi šlapimo rūgštis. Vaikams taip pat nereiktų duoti grybų, šokolado, kakavos, nes šie produktai padidina šlapimo rūgšties druskų kiekį. O šlapimo rūgštingumą padidina špinatai, ridikai, raudongūžiai kopūstai, salotos, avietės ir kt. Šių produktų irgi reiktų vartoti saikingai.
Ką valgyti? Nesveikų inkstukų savininkui reiktų pasiūlyti daugiau pieno ir jų produktų, vegetariškų sriubų, kruopų ir daržovių patiekalų, vaisių, uogų, ruginės ar kvietinės duonos. Nepamirškite vaikui duoti gausiai gerti, pasitarus su gydytoju galima pasiūlyti šarminio mineralinio vandens.
▪ Kai šlapime daug fosfatų, reikia riboti kalciu ir magniu turtingus maisto produktus. Mat kai šlapime padaugėja šarmų, tuomet iš fosfatų susidaro nuosėdos. Kalcio ir magnio ypač daug pieno produktuose, kiaušinių trynyje , svogūnuose, be to reikia atminti, kad dauguma vaisių ir daržovių pasižymi organizmą šarminančiu poveikiu.
Ką valgyti? Mažyliui šiuo atveju labiau tiks rūgštinantys vaisiai ir daržovės: rūgštūs obuoliai, citrinos, erškėtuogės, briuselio kopūstai, moliūgai, žalieji žirneliai. Taip pat šlapimą rūgština virta mėsa ir žuvis, sviestas ir augalinis aliejus, kruopos. Mažylis turi pakankamai gauti skysčių – ne mažiau 600-800 ml, įsksitant pieną, sultis, arbatą ir kitus gėrimus.

Jolanta Kristanaitytė, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE