Spalio 24d. Sekmadienis

Nesveiki inkstukai: ką valgyti?

2013 Lapkričio 30d.
Peržiūrų skaičius: 63036
Nesveiki inkstukai: ką valgyti?

Kai mažylio nesveiki inkstukai, labai svarbu tinkamai maitintis. Kaip sudaryti valgiaraštį?
Kai kurie mažyliai linkę sirgti šlapimo takų ligomis. Šlapimo takus dažniausiai pažeidžia infekcija ir sukelia įvairias ligas: šlapimo pūslės, takų ar net inkstų uždegimus. Kita vertus, "silpnus" inkstukus turintys vaikai dažniau kenčia nuo medžiagų apykaitos sutrikimo, kai su šlapimu išsiskiria per daug druskų (oksalatų, uratų, fosfatų).
Be to reikia atminti, kad mažylio inkstukai dar nėra gerai išsivystę, todėl bet koks neigiamas poveikis (užsitęsusi liga, nervinė įtampa ar nesveika mityba) gali sutrikdyti inkstų funkciją. Tam įtakos turi ir paveldimumas – jeigu mažylio giminėje yra sergančių lėtinėmis inkstų ligomis, reikia nuo pat mažų dienų imtis profilaktinių priemonių. Itin svarbios įvairios sveikatinimo priemonės: gimnastika, masažai, pasivaikščiojimai gryname ore, grūdinimas, laiku išaiškintos infekcinės ligos( faringitas, tonsilitas, dantų ėduonis). O pačią didžiausią reikšmę turi mažylio mityba.

Pagrindiniai mitybos principai
Nuo pat mažens vaiką reiktų stengtis maitinti taisyklingai. Valgiaraštį sudarant padės pagrindiniai principai:
▪ Baltymų kiekis ankstyvame vaikų amžiuje turi atitikti normas. Mat baltymų skilimo produktai išsiskiria su šlapimu. Taigi, daug baltymų turintis maistas (mėsa, varškė, kefyras ir kt.)gali sutrikdyti inkstų funkciją.
Mažyliams iki metų geriausiai tinka motinos pienas. Maitinant adaptuotais mišinukais reikia laikytis rekomenduojamo mišinio kiekio, kadangi per daug jo valgant, į organizmą daugiau patenka baltymų. Atminkite, kad vaikams iki metų nerekomenduojama duoti naminių gyvūnų ( ožkos, karvės) pieno, kadangi jame esantys baltymai labai skiriasi nuo esančių motinos piene. Papildomai maitinti baltymingu maistu vaiką reiktų tuomet, kai rekomenduoja gydytojas, nepamirštant laikytis rekomenduojamų normų.
▪ Kontroliuokite druskos kiekį! Metukų dar neturintys mažyliai turėtų druskos neragauti visai. 1-1,5 metų vaikams druskos rekomenduojama 1,5 g per parą, o 1,5- 3 metų – 2 g per parą.
▪ Mažiems vaikams neduokite inkstus dirginančių maisto – prieskoniniais turtingų, aštrių, marinuotų, rūkytų patiekalų.
▪ Venkite vaikams duoti maisto priedais turingų maisto produktų. Jie iš vaiko organizmo išsiskiria labai apkraudami inkstus.
▪ Saikingai mažyliui duokite grybų, nes jie linkę kaupti įvairius teršalus – sunkiuosius metalus, radioaktyvias medžiagas. O suvalgius nuodingą grybą toksinai pažeidžia inkstus, iškyla grėsmė išsivystyti jų nepakankamumui.

Inkstų uždegimas: ką valgyti?
Sergant inkstų ligomis, mažylio valgiaraštis priklauso nuo to, koks tai susirgimas, jo forma, eiga, ligoniuko inkstų būklė. Kiekvienu atveju maisto produktus reikia parinkti individualiai. Jeigu mažylis serga šlapimo takų infekcija arba ūmiu inkstų uždegimu:
▪ Reikia duoti gausiai gerti, kad iš organizmo išsiplautų infekcijos metu susidariusios toksinės medžiagos. Be to didelis vandens kiekis išplauna iš organizmo ir bakterijas, esančias šlapimo takuose. Geriausiai tinka spanguolių, ramunėlių, petražolių arbatos ir erškėtuogių, meškauogių arbatos. Visos šios vaistažolės pasižymi šlapimą varančiomis savybėmis ir stabdo ligą sukeliančių bakterijų dauginimąsi. Tokiam ligoniukui galima gerti kompotus, arbatas, vaikams skirtas sultis, valgyti vaisius, daržoves, geriausiai agurkus, pomidorus, arbūzus ir kt.
▪ Augalinė – baltyminė dieta tiks, jeigu mažylis karščiuoja. Dietą sudaro kalio ir C, P, B grupės vitaminų turinčios daržovės ir vaisiai (bulvės, morkos, kopūstai, obuoliai, slyvos, abrikosai ir t.t.), pienas ir jo produktai, kiaušiniai, kruopos ( ryžių, grikių, avižų). Visas šias medžiagas organizmas gerai įsisavina ir todėl mažylis pakankamai gaus baltymų, sudėtinių angliavandenių, vitaminų ir baltymų.
▪ Būtina sumažinti druskos kiekį (vyresniems nei vienerių metų vaikams). Nors visiškai druskos ir nereiktų atsisakyti, bet į patiekalus geriau įberti jos mažiau. Nesveikų inkstukų "savininkui" reikia atsargiai duoti nemažai ekstraktinių medžiagų turinčio maisto: rūkytos mėsos, sūdytos ar rūkytos žuvies, konservų, raugintų kopūstų, marinuotų agurkėlių. Šiuose produktuose yra nemažai druskos ir prieskonių.

Kad šlapime nesikauptų druskos
Kai sutrinka mažylio medžiagų apykaita (jis suserga dismetaboline nefropatija), su šlapimu pradeda skirtis druskos: oksalatai, fosfatai, uratai. Po kiek laiko dėl to gali susiformuoti akmenys. Be to druskų kristalai pažeidžia šlapimo takų sienelių gleivinę, per kurią gali patekti infekcija. Polinkis kauptis druskoms šlapime yra paveldimas, todėl jeigu giminėje yra sergančiųjų medžiagų apykaitos sutrikimais, tai nuo pat mažens reiktų sekti, ar mažylio šlapime nepadaugėjo druskų.
Sergant dismetaboline nefropatija, mažylio valgiaraštis turi būti sudarytas taip, kad organizme nesusidarytų per didelis druskų kiekis, kurios paskui skiriasi per šlapimo takus. Tai labai svarbu ne tik inkstų akmenligės profilaktikai, bet ir sergant šlapimo takų infekcija. Kita vertus reikia atsižvelgti ir į augančio mažylio organizmo poreikius, pasirūpinti, kad jam nepritrūktų reikalingų medžiagų.
▪ Kai šlapime daug oksalatų. Tuomet dietoje neturi būti oksalo rūgšties turinčių maisto medžiagų: špinatų, pupelių, žirnių, ridikų, petražolių, salotų, raudonųjų serbentų ir kt. Be to reikia apriboti produktus, kuriuose yra daug vitamino C: juoduosius serbentus, citrinas, apelsinus, mandarinus, greipfrutus. Negalima vartoti žuvies ir mėsos buljonų, geriau mažyliui pasiūlyti daržovių nuovirus ir tik paskui į juos įdėti atskirai virtą mėsą ar žuvį. Be to reikia riboti druskos kiekį maiste. Visai atsisakyti reiktų kakavos, šokolado, pipirų, garstyčių.
Ką valgyti? Mažyliui rekomenduojama duoti virtą mėsą ar žuvį, patiekalus iš kruopų, makaronų ar miltų. Saikingai galima pasiūlyti kopūstų, agurkų, pomidorų, baklažanų, morkų. Iš vaisių mažyliui tiks obuoliai, kriaušės, vynuogės, abrikosai, slyvos, vyšnios ir t.t. Druskas iš organizmo padės išplauti skysčiai, kuriuos reiktų gerti ne tik dieną, bet ir naktį. Tai svarbu, nes naktį susidaro mažiau šlapimo, todėl druskų koncentracija padidėja ir atsiranda didesnė galimybė formuotis akmenims.

▪ Kai šlapime daug uratų, svarbiausiai sumažinti šlapimo rūgšties kiekį. Todėl mažyliui tinka pieno augalinė dieta, kuri sumažina šlapimo rūgštingumą bei praturtina organizmą kalio druskomis ir vitaminais. Vaiko valgiaraštyje turėtų nelikti: mėsos ir žuvies buljonų, dešros, žuvies konservų, silkių ir mėsos subproduktų, kadangi šiuose produktuose yra daug purinų. Iš jų organizme gaminasi šlapimo rūgštis. Vaikams taip pat nereiktų duoti grybų, šokolado, kakavos, nes šie produktai padidina šlapimo rūgšties druskų kiekį. O šlapimo rūgštingumą padidina špinatai, ridikai, raudongūžiai kopūstai, salotos, avietės ir kt. Šių produktų irgi reiktų vartoti saikingai.
Ką valgyti? Nesveikų inkstukų savininkui reiktų pasiūlyti daugiau pieno ir jų produktų, vegetariškų sriubų, kruopų ir daržovių patiekalų, vaisių, uogų, ruginės ar kvietinės duonos. Nepamirškite vaikui duoti gausiai gerti, pasitarus su gydytoju galima pasiūlyti šarminio mineralinio vandens.
▪ Kai šlapime daug fosfatų, reikia riboti kalciu ir magniu turtingus maisto produktus. Mat kai šlapime padaugėja šarmų, tuomet iš fosfatų susidaro nuosėdos. Kalcio ir magnio ypač daug pieno produktuose, kiaušinių trynyje , svogūnuose, be to reikia atminti, kad dauguma vaisių ir daržovių pasižymi organizmą šarminančiu poveikiu.
Ką valgyti? Mažyliui šiuo atveju labiau tiks rūgštinantys vaisiai ir daržovės: rūgštūs obuoliai, citrinos, erškėtuogės, briuselio kopūstai, moliūgai, žalieji žirneliai. Taip pat šlapimą rūgština virta mėsa ir žuvis, sviestas ir augalinis aliejus, kruopos. Mažylis turi pakankamai gauti skysčių – ne mažiau 600-800 ml, įsksitant pieną, sultis, arbatą ir kitus gėrimus.

Jolanta Kristanaitytė, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė

Veidas.lt


"Susipykusios" mažylio akytės

"Susipykusios" mažylio akytės

Pastebėjus, kad mažylis žvairuoja, būtina nedelsiant pasirodyti akių gydytojui. Žvairumo pavyks atsikratyti, jei laiku pradėsite jį gydyti. Žvairumas – tai liga, kuri atsiranda, kai akis judinantys raumenys veikia nedarniai. Dėl to akučių...


Kaip skatinti vaikus?

Kaip skatinti vaikus?

Ar dažnai apie tai susimąstote? Skatinti mažuosius verta, tačiau ir čia perlenkti lazdos nereikėtų.Skatinti žodžiu ar dovanomis? Tikrasis skatinimas – tai suaugusiojo ir vaiko tarpusavio pasitikėjimas. Jis visų pirma išreiškiamas fiziniais...


Mokslininkai: nuolat verkiantys kūdikiai užaugs nepaklusniais vaikais

Mokslininkai: nuolat verkiantys kūdikiai užaugs nepaklusniais vaikais

Kūdikiai, kurie nuolat verkia, užaugę taps tėvams didžiule problema – jiems bus būdingi elgesio sutrikimai, teigia mokslininkai. Kaip rašo dailymail.co.uk, kas penktą kūdikį tėvams sunku auginti, mat jie nuolatos rėkia, prastai miega ir...


Nėščiųjų mankšta: stipriname raumenis

Nėščiųjų mankšta: stipriname raumenis

Nėščiųjų mankšta skatina teigiamas emocijas, stiprina raumenų jėgą, be to, turi teigiamos įtakos taisyklingai mažylio padėčiai gimdoje. Pradėti mokytis specialios nėščiųjų mankštos reikėtų jau penktąjį, vėliausiai – septintąjį nėštumo...


Meilė buvo ir… pražuvo?

Meilė buvo ir… pražuvo?

Jis kaip slidus gyvačiukas išsprūsta iš glėbio, bando nusilaužt sprandą sukdamasis nuo bučinio, o atėjus vakarui pareiškia, kad jį maudys tėtukas. Gal vaikiukas ir mažiukas, bet jau tikrai moka kaip reikiant užgauti jums širdį…


Vasara – santykių su vaiku barometras

Vasara – santykių su vaiku barometras

Vasara – nuostabus atostogų metas tiek vaikams, tiek tėvams. Atsiranda daugiau laiko pabūti vieniems su kitais. Deja, ne visada tas laikas tampa toks jau nuostabus. Atostogų metu tėvai nebegali pasislėpti už savo darbų rutinos, o vaikai...


Mama neleis, močiutė leis!

Mama neleis, močiutė leis!

Gal jūsų tėvai ir nori gero, tačiau tai netrukdo jiems nuodyti (ak, koks negražus žodis…) jūsų gyvenimo. O gal vis dėlto įmanoma priversti juos tuo pat metu ir dievinti anūkėlį, ir laikytis jūsų taisyklių?


Penkios ligos, keliančios pasauliui daugiau grėsmės nei kiaulių gripas

Penkios ligos, keliančios pasauliui daugiau grėsmės nei kiaulių gripas

Kiaulių gripu visame pasaulyje serga 1,5 tūkst. žmonių. Nuo šios ligos visoje planetoje jau mirė 30 žmonių, dauguma iš jų Meksikoje. Tačiau kiaulių gripas toli gražu nėra pats rimčiausias šiuo metu pasaulyje siautėjantis ligos protrūkis. Žurnalas...


Eglė Kuraitė. Ko ir kaip vaikai mokosi iš mūsų

Eglė Kuraitė. Ko ir kaip vaikai mokosi iš mūsų

Autorė yra psichologė, asociacijos „Mentor Lietuva“ mentorystės programos koordinatorė. Kiekvieną rytą trejų metų Emilija puošiasi prie veidrodžio. Ji kruopščiai derina papuošalus, pati renkasi rožinį sijoną ir prie jo derina violetinį...


Kamuoliukų baseinai - ne tik pramogoms ar dailesniam interjerui

Kamuoliukų baseinai - ne tik pramogoms ar dailesniam interjerui

Kamuoliukų baseinai, pripildyti įvairiaspalviais kamuoliukais, pastaraisiais metais tampa vis populiaresni. Ne viena mamytė socialiniuose tinkluose dalinasi vaikų žaidimų akimirkomis būtent kamuoliukų baseinėlyje. Visgi, vieni tėveliai tokį...


SOS! Mano vaikas nevalgo!

SOS! Mano vaikas nevalgo!

Gyvenimas kupinas paradoksų: visame pasaulyje skambinama pavojaus varpais dėl tiesiog akyse tunkančių vaikų, o jūs saviškio niekaip negalite priversti normaliai pavalgyti.


Ortopediniai batai neformuoja taisyklingos vaiko pėdos

Ortopediniai batai neformuoja taisyklingos vaiko pėdos

Daugelis tėvų vos vaikščioti pradėjusių vaikučių kojytes įspraudžia į kietus ortopedinius batus, vėliau specialiais įdėklais bando koreguoti plokščiapėdystę ar šleivapėdystę. Taip kankinami vaikai ir neretai "gydoma" normali fiziologinė...


Gimusių dvynukų svoris skiriasi beveik tris kartus

Gimusių dvynukų svoris skiriasi beveik tris kartus

Sidnėjuje (Australija) gegužės pirmąją gimė dvynukai, kurių svoris skiriasi beveik tris kartus. Broliukai pasaulį išvydo praktiškai vienu metu - su vienos minutės skirtumu, tačiau vienas jų svėrė 1,5 kg, o kitas - tik 530 gramų. Gimdymas įvyko 11...


Purvas vaikams gali padėti išvengti odos uždegimų

Purvas vaikams gali padėti išvengti odos uždegimų

Tėvai turėtų leisti savo vaikams išsipurvinti, tvirtina mokslininkai, nustatę, kad per daug švaros gali pakenkti odos galimybei greitai užgyti. Ant odos esančios bakterijos padeda odai išvengti uždegimo, kai susižeidžiame, nustatė JAV...


Gimdymas: kiek jis kainuoja Didžiojoje Britanijoje? (I dalis)

Gimdymas: kiek jis kainuoja Didžiojoje Britanijoje? (I dalis)

Žmogus į šį pasaulį visur ateina vienodai, tik pasitinkamas skirtingai. Ar pagrįstas lietuvių nepasitenkinimas sveikatos priežiūra mūsų šalyje? Jauna mama Šarūnė Jurėnaitė, gyvenanti Didžiojoje Britanijoje, sutiko papasakoti savo gimdymo istoriją....


Diagnozė: neatsiliepia, vadinasi, miršta

Diagnozė: neatsiliepia, vadinasi, miršta

Ką galvoja tėvai, kai vaiko mobilusis telefonas yra išjungtas? Beveik pusė tėvų puola į isteriją, nes mano, kad jų atžala miršta. Dar beveik pusė raunasi plaukus, nes yra įsitikinę, jog vaikas jau mirė. Vos keletas tiki, jog paprasčiausiai...


John Flynn, LC. Žmogaus gyvybė tik vartotojiškas produktas?

John Flynn, LC. Žmogaus gyvybė tik vartotojiškas produktas?

Abortų įteisinimo šalininkai jau ilgą laiką įrodinėja moters teisę kontroliuoti savo kūną ir galimybę atsisakyti dar negimusio kūdikio. Kad ir kaip keistai skambėtų, Belgijos teismas kiek patikslino šią nuomonę teigdamas, jog ir kiekvienas kūdikis...


Vargai dėl pleiskanų

Vargai dėl pleiskanų

Dažnai antrąją trečiąją kūdikio gyvenimo savaitę kaktos ir pakaušio srityje susidaro pleiskanų – sudžiūvusių riebalinių liaukų sekreto. Kartais jos pranyksta savaime, tačiau dažniausiai mažyliui atsikratyti šios "kepurės" reikia...


Penkios naujagimių keistenybės

Penkios naujagimių keistenybės

Didelės bambutės, paaugliškas odos bėrimas ir pabrinkusios krūtys – tai tik keli dalykai, smarkiai nustebinantys naujagimių tėvus. Yra ir daugiau mažylių išvaizdos keistenybių, nors tai visai normalu bei nepavojinga. Trijų keturių savaičių...


Kada pradedame atskirti prisilietimą nuo skausmo?

Kada pradedame atskirti prisilietimą nuo skausmo?

Ar kūdikis gali jausti skausmą? Mokslininkai tvirtina, kad taip. Jie išsiaiškino, kada subręsta žmogaus smegenys, kad suvoktų kančią. Anksčiau, neišnešioti kūdikiai būdavo operuojami net be anestezijos, nes buvo manoma, kad jiems neskauda....


Vanduo vaiko ausyje

Vanduo vaiko ausyje

"Vandens į ausį pribėgo!" - rėkia mažylis per visą paplūdimį. Ta bėda nuolat užklumpa poilsiaujant. Kaip išvengti nemalonių padarinių? Ne veltui gydytojai otolaringologai vartoja terminą "plaukiko ausis". Esmė ta, kad vaikų iki...


Mokyklose - privalomos sveikos gyvensenos pamokos?

Mokyklose - privalomos sveikos gyvensenos pamokos?

Saugodamas jaunimą nuo kvaišalų, sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas teikia Seimui Nacionalinę narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos programą 2009-2016 metams. Tarp siūlomų narkomanijos prevencijos priemonių - ir privalomos...


Rūkaliai kenkia vaikų sveikatai

Rūkaliai kenkia vaikų sveikatai

JAV mokslininkai teigia, kad rūkantys tėvai kenkia savo vaikų sveikatai, net jei nerūko šalia jų, praneša BBC. Tyrimo, kuriame dalyvavo 1,5 tūkst. šeimų, rezultatai rodo, kad 95 proc. nerūkančių ir 85 proc. rūkalių sutiko, kad tiesioginiai...


Darželinukas kūno labirintuose

Darželinukas kūno labirintuose

Vaikas myli savo kūną. Visą visą. Ir nekapsto giliau, nei jo amžiui priklauso. Tik tėvai to domėjimosi kartais bijo. Nepraleiskime kasdienybės momentų pasikalbėti apie savo sielos rūbą – kūną.


Vaikų klausos sutrikimus medikai tirs moderniausia aparatūra

Vaikų klausos sutrikimus medikai tirs moderniausia aparatūra

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės specialistai vaikų klausą jau gali ištirti ir gydyti moderniausiais metodais. Čia įsikūrė labai reikalingas Vaikų otorinolaringologijos skyriaus Vaikų klausos tyrimų ir gydymo poskyris - įrengtos specialios...


Kodėl maži vaikai neklauso, kas jiems sakoma?

Kodėl maži vaikai neklauso, kas jiems sakoma?

"Ar tu klausaisi manes? Ar aš tau neliepiau apsirengti? Aliooo?! Lauke šalta..." - štai tokiu principu vyksta daugelis dialogų tarp tėvų ir jų mažųjų atžalų. Atrodo, tarsi viskas, kas jiems sakoma, arba negirdima, arba pro vieną ausį...


Kaip keičiasi mažylio kvėpavimas augant

Kaip keičiasi mažylio kvėpavimas augant

Jaunos mamytės dažnai pasiklauso, ar naujagimiai kvėpuoja. Kokie jų kvėpavimo ypatumai ir kaip jis keičiasi augant mažyliui? Kūdikis kvėpuoti mokosi dar būdamas mamos pilvelyje. Tiriant ultragarsu jau nuo 20 nėštumo savaitės galima stebėti...


Kuo tėveliams gali padėti kineziterapeutas?

Kuo tėveliams gali padėti kineziterapeutas?

Vaikas - tai asmenybė, visuma, turinti nuo pat kūdikystės individualius poreikius ne tik maitintis, miegoti, bet ir bendrauti, pažinti save ir aplinką, judėti. Mes gi esame įpratę tik daryti kažką su juo.. To nepakanka. Mažylis aktyvus nuo pat...


Kaip išugdyti kūrybingą vaiką ir kur?

Kaip išugdyti kūrybingą vaiką ir kur?

Įvairūs darželiai su savo požiūriu į vaikų ugdymą, populiarios teorijos ir metodikos, kūrybiškumą skatinantys žaidimai, kūrybinės dirbtuvės – pirmą kartą parodoje „Vaikų šalis“ tiek dėmesio bus skiriama kūrybiškam vaiko ugdymui.


Kuo labiau mėgaujiesi seksu – tuo didesnė tikimybė pastoti

Kuo labiau mėgaujiesi seksu – tuo didesnė tikimybė pastoti

Kuo daugiau kartų mylitės – tuo didesnė tikimybė pastoti, tuo tikriausiai niekas neabejoja. Bet stebina tai, kad įvairių mokslininkų tyrimai parodė – vidutinė britų pora, besimylinti gana reguliariai, teturi 18 procentų tikimybę...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila