Birželio 2d. Antradienis

Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Peržiūrų skaičius: 63040
Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Žinomas žurnalistas Vidas Mačiulis, kovodamas su klastingu virusu, ne kartą buvo linkęs pasiduoti, bet pasveikęs prašo visų sergančiųjų nekartoti jo klaidų.

Pasklido džiaugsmo virusas

"C hepatito virusas sunaikintas. Jo mano kraujyje jau neberado. Pagaliau!"

Tokio turinio žinutė mobiliuoju telefonu skleidė užkrečiantį džiaugsmą. Mano širdyje jis didėjo kaip besidauginantis virusas: tai rašė žurnalistikos asas, žinomas televizijos laidų vedėjas, Lietuvos žurnalistų sąjungos Kauno apskrities skyriaus valdybos pirmininkas Vidas Mačiulis.

Ir atsiminiau kolegą prieš pusantrų metų viename Kauno rotušėje vykusiame renginyje.

"Virusas vėl atgijo. Kad žinotum, kaip silpna, labai negera nuo jį slopinančių vaistų. Nežinau, ar ištversiu", – tuomet sakė V. Mačiulis ir sunku buvo patikėti, kad ligos ir sunkaus jos gydymo gali būti taip sugniuždytas aukštas, stiprus vyras, televizijos žvaigždė.

Šiandien V.Mačiulis vėl spindi džiaugsmu, energija, meile gyvenimui.

"Noriu pasakyti visiems, sergantiems hepatitu: kad ir koks sunkus gydymas būtų, būtina jį ištverti, griežtai laikytis gydytojų nurodymų, nustatytu režimu tiksliai vartoti vaistus, kad ir kaip bloga nuo jų", – norėdamas padėti dar sergantiems šia liga sutiko papasakoti apie save V.Mačiulis.

"Grūdintas" nuo vaikystės

Niekas tiksliai nežino, kada žurnalistas užsikrėtė hepatito, sukeliančio sunkią kepenų ligą ir net jas suardančio, virusu. Vyrui du kartus gyvenime buvo atliktos kraujo perpylimo procedūros: vieną kartą jam buvo sulašinta donoro kraujo, kitąkart jis pats tapo donoru, kai ta pati kraujo perpylimo sistema buvo naudota ir jam, ir ligoniui.

Tai buvo seniai.

"Visą gyvenimą buvau silpnas. Būdamas penkerių susirgau tuberkulioze. Keturiolikos, kai pirmą kartą pakvietė į karinį komisariatą dėl būsimos privalomosios tarnybos, viršutinė kraujospūdžio riba buvo net 220. Dė to iš komisariato nuvežė į Garliavos ligoninę", – prisimena V.Mačiulis.

Dabar jis mano, kad kraujospūdis pakilo nuo įtampos, pirmą kartą apsilankius kariniame komisariate. O gal nuo mokyklos orkestre pūstos triūbos?

"Tada mane, keturiolikmetį, ligoninėje paguldė į vieną palatą su mirštančiu žmogumi. Jo veidas buvo geltonas kaip vaškas. Naktį tas žmogus mirė. Palatoje tebuvome dviese ir pragulėjau su juo iki ryto", – niekada neužmirš to vaizdo V.Mačiulis, nors tai buvo vos ne prieš pusšimtį metų.

Garliavos ligoninėje jo sveikata nesustiprėjo. Vis skaudėdavo dešinį šoną, o vėliau pradėjo mausti sąnarius. Medikai teigė, kad tai yra mirties sukelto išgąsčio pasekmė.

Po poros metų Kauno klinikų medikų pagamintu endoskopu V.Mačiuliui buvo diagnozuota erozija skrandyje. Gydytoja dietologė Bronė Čipienė, sudariusi specialų meniu, gelbėjo nuo virškinamojo trakto skausmų. Kiek vėliau tuomet taikytu drastišku metodu išoperuota angina. Kai naktį po operacijos ištiko kraujoplūdis, dar archajiškesniu būdu buvo pridegintos kraujagyslės.

"Mano galvą, rankas ir kojas laikė gal penki studentai, nes operavo Klinikose, o gydytoja kišo į gerklę įkaitintą metalinį strypą", – pasakoja V.Mačiulis, nuo jaunystės tarsi grūdintas tokiais gydymo metodais.

Kitaip gyventi nemokėjo

Stuburo punkcija, sanatorinis gydymas, kurio procedūros sukeldavo skausmą, sudėtinga apendicito operacija ir komplikacijos po jos, morfijaus sukelta euforija – tai vis tam pačiam iš televizijos ekrano besišypsojusiam, aukso fondo vertės laidas apie legendinius "Žalgirio" krepšininkus kūrusiam televizijos žurnalistui.

Tiesioginį ir visuomeninį darbą trikdė skausmai dešiniajame šone. Jų priežastis paaiškėjo po apendicito operacijos, kurią V.Mačiulis pats išsireikalavo. Pasirodo, jo akloji žarna buvo giliai pasislėpusi ir dirgino kepenis.

Vėliau prasidėjo širdies negalavimai iki priešinfarktinės būklės, nes V.Mačiulis – darboholikas, patekęs į Lietuvos rekordų knygą, kaip ilgiausiai, net 10 val.15 min., be jokios pertraukėlės televizijos eteryje dirbęs žurnalistas. Tai buvo 1991-ųjų sausio 13-ąją. V.Mačiulis pirmasis buvo visur, kur tik to reikėjo.

Nualino save? Kitaip gyventi nemokėjo, beje, iki atsitiktinio, bet lemtingo susitikimo gatvėje su buvusiu Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės vyr. gydytoju Skirmantu Paukščiu, kurį prieš pusantrų metų ištiko staigi mirtis. Tuomet gydytojas V.Mačiulio paklausė: "Kas tau, Vidai? Visada skraidai kaip erelis, o dabar eini kaip paliegęs senis."

Šie žodžiai privertė suklusti ir suvokti: prasta savijauta savaime nepagerės, reikia išsitirti sveikatą.

"Keturias savaites pragulėjau Raudonojo Kryžiaus ligoninėje. Gydžiusi gydytoja Danutė Lasienė vėžio nerado, bet pasiūlė pasikonsultuoti Kauno klinikose", – tarsi ir džiaugėsi tada V.Mačiulis, nors savijauta negerėjo, buvo silpna, svoris nukrito net 16 kilogramų.

Negalavimų priežasties ėmėsi ieškoti Klinikų gydytoja gastroenterologė Vitalija Petrenkienė.

"Ar tik nebus C virusas įsiveisęs?" – prieš devynerius metus įtarė ši gydytoja. Išties ši diagnozė, ištyrus kraują, pasitvirtino. Kepenų punkciją be jokio nuskausminimo ištverti buvo nelengva, bet verta. Nustatytas vidutinis viruso C sukeltas hepatitas.

Po palatą – keliais

Tačiau to, ką V.Mačiulis išgyveno gydydamasis nuo šios ligos, nelinkėtų nė didžiausiam priešui.

Jau nuo pirmosios vaistų injekcijos, praėjus kelioms valandoms, iki 40 laipsnių pakilo temperatūra, pradėjo skaudėti sąnarius. Taip nutikdavo kiekvienąkart, nors jokiems medikamentams niekada nebuvo alergiškas. Vaistus reikėjo leistis kas antrą dieną, be jų – kasdien gerti po šešias tabletes. Pykino, skaudėjo visą kūną, kilo temperatūra, krėtė šaltis ir pylė prakaitas.

"Atrodė, neištversiu. Keliais vaikščiojau po palatą, palengvėjus klajodavau Klinikų tuneliais", – prisimena V.Mačiulis ir visiems, tokius simptomus jaučiantiems, linki valios ir ryžto.

Tiesa, palatos kaimynas iš Žemaitijos, gydytas tais pačiais vaistais, nieko nejautė, ramiai miegodavo. Kai V.Mačiulis šiuo pastebėjimu pasidalijo su Gastroenterologijos klinikos vadovu profesoriumi Limu Kupčinsku, buvo paguostas.

"Džiaukis, kad organizmas taip reaguoja į vaistus. Jie tave veikia, duos efektą", – pasakė L.Kupčinskas.

Buvusio palatos kaimyno jau nebėra tarp gyvųjų.

Virusas tik užmigo

Gydymo kursas – pusė metų. V.Mačiulis ligoninėje gulėjo mėnesį. Vaistus namuose suleisdavo žmona Teklė, tabletes prisiversdavo išgerti, nors ne kartą buvo kilusi pagunda pasiduoti ligai, nebekovoti su ja.

Nepasidavė. Deja, nepasidavė ir liga, tiksliau hepatito virusas. Vaistais jis buvo tik užmigdytas, bet nesunaikintas. Tačiau baigus gydymo kursą savijauta buvo pakankamai gera.

"Kepenis, lyg žinodamas, nuo jaunystės saugojau: alkoholio nevartojau, nuo riebaus ir kepto maisto dar iki apendicito operacijos buvau atpratęs", – sveikos gyvensenos pamokas V.Mačiulis buvo gerai išmokęs.

Saugoti gerą sveikatą daug lengviau, nei ją susigrąžinti. Antra vertus, V.Mačiulis dabar jau žino: jei nebūtų jautęs silpnumo, tas klastingas virusas būtų tyliai sunaikinęs jo kepenis.

Viskas iš naujo

Virusas miegojo šešerius su puse metų. 2008-ųjų rudenį vėl apėmė jau pažįstamas kankinantis jausmas – silpnumas. V.Mačiulis nedelsdamas nuskubėjo pas gydytojus. Įtarimas pasitvirtino – hepatitas paūmėjo.

Vėl vaistai, tik gal naujesni, darantys mažesnį šalutinį poveikį. Tačiau tokį V.Mačiulis jautė tik pirmą mėnesį. Kai organizmas prisisotino vaistų, vėl pasikartojo tie patys simptomai: skausmas, šaltkrėtis ir karščiavimas, prakaitavimas, pykinimas, begalinis silpnumas, odos niežulys. Hemoglobino kiekis kraujyje pasiekė kritinę ribą. Kojas nusėjo mažos opelės. Šeimos gydytojas Laimutis Gedminas kas savaitę rūpestingai konsultavo, sekė sveikatos būklę ir tvirtino, kad visa tai – vaistų šalutinio poveikio požymiai. Tereikia juos ištverti, o tai buvo labai sunku.

"Po trijų mėnesių nusprendžiau: daugiau nebesikankinsiu. Juk šitaip reikės kentėti visus metus, nes visas gydymo kursas – 12 mėnesių. Patyriau absoliučiai visus vaistų šalutinio poveikio simptomus, tik plaukai neslinko. Tiesa, jie ir neaugo, kirptis nereikėjo. Profesorius Limas Kupčinskas mane kaip mažą vaiką vis įtikinėjo tęsti gydymą. Aš, Ožiaragis pagal Zodiaką, – užsispyręs. Sukandau dantis ir tęsiau nematomą kovą su virusu", – dabar jau didžiuodamasis prisipažįsta V.Mačiulis.

Šiandien už tai, kad buvo įveiktas jo "blogasis" užsispyrimas, dėkingas dviem žmonėms: profesoriui L.Kupčinskui ir bioenergetikui Aleksandrui Sabučiui. Po pastarojo atliekamo energetinio balanso seanso atslūgdavo įtampa ir jautrumas, grįždavo jėgos ir noras gyventi. Teigiamos mintys, kuriomis tarsi pakraudavo A. Sabutis, teikė ir fizinės stiprybės.

Kartą, įpusėjus gydymui, profesorius L.Kupčinskas, pastebėjęs, kad daug žvaliau laiptais kopia jo pacientas, net perspėjo, kad energinių gėrimų ar maisto papildų vartoti negalima. Tada V.Mačiulis papasakojo profesoriui apie bioenergetiką. Jo poveikio gastroenterologijos profesorius nepaneigė, tik pabrėžė, kad viruso niekas nesunaikins, tai gali padaryti tik stiprūs vaistai.

Valios vertė neįkainojama

Po keturių gydymo mėnesių buvo pasiekta pirmoji pergalė: tyrimai parodė, kad kraujyje viruso jau nebėra. Tačiau medikai žino, kad jis gali vėl atsibusti, todėl gydymo baigti nevalia. Žinodami sveikstančių ligonių psichologiją gydytojai paskyrė vaistus jau nebe vienam mėnesiui, kaip iki tol, o trims iš karto.

"Toliau teko kankintis", – liūdnai atsidūsta V.Mačiulis.

Ištverti padėjo artimųjų ir bioenergetiko A.Sabučio psichologinė parama, gydančių gydytojų rūpestingumas. Gydytojos Dalios Moliejienės vadovaujama Gydytojų konsultacinė komisija, matydama ligonio kančias, geranoriškai tęsė nedarbingumo pažymėjimą. Girdėjęs, kad jėgų suteikia gamta, V.Mačiulis dažnai išvažiuodavo už miesto.

Tiesa, kartą tokia išvyka vos nesibaigė tragiškai. V.Mačiulis nuvažiavo į Užusalio miškus. Rado grybų. Pasilenkus prie vieno apsvaigo galva ir viskas išnyko. Dingo sąmonė.

Pabudo V.Mačiulis nuo didžiulio skausmo, o įkvėpdamas oro pajuto ne palengvėjimą, o dusulį.

"Tuomet negalvojau, kad mirštu, bet ką daryti vienam be jėgų vidury miško? Atsitokėjęs paskambinau ne kam kitam, o Aleksandrui Sabučiui. Jis mane ir šįkart, per atstumą, savo nematoma jėga mobilizavo, lyg sumažino skausmą ir dusulį. Palengvėjo. Prišliaužiau prie berželio, įsikibęs į jį atsistojau, po žingsnelį pasiekiau automobilį, įsiropščiau į jį", – dabar jau ramiai siaubą keliančias detales pasakoja V.Mačiulis.

Jis sugebėjo pats atvairuoti automobilį į Kauno klinikas. Rodė pagalbos prašymo ženklus jį lenkusiam greitosios pagalbos automobiliui, bet jo ekipažas nesureagavo. Klinikose paaiškėjo, kad griūvant lūžo trys šonkauliai, jie pradūrė pleurą. Sąmonės neteko todėl, kad hemoglobino kiekis kraujyje kritiškai sumažėjo. Traumą teko gydytis iš pradžių stacionare, paskui – ambulatoriškai.

Šiandien šios bėdos ir sunki liga jau praeityje. Sakoma, kad Dievas užkrauna žmogui tiek, kiek jis pakelia. V.Mačiulis tiki Dievu.

"Susirgus svarbiausia – nepanikuoti, laiku kreiptis į medikus ir vykdyti jų nurodymus. Jei valstybė kompensuoja vaistus, kurių kaina per mėnesį – net 3 tūkst. litų, kaip galima jų atsisakyti?" – šiandien, jau pasveikęs nuo sunkios ligos, sako V.Mačiulis ir visų sergančiųjų prašo neprarasti optimizmo.

Viltis, valia, pasiryžimas – labai stiprūs vaistai. Medikai juos vadina placebo vardu. Jie kainuoja brangiau, nei galima įsigyti už pinigus, o grąža – tikrai neįkainojamos vertės. Tai – gyvenimas.


Hepatitas – labai klastinga liga

Užkratas gali tūnoti giliai pasislėpęs ir be jokių simptomų dirbti juodą darbą. Net penki virusai gali sukelti kepenų uždegimą. Kai jis ūmus, juolab pasireiškia gelta, ligą nustatyti lengviau. Tačiau B ir C virusai neretai įsiskverbia į organizmą nesukeldami jokių negalavimų. Ligoniai pirmuosius simptomus pajunta išsivysčius lėtiniam kepenų uždegimui ar net dar blogiau – cirozei, kai kepenys sumažėja ir sukietėja, jose susidaro mazgai ir organas nebegali deramai funkcionuoti. Nuo hepatito B kepenų vėžys išsivysto 4–5 proc. ligonių, nuo hepatito C – 7–8 proc.


Šalutinis vaistų poveikis

Kai kuriuos žmones, vartojančius vien "Pegasys" arba "Pegasys" su ribavirinu, apima depresija, o retkarčiais žmonės turėjo minčių apie savižudybę arba jie pradėjo agresyviai elgtis. Kai kurie pacientai iš tikrųjų žudėsi. Pastebėjus, kad apima depresija arba kyla minčių apie savižudybę, arba pakinta elgesys, reikia ieškoti neatidėliotinos pagalbos. Galbūt reikėtų paprašyti šeimos nario arba artimo draugo, kad jums padėtų – jus įspėtų apie depresijos arba pakitusio elgesio požymius.

Kiti simptomai: stiprus krūtinės skausmas, nepaliaujamas kosulys, nereguliarus širdies plakimas, sutrikęs kvėpavimas, sumišimas, depresija, stiprus skrandžio skausmas, kraujas išmatose, stiprus kraujavimas iš nosies, karščiavimas ar šaltkrėtis, sutrikęs regėjimas. Šie šalutiniai poveikiai gali būti sunkūs ir gali prireikti skubios medicinos pagalbos.

Vartojant ribaviriną arba "Pegasys" su ribavirinu, šalutinio poveikio simptomai yra anksčiau išvardyti psichikos sutrikimai ir jau minėtieji simptomai bei prastas apetitas, galvos skausmas ir svaigulys, kosulys, dusulys, viduriavimas, pykinimas, pilvo skausmas, plaukų slinkimas, odos reakcijos, sąnarių ir raumenų skausmas, silpnumas, drebulys, bronchitas, burnos grybelinė ir pūslelinė infekcijos, kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai (mažakraujystė, padidėję limfmazgiai), susilpnėjusi skydliaukės veikla, pablogėjusi atmintis, alpimas, emocijų kaita, agresija, košmarai, ausies skausmas, karščio pylimas, vėmimas, burnos išopėjimas, dujų kaupimasis, nugaros, sąnarių, kaulų, sprando, raumenų skausmas, mėšlungiai, impotencija, letargija, troškulys, viso kūno pabrinkimas (vandens kaupimasis), reumatoidinis artritas. Gali atsirasti vadinamoji sisteminė raudonoji vilkligė, širdiplėvės uždegimas ir širdies skausmas, kraujavimas į smegenis, plaučių sienelės uždegimas, kraujo krešuliai plaučiuose, skrandžio opa, kraujavimas iš skrandžio arba žarnos, kasos pažeidimas, sutrikusi kepenų veikla, riebalų kaupimasis kepenyse, tulžies pūslės ir tulžies latakų uždegimas, raumenų uždegimas ir podagra.

Ką daro Švedijos moterys, kad nesusirgtų gimdos kaklelio vėžiu?

Ką daro Švedijos moterys, kad nesusirgtų gimdos kaklelio vėžiu?

Anot žurnalistės Jūratės Kaminskaitės, jau kelerius metus gyvenančios Švedijoje, atsakymas paprastas - švedes nuo vėžio saugo reguliarūs gimdos kaklelio tyrimai. Jau beveik 50 metų Švedijoje aktyviai vykdoma nacionalinė moterų tikrinimo programa,...


Nuo kalcio tvirtėja ir vyrų kaulai, rodo tyrimas

Nuo kalcio tvirtėja ir vyrų kaulai, rodo tyrimas

Kalcio papildai vyrų kaulams tokie pat naudingi kaip ir moterų, rodo Naujojoje Zelandijoje atliktas tyrimas. Naujausio tyrimo rezultatai kur kas tikriau pagrindžia, jog kalcio papildai turi didesnį poveikį kaulų tankiui nei anksčiau manyta, sako...


Veido oda greičiau suvys, jei ilgai dirbsite prie kompiuterio

Veido oda greičiau suvys, jei ilgai dirbsite prie kompiuterio

Apie kompiuterių žalą žmogaus sveikatai žino daugelis. Naujas tyrimas parodė, kad ilgai sėdint prie monitoriaus oda greičiau sensta. Atlikęs daugybę odos atjauninimo procedūrų skirtingų profesijų ir amžiaus moterims, britų plastikos specialistas...


Naktinės mobiliojo ryšio paslaptys

Naktinės mobiliojo ryšio paslaptys

Mobiliųjų telefonų gamintojų finansuotą tyrimą atlikę mokslininkai nustatė, kad naudojimasis mobiliuoju ryšiu prieš miegą gali sukelti galvos skausmus, depresiją ir miego sutrikimus, skelbia D. Britanijos dienraštis "The Independent"....


V. Valkiūnas: trimačiu vaizdu turėtų susidomėti psichologai

V. Valkiūnas: trimačiu vaizdu turėtų susidomėti psichologai

Parlamentaras Valdemaras Valkiūnas nerimauja dėl neigiamo trimačio vaizdo (3D) poveikio sveikatai ir psichikai. Jo teigimu, 3D gali kardinaliai pakeisti elgesio kultūros modelį. Pajutus 3D privalumus, retam žiūrovui norisi grįžti prie įprastų...


Vitaminas D padeda psichinei sveikatai

Vitaminas D padeda psichinei sveikatai

Jungtinės Karalystės bei JAV mokslininkai ištyrė du tūkstančius 65 metų amžiaus ir vyresnių asmenų. Tyrimo rezultatai parodė, jog lyginant su daugiausia vitamino D turinčiais asmenimis mažiausiai šio vitmanino turintiems daugiau nei du kartus...


Kaip efektyviai padidinti krūtinės apimtis?

Kaip efektyviai padidinti krūtinės apimtis?

Moteris rūpinasi savo kūnu ne tik dėl to, kad nori patikti vyrams. Moterys, kurios norite tobulos krūtinės, vis dėlto yra būdų ją padidinti. Ar galima kasdien darant 20 minučių trukmės pratimus padidinti krūtinę? Fitneso instruktoriai laikosi...


Paauglės vartoja vis daugiau raminamųjų bei migdomųjų

Paauglės vartoja vis daugiau raminamųjų bei migdomųjų

Lietuvoje, palyginti su kitų Europos šalių pateiktais duomenimis, per ketverius pastaruosius metus sumažėjo tabako, alkoholinių gėrimų ir reguliarus narkotikų vartojimas tarp 15-16 metų amžiaus mokinių. Tačiau Lietuvoje padidėjo raminamųjų bei...


Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Nuo balandžio iki spalio mėnesio daugiausia žmonių nukenčia nuo be priežiūros lakstančių augintinių ar laukinių gyvūnų. Per tris šių metų mėnesius Kauno mieste į medikus jau kreipėsi 144 žmonės, iš jų 111 suaugusiųjų ir 33 vaikai, kokiu nors būdu...


Žuvelių spa

Žuvelių spa

Žuvelių spa - tai netradicinė, egzotiška ir natūrali gamtinė procedūra, kurios metu patirsite neišdildomų įspūdžių. Švelniai ir maloniai kutendamos žuvelės nuvalo odą, atlieka mikromasažą, pasiekiantį net giliausius odos sluoksnius, pažeistų...


Šilauogės gali sustiprinti pagyvenusių žmonių atmintį

Šilauogės gali sustiprinti pagyvenusių žmonių atmintį

Šilauogėse esančios veikliosios medžiagos gali pagerinti pagyvenusių žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Tiriamiesiems kasdien išgeriant pusę litro šilauogių sulčių, pastebėta, kad jie geriau mokosi ir įsimena žodžius, taip pat susilpnėja...


Seksas: kokios jo sąsajos su mobiliaisiais telefonais?

Seksas: kokios jo sąsajos su mobiliaisiais telefonais?

Italijos vartotojų asociacija "Codacon" atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad mobiliojo telefono pametimas gali tapti seksualinio gyvenimo problemų priežastimi. Tyrime dalyvavo trys šimtai savanorių, iš kurių buvo paimti mobilieji telefonai...


Vėžys gyvenimui suteikia prieskonį

Vėžys gyvenimui suteikia prieskonį

Vaistais dvelkiantys koridoriai, kalėjimu tapusi palata, nuslinkę plaukai ir skausmas. Kova, nežinia, viltis ir kartais girdimas melas. Tokia yra vėžiu sergančiųjų kasdienybė. Ar artimieji gali ją pakeisti? Vėžio diagnozė dažnai žemę iš po kojų...


Jogos pratimai sumažina nugaros skausmus

Jogos pratimai sumažina nugaros skausmus

Žmonėms, jaučiantiems nuolatinius nugaros skausmus, gali padėti jogos užsiėmimai, pirmadienį pranešė tyrėjai. Ištyrus 101 suaugusį žmogų, nuolat jaučiantį skausmus apatinėje nugaros dalyje, paaiškėjo, kad nesudėtingi jogos užsiėmimai yra geresnė...


Vartojant vitaminą C sloga sergama trumpiau

Vartojant vitaminą C sloga sergama trumpiau

Suaugusieji ir vaikai, vartojantys vitaminą C, 8–14 proc. (t. y. 1–2 dienomis) trumpiau serga sloga. Vitaminas C yra svarbiausias imuninės sistemos kovos su infekcijomis komponentas, tačiau užsikrėtus sloga, sumažėja jo kiekis...


Galvokime, kokį maistą vartosime poilsiaudami

Galvokime, kokį maistą vartosime poilsiaudami

Vasarą padaugėja per maistą plintančių infekcijų, nes šių ligų sukėlėjai esant šiltam orui gali ilgai išgyventi aplinkoje, o patekę į maisto produktus - netgi daugintis. Kai kurios bakterijos gamina toksiną, kuris gali sukelti apsinuodijimą...


Prezervatyvai – ne panacėja nuo AIDS ir nėštumo

Prezervatyvai – ne panacėja nuo AIDS ir nėštumo

Nuo nepageidaujamo nėštumo saugančios kontracepcijos sąrašas šiais laikais labai išsiplėtė, tačiau apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų įmanoma vis dar tuo pačiu, dar prieš gerus du šimtmečius prekyboje atsiradusiu prezervatyvu. Šis...


Tikram vyrui derėtų...

Tikram vyrui derėtų...

Niekada netapsite lovos batalijų galiūnu, jeigu jūsų mityba nebus subalansuota. Vitaminai ir mineralai kartkartėmis būna daug veiksmingesni nei bet koks seksualinis tonikas... Vitaminas A (retinolas) ir provitaminas karotinas. Daro teigiamą...


Genetinė liga mergaitę paverčia monstru

Genetinė liga mergaitę paverčia monstru

Maža mergaitė, kenčianti nuo genetinio sutrikimo, keletą kartų per dieną iš mielo vaiko tampa smurtu užsiimančia teroriste. Kaip praneša dailymail.co.uk, devynmetė Grace Fishwick kelis kartus per dieną aršiai užsipuola savo šeimą ir net atakuoja...


Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Vartojantys narkotikus turi du kelius – į kapus arba į reabilitaciją. Pasirinkusieji pastarąjį patenka į uostamiesčio centre ant kalnelio įsikūrusį Priklausomybės ligų centro skyrių, kur už uždarų durų vyksta kova dėl gyvenimo. Nuspaudus...


Viskas apie vantas

Viskas apie vantas

"Mėgstu pasiperti pirtyje. Dažniausiai tai darome beržų vantomis. Betgi jų galima susirišti ir iš kitų augalų. Kokie dar tinka vantoms, ar jie turi kokių sveikatai naudingų savybių? Kada jas geriausia rišti?" Vanta - neatsiejamas pirties...


Didelė juosmens apimtis lemia didesnį mirtingumą

Didelė juosmens apimtis lemia didesnį mirtingumą

Didelę juosmens apimtį turintiems vyrams ir moterims gresia didesnė rizika mirti, nustatė JAV mokslininkai. Ankstyva mirtis nepriklauso nuo tokių žmonių kūno masės indekso dydžio, tačiau ypač didelė juosmens apimtis riziką mirti padidina dukart,...


TV reklamos kampanija – prieš pasyvų vaikų rūkymą

TV reklamos kampanija – prieš pasyvų vaikų rūkymą

Europos Komisija pristatė naują televizijos klipą prieš rūkymą, kuris bus transliuojamas nuo sausio 15 d. per 80 TV kanalų 22 kalbomis visose 27 Europos Sąjungos šalyse kaip kampanijos „HELP–už gyvenimą be tabako“ dalis. Nauja...


Tyrimas: rūkantys iki pusryčių prašyte prašosi vėžio

Tyrimas: rūkantys iki pusryčių prašyte prašosi vėžio

ensilvanijos valstijos (JAV) universiteto mokslininkai nustatė, kad žmonių, įpratusių užsirūkyti vos atsikėlę, organizme yra didesnė nei įprastai kotinino koncentracija. Kotininas - šalutinis nikotino įsisavinimo produktas, išliekantis kraujyje...


Kaip deginti kilogramus?

Kaip deginti kilogramus?

2 valgomieji šaukštai avižų užpilami litru vandens, pavirinama, kol suminkštėja, 6 valandas palaukiama, perkošiama ir geriama po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną. Rekomenduojama valgyti daug aguročių, kurie suaktyvina žarnyno peristaltiką,...


Prisiminkite: maisto papildai negydo

Prisiminkite: maisto papildai negydo

Visuomenėje paplitusį mitą, kad maisto papildai – tai vaistai, reikia rauti su šaknimis. Maisto papildams priskiriama būtų ir nebūtų savybių tikint, kad jie stebuklingai sumažina talijos apimtis ar padidina raumenų kiekį. Jeigu sveikai...


Moterų krūtis tikrins darbe

Moterų krūtis tikrins darbe

Sveikatinimo akcijos "Nedelsk" simboliu tapęs rožinis autobusiukas atriedės ir į Klaipėdą. Gegužė skelbiama moterų sveikatos mėnesiu, per kurį dailiosios lyties atstovės bus kviečiamos pasitikrinti dėl krūties vėžio. Per 18 akcijos dienų...


Verslininkai: gripo baimė išvaiko klientus

Verslininkai: gripo baimė išvaiko klientus

Verslininkų teigimu, gripo epidemija kol kas tik šiek tiek praretino klientų gretas. Jie tikisi, jog pavyks išlaikyti esamą klientų skaičių net ir pasiekus šios ligos piką. Siaučianti gripo epidemija retina ne tik moksleivių ir įmonių darbuotojų...


Pėdų skeneris padeda išsirinkti tinkamą avalynę

Pėdų skeneris padeda išsirinkti tinkamą avalynę

Lietuvos rinkai pristatyta moderni naujovė: vaikų pėdų dydžio skeneris ir avalynė, kurią galima pasirinkti pagal skenerio rekomenduojamą dydį ir formą. Ši moderni sistema pagrįsta moksliniais tyrimais ir gamintojų išskirtine kompetencija dirbant...


Daugybės ligų priežastis – vitamino D stoka

Daugybės ligų priežastis – vitamino D stoka

Savižudybės, onkologinės ir psichikos ligos, jau nekalbant apie osteoporozę ar rachitą, kyla dėl to, kad organizmui trūksta vitamino D. Šį sensacingą atradimą patvirtina ir Kauno medicinos universiteto klinikų medikai. Vadinasi, daugybės ligų...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9