Gudručio vaistinė

Kaip susidraugauti su puoduku?

Reikia nepamiršti, jog vaikui mokinimasis ant puoduko yra didelis gyvenimo žingsnis. O tėveliams šiuo periodu reikia apsišarvuoti kantrybe. Jos reikės daugiau, nei galima įsivaizduoti.

Kada jau laikas?

Sėkmingas mokinimas ant puoduko priklauso nuo fizinio ir emocinio pasirengimo, o ne tam tikro amžiaus. Jeigu vaikutį auginote su vienkartinėmis sauskelnėmis, tikėtina, jog pradės domėtis puoduku dviejų, dviejų su pusę metų ar net vyresnio amžiaus. Neskubinkite mažylio. Jei pradėsite mokinti per anksti, pats mokymas gali gerokai užsitęsti.

Ar jūsų vaikutis jau pasiruošęs? Atsakykite į kelis klausimus:

  • Ar jūsų vaikutis domisi puoduku ar tualetu?
  • Ar jūsų vaikutis gali suprasti ir atlikti paprastas užduotėles?
  • Ar jūsų vaikutis gali pasakyti jums žodžiais ar veido išraiška, kada jis nori ant puoduko?
  • Ar jūsų vaikutis dienos metu išbūna sausas dvi ir daugiau valandų?
  • Ar jūsų vaikučiui nepatinka būti su šlapiomis kelnaitėmis?
  • Ar jūsų vaikutis moka pats užsidėti ir nusimauti kelnaites?
  • Ar jūsų vaikutis moka pats atsisėsti ant puoduko ir pats nuo jo nulipti?

Jeigu į daugelių klausimų atsakėte teigiamai, tikėtina, jog jūsų vaikutis jau yra pasiruošęs mokintis ant puoduko. Jeigu į daugelį klausimų atsakėte neigiamai, palaukite. Taip pat nepatartina pradėti mokintis, jeigu mažylis neseniai susidūrė arba susiduria su dideliais gyvenimo pokyčiais, pavyzdžiui, kraustymasis, naujo broliuko arba sesutės atsiradimas ir pan.

Pradedam!!!

Apsišarvuokite kantrybe bei teigiamu požiūriu.

Pastatykite puoduką tualete. Jeigu naudojate vaikišką dangtį ant suaugusių tualeto, įsitikinkite, jog vaikučiui sėdint, jo kojytės nekaba, o tvirtai padėtos ant grindų ar paaukštinimo. Kabančios kojytės apsunkina „reikaliukų” padarymą.

Skatinkite vaikutį sėdėti ant puoduko – nesvarbu ar su sauskelnytėm, ar be jų. Jeigu vaikutis „reikaliuką” atliko į sauskelnytes, kartu su vaikučiu jų turinį iškratykite į puoduką/tualetą, jog mažylis pamatytų galutinį tikslą.

Tegu vaikutis mato, kaip kiti šeimos nariai naudojasi tualetu.

Kai jau jūsų vaikutis pradės noriai sėdėti ant puoduko, pradėkite sodinti mažylį be sauskelnyčių kelias minutes per dieną. Berniukus taip pat sodinkite. Vėliau, kai išmoks naudotis puoduku, galėsite pereiti prie stovimos padėties.

Sėdint ant puoduko, duokite vaikučiui paskaityti knygutę arba jo mėgstamą žaislą. Būkite kartu, nepalikite vieno.

Jeigu vaikutis tik pasėdėjo ir nieko nepadarė, pagirkite. Po kurio laiko priminkite, jog vėl gali pabandyti.

Reaguokite greitai! Kai tik pastebite, jog vaikutis norėtų pasinaudoti puoduku – trypčioja, tupinėja, čiupinėja lytinius organus – veikite greitai. Paklauskite ar pasakykite vaikučiui, jog jis tikriausiai nori ant puoduko ir greitai nuveskite arba nuneškite į tualetą. Pagirkite vaikutį, jog pranešė, kad nori į tualetą, net jeigu nespėjote atsisėsti ant puoduko. Nuo pat mažens mokinkite mergaites stropiai nusišluostyti nuo viršaus į apačią.

Vaikams labai patinka nuleisti vandenuką tualete. Tegu tai padaro jūsų mažylis. Tai bus jam kaip apdovanojimas už naudojimąsi tualetu.

Pratinkite po pasinaudojimu tualetu, plautis rankytes.

Įsigykite atprastukes*. Atprastukės yra kaip ir suaugusių apatinės kelnaitės, todėl vaikučiams patinka tokias dėvėti. Jie jaučiasi dideli. Taip pat patys gali jas užsimauti ir nusimauti.

Renkite lengvais rūbeliais, kuriuos vaikutis gali pats nusimauti ir užsimauti. Venkite kombinzonų, bodžiukų, diržų ar kitų daiktų, kurie apsunkintų vaikučiui savarankiškai nusimauti ir pasinaudoti puoduku.

Jeigu nuosekliai mokysitės, dieną naudotis puoduku išmoksite per 2-3 mėnesius. Tačiau naudotis puoduku naktį, mokymasis gali užtrukti žymiai ilgiau – iki metų. Tuomet naudokite specialius užvalkaliukus arba atprastukes, kurios daugiau sugeria drėgmės.

Jeigu pradėjote mokintis ir matote, jog jūsų vaikutis nenoriai sėdi ant puoduko, verkia arba iš viso protestuoja – padarykite pertraukėlę dvi – keturias savaites. Po pertraukėlės pabandykite vėl viską iš pradžių. Jeigu ir tuomet nepavyksta – atidėkite porai mėnesių.

Lengviau atsikvėpsite, kai pajusite, jog jūsų vaikutis naudojasi tualetu. Tačiau nepamirškite, jog „avarijų” kurį laiką bus. Keli patarimai, norint išvengti „nelaimingų atsitikimų”:

  • Dažniausiai „avarijos” nutinka, kai vaikutis užsiima įdomia veikla. Pavyzdžiui, žaidžia. Tuomet priminkite patys, paklauskite ar nenori ant puoduko;
  • Reguliariai eikite ant puoduko: ryte ką tik atsikėlus, po kiekvieno valgio, einant į lauką, važiuojant į kelionę, einant miegoti;
  • Vakare neduokite gerti daug skysčių;
  • Atsitikus „avarijai” išlikite ramus. Nebarkite, nevaržykite pamokymais, nedrausminkite. Tiesiog pasakykite: „šį kartą nepavyko, bet kitą kartą prisiminsi nubėgti ant puoduko greičiau, kad spėtum”;
  • Būkite pasiruošę „avarijoms”. Turėkite visada su savimi, išvykose, darželiuose papildomai apatinio trikotažo arba atprastukių, jeigu „avarijos” įvyksta gana dažnai, papildomų viršutinių drabužėlių.

Retos „avarijos” yra nekenksmingas, tačiau jeigu jos yra dažnos, ypač 4 metų amžiaus arba vyresniems vaikams, jeigu jums kelia susirūpinimą, kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

*Atprastukės – tai vaikiškos kelnaitės, kurios sukurtos, kad padėtų vaikui mokytis tualeto įgūdžių.  . Kaip žinia, vienkartinės sauskelnės sugeria visą drėgmę į save ir vaikučiai nesijaučia šlapi. Todėl, norint išmokinti vaikučius naudotis puoduku, rekomenduojamos atprastukės. Jos sukurtos taip, jog vaikutis jaustų drėgmę, pradėtų suprasti, jog jam reikia pradėti naudotis puoduku. http://www.daugkartines-sauskelnes.lt/lt/vaikuciams/vystyklyste/atprastukes/atprastukes-kelnaites.html

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE