Birželio 14d. Pirmadienis

Nesveiki inkstukai: ką valgyti?

2013 Lapkričio 30d.
Peržiūrų skaičius: 63036
Nesveiki inkstukai: ką valgyti?

Kai mažylio nesveiki inkstukai, labai svarbu tinkamai maitintis. Kaip sudaryti valgiaraštį?
Kai kurie mažyliai linkę sirgti šlapimo takų ligomis. Šlapimo takus dažniausiai pažeidžia infekcija ir sukelia įvairias ligas: šlapimo pūslės, takų ar net inkstų uždegimus. Kita vertus, "silpnus" inkstukus turintys vaikai dažniau kenčia nuo medžiagų apykaitos sutrikimo, kai su šlapimu išsiskiria per daug druskų (oksalatų, uratų, fosfatų).
Be to reikia atminti, kad mažylio inkstukai dar nėra gerai išsivystę, todėl bet koks neigiamas poveikis (užsitęsusi liga, nervinė įtampa ar nesveika mityba) gali sutrikdyti inkstų funkciją. Tam įtakos turi ir paveldimumas – jeigu mažylio giminėje yra sergančių lėtinėmis inkstų ligomis, reikia nuo pat mažų dienų imtis profilaktinių priemonių. Itin svarbios įvairios sveikatinimo priemonės: gimnastika, masažai, pasivaikščiojimai gryname ore, grūdinimas, laiku išaiškintos infekcinės ligos( faringitas, tonsilitas, dantų ėduonis). O pačią didžiausią reikšmę turi mažylio mityba.

Pagrindiniai mitybos principai
Nuo pat mažens vaiką reiktų stengtis maitinti taisyklingai. Valgiaraštį sudarant padės pagrindiniai principai:
▪ Baltymų kiekis ankstyvame vaikų amžiuje turi atitikti normas. Mat baltymų skilimo produktai išsiskiria su šlapimu. Taigi, daug baltymų turintis maistas (mėsa, varškė, kefyras ir kt.)gali sutrikdyti inkstų funkciją.
Mažyliams iki metų geriausiai tinka motinos pienas. Maitinant adaptuotais mišinukais reikia laikytis rekomenduojamo mišinio kiekio, kadangi per daug jo valgant, į organizmą daugiau patenka baltymų. Atminkite, kad vaikams iki metų nerekomenduojama duoti naminių gyvūnų ( ožkos, karvės) pieno, kadangi jame esantys baltymai labai skiriasi nuo esančių motinos piene. Papildomai maitinti baltymingu maistu vaiką reiktų tuomet, kai rekomenduoja gydytojas, nepamirštant laikytis rekomenduojamų normų.
▪ Kontroliuokite druskos kiekį! Metukų dar neturintys mažyliai turėtų druskos neragauti visai. 1-1,5 metų vaikams druskos rekomenduojama 1,5 g per parą, o 1,5- 3 metų – 2 g per parą.
▪ Mažiems vaikams neduokite inkstus dirginančių maisto – prieskoniniais turtingų, aštrių, marinuotų, rūkytų patiekalų.
▪ Venkite vaikams duoti maisto priedais turingų maisto produktų. Jie iš vaiko organizmo išsiskiria labai apkraudami inkstus.
▪ Saikingai mažyliui duokite grybų, nes jie linkę kaupti įvairius teršalus – sunkiuosius metalus, radioaktyvias medžiagas. O suvalgius nuodingą grybą toksinai pažeidžia inkstus, iškyla grėsmė išsivystyti jų nepakankamumui.

Inkstų uždegimas: ką valgyti?
Sergant inkstų ligomis, mažylio valgiaraštis priklauso nuo to, koks tai susirgimas, jo forma, eiga, ligoniuko inkstų būklė. Kiekvienu atveju maisto produktus reikia parinkti individualiai. Jeigu mažylis serga šlapimo takų infekcija arba ūmiu inkstų uždegimu:
▪ Reikia duoti gausiai gerti, kad iš organizmo išsiplautų infekcijos metu susidariusios toksinės medžiagos. Be to didelis vandens kiekis išplauna iš organizmo ir bakterijas, esančias šlapimo takuose. Geriausiai tinka spanguolių, ramunėlių, petražolių arbatos ir erškėtuogių, meškauogių arbatos. Visos šios vaistažolės pasižymi šlapimą varančiomis savybėmis ir stabdo ligą sukeliančių bakterijų dauginimąsi. Tokiam ligoniukui galima gerti kompotus, arbatas, vaikams skirtas sultis, valgyti vaisius, daržoves, geriausiai agurkus, pomidorus, arbūzus ir kt.
▪ Augalinė – baltyminė dieta tiks, jeigu mažylis karščiuoja. Dietą sudaro kalio ir C, P, B grupės vitaminų turinčios daržovės ir vaisiai (bulvės, morkos, kopūstai, obuoliai, slyvos, abrikosai ir t.t.), pienas ir jo produktai, kiaušiniai, kruopos ( ryžių, grikių, avižų). Visas šias medžiagas organizmas gerai įsisavina ir todėl mažylis pakankamai gaus baltymų, sudėtinių angliavandenių, vitaminų ir baltymų.
▪ Būtina sumažinti druskos kiekį (vyresniems nei vienerių metų vaikams). Nors visiškai druskos ir nereiktų atsisakyti, bet į patiekalus geriau įberti jos mažiau. Nesveikų inkstukų "savininkui" reikia atsargiai duoti nemažai ekstraktinių medžiagų turinčio maisto: rūkytos mėsos, sūdytos ar rūkytos žuvies, konservų, raugintų kopūstų, marinuotų agurkėlių. Šiuose produktuose yra nemažai druskos ir prieskonių.

Kad šlapime nesikauptų druskos
Kai sutrinka mažylio medžiagų apykaita (jis suserga dismetaboline nefropatija), su šlapimu pradeda skirtis druskos: oksalatai, fosfatai, uratai. Po kiek laiko dėl to gali susiformuoti akmenys. Be to druskų kristalai pažeidžia šlapimo takų sienelių gleivinę, per kurią gali patekti infekcija. Polinkis kauptis druskoms šlapime yra paveldimas, todėl jeigu giminėje yra sergančiųjų medžiagų apykaitos sutrikimais, tai nuo pat mažens reiktų sekti, ar mažylio šlapime nepadaugėjo druskų.
Sergant dismetaboline nefropatija, mažylio valgiaraštis turi būti sudarytas taip, kad organizme nesusidarytų per didelis druskų kiekis, kurios paskui skiriasi per šlapimo takus. Tai labai svarbu ne tik inkstų akmenligės profilaktikai, bet ir sergant šlapimo takų infekcija. Kita vertus reikia atsižvelgti ir į augančio mažylio organizmo poreikius, pasirūpinti, kad jam nepritrūktų reikalingų medžiagų.
▪ Kai šlapime daug oksalatų. Tuomet dietoje neturi būti oksalo rūgšties turinčių maisto medžiagų: špinatų, pupelių, žirnių, ridikų, petražolių, salotų, raudonųjų serbentų ir kt. Be to reikia apriboti produktus, kuriuose yra daug vitamino C: juoduosius serbentus, citrinas, apelsinus, mandarinus, greipfrutus. Negalima vartoti žuvies ir mėsos buljonų, geriau mažyliui pasiūlyti daržovių nuovirus ir tik paskui į juos įdėti atskirai virtą mėsą ar žuvį. Be to reikia riboti druskos kiekį maiste. Visai atsisakyti reiktų kakavos, šokolado, pipirų, garstyčių.
Ką valgyti? Mažyliui rekomenduojama duoti virtą mėsą ar žuvį, patiekalus iš kruopų, makaronų ar miltų. Saikingai galima pasiūlyti kopūstų, agurkų, pomidorų, baklažanų, morkų. Iš vaisių mažyliui tiks obuoliai, kriaušės, vynuogės, abrikosai, slyvos, vyšnios ir t.t. Druskas iš organizmo padės išplauti skysčiai, kuriuos reiktų gerti ne tik dieną, bet ir naktį. Tai svarbu, nes naktį susidaro mažiau šlapimo, todėl druskų koncentracija padidėja ir atsiranda didesnė galimybė formuotis akmenims.

▪ Kai šlapime daug uratų, svarbiausiai sumažinti šlapimo rūgšties kiekį. Todėl mažyliui tinka pieno augalinė dieta, kuri sumažina šlapimo rūgštingumą bei praturtina organizmą kalio druskomis ir vitaminais. Vaiko valgiaraštyje turėtų nelikti: mėsos ir žuvies buljonų, dešros, žuvies konservų, silkių ir mėsos subproduktų, kadangi šiuose produktuose yra daug purinų. Iš jų organizme gaminasi šlapimo rūgštis. Vaikams taip pat nereiktų duoti grybų, šokolado, kakavos, nes šie produktai padidina šlapimo rūgšties druskų kiekį. O šlapimo rūgštingumą padidina špinatai, ridikai, raudongūžiai kopūstai, salotos, avietės ir kt. Šių produktų irgi reiktų vartoti saikingai.
Ką valgyti? Nesveikų inkstukų savininkui reiktų pasiūlyti daugiau pieno ir jų produktų, vegetariškų sriubų, kruopų ir daržovių patiekalų, vaisių, uogų, ruginės ar kvietinės duonos. Nepamirškite vaikui duoti gausiai gerti, pasitarus su gydytoju galima pasiūlyti šarminio mineralinio vandens.
▪ Kai šlapime daug fosfatų, reikia riboti kalciu ir magniu turtingus maisto produktus. Mat kai šlapime padaugėja šarmų, tuomet iš fosfatų susidaro nuosėdos. Kalcio ir magnio ypač daug pieno produktuose, kiaušinių trynyje , svogūnuose, be to reikia atminti, kad dauguma vaisių ir daržovių pasižymi organizmą šarminančiu poveikiu.
Ką valgyti? Mažyliui šiuo atveju labiau tiks rūgštinantys vaisiai ir daržovės: rūgštūs obuoliai, citrinos, erškėtuogės, briuselio kopūstai, moliūgai, žalieji žirneliai. Taip pat šlapimą rūgština virta mėsa ir žuvis, sviestas ir augalinis aliejus, kruopos. Mažylis turi pakankamai gauti skysčių – ne mažiau 600-800 ml, įsksitant pieną, sultis, arbatą ir kitus gėrimus.

Jolanta Kristanaitytė, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė

Veidas.lt


Kuo mamos nepakeis tėčių

Kuo mamos nepakeis tėčių

Kad mama vaikui – pati gražiausia ir geriausia, nesiginčija net tėčiai. Tačiau mes, mamos, vaiko tėtį zirzimu ir priekaištais vis tempiame iki idealo. Norime, kad jis skirtų vaikui daugiau dėmesio, dainuotų lopšines ir sėdėtų prie namų...


Kad vaikų smėlio dėžės nepavirstų infekcijos židiniais

Kad vaikų smėlio dėžės nepavirstų infekcijos židiniais

Toksokarozė yra zoonozė, kurią sukelia apvaliųjų kirmėlių toksokarų Toxocara canis (apvalioji šunų kirmėlė) ir rečiau Toxocara cati arba Toxocara mystax (apvalioji kačių kirmėlė) lervos. Šiam susirgimui būdinga sunki, ilgai trunkanti ir nuolat...


Vartodami homeopatinius vaistus, nuo sudėtingų ligų pasveiko daugybė pacientų

Vartodami homeopatinius vaistus, nuo sudėtingų ligų pasveiko daugybė pacientų

Gydytoja, homeopatiją savo praktikoje taikanti jau 25 metus: “Vartodami homeopatinius vaistus, nuo sudėtingų ligų pasveiko daugybė pacientų” Žmogui normalu ir įprasta norėti sau geriausio. Rinkdamiesi naują daiktą, dairomės tokio,...


Italijoje gimė šešetukas

Italijoje gimė šešetukas

Pietiniame Italijos Bevenento mieste 32 metų moteris pagimdė šešetuką, pirmadienį informavo miesto gimdymo namų atstovas. Carmelai Olivai sekmadienį buvo atliktas Cezario pjūvis. Tai pirmas kartas nuo 1997 metų, kai Italijoje gimė šešetukas....


Kaip skatinti vaikus?

Kaip skatinti vaikus?

Ar dažnai apie tai susimąstote? Skatinti mažuosius verta, tačiau ir čia perlenkti lazdos nereikėtų.Skatinti žodžiu ar dovanomis? Tikrasis skatinimas – tai suaugusiojo ir vaiko tarpusavio pasitikėjimas. Jis visų pirma išreiškiamas fiziniais...


Ar tėvai kalti, kai nebesutaria su paaugliu vaiku?

Ar tėvai kalti, kai nebesutaria su paaugliu vaiku?

" Dukrai penkiolika. Nuo rudens prasidėjo problemos: nebesimoko, praleidinėja pamokas, trainiojasi su neaiškia kompanija. Nebežinau, ką daryti. Bandėme suimti griežčiau, tai vieną naktį visai negrįžo į namus. Vos žodį pasakai, tuoj...


Vaikų naktinio šlapimo nelaikymo priežastys

Vaikų naktinio šlapimo nelaikymo priežastys

Yra vaikų, kurie būdami ir aštuonerių metų vis dar prišlapina į lovą. Tai juos labai glumina: jie bijo pasilikti nakvoti svečiuose, bijo pasikviesti pas save nakčiai draugų. Ir nors būna ne taip mažai sausų naktų, negalėjimas numatyti...


Jūros liga sausumoje

Jūros liga sausumoje

"Net trumpa išvyka mašina dukrytei tampa tikra kančia – jai būna bloga. Kaip to išvengti?" – klausia trimetės Mildos mama Aušra. Nesvarbu, ar susiruošėte keliauti mašina, traukiniu, laivu ar lėktuvu – kelionę gali...


Mokytojos berniukus atbaido nuo vyriško elgesio

Mokytojos berniukus atbaido nuo vyriško elgesio

Nauji mokslininkų tyrimai parodė, kad mokytojos berniukas įskiepija moterims būdingą elgesį ir atgraso nuo vyriškų poelgių. Beje, jos sustiprina stereotipus, kad berniukai yra kvaili, o mergaites skatina labiau pasitempti ir daugiau mokytis, mat...


Miežis atakuoja silpnuosius

Miežis atakuoja silpnuosius

"Pastebėjau, kad dukrytės akies vokas paburkęs, o po kelių dienų tarp blakstienų susidarė raudonas skausmingas spuogelis, panašus į miežį. Iš kur jis ir ką daryti?" – klausia dvejų metukų Godos mama Irma. Dažniausiai miežis...


Jei vaikui sutriko virškinimas

Jei vaikui sutriko virškinimas

Viduriavimą šiek tiek stabdo mėlynių uogos. Iš jų išvirtos arbatos galima įpilti į kūdikio maistą. Vieną valgomąjį šaukštą džiovintų mėlynių uogų užpilti dviem stiklinėmis šalto vandens ir 10 min. pavirinti ant mažos ugnies, tada nukošti ir...


Ar būsiu vyras?

Ar būsiu vyras?

Ar būsiu vyras? Toks klausimas, o kartu ir didelis nerimas kyla tėveliams ir visiems artimiesiems, kai sužino, kad jų naujagimio mašnelėje nepavyko apčiuopti sėklidžių, arba yra "kažkas ne taip" su varpute bei šlapimo kanalu, kurio...


Vaikų darželis – už 880 litų per mėnesį

Vaikų darželis – už 880 litų per mėnesį

Nors Kaune trūksta laisvų vietų vaikų lopšeliuose-darželiuose, privatūs nevalstybiniai vaikų darželiai steigiasi vangiai. Jų kainos – penkis kartus didesnės nei valdiškų darželių. Brangu, bet paklausu Kaune veikia tik du privatūs darželiai....


Nepamirškime paskiepyti būsimų pirmokų

Nepamirškime paskiepyti būsimų pirmokų

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad visuotinai pripažinta – vakcinacija yra ekonomiškai efektyviausia sveikatos išsaugojimo priemonė, siekiant apsisaugoti nuo daugelio užkrečiamųjų ligų. Skiepijimas – yra viena...


Vaikų klausą tirs moderniame VU Vaikų ligoninės Klausos tyrimų poskyryje

Vaikų klausą tirs moderniame VU Vaikų ligoninės Klausos tyrimų poskyryje

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Vaikų otorinolaringologijos skyriaus Vaikų klausos tyrimų poskyryje, taikant pažangius, įvairiapusius ir visiškai saugius tyrimo metodus, kvalifikuoti gydytojai gali ištirti bet kokio amžiaus vaikų klausą,...


Tėvai nervingi – vaikai ligoti

Tėvai nervingi – vaikai ligoti

Dažnai stre­są pa­ti­rian­tys tėvai, ken­kia ne tik sa­vo, bet ir vaikų svei­ka­tai. To­kią išva­dą pa­darė grupė Ro­č­es­te­rio (D.Bri­ta­ni­ja)...


Vaikystė be patyčių: ar tai įmanoma?

Vaikystė be patyčių: ar tai įmanoma?

Ką reikia daryti, kad Lietuvos vaikai užaugtų nejausdami patyčių kartėlio? Šį klausimą kėlė vykusios socialinės akcijos "Savaitė be patyčių" iniciatoriai. Savus vaikystės be patyčių receptus pateikia garsūs šalies žmonės, ieškantys...


Jos tokios geros. Įsitikinkite patys!

Jos tokios geros. Įsitikinkite patys!

Žmogaus virškinamajame trakte gyvena daugiau nei 1000 įvairių rūšių bakterijų ir grybelių, iš kurių 40-50 sudaro 99 proc. visų mikroorganizmų. Ši mikrobiota ne tik veikia tarpusavyje, bet ir tiesiogiai lemia virškinamojo trakto darbą bei imuninės...


Hipertonikų gretos didėja ir tarp vaikų

Hipertonikų gretos didėja ir tarp vaikų

Lietuvoje kas ketvirtas suaugęs žmogus turi padidėjusį arterinį kraujospūdį. Tačiau klaidingai manoma, kad vaikus šios sveikatos problemos aplenkia. Hipertonija, arba padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, nustatoma apie 30 proc. vaikų. Ilgametę...


Mobilieji telefonai – grėsmė vaikų sveikatai

Mobilieji telefonai – grėsmė vaikų sveikatai

Ispanijoje du vaikai paguldyti į reabilitacijos kliniką, kur gydomi nuo priklausomybės nuo mobiliojo ryšio telefonų, praneša BBC. 12 ir 13 metų vaikus į kliniką atvedė tėvai, kurie skundėsi, kad jų atžalos be telefonų negali atlikti netgi...


Tinkamas stalas vaikui apsaugo stuburą

Tinkamas stalas vaikui apsaugo stuburą

Artėjant mokslo metams tėvai sukrunta pasirūpinti ne tik mokyklai skirtais reikmenimis, bet ir tinkamu stalu, kėde bei moksleivio darbo vietos apšvietimu. Netaisyklinga laikysena nustatoma kas antram moksleiviui, o skolioze serga kas septintas....


Laimės receptas: kalbėkitės su tėvu

Laimės receptas: kalbėkitės su tėvu

Jaunuoliai, kurie dažnai ir rimtomis temomis kalbasi su tėvu, yra 87 procentais laimingesni, nei tie, kurie su tėvu nesikalba niekad arba labai retai. Kaip rašo telegraph.co. uk, britų mokslininkai tyrė 1,2 tūkst. 11 -15 metų amžiaus jaunimą....


SOS! Mano vaikas nevalgo!

SOS! Mano vaikas nevalgo!

Gyvenimas kupinas paradoksų: visame pasaulyje skambinama pavojaus varpais dėl tiesiog akyse tunkančių vaikų, o jūs saviškio niekaip negalite priversti normaliai pavalgyti.


Riebalų rūgštys Omega 3 – svarbios visai šeimai, o ypač visaverčiam vaikų augimui ir vystymuisi

Riebalų rūgštys Omega 3 – svarbios visai šeimai, o ypač visaverčiam vaikų augimui ir vystymuisi

Riebalų rūgštys Omega3 - svarbios visai šeimai, o ypač visaverčiam vaikų augimui ir vystymuisi. Kas iš mūsų nėra girdėjęs, kad naudinga valgyti žuvį, nes joje esančios omega-3 ...


Didesnis kūdikis – didesnė rizika sirgti krūties vėžiu

Didesnis kūdikis – didesnė rizika sirgti krūties vėžiu

Mergaitės, kurios gimsta didesnės nei vidutinis kūdikis, ateityje labiau rizikuoja susirgti krūties vėžiu, rašo BBC. Tokią išvadą mokslininkai padarė atlikę 32 studijų analizę, kuriose dalyvavo daugiau kaip 600 tūkst. moterų. Tyrėjai teigia, kad...


Šiuolaikiniai superherojai klaidina berniukus

Šiuolaikiniai superherojai klaidina berniukus

Šiuolaikiniai superherojai yra blogi prototipai berniukams, nes skatina gyvenimo būdą, paremtą prievarta ir kerštu, tikina psichologai. Kaip rašo britų "The Daily Telegraph", berniukams žiūrėti, kaip superherojai sumuša blogiukus nėra...


V. Malinauskas: "KT sprendimas atveria kelią šeima laikyti praktiškai bet kokias bendro gyvenimo formas"

V. Malinauskas: "KT sprendimas atveria kelią šeima laikyti praktiškai bet kokias bendro gyvenimo formas"

Vakar Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatos, šeima pripažįstančios tik gyvenančius santuokoje, prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui. Taip pat nurodė, kad konstitucinė šeimos samprata...


Parodyk liežuvį – pasakysiu kuo sergi

Parodyk liežuvį – pasakysiu kuo sergi

Tik gydytojo kabinete parodęs liežuvį mažylis bus… pagirtas už tai. Mat šeimos gydytojas iš liežuvio gali spręsti apie įvairias ligas. Susirgusį vaiką gydytojas iš pradžių nuodugniai apžiūri – jo burną, gerklę, nosytę, odą, paklauso...


Nėščiosioms rekomenduoja kasdien gerti vitaminą D

Nėščiosioms rekomenduoja kasdien gerti vitaminą D

Kanados mokslininkai teigia, kad vitamino D vartojimas nėštumo laikotarpiu apsaugo ne tik motiną, bet ir vaiką. Kaip praneša sciencedaily.com, prieš pusę amžiaus buvo manoma, kad vitaminas D gali lemti įgimtas ydas, tačiau dabar žinoma, kad šis...


Mažieji vandalai

Mažieji vandalai

Į žaislų dėžę keliauja dar viena mašinytė be ratų… Toks įspūdis, kad prie ko vaikas beprisiliestų, viskas pasidalina į kelias dalis, tarsi namuose būtų praūžęs uraganas… Taip ir norisi sugriebti mažąjį niekadėją už rankos ir jį...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9