Birželio 3d. Trečiadienis

Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Peržiūrų skaičius: 26640
Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Visuotinė taupymo karštinė žudo Lietuvos gyventojus. Nemokamų atostogų vejami sostinės medikai nespėja priimti vėžiu sergančių ligonių, kuriems kiekviena diena gali būti lemiama.

Miršta nesulaukę eilės

Vilniaus universiteto Onkologijos institutas niekaip nespėja priimti pacientų. Apkarpius finansavimą, gydytojai ir medicininis personalas priversti eiti nemokamų atostogų, dėl to ir taip ilgos onkologinių ligonių eilės dar labiau išsipūtė.

Prie gydytojų kabinetų nuo ryto iki vakaro laukia dešimtys žmonių iš visos Lietuvos, registratūroje – taip pat eilės, netyla norinčių užsiregistruoti skambučiai. Eilės pas gydytojus institute nusidriekusios keliems mėnesiams į priekį.

Būta atvejų, kai vėžiu sergantys ligoniai mirė taip ir nesulaukę savo eilės.

Gydyti neleidžia pinigai

Kodėl taip yra? Medikai tikrai netinginiauja. Priešingai – jie dirba atiduodami visas jėgas ir žmonėms pagalbos suteikia daugiau, nei leidžia valdžios skirtas finansavimas. Bet taupymo karštinė onkologus verčia skaičiuoti kiekvieną centą.

"Visi einame nemokamų atostogų. Verčiamės per galvą, o ką darysi? Jeigu neleisim žmonių nemokamų atostogų, nebus iš ko mokėti algų arba pritrūks pinigų medikamentams", – dienraščiui sakė Onkologijos instituto direktoriaus pavaduotojas Jonas Vesėliūnas.

Onkologai ne kartą kreipėsi į Ligonių kasas, prašė Sveikatos apsaugos ministerijos užtarimo, tačiau apie papildomas lėšas negali būti nė kalbos. Beje, kurį laiką medikai dirbo netgi daugiau, nei leido finansai. Pavyzdžiui, pirmą šių metų ketvirtį institutas gydė, galima pasakyti, per gerai, mat onkologinių pacientų gydymui panaudota 600 tūkst. litų daugiau, nei buvo numatyta skirti institutui. Ligonių kasos šios sumos taip ir nesumokėjo.

"Žinoma, eilės didės. Skaičiuojame pinigus, ką galime padaryti? Jeigu eisime į skolą, bankrutuosime. O žmonės kenčia", – apgailestavo J.Vesėliūnas.

Ministro spjūvis į veidą

Lietuvos onkologų draugijos pirmininkę Simoną Rūtą Letautienę kamuoja dar niūresnės nuotaikos. Pasak jos, onkologijos sistema griaunama bene nuo pirmųjų Nepriklausomybės metų, o dabartinė valdžia padėtį iš prastos verčia tiesiog į beviltišką.

"Kad ir kiek keiktume sovietinę sistemą, ten bent jau buvo kryptis, buvo šiokia tokia metodika. Išardėm kolūkius – išardėm ir onkologijos sistemą. Mūsų Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas (Antanas Matulas – red. past.) turbūt neatsimena, kada yra buvęs ligoninėje. Žmonės nori dirbti ir žino, kaip tai padaryti, bet mums neduoda dirbti! Taip kankinami ir žmonės: jie negauna pirminės diagnostinės pagalbos, terapinės pagalbos", – emocijas sunkiai tvardė S.R.Letautienė.

Pasak jos, eilės Onkologijos institute yra sveikatos apsaugos politikos padarinys. "Žmogus, gyvendamas Šakiuose ar kur kitur, gal net paskutinius centus sugraibęs, važiuoja per visą Lietuvą, kad galėtų pasidaryti tyrimus arba išsirašyti vaistų. Anksčiau jis galėjo nueiti pas onkologą vietoje ir visa tai atlikti. O jis trenkiasi pas mus arba į Kauną ir sėdi didžiausiose eilėse. Ponas Matulas yra pareiškęs, kad onkologijos ligoninių yra pilna. Jam reikia tik gražiai pasirodyti, koks jis kovotojas su alkoholizmu", – pyko gydytoja.

Paklausta, ar neprašė sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko užtarimo, S.R.Letautienė liūdnai paprašė nejuokauti. Esą ministras su onkologais bendrauja kone kaip su žemesne gyvybės forma.

"Atviru tekstu iš mūsų tyčiojamasi. Ministras apie mediciną nesupranta nieko. Jis skelbiasi esąs vadybininkas, bet labai abejoju ir jo kaip vadybininko gebėjimais. Buvo minčių kreiptis, bet jis mums yra pareiškęs, kad mes esame virtuali įstaiga. Tai apie ką tada šnekėti?" – sakė onkologė.

Belieka emigruoti

Medikės teigimu, valdžios požiūris į onkologus kelia šiurpą ir pasipiktinimą. "Ar bus 20, ar 30, ar 40 žmonių prie vieno kabineto – visus priimsim. O į gydytoją niekas nekreipia dėmesio. Ar jis gali, ar jis paeina, ar jis pavalgė, ar jis į tualetą spėjo nueiti. Net onkologo specialybė panaikinta! O finansus mažina per visur, per kur tik galima", – skundėsi S.R.Letautienė.

Pasak jos, nors auga darbo krūvis ir mažėja algos, dar nė vienas instituto onkologas nespjovė į darbą. Tačiau valstybė esą nedaro nieko, kad nors kiek palengvinti medikų dalią.

"Dar nė vienas nemetė darbo. Bet mūsų kvalifikacija yra aukšta ir vertinama, ypač Skandinavijoje", – pridūrė S.R.Letautienė.

Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad per ateinančius penkerius metus sergamumas onkologinėmis ligomis gerokai padidės, ir būtent nuo įvairių formų vėžio mirs daugiausia žmonių. "O mūsų valstybei tai visiškai neįdomu. Karpomas biudžetas ir aiškinama, kad eilinis šeimos gydytojas gali suteikti tokią pagalbą. Suardyta viskas, sugriauta ir, atsiprašant, sėdim ant mėšlo krūvos", – reziumavo gydytoja.


Ministras priekaištus atmeta

Sveikatos apsaugos ministras A.Čaplikas dienraščiui teigė, neva onkologai pinigų stygiumi skundžiasi nepagrįstai. "Bendras sveikatos apsaugos sistemos finansavimas yra praėjusių metų lygio. Parodykit dar nors vieną sritį, kuriai šiuo sunkiu laiku buvo išlaikytas praėjusių metų finansavimas. Šiokių tokių problemų, kurios priklauso nuo administravimo gebėjimų, yra. Bet galiu drąsiai teigti, kad pasisakymai apie blogą vienos ar kitos srities finansavimą yra netiesa", – tikino politikas.

Priekaištus dėl bendros politikos onkologijos atžvilgiu ministras taip pat atmeta. A.Čaplikas užsiminė, neva kritika jam gali būti adresuojama dėl to, kad sostinės Onkologijos institutas baiminasi dėl savo ateities.

"Mano požiūris (į onkologiją – red. past.) yra labai geras ir labai išskirtinis. Matyt, tai susiję su kalbomis apie tolesnį instituto buvimą. Nenormalu, kai tose pačiose Santariškėse yra Onkologijos institutas, o šalia yra Santariškių ligoninė, kuri irgi gydo onkologinius ligonius. Šiuo atveju kalbame apie tai, kaip panaudoti valstybės lėšas taip, kad onkologiniai ligoniai gautų geriausias paslaugas. Akivaizdu, kad dviejų ligoninių skirtingose to paties kelio pusėse buvimas yra didelė problema, tai atvirai galiu pasakyti", – dėstė A.Čaplikas.

Paklaustas, ką galima padaryti, kad vėžiu sergantys ligoniai bent jau nemirtų nesulaukę savo eilės pas gydytoją, politikas pareiškė, neva tai priklauso ne nuo jo. "Negalima apsisaugoti nuo ligų, kurios nepriklauso nei nuo ministro, nei nuo daktaro, nei nuo medicinos sesers", – pokalbį baigė sveikatos apsaugos ministras.

Nepamirškime svajoti: tai intensyviausia smegenų "mankšta"

Nepamirškime svajoti: tai intensyviausia smegenų "mankšta"

Ar tai reiškia kad svajotojo ir visiškai išsiblaškiusio mokslininko įvaizdis yra ne iš piršto laužtas? Kanadiečių mokslininkų grupė patvirtino: svajojimas stebėtinai stimuliuoja proto veiklą bei padeda išspręsti sudėtingas problemas. Mūsų...


Mokslininkai: tolygus įdegis - neįmanomas

Mokslininkai: tolygus įdegis - neįmanomas

Didžiosios Britanijos mokslininkai įrodė, kad tolygus įdegis fiziškai yra neįmanomas, praneša BBC naujienų tarnyba. Edinburgo universiteto mokslininkų atlikto tyrimo išvados skelbiamos žurnale "Experimental Dermatology". Iš tiesų...


Vasaris – sveikatingumo mėnuo

Vasaris – sveikatingumo mėnuo

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia prisiminti, jog vasaris – sveikatingumo mėnuo. Visą mėnesį visuomenės sveikatos specialistai kviečia į įvairius renginius, kurie skatins būti fiziškai aktyviais. Vasaris –...


Nuo rūkymo atgraso ir vaizdiniai įspėjimai ant pakelių

Nuo rūkymo atgraso ir vaizdiniai įspėjimai ant pakelių

Kasmet gegužės 31 d. minima Pasaulinė diena be tabako. Visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti, o visuomenė – atkreipti dėmesį į vieną labiausiai paplitusių žalingų sveikatai įpročių. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO)...


Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Žinomas žurnalistas Vidas Mačiulis, kovodamas su klastingu virusu, ne kartą buvo linkęs pasiduoti, bet pasveikęs prašo visų sergančiųjų nekartoti jo klaidų. "C hepatito virusas sunaikintas. Jo mano kraujyje jau neberado. Pagaliau!" Tokio...


"Antibakteriniai" gaminiai gali būti pavojingi

"Antibakteriniai" gaminiai gali būti pavojingi

Kosmetikos rinka – didžiulė ir labai konkurencinga. Gamintojai ir pardavėjai visomis išgalėmis stengiasi pritraukti klientą, tačiau ne visada jų priemonės teisėtos. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) specialistai...


Neįgalieji gydomi pasitelkiant į pagalbą dramblius

Neįgalieji gydomi pasitelkiant į pagalbą dramblius

Tailande neįgalieji gydomi pasitelkiant į pagalbą dramblius. Dramblių terapijos programa skirta neįgalių vaikų motorinių įgūdžių vystymui. Dažniausiai regos negalią turintys nepilnamečiai liečia dramblį ir tokiu būdu ne tik patiria malonių...


Kalis gali mažinti kraujo spaudimą

Kalis gali mažinti kraujo spaudimą

Tyrimų rezultatai rodo, kad su maistu gaunant daugiau kalio gali sumažėti rizika, kad išsivystys aukštas kraujospūdis ir sumažės kraujospūdis tiems žmonėms, kuriems jau nustatyta hipertenzija. Didelis kraujospūdis Jungtinėse Amerikos Valstijose...


Vitaminas D gali smarkiai sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Vitaminas D gali smarkiai sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Išanalizavę duomenis iš dešimties Europos valstybių, mokslininkai daro išvadą, kad kraujyje daugiausia vitamino D turintiems asmenims rizika susirgti kolorektaliniu vėžiu sumažėja net 40 procentų. Kolorektaliniu vadinamas gaubtinės ir tiesiosios...


Vienatvė – labai brangus malonumas

Vienatvė – labai brangus malonumas

Mokslininkai atliko tyrimą norėdami išsiaiškinti, kokią įtaką vienatvė daro silpnosios lyties atstovėms. Paaiškėjo, kad ji ne tik kenkia moters psichikai, bet ir atneša didelių finansinių sunkumų. Mokesčių sistema palankesnė sukūrusiems šeimas....


Laikas, praleistas prie televizoriaus, trumpina gyvenimą

Laikas, praleistas prie televizoriaus, trumpina gyvenimą

Viso labo dvi valandos, praleistos žiūrint televizorių, padidina priešlaikinės mirties riziką. T.y. tikėtina, kad apie 13 proc. žmonių mirs nesulaukę ir 65 metų, rašoma "The Telegraph" su nuoroda į žurnalą "Journal of the American...


Ledai – gerklei grūdinti

Ledai – gerklei grūdinti

Ledai grūdina gerklę. Šie gydytojos žodžiai labai patinka mažiesiems pacientams, tačiau ne visada – jų mamoms. Klaipėdos vaikų ligoninės LOR skyriaus vedėja Vaidilutė Kanopkienė pastebi, kad tėvai kartais persistengia saugodami mažuosius....


Cinamonas gerina nuotaiką

Cinamonas gerina nuotaiką

Cinamonas pasižymi antidepresiniu poveikiu. Jame esančios medžiagos žmogaus organizmą veikia panašiai, kaip jo paties gaminami vadinamieji "laimės" hormonai. Tad valgant cinamonu pagardintą maistą galima pagerinti nuotaiką, atsikratyti...


Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Tyrimai parodė, kad geriant žaliąją arbatą, žala genams buvo 20 procentų mažesnė, o viso organizmo patiriamas oksidacinis stresas nepakito. "Mūsų gauti rezultatai rodo, kad žalioji arbata turi žymų apsauginį poveikį genams", - teigia...


Daugiau nei pusė paauglių nepatenkinti savo svoriu

Daugiau nei pusė paauglių nepatenkinti savo svoriu

Daugiau nei pusė vyresniųjų klasių moksleivių yra nepatenkinti savo svoriu ir dauguma mano, kad jauni žmonės maitinasi nesveikai, atskleidė Lietuvos vartotojų instituto atliktas tyrimas. Specialistai sako, kad tokie duomenys kelia nerimą, nes...


Tyrimas: lapkritį gimusieji gyvena ilgiau

Tyrimas: lapkritį gimusieji gyvena ilgiau

Gali būti, kad žmogaus gyvenimo trukmė priklauso ir nuo jo gimimo mėnesio. Tokią netikėtą išvadą daro Greifsvaldo universiteto mokslininkai. Mokslininkai išanalizavo daugiau kaip 6 mln. mirties atvejų Vokietijoje. Tyrimas parodė, kad lapkritį...


Aukštakulnius palikime vakarui

Aukštakulnius palikime vakarui

Vakarop ima dilgsėti nutrintas pėdas ir mausti kojas, o kūną perlieja visa apimantis nuovargis. Kuri iš moterų nėra patyrusi šio jausmo po ilgos darbo dienos dėvint aukštakulnius? Verta prisiminti, kad graži moteris - sveika moteris. Ne veltui...


Dermatologai: soliariumus vasarą reikėtų uždaryti

Dermatologai: soliariumus vasarą reikėtų uždaryti

Soliariumai vasarą turėtų būti uždaryti. Tokį sprendimą, jei galėtų, priimtų gydytojai dermatologai. Pasak specialistų, saulės vonios ir soliariumai vasarą – nesuderinami dalykai. Nors vasarą soliariumai sulaukia mažiau lankytojų, tačiau...


Ar pankreatitas – tik švenčių liga?

Ar pankreatitas – tik švenčių liga?

Nors ūmus kasos uždegimas - pankreatitas - dažniau užklumpa žmones švenčių metu, kai organizmas perkraunamas sunkiau virškinamu maistu bei alkoholiu, anaiptol negalima teigti, jog šia liga negali susirgti bet kas ir bet kada. Ūmus pankreatitas...


URO procedūrų kompleksas – ir vyrams, ir moterims

URO procedūrų kompleksas – ir vyrams, ir moterims

Druskininkų poilsio ir sveikatingumo kompleksas „Grand SPA Lietuva“ parengė kompleksinę šešių dienų programą urologiniams sutrikimams gydyti. URO – tai įvairių gydymo procedūrų derinys, mažinantis varginamus skausmus, gerinantis...


Šienligės atsikratyti padės masažas

Šienligės atsikratyti padės masažas

Nors šios rūšies masažas - pakankamai efektyvus, jis negali pakeisti gydytojo paskirtų vaistų, procedūrų ir kitų priemonių. Taškinis masažas, taikomas su kitais gydymo būdais, gali pastebimai sutrumpinti ligos eigą, greičiau numalšinti nemalonius...


Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Pradėkite valgyti neriebų maistą, o taukus, sviestą bei margariną keiskite alyvų aliejumi. Nevalgykite daug kiaušinių, o jei labai juos mėgstate, valgykite mažiau nei po tris per savaitę. Kadangi cholesterolio yra tik kiaušinių tryniuose, ką nors...


Ar galima išgydyti žarnyno vėžį?

Ar galima išgydyti žarnyno vėžį?

Ar galima išgydyti žarnyno vėžį? Žinoma, taip. Svarbu tik, kad pacientas atvyktų pakankamai anksti, kol ši liga dar yra pradinės stadijos, neišplitusi, kol dar nespėjo išsekinti žmogaus imuninės sistemos, - sako virškinimo trakto ligas...


"Eglės" sanatorija atidarė naują kompleksą

"Eglės" sanatorija atidarė naują kompleksą

Didžiausia šalyje Druskininkų "Eglės" sanatorija jau laukia klientų ką tik įrengtame gydymo centre "Eglė+". Čia lankytojams siūloma daugiau kaip 100 procedūrų ir paslaugų. Gydymo centras įkurdintas naujame sanatorijos...


Natūralios priemonės PMS slopinti

Natūralios priemonės PMS slopinti

Ciklinius priešmenstruacinio sindromo (PMS) pokyčius jaučia apie 70-90 proc. reprodukcinio amžiaus moterų. Apie 40 proc. visų moterų šiuos simptomus jaučia labai aiškiai, ir tik maždaug 5 proc. moterų tomis dienomis negali ramiai gyventi....


Švariai nuplauti rankas 5 sekundžių neužtenka

Švariai nuplauti rankas 5 sekundžių neužtenka

Siekiant atkreipti dėmesį į rankų higienos ir jos gerinimo svarbą sveikatos priežiūros įstaigose, šių metų gegužės 5 dieną jau trečius metus iš eilės visas pasaulis mini rankų higienos dieną, kurios šūkis – "Plauk rankas – saugok...


Kaip išvengti per maistą plintančių žarnyno ligų

Kaip išvengti per maistą plintančių žarnyno ligų

Atšilus orams didėja tikimybė susirgti ūmiomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis ir maisto toksine infekcija. Dažniausiai šiltuoju metų laiku žmonės serga bakterinės etiologijos žarnyno infekcijomis: šigelioze, salmonelioze, kampilobakterioze. Šias...


Sulieknėti? Pirmiausia reikia įvesti tvarką galvoje!

Sulieknėti? Pirmiausia reikia įvesti tvarką galvoje!

Kiekvienas iš mūsų įvairiausių minčių pagalba motyvuoja save veikti... Sąmoningai ar ne, tačiau visi mes esame „pasijungę“ į savęs programavimo procesą, deja, ne visada pozityvų. Galvoje prisikaupia daug „šiukšlių“:...


Karščiai tęsiasi – įsiklausykime į kardiologo patarimus

Karščiai tęsiasi – įsiklausykime į kardiologo patarimus

Pasak sinoptikų pranešimų, iš Afrikos užplūdę vasaros karščiai dar išsilaikys bent porą savaičių. Karštomis dienomis ypač daug prakaituojame, netenkame nemažai organizmui būtinų druskų, mikroelementų. Karštis ypač pavojingas nutukusiems žmonėms,...


Narkotikai ir alkoholis ne skatina, o kenkia kūrybai

Narkotikai ir alkoholis ne skatina, o kenkia kūrybai

Britų psichiatras ir priklausomybės ligų ekspertas Iainas Smithas prieštarauja populiariajai nuomonei, jog svaigalai skatina kūrybiškumą. Mokslininkas, skaitydamas pranešimą Karališkos psichiatrų kolegijos susitikime, savo tiesai įrodyti citavo...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9