Nobel biocare

Kaip padėti vaikui atpažinti jausmus?

Daugelis vaikų, kuriems sunku su kitais sutarti, stokoja bendravimo įgūdžių: jie nemoka kalbėtis, sunkiai išreiškia savo poreikius bei įsiklauso į kitų mintis. Kauno miesto savivaldybės Visuomenė sveikatos biuro psichologė Rasa Vaitkienė pataria, kaip atpažinti, ar vaikas stokoja socialinių bei emocinių įgūdžių bei kaip ugdyti emocinį intelektą.

Tyrimai rodo, kad emocinis intelektas – socialiniai ir emociniai įgūdžiai, kurie sudaro vadinamąjį charakterį – yra ne mažiau svarbūs vaiko sėkmei. Emocinis intelektas – tai gebėjimas atpažinti, įsisąmoninti ir išmintingai tvarkyti savo jausmus.

Specialistai pastebi, kad vaikai, stokojantys socialinių ir emocinių įgūdžių, dažniau jaučiasi aplinkinių atstumti, elgiasi agresyviai, jaučia vienatvę, kaltę, nerimą, įtampą, jaučiasi bejėgiai ir menkaverčiai.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė R. Vaitkienė teigia, kad prasti socialiniai įgūdžiai ypač išryškėja, kai vaikai bando su kuo nors susidraugauti, įsilieti į naują grupę ar kokią nors veiklą.

Emocinis intelektas, pasak R. Vaitkienės, gali būti išlavinamas. Kaip jo išmokti?

1. Sakyk teiginius, apibūdinančius, kaip jautiesi, kodėl taip jautiesi ir ko nori.

2. Kalbėk apie tau įdomius ir reikšmingus dalykus.

3. Mokėk atpažinti savo jausmus ir norus. Kreipk dėmesį į tai, ką ir kaip sako kitas. Atkreipk dėmesį, kaip jautiesi išgirdęs kito nuomonę apie tau svarbius dalykus.

4. Nuoširdžiai domėkis aplinkiniais. Būk smalsus. Išsiaiškink kuo daugiau apie žmogų, su kuriuo kalbiesi. Pakviesk dalyvauti įdomioje veikloje.

5. Šypsokis. Linksėk, rodydamas susidomėjimą. Dažnai žiūrėk į akis.

6. Klausykis kieno nors kito idėjų. Pabandyk daryti taip, kaip siūlo kitas.

7. Išmok klausytis. Naudok išsireiškimus: „hm”, „na, o tuomet…”, „taip”, „suprantu…”, minties pakartojimus: „Vadinasi, tu norėtum, kad…”,”Kitaip sakant, tu manai…” , apibendrink: „Taigi problema yra…”.

8. Išmok švelnumo. Apkabink, paimk ranką. Pasakyk, kas tau patinka kitame žmoguje.

Specialistai teigia, kad vaikystėje ugdomas emocinis intelektas lemia sėkmingesnę bendrą asmenybės raidą. Ir priešingai – didžiausi socialinių ir emocinių įgūdžių trūkumai yra vaikystėje neugdyto emocinio intelekto pasekmė.

Diena.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE