Lapkričio 22d. Penktadienis

Nesveiki inkstukai: ką valgyti?

2013 Lapkričio 30d.
Peržiūrų skaičius: 63036
Nesveiki inkstukai: ką valgyti?

Kai mažylio nesveiki inkstukai, labai svarbu tinkamai maitintis. Kaip sudaryti valgiaraštį?
Kai kurie mažyliai linkę sirgti šlapimo takų ligomis. Šlapimo takus dažniausiai pažeidžia infekcija ir sukelia įvairias ligas: šlapimo pūslės, takų ar net inkstų uždegimus. Kita vertus, "silpnus" inkstukus turintys vaikai dažniau kenčia nuo medžiagų apykaitos sutrikimo, kai su šlapimu išsiskiria per daug druskų (oksalatų, uratų, fosfatų).
Be to reikia atminti, kad mažylio inkstukai dar nėra gerai išsivystę, todėl bet koks neigiamas poveikis (užsitęsusi liga, nervinė įtampa ar nesveika mityba) gali sutrikdyti inkstų funkciją. Tam įtakos turi ir paveldimumas – jeigu mažylio giminėje yra sergančių lėtinėmis inkstų ligomis, reikia nuo pat mažų dienų imtis profilaktinių priemonių. Itin svarbios įvairios sveikatinimo priemonės: gimnastika, masažai, pasivaikščiojimai gryname ore, grūdinimas, laiku išaiškintos infekcinės ligos( faringitas, tonsilitas, dantų ėduonis). O pačią didžiausią reikšmę turi mažylio mityba.

Pagrindiniai mitybos principai
Nuo pat mažens vaiką reiktų stengtis maitinti taisyklingai. Valgiaraštį sudarant padės pagrindiniai principai:
▪ Baltymų kiekis ankstyvame vaikų amžiuje turi atitikti normas. Mat baltymų skilimo produktai išsiskiria su šlapimu. Taigi, daug baltymų turintis maistas (mėsa, varškė, kefyras ir kt.)gali sutrikdyti inkstų funkciją.
Mažyliams iki metų geriausiai tinka motinos pienas. Maitinant adaptuotais mišinukais reikia laikytis rekomenduojamo mišinio kiekio, kadangi per daug jo valgant, į organizmą daugiau patenka baltymų. Atminkite, kad vaikams iki metų nerekomenduojama duoti naminių gyvūnų ( ožkos, karvės) pieno, kadangi jame esantys baltymai labai skiriasi nuo esančių motinos piene. Papildomai maitinti baltymingu maistu vaiką reiktų tuomet, kai rekomenduoja gydytojas, nepamirštant laikytis rekomenduojamų normų.
▪ Kontroliuokite druskos kiekį! Metukų dar neturintys mažyliai turėtų druskos neragauti visai. 1-1,5 metų vaikams druskos rekomenduojama 1,5 g per parą, o 1,5- 3 metų – 2 g per parą.
▪ Mažiems vaikams neduokite inkstus dirginančių maisto – prieskoniniais turtingų, aštrių, marinuotų, rūkytų patiekalų.
▪ Venkite vaikams duoti maisto priedais turingų maisto produktų. Jie iš vaiko organizmo išsiskiria labai apkraudami inkstus.
▪ Saikingai mažyliui duokite grybų, nes jie linkę kaupti įvairius teršalus – sunkiuosius metalus, radioaktyvias medžiagas. O suvalgius nuodingą grybą toksinai pažeidžia inkstus, iškyla grėsmė išsivystyti jų nepakankamumui.

Inkstų uždegimas: ką valgyti?
Sergant inkstų ligomis, mažylio valgiaraštis priklauso nuo to, koks tai susirgimas, jo forma, eiga, ligoniuko inkstų būklė. Kiekvienu atveju maisto produktus reikia parinkti individualiai. Jeigu mažylis serga šlapimo takų infekcija arba ūmiu inkstų uždegimu:
▪ Reikia duoti gausiai gerti, kad iš organizmo išsiplautų infekcijos metu susidariusios toksinės medžiagos. Be to didelis vandens kiekis išplauna iš organizmo ir bakterijas, esančias šlapimo takuose. Geriausiai tinka spanguolių, ramunėlių, petražolių arbatos ir erškėtuogių, meškauogių arbatos. Visos šios vaistažolės pasižymi šlapimą varančiomis savybėmis ir stabdo ligą sukeliančių bakterijų dauginimąsi. Tokiam ligoniukui galima gerti kompotus, arbatas, vaikams skirtas sultis, valgyti vaisius, daržoves, geriausiai agurkus, pomidorus, arbūzus ir kt.
▪ Augalinė – baltyminė dieta tiks, jeigu mažylis karščiuoja. Dietą sudaro kalio ir C, P, B grupės vitaminų turinčios daržovės ir vaisiai (bulvės, morkos, kopūstai, obuoliai, slyvos, abrikosai ir t.t.), pienas ir jo produktai, kiaušiniai, kruopos ( ryžių, grikių, avižų). Visas šias medžiagas organizmas gerai įsisavina ir todėl mažylis pakankamai gaus baltymų, sudėtinių angliavandenių, vitaminų ir baltymų.
▪ Būtina sumažinti druskos kiekį (vyresniems nei vienerių metų vaikams). Nors visiškai druskos ir nereiktų atsisakyti, bet į patiekalus geriau įberti jos mažiau. Nesveikų inkstukų "savininkui" reikia atsargiai duoti nemažai ekstraktinių medžiagų turinčio maisto: rūkytos mėsos, sūdytos ar rūkytos žuvies, konservų, raugintų kopūstų, marinuotų agurkėlių. Šiuose produktuose yra nemažai druskos ir prieskonių.

Kad šlapime nesikauptų druskos
Kai sutrinka mažylio medžiagų apykaita (jis suserga dismetaboline nefropatija), su šlapimu pradeda skirtis druskos: oksalatai, fosfatai, uratai. Po kiek laiko dėl to gali susiformuoti akmenys. Be to druskų kristalai pažeidžia šlapimo takų sienelių gleivinę, per kurią gali patekti infekcija. Polinkis kauptis druskoms šlapime yra paveldimas, todėl jeigu giminėje yra sergančiųjų medžiagų apykaitos sutrikimais, tai nuo pat mažens reiktų sekti, ar mažylio šlapime nepadaugėjo druskų.
Sergant dismetaboline nefropatija, mažylio valgiaraštis turi būti sudarytas taip, kad organizme nesusidarytų per didelis druskų kiekis, kurios paskui skiriasi per šlapimo takus. Tai labai svarbu ne tik inkstų akmenligės profilaktikai, bet ir sergant šlapimo takų infekcija. Kita vertus reikia atsižvelgti ir į augančio mažylio organizmo poreikius, pasirūpinti, kad jam nepritrūktų reikalingų medžiagų.
▪ Kai šlapime daug oksalatų. Tuomet dietoje neturi būti oksalo rūgšties turinčių maisto medžiagų: špinatų, pupelių, žirnių, ridikų, petražolių, salotų, raudonųjų serbentų ir kt. Be to reikia apriboti produktus, kuriuose yra daug vitamino C: juoduosius serbentus, citrinas, apelsinus, mandarinus, greipfrutus. Negalima vartoti žuvies ir mėsos buljonų, geriau mažyliui pasiūlyti daržovių nuovirus ir tik paskui į juos įdėti atskirai virtą mėsą ar žuvį. Be to reikia riboti druskos kiekį maiste. Visai atsisakyti reiktų kakavos, šokolado, pipirų, garstyčių.
Ką valgyti? Mažyliui rekomenduojama duoti virtą mėsą ar žuvį, patiekalus iš kruopų, makaronų ar miltų. Saikingai galima pasiūlyti kopūstų, agurkų, pomidorų, baklažanų, morkų. Iš vaisių mažyliui tiks obuoliai, kriaušės, vynuogės, abrikosai, slyvos, vyšnios ir t.t. Druskas iš organizmo padės išplauti skysčiai, kuriuos reiktų gerti ne tik dieną, bet ir naktį. Tai svarbu, nes naktį susidaro mažiau šlapimo, todėl druskų koncentracija padidėja ir atsiranda didesnė galimybė formuotis akmenims.

▪ Kai šlapime daug uratų, svarbiausiai sumažinti šlapimo rūgšties kiekį. Todėl mažyliui tinka pieno augalinė dieta, kuri sumažina šlapimo rūgštingumą bei praturtina organizmą kalio druskomis ir vitaminais. Vaiko valgiaraštyje turėtų nelikti: mėsos ir žuvies buljonų, dešros, žuvies konservų, silkių ir mėsos subproduktų, kadangi šiuose produktuose yra daug purinų. Iš jų organizme gaminasi šlapimo rūgštis. Vaikams taip pat nereiktų duoti grybų, šokolado, kakavos, nes šie produktai padidina šlapimo rūgšties druskų kiekį. O šlapimo rūgštingumą padidina špinatai, ridikai, raudongūžiai kopūstai, salotos, avietės ir kt. Šių produktų irgi reiktų vartoti saikingai.
Ką valgyti? Nesveikų inkstukų savininkui reiktų pasiūlyti daugiau pieno ir jų produktų, vegetariškų sriubų, kruopų ir daržovių patiekalų, vaisių, uogų, ruginės ar kvietinės duonos. Nepamirškite vaikui duoti gausiai gerti, pasitarus su gydytoju galima pasiūlyti šarminio mineralinio vandens.
▪ Kai šlapime daug fosfatų, reikia riboti kalciu ir magniu turtingus maisto produktus. Mat kai šlapime padaugėja šarmų, tuomet iš fosfatų susidaro nuosėdos. Kalcio ir magnio ypač daug pieno produktuose, kiaušinių trynyje , svogūnuose, be to reikia atminti, kad dauguma vaisių ir daržovių pasižymi organizmą šarminančiu poveikiu.
Ką valgyti? Mažyliui šiuo atveju labiau tiks rūgštinantys vaisiai ir daržovės: rūgštūs obuoliai, citrinos, erškėtuogės, briuselio kopūstai, moliūgai, žalieji žirneliai. Taip pat šlapimą rūgština virta mėsa ir žuvis, sviestas ir augalinis aliejus, kruopos. Mažylis turi pakankamai gauti skysčių – ne mažiau 600-800 ml, įsksitant pieną, sultis, arbatą ir kitus gėrimus.

Jolanta Kristanaitytė, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė

Veidas.lt


Kaip pasirinkti darželį?

Kaip pasirinkti darželį?

Straipsnio autorė – Jolita Gedvilienė – yra Vilniaus lopšelio-darželio "Pasaka" direktorės pavaduotoja ugdymui. Darželio pakraipos ir skambūs programų pavadinimai – būtinybė ar mados dalykas? Ikimokyklinio ugdymo...


Vaikams su negalia – danų dovana

Vaikams su negalia – danų dovana

Danų LIONS klubas, vadovaujamas Mejerio Flemingo, padovanojo mikroautobusą Vilniaus "Versmės" vidurinei mokyklai. Tai jau antrasis šio klubo Lietuvoje projektas, kurį padėjo įgyvendinti Vilniuje sostinės LIONS klubo nariai. Pasak...


Vaikų darželiuose švarūs žaislai ir tvarkinga aplinka

Vaikų darželiuose švarūs žaislai ir tvarkinga aplinka

Kasmet ikimokyklinio ugdymo įstaigos sulaukia ne tik iš po vasaros atostogų sugrįžusių darželinukų, bet ir naujokėlių. Visuomenės sveikatos specialistai pedagogus ragina pasirūpinti, kad jų pirmojoje ugdymo įstaigoje būtų ir jauku, ir saugu. Apie...


Neutrali lyčiai ikimokyklinio ugdymo įstaiga

Neutrali lyčiai ikimokyklinio ugdymo įstaiga

Tokios mokyklėlės, veikiančios Švedijoje, Stokholme, pagrindinė pastanga - išlaisvinti vaikus nuo socialinių lūkesčių ir stereotipų, paremtų lytimi. Nors iš pirmo žvilgsnio tokia parengiamoji mokyklėlė atrodo kaip ir kitos ikimokyklinio ugdymo...


Namų mokymas turėtų būti laikomas natūraliu dalyku – ne anomalija

Namų mokymas turėtų būti laikomas natūraliu dalyku – ne anomalija

„Žiūrėjau filmą apie vieną Japonijos mokytoją, dirbantį paprastoje mokykloje. Pastebėjęs, kad klasėje vyksta kažkas negero ir supratęs, jog čia kaltos patyčios, jis porą mėnesių „kankino“ vaikus per pietų pertraukas: klausinėjo,...


Taisyklinga laikysena

Taisyklinga laikysena

Laikysena – individuali įprastinė kūno padėtis judesyje ir ramybėje. Ją sąlygoja fiziologinės kreivės, kurias lemia įvairių kūno dalių svorio ir raumenų jėgos. Netaisyklinga laikysena - pakumpę pečiai, įdubusi krūtinės ląsta, atsikišęs...


Išėjimas į darželį – ne įvykis, o procesas

Išėjimas į darželį – ne įvykis, o procesas

Kiekvieną vasarą daugybės tėvų širdyse apsigyvena jauduliukas, nes artėja diena, kai vaikas iškeliaus į darželį. Mažasis taip pat jaudinasi… Mažiems vaikams nepatinka kaita. Ypač, kai ta kaita reiškia palikti namus, tėvelius, įprastą dienos...


Paauglės košmaras: pas ginekologą – su mama?

Paauglės košmaras: pas ginekologą – su mama?

Kai kurios mamos savo dukras, vos pradėjusias bręsti lytiškai, skuba vesti pas ginekologą. Medikai tvirtina, kad atėjusios vienos merginos būna atviresnės, o konsultacijos būtinos tik atsiradus ligos simptomams. Dukroms pradėjus bręsti daugelis...


Vaikai greitai pamiršta skriaudą

Vaikai greitai pamiršta skriaudą

Naujas tyrimas, išspausdintas leidinyje "SifyNews, parodė, kad tėvai savo vaikams atleidžia beveik viską. Tiesa, mamos vaikams dažniau nuolaidžiauja. "Eksperimentas, kuriame dalyvavo 140 savanorių – tėvų ir vaikų, kuriems 17-25...


Nėštumo riziką galima įvertinti pirmąjį trimestrą

Nėštumo riziką galima įvertinti pirmąjį trimestrą

Jau galima atlikti pirmojo nėštumo trimestro atrankinį tyrimą, kurio tikslas - nustatyti kūdikio apsigimimo rizikos veiksnius. Šį neinvazyvų tyrimą sudaro motinos kraujo tyrimas ir ultragarsinis vaisiaus vertinimas. Tyrimas leidžia nustatyti...


Kaip atskirti fantazijas nuo melo

Kaip atskirti fantazijas nuo melo

Vaikų vaizduotė yra labai laki. Net iki penkerių šešerių metų mažieji neskiria melagysčių ir fantazijų. Neretai jiems sunku net patiems suvokti, kur prasideda jų įsivaizduojami dalykai, o kur – reali tikrovė. Fantazavimas – tai...


Blogai išauklėtiems vaikams neturėtų būti atleidžiama

Blogai išauklėtiems vaikams neturėtų būti atleidžiama

Sveikatos sutrikimai neturi tapti pateisinama priežastis tuomet, kai vaikai elgiasi neleistinai. Tuomet vaikas taps nekontroliuojamas ir vengs atsakomybės. "Jis nekaltas, jis yra neįgalus," - teisinosi mama, kai jos sūnus tuo tarpu...


Ekspertai: gimdyti reikėtų nelaukiant keturiasdešimtmečio

Ekspertai: gimdyti reikėtų nelaukiant keturiasdešimtmečio

Kaip elgtis nėščiajai, kad pagimdytų sveiką kūdikį? Ką valgyti, kad mažylis nebūtų alergiškas? Ar galima dažyti plaukus, lakuoti nagus? Pokalbis apie tai – su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadove...


Užkonservuota motinystė: nauja teisė rinktis

Užkonservuota motinystė: nauja teisė rinktis

Naujas transplantologijos pasiekimas įkvėpė viltį nevaisingoms moterims ir sukėlė ekspertų, perspėjančių apie galimybės moterims "išsiimti ir pasidėti" savo kiaušides, kol jų prireiks, pavojų. Praėjusį antradienį Londono Portlando...


Tėvai, atkreipkite dėmesį į vaikų apgamus

Tėvai, atkreipkite dėmesį į vaikų apgamus

Artėjant vasaros sezonui gydytojai tėvus ragina atkreipti dėmesį į vaikų, ypač paauglių, apgamus. Anksti patikrinus apgamus - užkirsite kelią melanomai. Anot gydytojų, būtent paauglystėje laiku pastebėjus piktybėjančius apgamus dar galima...


Kūdikiai norėtų ir gimti, ir augti sveiki

Kūdikiai norėtų ir gimti, ir augti sveiki

Lietuvos miestų gimdymo namuose jau aštuntą kartą vyko akcija "Gimiau nerūkantis". Gegužės 31-ąją - Pasaulio dieną be tabako - gimę kūdikiai apdovanoti akcijos marškinėliais, o jų mamas ir tėčius specialistai ragino apsaugoti mažylius...


Kodėl neįmanoma nekreipti dėmesio į verkiančius vaikus?

Kodėl neįmanoma nekreipti dėmesio į verkiančius vaikus?

Nustatyta, kad žmogui beveik neįmanoma ignoruoti kūdikio verksmo. Nustatyta, kad tai gali būti evoliucijos rezultatas. Net jei aplink girdime daug triukšmo, mūsų ausis automatiškai užfiksuoja vaiko verksmą dėl to, kad suaugę žmonės yra biologiškai...


Mamos meilė

Mamos meilė

Mamai Ritai iš Vilniaus kūdikis buvo tikras atradimas. Kuo labiau ji laukė susitikimo su savo sūneliu ir kuo labiau ji norėjo būti mama, tuo labiau ji jautėsi nepasiruošusi didžiajai akimirkai. Žmonės ją įspėjo, kad ji įsimylės taip, kaip niekada...


Auklėjimas svarbiau už įgimtas savybes?

Auklėjimas svarbiau už įgimtas savybes?

Neuromokslininkas, pastaruosius 20 metų tyrinėjantis žudikų smegenis, nustebo pamatęs savo smegenų tyrimo rezultatus. Kaip skelbia portalas NPR, neuromokslininkas Jimas Fallonas, sužinojęs, kad jo giminės iš tėvo pusės dažnai kalėjo už...


Jaunai mamai šokas – jos mažylė gimė su dantimis

Jaunai mamai šokas – jos mažylė gimė su dantimis

Jaunai mamai neteks maitinti savo naujagimės krūtimi, mat mažylė gimė su dviem priekiniais dantukais. Kaip praneša dailymail.co.uk, 25 –erių metų Patricija Caulfield perlinius dukros Fionos dantukus pastebėjo dar ligoninėje. "Kai ji...


Leiskite vaikams norėti

Leiskite vaikams norėti

Būna vaikų, kurie nori visko visko – regis, eitų ir norėtų visko iš eilės, net saulę, ir tą nusirėkštų… Aišku, tėvelius tai šiek tiek vargina, juk visko išpildyti neįmanoma. Tačiau ar jie žino, kad neuždrausto noro ir atsisakyti...


Vyresnių tėvų vaikai kvailesni?

Vyresnių tėvų vaikai kvailesni?

Mokslininkai teigia, kad vyresnių vyrų vaikai pasižymi menkesniais gebėjimais nei tie, kurių tėvai yra jaunesni. Tai gali nulemti genetiniai spermos pokyčiai. Vyresnių moterų vaikai, priešingai, pasižymi geresniais gebėjimais. Mokslininkai...


Namuose - su patėviu ar pamote

Namuose - su patėviu ar pamote

Pastaruosius dvidešimt metų įsitvirtina nauja šeimos struktūra, kitoks gyvenimo būdas. Gerokai anksčiau buvo labai padaugėję šeimų su vienu iš tėvų, o paskutinį dešimtmetį pastebimai dažnėja šeimų su patėviu ar pamote. Tai nėra visai naujas šeimos...


Norint pagimdyti sveiką vaiką reikia miegoti ant kairiojo šono

Norint pagimdyti sveiką vaiką reikia miegoti ant kairiojo šono

Neseniai mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad nėščios moterys, miegančios ant kairiojo šono, gali sumažinti 50 proc. tikimybę persileisti, pagimdyti anksčiau laiko ar negyvą kūdikį. Prie tokios išvados ekspertai priėjo atlikę tyrimą, kurio...


Sportuojantys paaugliai: kokių klaidų nedaryti tėvams?

Sportuojantys paaugliai: kokių klaidų nedaryti tėvams?

Pamažu šylant orams, ypač suaktyvėja sportuojantieji. Kai kurie nori atrodyti gražiau, kai kurie atsibusti iš žiemos sąstingio, o treti tiesiog ima aktyviau sportuoti, nes tam atsiranda geresnės sąlygos. Tėvai paprastai labai džiaugiasi, kai...


Tėvai raginami atkreipti dėmesį į vaikų apgamus

Tėvai raginami atkreipti dėmesį į vaikų apgamus

Artėjant vasaros sezonui gydytojai tėvus ragina atkreipti dėmesį į vaikų, ypač paauglių, apgamus. Anot gydytojų, būtent paauglystėje laiku pastebėjus piktybėjančius apgamus dar galima sustabdyti neišgydomą odos vėžį - melanomą. Vilniaus...


Žuvų taukai berniukams gali pakelti nuotaiką

Žuvų taukai berniukams gali pakelti nuotaiką

Berniukai, kurie dažnai valgo riebią žuvį – skumbrę, lašišą ar sardines – daugiau šypsosi ir būna geros nuotaikos, teigia japonų mokslininkai. Kaip praneša Reuters, tai nebūdinga mergaitėms. Tokijo universiteto mokslininkai ištyrė...


Mokykla, kurioje vaikai mokami naudojant beveik vien kompiuterinius žaidimus

Mokykla, kurioje vaikai mokami naudojant beveik vien kompiuterinius žaidimus

Niujorke praėjusį rugsėjį duris atvėrė eksperimentinė mokykla pavadinimu "Quest to Learn". Joje tikimasi moksleivius parengti karjerai aukštųjų technologijų srityje, o mokymo procesas vykdomas naudojant beveik išimtinai kompiuterinius...


Vyras gimdykloje: ramstis ar pašalinis?

Vyras gimdykloje: ramstis ar pašalinis?

Šalto prakaito išpiltos moters ranką gniaužiantis sutuoktinis meiliausiais žodžiais ją ramina ir žeria komplimentus. Staiga ji ištraukia ranką ir šiurkščiai atstumia vyrą. Tokie vaizdai gimdykloje – įprasti. Šiandien vyrai ne tik skaniai...


Kaip skatinti vaikus?

Kaip skatinti vaikus?

Ar dažnai apie tai susimąstote? Skatinti mažuosius verta, tačiau ir čia perlenkti lazdos nereikėtų.Skatinti žodžiu ar dovanomis? Tikrasis skatinimas – tai suaugusiojo ir vaiko tarpusavio pasitikėjimas. Jis visų pirma išreiškiamas fiziniais...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9