Sausio 27d. Ketvirtadienis

Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Peržiūrų skaičius: 63040
Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Žinomas žurnalistas Vidas Mačiulis, kovodamas su klastingu virusu, ne kartą buvo linkęs pasiduoti, bet pasveikęs prašo visų sergančiųjų nekartoti jo klaidų.

Pasklido džiaugsmo virusas

"C hepatito virusas sunaikintas. Jo mano kraujyje jau neberado. Pagaliau!"

Tokio turinio žinutė mobiliuoju telefonu skleidė užkrečiantį džiaugsmą. Mano širdyje jis didėjo kaip besidauginantis virusas: tai rašė žurnalistikos asas, žinomas televizijos laidų vedėjas, Lietuvos žurnalistų sąjungos Kauno apskrities skyriaus valdybos pirmininkas Vidas Mačiulis.

Ir atsiminiau kolegą prieš pusantrų metų viename Kauno rotušėje vykusiame renginyje.

"Virusas vėl atgijo. Kad žinotum, kaip silpna, labai negera nuo jį slopinančių vaistų. Nežinau, ar ištversiu", – tuomet sakė V. Mačiulis ir sunku buvo patikėti, kad ligos ir sunkaus jos gydymo gali būti taip sugniuždytas aukštas, stiprus vyras, televizijos žvaigždė.

Šiandien V.Mačiulis vėl spindi džiaugsmu, energija, meile gyvenimui.

"Noriu pasakyti visiems, sergantiems hepatitu: kad ir koks sunkus gydymas būtų, būtina jį ištverti, griežtai laikytis gydytojų nurodymų, nustatytu režimu tiksliai vartoti vaistus, kad ir kaip bloga nuo jų", – norėdamas padėti dar sergantiems šia liga sutiko papasakoti apie save V.Mačiulis.

"Grūdintas" nuo vaikystės

Niekas tiksliai nežino, kada žurnalistas užsikrėtė hepatito, sukeliančio sunkią kepenų ligą ir net jas suardančio, virusu. Vyrui du kartus gyvenime buvo atliktos kraujo perpylimo procedūros: vieną kartą jam buvo sulašinta donoro kraujo, kitąkart jis pats tapo donoru, kai ta pati kraujo perpylimo sistema buvo naudota ir jam, ir ligoniui.

Tai buvo seniai.

"Visą gyvenimą buvau silpnas. Būdamas penkerių susirgau tuberkulioze. Keturiolikos, kai pirmą kartą pakvietė į karinį komisariatą dėl būsimos privalomosios tarnybos, viršutinė kraujospūdžio riba buvo net 220. Dė to iš komisariato nuvežė į Garliavos ligoninę", – prisimena V.Mačiulis.

Dabar jis mano, kad kraujospūdis pakilo nuo įtampos, pirmą kartą apsilankius kariniame komisariate. O gal nuo mokyklos orkestre pūstos triūbos?

"Tada mane, keturiolikmetį, ligoninėje paguldė į vieną palatą su mirštančiu žmogumi. Jo veidas buvo geltonas kaip vaškas. Naktį tas žmogus mirė. Palatoje tebuvome dviese ir pragulėjau su juo iki ryto", – niekada neužmirš to vaizdo V.Mačiulis, nors tai buvo vos ne prieš pusšimtį metų.

Garliavos ligoninėje jo sveikata nesustiprėjo. Vis skaudėdavo dešinį šoną, o vėliau pradėjo mausti sąnarius. Medikai teigė, kad tai yra mirties sukelto išgąsčio pasekmė.

Po poros metų Kauno klinikų medikų pagamintu endoskopu V.Mačiuliui buvo diagnozuota erozija skrandyje. Gydytoja dietologė Bronė Čipienė, sudariusi specialų meniu, gelbėjo nuo virškinamojo trakto skausmų. Kiek vėliau tuomet taikytu drastišku metodu išoperuota angina. Kai naktį po operacijos ištiko kraujoplūdis, dar archajiškesniu būdu buvo pridegintos kraujagyslės.

"Mano galvą, rankas ir kojas laikė gal penki studentai, nes operavo Klinikose, o gydytoja kišo į gerklę įkaitintą metalinį strypą", – pasakoja V.Mačiulis, nuo jaunystės tarsi grūdintas tokiais gydymo metodais.

Kitaip gyventi nemokėjo

Stuburo punkcija, sanatorinis gydymas, kurio procedūros sukeldavo skausmą, sudėtinga apendicito operacija ir komplikacijos po jos, morfijaus sukelta euforija – tai vis tam pačiam iš televizijos ekrano besišypsojusiam, aukso fondo vertės laidas apie legendinius "Žalgirio" krepšininkus kūrusiam televizijos žurnalistui.

Tiesioginį ir visuomeninį darbą trikdė skausmai dešiniajame šone. Jų priežastis paaiškėjo po apendicito operacijos, kurią V.Mačiulis pats išsireikalavo. Pasirodo, jo akloji žarna buvo giliai pasislėpusi ir dirgino kepenis.

Vėliau prasidėjo širdies negalavimai iki priešinfarktinės būklės, nes V.Mačiulis – darboholikas, patekęs į Lietuvos rekordų knygą, kaip ilgiausiai, net 10 val.15 min., be jokios pertraukėlės televizijos eteryje dirbęs žurnalistas. Tai buvo 1991-ųjų sausio 13-ąją. V.Mačiulis pirmasis buvo visur, kur tik to reikėjo.

Nualino save? Kitaip gyventi nemokėjo, beje, iki atsitiktinio, bet lemtingo susitikimo gatvėje su buvusiu Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės vyr. gydytoju Skirmantu Paukščiu, kurį prieš pusantrų metų ištiko staigi mirtis. Tuomet gydytojas V.Mačiulio paklausė: "Kas tau, Vidai? Visada skraidai kaip erelis, o dabar eini kaip paliegęs senis."

Šie žodžiai privertė suklusti ir suvokti: prasta savijauta savaime nepagerės, reikia išsitirti sveikatą.

"Keturias savaites pragulėjau Raudonojo Kryžiaus ligoninėje. Gydžiusi gydytoja Danutė Lasienė vėžio nerado, bet pasiūlė pasikonsultuoti Kauno klinikose", – tarsi ir džiaugėsi tada V.Mačiulis, nors savijauta negerėjo, buvo silpna, svoris nukrito net 16 kilogramų.

Negalavimų priežasties ėmėsi ieškoti Klinikų gydytoja gastroenterologė Vitalija Petrenkienė.

"Ar tik nebus C virusas įsiveisęs?" – prieš devynerius metus įtarė ši gydytoja. Išties ši diagnozė, ištyrus kraują, pasitvirtino. Kepenų punkciją be jokio nuskausminimo ištverti buvo nelengva, bet verta. Nustatytas vidutinis viruso C sukeltas hepatitas.

Po palatą – keliais

Tačiau to, ką V.Mačiulis išgyveno gydydamasis nuo šios ligos, nelinkėtų nė didžiausiam priešui.

Jau nuo pirmosios vaistų injekcijos, praėjus kelioms valandoms, iki 40 laipsnių pakilo temperatūra, pradėjo skaudėti sąnarius. Taip nutikdavo kiekvienąkart, nors jokiems medikamentams niekada nebuvo alergiškas. Vaistus reikėjo leistis kas antrą dieną, be jų – kasdien gerti po šešias tabletes. Pykino, skaudėjo visą kūną, kilo temperatūra, krėtė šaltis ir pylė prakaitas.

"Atrodė, neištversiu. Keliais vaikščiojau po palatą, palengvėjus klajodavau Klinikų tuneliais", – prisimena V.Mačiulis ir visiems, tokius simptomus jaučiantiems, linki valios ir ryžto.

Tiesa, palatos kaimynas iš Žemaitijos, gydytas tais pačiais vaistais, nieko nejautė, ramiai miegodavo. Kai V.Mačiulis šiuo pastebėjimu pasidalijo su Gastroenterologijos klinikos vadovu profesoriumi Limu Kupčinsku, buvo paguostas.

"Džiaukis, kad organizmas taip reaguoja į vaistus. Jie tave veikia, duos efektą", – pasakė L.Kupčinskas.

Buvusio palatos kaimyno jau nebėra tarp gyvųjų.

Virusas tik užmigo

Gydymo kursas – pusė metų. V.Mačiulis ligoninėje gulėjo mėnesį. Vaistus namuose suleisdavo žmona Teklė, tabletes prisiversdavo išgerti, nors ne kartą buvo kilusi pagunda pasiduoti ligai, nebekovoti su ja.

Nepasidavė. Deja, nepasidavė ir liga, tiksliau hepatito virusas. Vaistais jis buvo tik užmigdytas, bet nesunaikintas. Tačiau baigus gydymo kursą savijauta buvo pakankamai gera.

"Kepenis, lyg žinodamas, nuo jaunystės saugojau: alkoholio nevartojau, nuo riebaus ir kepto maisto dar iki apendicito operacijos buvau atpratęs", – sveikos gyvensenos pamokas V.Mačiulis buvo gerai išmokęs.

Saugoti gerą sveikatą daug lengviau, nei ją susigrąžinti. Antra vertus, V.Mačiulis dabar jau žino: jei nebūtų jautęs silpnumo, tas klastingas virusas būtų tyliai sunaikinęs jo kepenis.

Viskas iš naujo

Virusas miegojo šešerius su puse metų. 2008-ųjų rudenį vėl apėmė jau pažįstamas kankinantis jausmas – silpnumas. V.Mačiulis nedelsdamas nuskubėjo pas gydytojus. Įtarimas pasitvirtino – hepatitas paūmėjo.

Vėl vaistai, tik gal naujesni, darantys mažesnį šalutinį poveikį. Tačiau tokį V.Mačiulis jautė tik pirmą mėnesį. Kai organizmas prisisotino vaistų, vėl pasikartojo tie patys simptomai: skausmas, šaltkrėtis ir karščiavimas, prakaitavimas, pykinimas, begalinis silpnumas, odos niežulys. Hemoglobino kiekis kraujyje pasiekė kritinę ribą. Kojas nusėjo mažos opelės. Šeimos gydytojas Laimutis Gedminas kas savaitę rūpestingai konsultavo, sekė sveikatos būklę ir tvirtino, kad visa tai – vaistų šalutinio poveikio požymiai. Tereikia juos ištverti, o tai buvo labai sunku.

"Po trijų mėnesių nusprendžiau: daugiau nebesikankinsiu. Juk šitaip reikės kentėti visus metus, nes visas gydymo kursas – 12 mėnesių. Patyriau absoliučiai visus vaistų šalutinio poveikio simptomus, tik plaukai neslinko. Tiesa, jie ir neaugo, kirptis nereikėjo. Profesorius Limas Kupčinskas mane kaip mažą vaiką vis įtikinėjo tęsti gydymą. Aš, Ožiaragis pagal Zodiaką, – užsispyręs. Sukandau dantis ir tęsiau nematomą kovą su virusu", – dabar jau didžiuodamasis prisipažįsta V.Mačiulis.

Šiandien už tai, kad buvo įveiktas jo "blogasis" užsispyrimas, dėkingas dviem žmonėms: profesoriui L.Kupčinskui ir bioenergetikui Aleksandrui Sabučiui. Po pastarojo atliekamo energetinio balanso seanso atslūgdavo įtampa ir jautrumas, grįždavo jėgos ir noras gyventi. Teigiamos mintys, kuriomis tarsi pakraudavo A. Sabutis, teikė ir fizinės stiprybės.

Kartą, įpusėjus gydymui, profesorius L.Kupčinskas, pastebėjęs, kad daug žvaliau laiptais kopia jo pacientas, net perspėjo, kad energinių gėrimų ar maisto papildų vartoti negalima. Tada V.Mačiulis papasakojo profesoriui apie bioenergetiką. Jo poveikio gastroenterologijos profesorius nepaneigė, tik pabrėžė, kad viruso niekas nesunaikins, tai gali padaryti tik stiprūs vaistai.

Valios vertė neįkainojama

Po keturių gydymo mėnesių buvo pasiekta pirmoji pergalė: tyrimai parodė, kad kraujyje viruso jau nebėra. Tačiau medikai žino, kad jis gali vėl atsibusti, todėl gydymo baigti nevalia. Žinodami sveikstančių ligonių psichologiją gydytojai paskyrė vaistus jau nebe vienam mėnesiui, kaip iki tol, o trims iš karto.

"Toliau teko kankintis", – liūdnai atsidūsta V.Mačiulis.

Ištverti padėjo artimųjų ir bioenergetiko A.Sabučio psichologinė parama, gydančių gydytojų rūpestingumas. Gydytojos Dalios Moliejienės vadovaujama Gydytojų konsultacinė komisija, matydama ligonio kančias, geranoriškai tęsė nedarbingumo pažymėjimą. Girdėjęs, kad jėgų suteikia gamta, V.Mačiulis dažnai išvažiuodavo už miesto.

Tiesa, kartą tokia išvyka vos nesibaigė tragiškai. V.Mačiulis nuvažiavo į Užusalio miškus. Rado grybų. Pasilenkus prie vieno apsvaigo galva ir viskas išnyko. Dingo sąmonė.

Pabudo V.Mačiulis nuo didžiulio skausmo, o įkvėpdamas oro pajuto ne palengvėjimą, o dusulį.

"Tuomet negalvojau, kad mirštu, bet ką daryti vienam be jėgų vidury miško? Atsitokėjęs paskambinau ne kam kitam, o Aleksandrui Sabučiui. Jis mane ir šįkart, per atstumą, savo nematoma jėga mobilizavo, lyg sumažino skausmą ir dusulį. Palengvėjo. Prišliaužiau prie berželio, įsikibęs į jį atsistojau, po žingsnelį pasiekiau automobilį, įsiropščiau į jį", – dabar jau ramiai siaubą keliančias detales pasakoja V.Mačiulis.

Jis sugebėjo pats atvairuoti automobilį į Kauno klinikas. Rodė pagalbos prašymo ženklus jį lenkusiam greitosios pagalbos automobiliui, bet jo ekipažas nesureagavo. Klinikose paaiškėjo, kad griūvant lūžo trys šonkauliai, jie pradūrė pleurą. Sąmonės neteko todėl, kad hemoglobino kiekis kraujyje kritiškai sumažėjo. Traumą teko gydytis iš pradžių stacionare, paskui – ambulatoriškai.

Šiandien šios bėdos ir sunki liga jau praeityje. Sakoma, kad Dievas užkrauna žmogui tiek, kiek jis pakelia. V.Mačiulis tiki Dievu.

"Susirgus svarbiausia – nepanikuoti, laiku kreiptis į medikus ir vykdyti jų nurodymus. Jei valstybė kompensuoja vaistus, kurių kaina per mėnesį – net 3 tūkst. litų, kaip galima jų atsisakyti?" – šiandien, jau pasveikęs nuo sunkios ligos, sako V.Mačiulis ir visų sergančiųjų prašo neprarasti optimizmo.

Viltis, valia, pasiryžimas – labai stiprūs vaistai. Medikai juos vadina placebo vardu. Jie kainuoja brangiau, nei galima įsigyti už pinigus, o grąža – tikrai neįkainojamos vertės. Tai – gyvenimas.


Hepatitas – labai klastinga liga

Užkratas gali tūnoti giliai pasislėpęs ir be jokių simptomų dirbti juodą darbą. Net penki virusai gali sukelti kepenų uždegimą. Kai jis ūmus, juolab pasireiškia gelta, ligą nustatyti lengviau. Tačiau B ir C virusai neretai įsiskverbia į organizmą nesukeldami jokių negalavimų. Ligoniai pirmuosius simptomus pajunta išsivysčius lėtiniam kepenų uždegimui ar net dar blogiau – cirozei, kai kepenys sumažėja ir sukietėja, jose susidaro mazgai ir organas nebegali deramai funkcionuoti. Nuo hepatito B kepenų vėžys išsivysto 4–5 proc. ligonių, nuo hepatito C – 7–8 proc.


Šalutinis vaistų poveikis

Kai kuriuos žmones, vartojančius vien "Pegasys" arba "Pegasys" su ribavirinu, apima depresija, o retkarčiais žmonės turėjo minčių apie savižudybę arba jie pradėjo agresyviai elgtis. Kai kurie pacientai iš tikrųjų žudėsi. Pastebėjus, kad apima depresija arba kyla minčių apie savižudybę, arba pakinta elgesys, reikia ieškoti neatidėliotinos pagalbos. Galbūt reikėtų paprašyti šeimos nario arba artimo draugo, kad jums padėtų – jus įspėtų apie depresijos arba pakitusio elgesio požymius.

Kiti simptomai: stiprus krūtinės skausmas, nepaliaujamas kosulys, nereguliarus širdies plakimas, sutrikęs kvėpavimas, sumišimas, depresija, stiprus skrandžio skausmas, kraujas išmatose, stiprus kraujavimas iš nosies, karščiavimas ar šaltkrėtis, sutrikęs regėjimas. Šie šalutiniai poveikiai gali būti sunkūs ir gali prireikti skubios medicinos pagalbos.

Vartojant ribaviriną arba "Pegasys" su ribavirinu, šalutinio poveikio simptomai yra anksčiau išvardyti psichikos sutrikimai ir jau minėtieji simptomai bei prastas apetitas, galvos skausmas ir svaigulys, kosulys, dusulys, viduriavimas, pykinimas, pilvo skausmas, plaukų slinkimas, odos reakcijos, sąnarių ir raumenų skausmas, silpnumas, drebulys, bronchitas, burnos grybelinė ir pūslelinė infekcijos, kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai (mažakraujystė, padidėję limfmazgiai), susilpnėjusi skydliaukės veikla, pablogėjusi atmintis, alpimas, emocijų kaita, agresija, košmarai, ausies skausmas, karščio pylimas, vėmimas, burnos išopėjimas, dujų kaupimasis, nugaros, sąnarių, kaulų, sprando, raumenų skausmas, mėšlungiai, impotencija, letargija, troškulys, viso kūno pabrinkimas (vandens kaupimasis), reumatoidinis artritas. Gali atsirasti vadinamoji sisteminė raudonoji vilkligė, širdiplėvės uždegimas ir širdies skausmas, kraujavimas į smegenis, plaučių sienelės uždegimas, kraujo krešuliai plaučiuose, skrandžio opa, kraujavimas iš skrandžio arba žarnos, kasos pažeidimas, sutrikusi kepenų veikla, riebalų kaupimasis kepenyse, tulžies pūslės ir tulžies latakų uždegimas, raumenų uždegimas ir podagra.

Tyrimas: šlapinimasis baseinuose gali sukelti astmą

Tyrimas: šlapinimasis baseinuose gali sukelti astmą

Švedijoje atliktas viešųjų baseinų vandens užterštumo tyrimas atskleidė, kad juose aptikta didelė šlapimo koncentracija. Jei tokių baseinų vėdinimo sistema yra prasta, baseinų darbuotojai ir nuolatiniai lankytojai gali susirgti astma, perspėja...


Vėžys vengia vegetarų, atskleidė tyrimas

Vėžys vengia vegetarų, atskleidė tyrimas

Išsamiausio iki šiol atlikto tyrimo, kuriuo siekta išsiaiškinti mitybos įpročių ir onkologinių ligų ryšį, rezultatai liudija, kad vegetarai žymiai rečiau serga vėžiu. Nors jau seniai buvo kalbama apie vegetarinės mitybos privalumus, tačiau dabar...


Ką reikia žinoti dirbant karštyje?

Ką reikia žinoti dirbant karštyje?

Prasidėjusi vasara teikia ne tik įvairiapusius malonumus atostogaujantiems, bet ir ne itin palankias sąlygas darbovietėje. Valstybinė darbo inspekcija primena, kad karšti orai sukuria naują pavojų darbo vietose – organizmo perkaitimą....


12 sveikos meilės principų

12 sveikos meilės principų

Amerikiečių psichologė Tracy Cabot siūlo susipažinti su principais, kurių laikantis galima sukurti harmoningus santykius ir išvengti nemažai klaidų. Pasak jos, perspektyviais laikomi tokie santykiai, kurie yra stabilūs, o tuo pačiu teikiantys...


Pasijusti nelaimingiems – sveika

Pasijusti nelaimingiems – sveika

Žmogaus tikroji laimė priklauso nuo požiūrio į gyvenimą. Gražus ir nepaprastai turtingas žmogus gali būti labiau nelaimingas, nei skurdžius. Tik geriau pamąstę apie tai, kas iš tiesų yra laimė, žmonės suvokia, kad ji nieko bendro neturi su...


12 būdų kaip išsaugoti plaučius sveikus ir stiprius

12 būdų kaip išsaugoti plaučius sveikus ir stiprius

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra ketvirtoji mirties priežastis JAV po širdies ligų, vėžio ir insulto. Portalas "Pinigų karta" pateikia 12 patarimų, kurių turėtumėte laikytis siekdami išsaugoti savo plaučius sveikus ir stiprius...


Apklausa: didmiesčių gyventojai netiki skiepų nauda

Apklausa: didmiesčių gyventojai netiki skiepų nauda

Lietuvos didžiųjų miestų gyventojai netiki skiepų nauda, rodo pirmadienį paskelbti apklausos rezultatai. Kaip skelbia savaitraštis "Veidas", šiais metais nuo sezoninio gripo neketina skiepytis 82,6 proc. didžiųjų Lietuvos miestų...


Daugiau nei pusė europiečių turi per didelį svorį

Daugiau nei pusė europiečių turi per didelį svorį

Vienos ES valstybės su per dideliu gyventojų kūno svoriu kovoja skatindamos vaisių ir daržovių vartojimą, kitos ragina vietoje automobilių rinktis dviračius. Arba siekia riboti nesveikų maisto produktų reklamą. O dietologai sako, kad...


Ar tikrai per mažai suvalgo?

Ar tikrai per mažai suvalgo?

Neretai jauni tėvai skundžiasi, jog jų kūdikis prastai valgo ir, kaip jiems patiems atrodo, yra per liesas. Juo labiau, kad gydytojai vis pabrėžia: pirmąjį pusmetį mažylis turi priaugti po 700-800 g, antrajį – po 400-500 g kas mėnesį. Tačiau...


Blogo kvapo priežastis

Blogo kvapo priežastis

Ant liežuvio pa­viršiaus "gy­ve­na­nč­ios" bak­te­ri­jos So­lo­bac­te­rium mo­o­rei yra pa­grin­dinė iš bur­nos sklin­da­nč­io blo­go kva­po...


Kuo daugiau judėsime, tuo sveikesni būsime

Kuo daugiau judėsime, tuo sveikesni būsime

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl fizinio aktyvumo stokos kasmet pasaulyje miršta apie 2 milijonus žmonių. Fizinis pasyvumas yra vienu pagrindinių nepriklausomų lėtinių neužkrečiamų ligų rizikos veiksnių. Lietuvoje atlikus studiją...


Sėmenys, o ne jų aliejus, gali sumažinti cholesterolio kiekį

Sėmenys, o ne jų aliejus, gali sumažinti cholesterolio kiekį

Su maistu vartojant sveikus linų sėmenis, o ne sėmenų aliejų, gali sumažėti cholesterolio kiekis kraujyje, teigia mokslininkai, išnagrinėję daugelio tyrimų duomenis. Sėmenys laikomi širdžiai naudingu maistu, kadangi jame yra daug omega-3...


Saulė ir kai kurie vaistai - nesuderinami

Saulė ir kai kurie vaistai - nesuderinami

Apskaičiuota, kad kas trečias vaistus vartojantis lietuvis susirgs fototoksiniu arba fotoalerginiu dermatitu, jei neribos saulėje praleidžiamo laiko. Sergamumas fototoksiniais dermatitais kasmet didėja. Dėl netinkamai parašytų vaistų anotacijų...


Skauda nugarą? Keiskite mitybą

Skauda nugarą? Keiskite mitybą

Skauda stuburą, sąnarius? Malšinti šiuos skausmus padeda ne tik mankšta, tempimo pratimai, bet ir taisyklinga mityba. Netikite? Pamėginkite vienai savaitei atsisakyti kavos, žalios ir juodos arbatos, alkoholio, nikotino ir vietoj to išgerkite 2 -...


Nobelio medicinos premija skirta 3 JAV mokslininkams

Nobelio medicinos premija skirta 3 JAV mokslininkams

Nobelio medicinos premija atiteko už atradimą, kaip chromosomos yra saugomos telomerų ir fermento telomerazės. Ji skirta Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider ir Jackui W. Szostakui. Švedijoje pirmadienį prasidėjo Nobelio premijos apdovanojimų...


Vynuogės gali padėti mažinti kraujospūdį

Vynuogės gali padėti mažinti kraujospūdį

Amerikiečiai bandymais su laboratorinėmis žiurkėmis nustatė, kad vynuogės padėjo joms sumažinti kraujospūdį ir pagerinti širdies darbą. Pasak tyrėjų, jų gauti duomenys gali padėti žmonėms, kenčiantiems nuo didelio kraujospūdžio. Tyrimų rezultatus...


Renkamės poilsį gamtoje

Renkamės poilsį gamtoje

Poilsis nuo įtemtų darbų būtinas kiekvienam. Ir nesvarbu koks metų laikas, visi mes norime pabėgti nuo miesto ir pavešėti gamtos aplinkoje. Vieni renkasi ramų, kiti aktyvų poilsį, o jei mes juos apjungsime? www.sirvyne.lt tai sodyba, kuri Jums...


Grybais apsinuodijo jau trys kauniečiai

Grybais apsinuodijo jau trys kauniečiai

Šiais metais Kauno visuomenės sveikatos centras iš miesto gydymo įstaigų yra gavęs tris, o iš Prienų – vieną pranešimą apie apsinuodijimo grybais atvejus. Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro duomenimis, 2007 metais visoje Lietuvoje...


Ar sveiki jūsų plaučiai?

Ar sveiki jūsų plaučiai?

Sunku kvėpuoti? Dūstate? Galbūt jūs jau sergate lėtine obstrukcinė plaučių liga? Tai progresuojanti kvėpavimo takų liga, kai dėl sutrikusių bronchų pralaidumo įkvepiama mažiau oro ir jo trūksta. "Nors pagal oficialius statistinius duomenis...


Kalcis padeda berniukams nepriaugti riebalų

Kalcis padeda berniukams nepriaugti riebalų

Su maistu pakankamai kalcio gaunantys berniukai ilsėdamiesi sunaudoja daugiau kalorijų nei mažiau šios maistingosios medžiagos gaunantys jų bendraamžiai, teigia JAV mokslininkai. Žurnale "Journal of Pediatrics" paskelbta tyrimo ataskaita...


Ortoreksija - "nesveika" priklausomybė nuo noro gyventi sveikai

Ortoreksija - "nesveika" priklausomybė nuo noro gyventi sveikai

Jie propaguoja sveiką gyvenimo būdą ne dėl to, kad gyventų ilgai ir laimingai, atvirkščiai - jie gyvena tam, kad galėtų laikytis dietų bei lankytis treniruoklių salėse. Netyčia prarytas konservantas, prieš naktį suvalgytas torto gabalėlis ar...


Labiausiai regėjimo netekti bijantys lietuviai klastingos akių ligos nežino

Labiausiai regėjimo netekti bijantys lietuviai klastingos akių ligos nežino

Iš visų juslių baisiausia netekti būtų regėjimo – taip teigia 97 proc. Lietuvos gyventojų. Tuo tarpu tik nepilni 2 proc. apklaustųjų labiausiai netekti bijo klausos, o lytėjimo, uoslės ar skonio – šiek tiek daugiau nei 1 proc....


Karščiai tęsiasi – įsiklausykime į kardiologo patarimus

Karščiai tęsiasi – įsiklausykime į kardiologo patarimus

Pasak sinoptikų pranešimų, iš Afrikos užplūdę vasaros karščiai dar išsilaikys bent porą savaičių. Karštomis dienomis ypač daug prakaituojame, netenkame nemažai organizmui būtinų druskų, mikroelementų. Karštis ypač pavojingas nutukusiems žmonėms,...


Galvos skausmą padeda įveikti gilus kvėpavimas

Galvos skausmą padeda įveikti gilus kvėpavimas

Skauda galvą? Kvėpuokite giliau! Daugelis žmonių tik todėl patiria galvos skausmą, kad pernelyg paviršutiniškai kvėpuoja. Tuomet jų smegenys gauna per mažai deguonies. Priežastis paprasta: giliai kvėpuodamas suaugęs žmogus per minutę gali įkvėpti...


Vyro plaučiuose išaugo žirnis

Vyro plaučiuose išaugo žirnis

75 metų amerikietis Ronas Svedenas, manęs, kad serga vėžiu, sužinojo, kad jo plautyje auga žirnis, ten jau spėjęs išleisti lapus. Masačusetse gyvenantis buvęs mokytojas jau keletą mėnesių skundėsi oro trūkumu, o gegužę jis nugabentas į ligoninę....


Japonų jaunystės receptai

Japonų jaunystės receptai

Vidutinė japonų gyvenimo trukmė - apie 80 metų. Geros jų sveikatos priežastis slypi ne tik genuose. Jų įtaka gyvenimo trukmei nesiekia nė 25 proc. Kur kas daugiau reikšmės turi gyvenimo būdas. Tai ir dvasinė būsena, sugebėjimas įveikti stresą,...


Keli patarimai gripuojantiems

Keli patarimai gripuojantiems

Jau girdėjau ne vieną perspėjimą, kad artinasi gripo epidemija. Pernai labai sunkiai sirgau šia liga. Ilgai karščiavau ir niekaip negalėjau temperatūros numušti. Patarkite, kaip elgtis, kai temperatūra gripuojant laikosi visą savaitę. Vilniaus...


Atsargiai – siautėja užkrėstos erkės

Atsargiai – siautėja užkrėstos erkės

Vilniečiai sutrikę ir išsigandę. Dešimtmečiais šalia mūsų gyvenusios erkės vis piktėja. Pavojingos ligos žmogų gali užklupti ne tik erkei įkandus, bet ir gurkštelėjus erkės "pabučiuoto" gyvūno pieno. "Keturios močiutės Rokantiškių...


Kylanti temperatūra – paslėptas pavojus kremams ir vaistams

Kylanti temperatūra – paslėptas pavojus kremams ir vaistams

Termometro stulpeliui perlipus 25 laipsnių ribą, svarbiausiu apdaru dažnai tampa kremas nuo saulės. Visgi būna situacijų, kai karštomis dienomis tenka ne tik kremu, bet ir vaistu skaudantį kūną ištepti. Taigi, ką reikia žinoti apie tepamus...


Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kavos ir arbatos mėgėjai mažiau rizikuoja susirgti antrojo tipo diabetu, rodo tyrimų duomenys. Be to, mokslininkai mano, kad šis apsauginis efektas nepriklauso nuo kofeino, kadangi geriausias efektas buvo pasiektas vartojant kavą, kurioje mažai...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9