Nobel biocare

Mažasis pagyrūnas. Ar tikrai?

„Aš moku…”; „aš irgi moku…”; „o mano tėtis…” – dažnai išgirstame besigiriančius vaikus tarp bendraamžių. Ketvirtąjį gimtadienį atšventęs mažylis taip elgiasi dažniausiai ne iš noro pasipuikuoti, o dėl stiprėjančio „aš” suvokimo.

Norėdami sužinoti, ar pagyrų puodas visada juodas, visų pirma įsiklausykite, kokiose situacijose ir kokiais dalykais mažylis giriasi.

● Pagyrūnas. Šis vaikas niekada nepraleidžia progos pasipuikuoti prieš kitus tuo, kas jam iš tikrųjų gerai sekasi, pavyzdžiui, piešti, skaičiuoti ar plaukti. Žinoma, mažylio pasiekimus pastebi ir giria suaugusieji. O tai skatina didžiuotis ir leidžia jam pasijusti geresniu ar net viršesniu už kitus. Bendraamžiai, kurie dar nesugeba to paties padaryti, jam atrodo mažiukai.

Kaip elgtis? Vaikai dažniausiai giriasi ne iš piktos valios, todėl nereikėtų iš jų atimti pasididžiavimo padaryta pažanga. Juk tokios pagyros – ženklas, kad mažylis ne tik kažką moka, bet ir vertina savo sugebėjimus. Todėl girkite jį ir skatinkite toliau tobulėti.

● Ne pagyrūnas, o svajotojas. Fantazavimas ikimokyklinukui yra visiškai natūralus dalykas. Todėl norai neretai persipina su realybe. Mažylis giriasi nebūtais dalykais ne todėl, kad jam patinka meluoti. Dažniausiai fantazuoja iš beviltiškumo, nenorėdamas jaustis prastesniu už kitus. Tai lyg gynyba nuo nemielos realybės, pavyzdžiui, skurdžios aplinkos, besiskiriančių tėvų.

Kaip elgtis? Stiprinkite mažylio pasitikėjimą savimi. Įsiklausykite, kuo vaikas giriasi. Pabandykite pašalinti priežastis.

● Svetimų nuopelnų savintojas. Kai kurie mažyliai nesuranda arba net neturi kuo didžiuotis. Todėl bendraamžių būryje, norėdami būti ne blogesni už kitus, priversti girtis artimiausių žmonių pasiekimais arba turtais. Ir ne todėl, kad jiems tai būtų labai svarbu, bet todėl, kad tuo didžiuojasi tėvai. Vaikai linkę mėgdžioti suaugusiųjų elgesį. Todėl jei patys nuolat giriatės nauja mašina ar aukštesnėmis pareigomis, nenustebkite, jei ir atžala iš paskos ištrimituos apie tai visam kiemui.

Kaip elgtis? Ignoruokite ir juo labiau neskatinkite mažylio, kai jis pradės girtis. Verčiau atkreipkite dėmesį į jo gerąsias savybes, išmokykite jas vertinti. Gal mažyliui tiesiog trūksta jūsų dėmesio ar pagyrimų?

● Netikras pagyrūnas. Šis mažylis nėra linkęs girtis nei savo, nei svetimais nuopelnais. Tačiau kartais tą padaryti jį gali išprovokuoti bendraamžiai. Mažylis, siekdamas užmegzti kontaktą, stengiasi būti panašus į būsimus draugus ir tikisi taip užkariauti jų simpatiją. Todėl į frazę „aš moku…”, iškart atšaunama – „aš irgi…”.

Kaip elgtis? Taip girtis linkę savimi nepasitikintys vaikai. Todėl svarbiausias uždavinys – atskleisti mažylio stipriąsias puses, kad jis taip pat turėtų kuo didžiuotis. Paaiškinkite, kokios savybės padeda susirasti draugų – juk tam visai nebūtina mokėti stovėti ant galvos.

RENATA MASLAUSKIENĖ, konsultavo Psichologė Eglė Kodikienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE