Gegužės 25d. Trečiadienis

Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Peržiūrų skaičius: 26640
Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Visuotinė taupymo karštinė žudo Lietuvos gyventojus. Nemokamų atostogų vejami sostinės medikai nespėja priimti vėžiu sergančių ligonių, kuriems kiekviena diena gali būti lemiama.

Miršta nesulaukę eilės

Vilniaus universiteto Onkologijos institutas niekaip nespėja priimti pacientų. Apkarpius finansavimą, gydytojai ir medicininis personalas priversti eiti nemokamų atostogų, dėl to ir taip ilgos onkologinių ligonių eilės dar labiau išsipūtė.

Prie gydytojų kabinetų nuo ryto iki vakaro laukia dešimtys žmonių iš visos Lietuvos, registratūroje – taip pat eilės, netyla norinčių užsiregistruoti skambučiai. Eilės pas gydytojus institute nusidriekusios keliems mėnesiams į priekį.

Būta atvejų, kai vėžiu sergantys ligoniai mirė taip ir nesulaukę savo eilės.

Gydyti neleidžia pinigai

Kodėl taip yra? Medikai tikrai netinginiauja. Priešingai – jie dirba atiduodami visas jėgas ir žmonėms pagalbos suteikia daugiau, nei leidžia valdžios skirtas finansavimas. Bet taupymo karštinė onkologus verčia skaičiuoti kiekvieną centą.

"Visi einame nemokamų atostogų. Verčiamės per galvą, o ką darysi? Jeigu neleisim žmonių nemokamų atostogų, nebus iš ko mokėti algų arba pritrūks pinigų medikamentams", – dienraščiui sakė Onkologijos instituto direktoriaus pavaduotojas Jonas Vesėliūnas.

Onkologai ne kartą kreipėsi į Ligonių kasas, prašė Sveikatos apsaugos ministerijos užtarimo, tačiau apie papildomas lėšas negali būti nė kalbos. Beje, kurį laiką medikai dirbo netgi daugiau, nei leido finansai. Pavyzdžiui, pirmą šių metų ketvirtį institutas gydė, galima pasakyti, per gerai, mat onkologinių pacientų gydymui panaudota 600 tūkst. litų daugiau, nei buvo numatyta skirti institutui. Ligonių kasos šios sumos taip ir nesumokėjo.

"Žinoma, eilės didės. Skaičiuojame pinigus, ką galime padaryti? Jeigu eisime į skolą, bankrutuosime. O žmonės kenčia", – apgailestavo J.Vesėliūnas.

Ministro spjūvis į veidą

Lietuvos onkologų draugijos pirmininkę Simoną Rūtą Letautienę kamuoja dar niūresnės nuotaikos. Pasak jos, onkologijos sistema griaunama bene nuo pirmųjų Nepriklausomybės metų, o dabartinė valdžia padėtį iš prastos verčia tiesiog į beviltišką.

"Kad ir kiek keiktume sovietinę sistemą, ten bent jau buvo kryptis, buvo šiokia tokia metodika. Išardėm kolūkius – išardėm ir onkologijos sistemą. Mūsų Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas (Antanas Matulas – red. past.) turbūt neatsimena, kada yra buvęs ligoninėje. Žmonės nori dirbti ir žino, kaip tai padaryti, bet mums neduoda dirbti! Taip kankinami ir žmonės: jie negauna pirminės diagnostinės pagalbos, terapinės pagalbos", – emocijas sunkiai tvardė S.R.Letautienė.

Pasak jos, eilės Onkologijos institute yra sveikatos apsaugos politikos padarinys. "Žmogus, gyvendamas Šakiuose ar kur kitur, gal net paskutinius centus sugraibęs, važiuoja per visą Lietuvą, kad galėtų pasidaryti tyrimus arba išsirašyti vaistų. Anksčiau jis galėjo nueiti pas onkologą vietoje ir visa tai atlikti. O jis trenkiasi pas mus arba į Kauną ir sėdi didžiausiose eilėse. Ponas Matulas yra pareiškęs, kad onkologijos ligoninių yra pilna. Jam reikia tik gražiai pasirodyti, koks jis kovotojas su alkoholizmu", – pyko gydytoja.

Paklausta, ar neprašė sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko užtarimo, S.R.Letautienė liūdnai paprašė nejuokauti. Esą ministras su onkologais bendrauja kone kaip su žemesne gyvybės forma.

"Atviru tekstu iš mūsų tyčiojamasi. Ministras apie mediciną nesupranta nieko. Jis skelbiasi esąs vadybininkas, bet labai abejoju ir jo kaip vadybininko gebėjimais. Buvo minčių kreiptis, bet jis mums yra pareiškęs, kad mes esame virtuali įstaiga. Tai apie ką tada šnekėti?" – sakė onkologė.

Belieka emigruoti

Medikės teigimu, valdžios požiūris į onkologus kelia šiurpą ir pasipiktinimą. "Ar bus 20, ar 30, ar 40 žmonių prie vieno kabineto – visus priimsim. O į gydytoją niekas nekreipia dėmesio. Ar jis gali, ar jis paeina, ar jis pavalgė, ar jis į tualetą spėjo nueiti. Net onkologo specialybė panaikinta! O finansus mažina per visur, per kur tik galima", – skundėsi S.R.Letautienė.

Pasak jos, nors auga darbo krūvis ir mažėja algos, dar nė vienas instituto onkologas nespjovė į darbą. Tačiau valstybė esą nedaro nieko, kad nors kiek palengvinti medikų dalią.

"Dar nė vienas nemetė darbo. Bet mūsų kvalifikacija yra aukšta ir vertinama, ypač Skandinavijoje", – pridūrė S.R.Letautienė.

Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad per ateinančius penkerius metus sergamumas onkologinėmis ligomis gerokai padidės, ir būtent nuo įvairių formų vėžio mirs daugiausia žmonių. "O mūsų valstybei tai visiškai neįdomu. Karpomas biudžetas ir aiškinama, kad eilinis šeimos gydytojas gali suteikti tokią pagalbą. Suardyta viskas, sugriauta ir, atsiprašant, sėdim ant mėšlo krūvos", – reziumavo gydytoja.


Ministras priekaištus atmeta

Sveikatos apsaugos ministras A.Čaplikas dienraščiui teigė, neva onkologai pinigų stygiumi skundžiasi nepagrįstai. "Bendras sveikatos apsaugos sistemos finansavimas yra praėjusių metų lygio. Parodykit dar nors vieną sritį, kuriai šiuo sunkiu laiku buvo išlaikytas praėjusių metų finansavimas. Šiokių tokių problemų, kurios priklauso nuo administravimo gebėjimų, yra. Bet galiu drąsiai teigti, kad pasisakymai apie blogą vienos ar kitos srities finansavimą yra netiesa", – tikino politikas.

Priekaištus dėl bendros politikos onkologijos atžvilgiu ministras taip pat atmeta. A.Čaplikas užsiminė, neva kritika jam gali būti adresuojama dėl to, kad sostinės Onkologijos institutas baiminasi dėl savo ateities.

"Mano požiūris (į onkologiją – red. past.) yra labai geras ir labai išskirtinis. Matyt, tai susiję su kalbomis apie tolesnį instituto buvimą. Nenormalu, kai tose pačiose Santariškėse yra Onkologijos institutas, o šalia yra Santariškių ligoninė, kuri irgi gydo onkologinius ligonius. Šiuo atveju kalbame apie tai, kaip panaudoti valstybės lėšas taip, kad onkologiniai ligoniai gautų geriausias paslaugas. Akivaizdu, kad dviejų ligoninių skirtingose to paties kelio pusėse buvimas yra didelė problema, tai atvirai galiu pasakyti", – dėstė A.Čaplikas.

Paklaustas, ką galima padaryti, kad vėžiu sergantys ligoniai bent jau nemirtų nesulaukę savo eilės pas gydytoją, politikas pareiškė, neva tai priklauso ne nuo jo. "Negalima apsisaugoti nuo ligų, kurios nepriklauso nei nuo ministro, nei nuo daktaro, nei nuo medicinos sesers", – pokalbį baigė sveikatos apsaugos ministras.

Vokietijoje išgydytas ŽIV virusą turėjęs pacientas

Vokietijoje išgydytas ŽIV virusą turėjęs pacientas

Vokietijos medikams, pasitelkus kamieninių ląstelių transplantaciją, pavyko visiškai išgydyti žmogaus imunodeficito (ŽIV) virusu užsikrėtusį vyrą. Vadinamasis "Berlyno pacientas", ketvirtąją dešimtį įpusėjęs amerikietis, iki gydymo...


Neskubėkime šalinti meniskų

Neskubėkime šalinti meniskų

Meniskai - kremzlinės pusmėnulių formos struktūros, įsiterpusios tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio sąnarinių paviršių, atlieka gana svarbų vaidmenį sudarant tinkamą biomechaninę aplinką sąnario judesiams. Jie ypač reikšmingi atliekant sukamuosius...


Greita kova su įtampa ir bloga nuotaika

Greita kova su įtampa ir bloga nuotaika

Įveikti įtampą ir blogą nuotaiką galima net ir per penkias minutes. Tiesiog reikia žinoti, ką per jas daryti. Išlįsk iš šešėlio. Saulės šviesoje organizmas suaktyvina laimės hormono serotonino veiklą. Užteks tik pastatyti automobilį toliau nuo...


Kas suleis vaistus?

Kas suleis vaistus?

Nuošaliuose vienkiemiuose gyvenantys senyvo amžiaus žmonės dejuoja kartais nesulaukiantys medikų pagalbos namuose. Vaistų gydytojai jiems išrašo, tačiau suleisti nėra kam. Ligotam senoliui ir artimiausia ambulatorija kartais nepasiekiama. Kokią...


Mieguisti žmonės linkę viskuo kaltinti kitus

Mieguisti žmonės linkę viskuo kaltinti kitus

Tyrimas rodo, kad kai žmonėms trūksta miego, jie tampa priekabesni, daugiau mąstantys apie tai, kad esama situacija galėjo būti geresnė. Jau seniai įrodyta, kad tokie bruožai kaip irzlumas, prasta nuotaika ir niurzgėjimas yra mieguistumo efektai,...


Cinkas gali sušvelninti moterų pyktį ir depresiją

Cinkas gali sušvelninti moterų pyktį ir depresiją

Kasdien suvartojusioms po 7 miligramus cinko moterims žymiai rečiau ištinka pykčio priepuoliai, sumažėja priešiškumas aplinkiniams bei padeda atsikratyti slegiančios nuotaikos, teigia japonų mokslininkai. Kaip rašo žurnalas "European Journal...


Saulė ir maistas – vitamino D šaltinis

Saulė ir maistas – vitamino D šaltinis

Vitaminas D žmogaus organizmui reikalingas kone labiau nei visi kiti, tačiau vis daugėja žmonių, kuriems jo trūksta. Kai taip atsitinka vaikams, deformuojasi kaukolė ir stuburas, žandikauliai, sutrinka dantų augimas, atsiranda dėmių dantų emalyje....


Pasijusti nelaimingiems – sveika

Pasijusti nelaimingiems – sveika

Žmogaus tikroji laimė priklauso nuo požiūrio į gyvenimą. Gražus ir nepaprastai turtingas žmogus gali būti labiau nelaimingas, nei skurdžius. Tik geriau pamąstę apie tai, kas iš tiesų yra laimė, žmonės suvokia, kad ji nieko bendro neturi su...


Daugiau judėsi – ilgiau gyvensi

Daugiau judėsi – ilgiau gyvensi

Kad būtume sveiki ir gyventume ilgai, privalome judėti. Tokius mus sukūrė gamta. Žmogus nuo senų laikų turėjo judėti, kad nusišautų žvėrį, pasigautų žuvį. "Gaila, kad mes, lietuviai, vis dar nesame pakankamai sąmoningi, labiau mėgstame...


Pomidorai gydo nudegusią odą

Pomidorai gydo nudegusią odą

Niukaslo ir Mančesterio Universitetų mokslininkai teigia, jog pomidorai gali padėti gydant skausmingus saulės nudegimus, o taip pat sumažinti odos senėjimą. Tyrėjai atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo 20 žmonių. Mančesterio mokslininkai paprašė...


Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami ir tai tikrai ne laiko švaistymas. Kokybiškas miegas yra būtinas gerai savijautai. Miegant pailsi ne tik mūsų kūnas, bet ir smegenys. Suaugusio žmogaus organizmas privalo kasnakt ilsėtis ne...


Muzikinių vaistų receptas nuo visų ligų

Muzikinių vaistų receptas nuo visų ligų

Skambant muzikai žmogus neretai apsieina be tabletės, o ir sunkiai sergantį ligonį lengviau slaugyti. Garsais ir ritmais iš tiesų galima sukelti tam tikrų organizmo reakcijų – tiek girdint juos, tiek muzikuojant patiems. Skirtingai negu...


Ramiems žmonėms silpnaprotystė išsivysto rečiau

Ramiems žmonėms silpnaprotystė išsivysto rečiau

Tyrimas rodo, kad ramaus būdo žmonėms senatvėje silpnaprotystė išsivysto rečiau, rašo BBC. Tyrimas publikuotas žurnale "Neurology". Tyrimo metu mokslininkai 500 sveikų pagyvenusių žmonių paprašė užpildyti anketas apie jų asmenybę. Tyrimo...


Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams

Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams

Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams Mūsų šalies normaliam ir progresyviam vystymuisi labai svarbu yra ir vyrų sveikata, o svarstant gimstamumą, gyventojų prieaugį, dažnai visai nesusimąstoma, kad tam didelę įtaką turi vyrų sveikata, jų...


Septynios judėjimo formulės

Septynios judėjimo formulės

Mechanizavus bei automatizavus gamybą ir buitį, žmogus sunaudoja tik apie 5 proc. tų fizinių pastangų, kurių jam reikėjo XIX a. pradžioje. Dėl to atsirado nauja liga - hipodinamija (nepakankamas fizinis aktyvumas). Jos pragaištingas poveikis itin...


Gydyklos vadovas: „Atvykstantys daro vieną klaidą“

Gydyklos vadovas: „Atvykstantys daro vieną klaidą“

„Po savaitės darbų maratono ir lėkimo, užtenka dviejų dienų intensyviai smegenų veiklai atsileisti“, – sako Kęstutis Ramanauskas, sveikatinimo ir poilsio centro „Aqua“ gydyklos vadovas Druskininkuose. Jis džiaugiasi,...


Atsargiai – siautėja užkrėstos erkės

Atsargiai – siautėja užkrėstos erkės

Vilniečiai sutrikę ir išsigandę. Dešimtmečiais šalia mūsų gyvenusios erkės vis piktėja. Pavojingos ligos žmogų gali užklupti ne tik erkei įkandus, bet ir gurkštelėjus erkės "pabučiuoto" gyvūno pieno. "Keturios močiutės Rokantiškių...


Kaip apsisaugoti nuo nudegimų?

Kaip apsisaugoti nuo nudegimų?

Sveikatos specialistai primena, kad kapinėse uždegta žvakė yra ne tik simbolis, tačiau ir ugnis. Kaip išvengti nelaimingų atsitikimų? Kauno Visuomenės sveikatos biuro specialistai akcentuoja, kad žvakių liepsna gali nudeginti rankas, pradeginti...


Statistika: protingi žmonės gyvena ilgiau

Statistika: protingi žmonės gyvena ilgiau

Žmonės, kurių aukštas intelekto koeficientas, dažniausiai būna sveikesni ir sulaukia gilios senatvės, "The Telegraph" cituoja tyrimo rezultatus. Deja, tie, kurių intelekto lygio nustatymo testų rezultatai nėra labai geri, dažniau serga...


10 geriausių kovos su "kito ryto sindromu" būdų

10 geriausių kovos su "kito ryto sindromu" būdų

Kova su pagiriomis - ši tema po audringų Naujųjų metų sutiktuvių aktuali daugeliui. Amerikos dienraščiai šiomis dienomis taip pat duoda nemažai patarimų, kaip geriausiai įveikti "kito ryto sindromą". Anot JAV elektroninės žiniasklaidos,...


Pieno ekspertai – apie pieno naudą

Pieno ekspertai – apie pieno naudą

Startuoja www.uatpienas.lt virtuali UAT pieno akademijos mokymų programa, parengta bendradarbiaujant su "Tetra Pak". Jos metu pieno ekspertai, pasitelkdami žaidimus bei užduotis, kalbės apie UAT pieną, taip populiarindami sveiką mitybą...


Mergina valgo kas 15 min., kad liktų gyva

Mergina valgo kas 15 min., kad liktų gyva

21 –erių metų Teksaso gyventoja turi valgyti kas 15 minučių, kad liktų gyva. Mergina užkanda 60 kartų per dieną, tačiau niekaip negali priaugti svorio. Kaip praneša telegraph co. uk, Lizzie Velasquez serga reta liga ir nors kasdien suvartoja...


Vis daugiau lietuvių serga onkologinėmis ligomis

Vis daugiau lietuvių serga onkologinėmis ligomis

Išgirsti diagnozę, jog susirgai vėžiu – daugumos žmonių baimė. Vilniaus universiteto Onkologijos instituto duomenimis, visoje Lietuvoje kasdien beveik 50 žmonių išgirsta, kad jie susirgo vėžiu. Vienas iš Lietuvos sveikatos programos tikslų...


Maudytis po liūčių – pavojinga sveikatai

Maudytis po liūčių – pavojinga sveikatai

Lietuvą užplūdus karšto oro bangai, gyventojai apgulė ne tik pajūrį, bet ir tvenkinius, ežerus ir upes. Specialistai įspėja, kad maudytis po liūčių – pavojinga. Po liūčių į vandens telkinius dideliais kiekiais srūvantis lietaus vanduo...


Liaudies medicinos mitai: vitaminas C nemalšina gripo ir peršalimo simptomų

Liaudies medicinos mitai: vitaminas C nemalšina gripo ir peršalimo simptomų

Daugelis žinome, kad vitaminas C padeda kovoti su peršalimu, kmynai gerina virškinimą, o riebus maistas prieš vartojant alkoholį mažina pagirias. Visgi, kaip yra iš tikrųjų? Mitas. Abi ligos sukeltos virusų, su kuriais galima kovoti...


Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Pradėkite valgyti neriebų maistą, o taukus, sviestą bei margariną keiskite alyvų aliejumi. Nevalgykite daug kiaušinių, o jei labai juos mėgstate, valgykite mažiau nei po tris per savaitę. Kadangi cholesterolio yra tik kiaušinių tryniuose, ką nors...


Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Amerikos vaistų ir maisto administracija (FDA) perspėja, kad "Viagra" ir kiti impotenciją gydantys vaistai gali sukelti staigų klausos praradimą. Kol kas neaišku, ar vaistai tiesiogiai sukelia klausos praradimą, tačiau FDA nusprendė...


Ką valgyt, kad desertui liktų seksas?

Ką valgyt, kad desertui liktų seksas?

Kokius maisto produktus valgyti, kad vakare norėtųsi į lovą, tačiau ne miegoti. Austrės ir avokadai - kuriems lipdoma afrodiziakų etiketė, nėra patys stipriausi afrodiziakai. Kaip rašoma menshealth.com portale, du maisto deriniai suteiks...


Atsikratyti viršsvorio padeda mėlyni akiniai

Atsikratyti viršsvorio padeda mėlyni akiniai

Vienos spalvos skatina apetitą, kitos – tarsi šaukia, kad valgyti nereikia. Ne paslaptis, kad pasaulyje žinomi greitojo maisto restoranų tinklai savo logotipuose naudoja raudonos ir geltonos spalvų derinius. Šie atspalviai skleidžia šilumą...


Tikrinis blizgutis (reishi grybas) – magiškasis herojus Jūsų imunitetui ir dvasinei pusiausvyrai

Tikrinis blizgutis (reishi grybas) – magiškasis herojus Jūsų imunitetui ir dvasinei pusiausvyrai

Grybai? Supergrybai? Perskaitėte teisingai. Reishi galia jau tūkstančius metų garsėja visame pasaulyje. Tačiau jeigu manote, kad šie egzotiški grybai Jus apsvaigins - toliau galite nė nebeskaityti. Reishi grybai jau šimtus metų vartojami...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9