REXSAN

Kaip atskirti fantazijas nuo melo

Vaikų vaizduotė yra labai laki. Net iki penkerių šešerių metų mažieji neskiria melagysčių ir fantazijų. Neretai jiems sunku net patiems suvokti, kur prasideda jų įsivaizduojami dalykai, o kur – reali tikrovė.

Fantazavimas – tai natūralus ikimokyklinio amžiaus vaikų elgesys. Jų pasakojimuose žmonės įgyja matytų filmų herojų bruožų, įvykiai sutampa su pasakojimais ir išgirstomis istorijomis. Šio amžiaus vaikai taip pat dažnai neatsimena, kas buvo prieš kelias dienas. Todėl jie tvirtina nedarę vieno ar kito dalyko. Jei iki šešerių metų vaikas pasakoja tai, kas neatitinka tikrovės, galima neabejoti – jis pats savo pasakojimu dažnai tiki. Norai ir vaizduotė taip persipina su realybe, kad vaikui mintis ir žodis dar tebėra tapatūs dalykai. Tokiais atvejais pravartu paklausti savęs, ar yra taip, kaip vaikas pasakoja, ar jis tik taip įsivaizduoja.

Na, o melas – tai greičiau vaiko elgesio stilius, nei fantazijos, nors šie procesai dažnai persipina. Tačiau melas yra simptomas, rodantis, kad vaiko gyvenime kažkas negerai. Vaikai meluoja siekdami savų tikslų, norėdami išvengti bausmės ar atkreipti į save dėmesį. Kartais melu mažieji siekia pateisinti suaugusiųjų lūkesčius ar nenorėdami jaustis prastesni nei kiti.

Kada galima įtarti meluojant?

  • Mažylis kartoja paskutinę suaugusiojo pasakytą frazę.
  • Apsimeta neišgirdęs, kas jam buvo pasakyta, kad turėtų laiko kažką išgalvoti.
  • Nesugeba prie melo pritaikyti kitų faktų.
  • Kai meluoja, mažylio balsas būna tylesnis, nei įprastai.
Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE