Gudručio vaistinė

Istorija: dėl karjeros norėjo atsisakyti kūdikio

Istorija: dėl karjeros norėjo atsisakyti kūdikio

Medicinos sesuo pasidarė abortą, nes jautė šeimos spaudimą nesusigadinti karjeros. Mažame miestelyje gyvenančiai moteriai, anot jos pačios, aptemo protas, kai ėmė lauktis trečio vaiko ir nė vienas artimasis nepasisiūlė būti šalia. Nepilnametė mergina išsigando, kad per anksti taps mama, vaikinas davė pinigų ir liepė „susitvarkyti“. Studentė, laukdama aborto operacijos klinikoje, paskambino vaikinui ir pasakė viena to neištversianti. Tai tik kelios istorijos, kurias patyrusios abortą moterys pasakoja prieš keletą mėnesių įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos „Krizinio nėštumo centras“ darbuotojams. Siūlome Alfa.lt skaitytojams nėštumą nutraukusių ir to nepadariusių moterų istorijų ciklą, kuris padės suprasti, kaip jaučiasi tokioje situacijoje atsidūrusios būsimos mamos.

Netikėtas nėštumas kartais tampa išbandymu, kur rasti logišką sprendimą trukdo emocijos. Su nėštumą ketinančiomis nutraukti, abortą pasidariusiomis moterimis dirbantys „Krizinio nėštumo centro“ specialistai mato, kad nemažai jų negimdyti apsisprendžia sulaukusios antrų pusių, artimųjų spaudimo. Jų palaikymas, priešingai, dažnai padrąsina moteris nežengti žingsnio, kuriam širdyje nepritaria.

Nėštumą ketinusi nutraukti, bet to nepadariusi, Aistė iš pajūrio pasidalijo savo istorija tikėdamasi, kad ji padės apsispręsti ir kitoms moterims:

„Poryt valstybiniai egzaminai, o šiandien tokia graži, šilta balandžio diena. Būtų smagu nulėkti prie jūros, pasivaikščioti pajūriu, bet tie egzaminai… Vis dėlto nusprendžiu, kad reikia pailsėti ir už keliolikos minučių mes su vaikinu, dabar jau mano vyru, jau vaikštinėjam nuostabiu pajūriu…

Nuo tos dienos praėjo pora savaičių, jaučiu, kad kažkas ne taip, vėluoja mėnesinės. Viską suverčiu įtampai, ruošimuisi egzaminams, diplominio darbo rašymui, tačiau intuicija kužda, kad yra dar kažkas… Nuojauta neapgavo – dvi juostelės. Visada svajojau, kad išvydusi tas lemtingas dvi juosteles džiaugsiuosi arba verksiu iš laimės, bet dabar… ašaros, ašaros, ašaros, ir tikrai ne iš laimės. Dar per anksti, kūdikio tėtis dar nebaigęs studijų, man, kad ir paskutiniai metai, bet planų planelių, susijusių su karjera, tolimesnėmis studijomis, –begalės. O dabar, še tau, dvi juostelės, viskas griūva…

Bemiegė, kupina įvairiausių svarstymų, naktis. Mano brangusis iškart pasakė, kad bet kokiu atveju mane palaikys, kad ir ką nuspręsčiau.

Nusprendžiau pasielgti žiauriai, nes maniau, kad taip bus geriausiai. Ryte nuvažiavome į polikliniką, norėjau, kad viskas įvyktų kuo greičiau, bet gydytojas pasiūlė palaukti porą savaičių.

Košmariškos dvi savaitės, kupinos dvejonių, bet nusprendžiau. Ir vėl aš ligoninėje, tik šį kartą viena, nes vaikinui egzaminas, jis kitame mieste. Gydytojas paskyrė egzekucijos valandą, tai vos už poros valandų. Paskambinusi mylimajam, pasakiau, kad aš to viena neištversiu, viską metęs jis atvažiavo… Ir tai išgelbėjo mūsų princesės gyvybę. Daug abiejų ašarų ir atėjusiam gydytojui pasakytas „Ne, mes nežudysim savo stebukliuko“.

Nuo to momento pilvelyje atsirado Smiltė, o iki tada ten gyveno „kažkas“. Visą nėštumą nežinojome, kas gims, bet abu jautėme, kad bus dukrytė, mūsų Smiltė iš pajūrio.

Ir pagaliau ta įsimintina naktis, mes ligoninėje. Po 12 valandų Smiltė jau guli ant mano krūtinės, laimingas tėvelis perkerpa virkštelę – vėliau sakė, kad tai įsimintiniausias ir nuostabiausias įvykis jo gyvenime. Vakare jis pasakė nuostabius žodžius: ,,Kaip gerai, kad mes tada nepadarėme to“. Ir vėl pravirkome, bet šį kartą trise ir iš didžiulės laimės.

Dukrytė gimė sausį, visą nėštumą galvojau, kad gimimo proga ją gamta sveikins didžiulėmis pusnimis sniego ir pūgomis, bet gamta iškrėtė pokštą – pasveikino ją močiutės darželyje pražydusia gėlyte“.

„Krizinio nėštumo centro“ vadovė, socialinė darbuotoja, trijų vaikų mama Zita Tomilinienė:

„Moterys atsiunčia tokias istorijas norėdamos paliudyti, kad nebūtinai abortas yra išeitis. Aišku, kiekvienos istorija kitokia, bet visos liudija, kaip svarbu parodyti dėmesį žmogui, kai jis krizėje.

Lietuvoje yra daug paauglių, kurios pasirenka gimdyti, nepaisant to, kad tėvai prieštarauja – joms turbūt taip trūksta meilės, saugumo, kad ieško to ryšyje su kūdikiu. Ir jį randa.

Paauglių nėštumų skaičius mūsų šalyje didelis, nemažas skaičius ir abortų. Pas mus labai trūksta tėvystės įgūdžių – ne tik socialinės rizikos šeimoms. Atrodo, jei šeima pasiturinti, tai santykiai geri, bet taip nėra: visas laikas skiriamas pinigų uždirbimui, o ne žaidimui su vaiku, jo išklausymui. Pasiturinčios šeimos dažniau daro abortus tiesiog dėl išskaičiavimo, tėvai nepalaiko dukrų ar sūnų. Būna, vaikinas jaučiasi atsakingas, nori, kad jo mergina gimdytų, bet tėvai daro spaudimą, kad per jaunas, susigadins karjerą – ir jis, nors lyg ir drąsus buvo, kai galvojo, kad norėtų turėti vaiką su mylimąja, įsikišus suaugusiems, neatlaiko“.

Palyginus gydymo įstaigų surinktus duomenis matyti, kad 2006 metais mūsų šalyje abortai padaryti 9 tūkst. pacienčių, 2011 metais tokių buvo 6043, o 2012 – kiek mažiau, 5078. Vilniaus gimdymo namų direktorė, akušerė ginekologė docentė Kornelija Mačiulienė Alfa.lt yra sakiusi, kad dirbtinių nėštumo nutraukimų mažėja jau dešimtmetį, nes moterys labiau domisi kontracepcija. Atsisakyti tapti motinomis veikiau paskatina menkas išsilavinimas, baimė prarasti darbą, manymas, kad nepavyks užauginti dar vieno vaiko.

Pagalbos neplanuotai pastojus, svarstant apie abortą, patyrus jį, atsidūrus krizėje dėl būsimo šeimos pagausėjimo galite kreiptis arba tiesiog savo patirtimi pasidalyti su „Krizinio nėštumo centru“. Daugiau informacijos rasite puslapyje www.neplanuotasnestumas.lt

Konsultacijos vyksta Vilniuje, dėl konkrečios konsultacijų vietos ir laiko reikia susitarti telefonais:

(8 6) 0 35 77 26, (8 6) 0 35 79 12 (darbo dienomis 9 – 19 val.)

arba el. paštu: neplanuotasnestumas@gmail.com

Galite ateiti į „Rachelės vynuogyno“ susitikimus, kur susirenka abortą patyrusios moterys. Registruotis telefonu 867575372 arba el. paštu Racheles.vynuogynas@gmail.com.

Autorius: Rugilė Audenienė | Alfa.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE