Mollers

Akių tyrimas – tarsi žaidimas

Trejų metukų mažyliui būtina patikrinti akytes, kad nepražiūrėtume regėjimo ydų. Naujasis refrakcijos aparatas padeda nustatyti tikslią diagnozę, o mažylis po tyrimo jaučiasi tarsi pabuvojęs žaidimų kambaryje.

Norint laiku pastebėti vaikų regėjimo ydas (trumparegystę, toliaregystę ar astigmatizmą), akytes reikia tikrinti nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių. Jei refrakcijos ydą laiku koreguosime akiniais, galima tikėtis, kad vaikas ateityje matys gerai. Jeigu tėveliai lauks, kol vaikas ydą „išaugs” ir jos nekoreaguos, akys gali tapti „tinginėmis”, o regėjimo pagerinti vėliau nebeįmanoma.

Mažiesiems refrakcija nustatoma specialiomis skiaskopinėmis liniuotėmis. Tai ilgai trunkantis tyrimas. Jo metu vaikas turi kelias minutes sėdėti ramiai ir žiūrėti į liniuotėje esančius stikliukus. Neretai tai būna tikra bėda, nes mažyliai niekaip nesiduoda tiriami, muistosi, verkia, dėl to rezultatai dažnai būna netikslūs. O jeigu dar reikia įlašinti vyzdžius plečiančių vaistukų ir procedūra kartojama, tai mamytei ar slaugytojai kartais tenka mažylį net laikyti. Ašaros tuomet liejasi upeliais…

Tačiau Akių gydytojų praktikos klinikoje tokie tyrimai nebetaikomi, mat klinika įsigijo naują refrakcijos aparatą. Iš pažiūros tai į policininkų greičio matuoklį panašus įrenginys, kurį įjungus mirksi žalios ir raudonos šviesos, skleidžiami kompiuterinį žaidimą primenantys garsai. Šis aparatas sujungtas su kompiuteriu, kuriame rodomi visi rezultatai.

Kaip atliekamas tyrimas

Tiriant šiuo aparatu, mažylį mama pasisodina ant kelių – tuo jos rūpesčiai ir baigiasi, nes aparatas taip užhipnotizuoja vaikelį, kad šis neatitraukia akių nuo mirksinčių lempučių. Akių gydytojui būtent to ir reikia – kad mažylis žiūrėtų tiesiai. Jeigu mažasis pacientas ilgai nesukoncentruoja žvilgsnio į mirksinčias lemputes, aparatas įvairiais garsais bando patraukti dėmesį ir tuomet tiria vaiko akis.
Kai mažylis žiūri į lemputes, aparatas tiria iškart abi akytes ir per kelias sekundes nustato, ar yra regėjimo ydų. Tai pat aparatas tiksliai skaičiuoja šviesos spindulių laužiamąją galią (vadinamą refrakciją), kuri matuojama dioptrijomis. Refrakcijos aparatu galima labai anksti ir tiksliai nustatyti regėjimo ydas net patiems mažiausiems pacientams.

Nustato ir kitas ligas

Akių gydytojų praktikos klinikos gydytoja Loreta Šveikauskienė teigia atradusi ir daugiau ne vieną tūkstantį eurų kainavusio aparato privalumų. Pavyzdžiui, aparatas „atsisako” tirti smarkiai žvairuojantį mažylį, mat jis negali žiūrėti tiesiai į aparatą. Taip patvirtinama žvairumo diagnozė, o mažajam pacientui akytės tiriamos po vieną. Šiuo aparatu galima nustatyti dar plika akimi nematomą ankstyvą žvairumo stadiją ir nedelsiant jį pradėti gydyti. Taip pat tiriant galima „pagauti” nevalingus mažylių akių obuolių judesius (nistagmus), kuriuos taip pat ne visada pavyksta pamatyti plika akimi. O jau nešiojantiems akinukus vaikams ir suaugusiesiems šis aparatas puikiai pasitarnauja koreguojant akinių stiprumą.

Paprastas, greitas, žaidimą primenantis, bet itin tikslus ir informatyvus tyrimas – ko gi daugiau reikia tiriant mažylius. Tėveliams primename, kad kol kas toks aparatas yra vienintelis Lietuvoje. Juo gydytojai tiria tik Akių gydytojų praktikos klinikoje, kurią surasite Vilniuje, Krokuvos g. 13, tel. (8-5) 277 54 04.

Konsultavo specialistas – akių gydytoja Loreta Šveikauskienė

 

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE