Sausio 17d. Penktadienis

Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Peržiūrų skaičius: 26640
Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Visuotinė taupymo karštinė žudo Lietuvos gyventojus. Nemokamų atostogų vejami sostinės medikai nespėja priimti vėžiu sergančių ligonių, kuriems kiekviena diena gali būti lemiama.

Miršta nesulaukę eilės

Vilniaus universiteto Onkologijos institutas niekaip nespėja priimti pacientų. Apkarpius finansavimą, gydytojai ir medicininis personalas priversti eiti nemokamų atostogų, dėl to ir taip ilgos onkologinių ligonių eilės dar labiau išsipūtė.

Prie gydytojų kabinetų nuo ryto iki vakaro laukia dešimtys žmonių iš visos Lietuvos, registratūroje – taip pat eilės, netyla norinčių užsiregistruoti skambučiai. Eilės pas gydytojus institute nusidriekusios keliems mėnesiams į priekį.

Būta atvejų, kai vėžiu sergantys ligoniai mirė taip ir nesulaukę savo eilės.

Gydyti neleidžia pinigai

Kodėl taip yra? Medikai tikrai netinginiauja. Priešingai – jie dirba atiduodami visas jėgas ir žmonėms pagalbos suteikia daugiau, nei leidžia valdžios skirtas finansavimas. Bet taupymo karštinė onkologus verčia skaičiuoti kiekvieną centą.

"Visi einame nemokamų atostogų. Verčiamės per galvą, o ką darysi? Jeigu neleisim žmonių nemokamų atostogų, nebus iš ko mokėti algų arba pritrūks pinigų medikamentams", – dienraščiui sakė Onkologijos instituto direktoriaus pavaduotojas Jonas Vesėliūnas.

Onkologai ne kartą kreipėsi į Ligonių kasas, prašė Sveikatos apsaugos ministerijos užtarimo, tačiau apie papildomas lėšas negali būti nė kalbos. Beje, kurį laiką medikai dirbo netgi daugiau, nei leido finansai. Pavyzdžiui, pirmą šių metų ketvirtį institutas gydė, galima pasakyti, per gerai, mat onkologinių pacientų gydymui panaudota 600 tūkst. litų daugiau, nei buvo numatyta skirti institutui. Ligonių kasos šios sumos taip ir nesumokėjo.

"Žinoma, eilės didės. Skaičiuojame pinigus, ką galime padaryti? Jeigu eisime į skolą, bankrutuosime. O žmonės kenčia", – apgailestavo J.Vesėliūnas.

Ministro spjūvis į veidą

Lietuvos onkologų draugijos pirmininkę Simoną Rūtą Letautienę kamuoja dar niūresnės nuotaikos. Pasak jos, onkologijos sistema griaunama bene nuo pirmųjų Nepriklausomybės metų, o dabartinė valdžia padėtį iš prastos verčia tiesiog į beviltišką.

"Kad ir kiek keiktume sovietinę sistemą, ten bent jau buvo kryptis, buvo šiokia tokia metodika. Išardėm kolūkius – išardėm ir onkologijos sistemą. Mūsų Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas (Antanas Matulas – red. past.) turbūt neatsimena, kada yra buvęs ligoninėje. Žmonės nori dirbti ir žino, kaip tai padaryti, bet mums neduoda dirbti! Taip kankinami ir žmonės: jie negauna pirminės diagnostinės pagalbos, terapinės pagalbos", – emocijas sunkiai tvardė S.R.Letautienė.

Pasak jos, eilės Onkologijos institute yra sveikatos apsaugos politikos padarinys. "Žmogus, gyvendamas Šakiuose ar kur kitur, gal net paskutinius centus sugraibęs, važiuoja per visą Lietuvą, kad galėtų pasidaryti tyrimus arba išsirašyti vaistų. Anksčiau jis galėjo nueiti pas onkologą vietoje ir visa tai atlikti. O jis trenkiasi pas mus arba į Kauną ir sėdi didžiausiose eilėse. Ponas Matulas yra pareiškęs, kad onkologijos ligoninių yra pilna. Jam reikia tik gražiai pasirodyti, koks jis kovotojas su alkoholizmu", – pyko gydytoja.

Paklausta, ar neprašė sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko užtarimo, S.R.Letautienė liūdnai paprašė nejuokauti. Esą ministras su onkologais bendrauja kone kaip su žemesne gyvybės forma.

"Atviru tekstu iš mūsų tyčiojamasi. Ministras apie mediciną nesupranta nieko. Jis skelbiasi esąs vadybininkas, bet labai abejoju ir jo kaip vadybininko gebėjimais. Buvo minčių kreiptis, bet jis mums yra pareiškęs, kad mes esame virtuali įstaiga. Tai apie ką tada šnekėti?" – sakė onkologė.

Belieka emigruoti

Medikės teigimu, valdžios požiūris į onkologus kelia šiurpą ir pasipiktinimą. "Ar bus 20, ar 30, ar 40 žmonių prie vieno kabineto – visus priimsim. O į gydytoją niekas nekreipia dėmesio. Ar jis gali, ar jis paeina, ar jis pavalgė, ar jis į tualetą spėjo nueiti. Net onkologo specialybė panaikinta! O finansus mažina per visur, per kur tik galima", – skundėsi S.R.Letautienė.

Pasak jos, nors auga darbo krūvis ir mažėja algos, dar nė vienas instituto onkologas nespjovė į darbą. Tačiau valstybė esą nedaro nieko, kad nors kiek palengvinti medikų dalią.

"Dar nė vienas nemetė darbo. Bet mūsų kvalifikacija yra aukšta ir vertinama, ypač Skandinavijoje", – pridūrė S.R.Letautienė.

Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad per ateinančius penkerius metus sergamumas onkologinėmis ligomis gerokai padidės, ir būtent nuo įvairių formų vėžio mirs daugiausia žmonių. "O mūsų valstybei tai visiškai neįdomu. Karpomas biudžetas ir aiškinama, kad eilinis šeimos gydytojas gali suteikti tokią pagalbą. Suardyta viskas, sugriauta ir, atsiprašant, sėdim ant mėšlo krūvos", – reziumavo gydytoja.


Ministras priekaištus atmeta

Sveikatos apsaugos ministras A.Čaplikas dienraščiui teigė, neva onkologai pinigų stygiumi skundžiasi nepagrįstai. "Bendras sveikatos apsaugos sistemos finansavimas yra praėjusių metų lygio. Parodykit dar nors vieną sritį, kuriai šiuo sunkiu laiku buvo išlaikytas praėjusių metų finansavimas. Šiokių tokių problemų, kurios priklauso nuo administravimo gebėjimų, yra. Bet galiu drąsiai teigti, kad pasisakymai apie blogą vienos ar kitos srities finansavimą yra netiesa", – tikino politikas.

Priekaištus dėl bendros politikos onkologijos atžvilgiu ministras taip pat atmeta. A.Čaplikas užsiminė, neva kritika jam gali būti adresuojama dėl to, kad sostinės Onkologijos institutas baiminasi dėl savo ateities.

"Mano požiūris (į onkologiją – red. past.) yra labai geras ir labai išskirtinis. Matyt, tai susiję su kalbomis apie tolesnį instituto buvimą. Nenormalu, kai tose pačiose Santariškėse yra Onkologijos institutas, o šalia yra Santariškių ligoninė, kuri irgi gydo onkologinius ligonius. Šiuo atveju kalbame apie tai, kaip panaudoti valstybės lėšas taip, kad onkologiniai ligoniai gautų geriausias paslaugas. Akivaizdu, kad dviejų ligoninių skirtingose to paties kelio pusėse buvimas yra didelė problema, tai atvirai galiu pasakyti", – dėstė A.Čaplikas.

Paklaustas, ką galima padaryti, kad vėžiu sergantys ligoniai bent jau nemirtų nesulaukę savo eilės pas gydytoją, politikas pareiškė, neva tai priklauso ne nuo jo. "Negalima apsisaugoti nuo ligų, kurios nepriklauso nei nuo ministro, nei nuo daktaro, nei nuo medicinos sesers", – pokalbį baigė sveikatos apsaugos ministras.

Kunigai dėl gripo siūlo linkėti ramybės tik galvos palenkimu

Kunigai dėl gripo siūlo linkėti ramybės tik galvos palenkimu

Atsižvelgdami į šiuo metu Lietuvoje paskelbtą gripo epidemiją, Lietuvos vyskupai nutarė, kad šv. Mišių metu ramybės palinkėjimo apeiga būtų atliekama tik pagarbiu galvos palenkimu šalia esantiems tikintiesiems. Bendruomenėse, kuriose yra tradicija...


Vartojant vitaminą C sloga sergama trumpiau

Vartojant vitaminą C sloga sergama trumpiau

Suaugusieji ir vaikai, vartojantys vitaminą C, 8–14 proc. (t. y. 1–2 dienomis) trumpiau serga sloga. Vitaminas C yra svarbiausias imuninės sistemos kovos su infekcijomis komponentas, tačiau užsikrėtus sloga, sumažėja jo kiekis...


Gripas gali būti nebaisus!

Gripas gali būti nebaisus!

Kiekvienas esame girdėję apie gripą ir jo simptomus, tačiau dabar ši tema gerokai paaštrėjo dėl išaugusios pandeminio gripo grėsmės. Kasmet gripu suserga nuo 10 iki 20 proc. pasaulio gyventojų, lengva jo forma prasideda karščiavimu, galvos...


Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Kauno ir Vilniaus gydymo įstaigose atlikti to paties ligonio sveikatos tyrimai po pusantro mėnesio skyrėsi kaip dangus ir žemė, bet kaltų lyg ir nėra. Klemensas Kliukinskas, kaip dera visiems, rūpinasi savo sveikata. Žinia, kad metams bėgant ji...


Sutuoktiniai nervus ėda labiau nei viršininkai

Sutuoktiniai nervus ėda labiau nei viršininkai

Sutuoktiniai mylimiesiems sukelia didesnę įtampą negu viršininkai. Jeigu norite atsipalaiduoti – rinkitės darbovietę, o ne namus. Kaip rašo dailymail.co.uk, apklausus 3 tūkst. vyrų ir moterų paaiškėjo, kad vyrai savo žmonoms dažniausia...


Vienuolikmetė apako per 10 savaičių

Vienuolikmetė apako per 10 savaičių

Vienuolikmetė mergaitė nustebino gydytojus, kai apako per dešimt savaičių. Mažylei buvo diagnozuota reta liga – optinis neuritas. Regimojo nervo uždegimas gydomas steroidais, tačiau Becky Cranmer tai nepadėjo. Kaip praneša dailymail.co.uk,...


Dumbliai grąžins regėjimą?

Dumbliai grąžins regėjimą? (1)

Ge­ne­ti­nis fi­zio­logų eks­pe­ri­men­tas pa­rodė, kad ak­li nuo gi­mi­mo žmonės tu­ri šansų pra­regėti. Moks­li­nin­kams pa­vy­ko nuo gi­mi­mo ak­loms...


Muzika teigiamai veikia ligonius

Muzika teigiamai veikia ligonius

Muzika teigiamai veikia ligonius, prie kurių prijungti dirbtinio kvėpavimo aparatai. Tokie ligoniai paprastai būna po avarijų, operacijų ar gyvybei pavojingų ligų. Tyrimai taip pat parodė, kad muzika pirma laiko gimusiems kūdikiams malšina...


Ledai – gerklei grūdinti

Ledai – gerklei grūdinti

Ledai grūdina gerklę. Šie gydytojos žodžiai labai patinka mažiesiems pacientams, tačiau ne visada – jų mamoms. Klaipėdos vaikų ligoninės LOR skyriaus vedėja Vaidilutė Kanopkienė pastebi, kad tėvai kartais persistengia saugodami mažuosius....


Specialistai pataria vengti maudynių upėse ir ežeruose

Specialistai pataria vengti maudynių upėse ir ežeruose

Vandens kokybę tiriantys specialistai po smarkių liūčių pataria parą nesimaudyti miestų upėse ar ežeruose. Tuomet rizika užsikrėsti įvairiomis infekcinėmis ligomis labai padidėja, pranešė "TV3 žinios". Pagrindinių Vilniaus vandens...


10 faktų apie cholesterolį

10 faktų apie cholesterolį

Cholesterolio lygis mūsų kraujyje - vienas iš požymių, kiek ilgai ir kaip sveikai gyvensime. Sumažinus cholesterolio kiekį iki normos, rizika susirgti širdies ligomis sumažėja nuo 5 iki 30 proc. Cholesterolis, kaip galimas širdies - kraujagyslių...


Saulės sukeltos ligos – nenatūralios aplinkos pasekmės

Saulės sukeltos ligos – nenatūralios aplinkos pasekmės

Saulė apsaugo nuo depresijos bei gydo daugybę odos ligų. Žmogaus organizmas išmoko gyventi saulėtoje aplinkoje ir apsisaugoti nuo žalingų ultravioletinių spindulių. Tačiau šiandien mūsų aplinkos nė iš tolo nepavadinsi natūralia, todėl keičiasi ir...


Nuo internetinės priklausomybės gydo elektrošoku

Nuo internetinės priklausomybės gydo elektrošoku

Kinijos Šandunio provincijoje veikiančioje klinikoje praktikuojamas prieštaringai vertinamas gydymo metodas - žmonės, daugiausia paaugliai, nuo internetinės priklausomybės išvaduojami taikant elektrošoką. Klinikoje dirbantys gydytojai tvirtina,...


Pirmoji pagalba ugdymo įstaigos veikloje

Pirmoji pagalba ugdymo įstaigos veikloje

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai, vykdantys visuomenės sveikatos priežiūrą mokyklose, kasdien susiduria su mažesnėmis ar didesnėmis traumomis. Praskelta kakta, nubrozdintas kelias ar sumušta plaštaka – kone...


Žuvies taukai mažina psichikos susirgimų tikimybę

Žuvies taukai mažina psichikos susirgimų tikimybę

Tiriamiesiems tris mėnesius vartojant žuvų taukus, pasirodė, kad šis maisto papildas toks pat veiksmingas kaip ir vaistai, susirgimų šizofrenija sumažinęs ketvirtadaliu, praneša BBC. Mokslininkai mano, kad tokį poveikį turėjo žuvų taukuose...


Vitamino D nepakankamumas gali didinti mirties riziką

Vitamino D nepakankamumas gali didinti mirties riziką

Širdies ligomis sergantiems ir nepakankamai vitamino D turintiems žmonėms gali grėsti didesnė rizika mirti dėl įvairių priežasčių, ypač dėl širdies ir širdies kraujagyslių ligų. Manoma, kad 50–60 proc. vyresnio amžiaus žmonių pasaulyje turi...


Lietuvos dermatologai perspėja - saulė ir vaistai yra nesuderinami

Lietuvos dermatologai perspėja - saulė ir vaistai yra nesuderinami

Statistinis sergamumas fototoksiniais/ fotoalerginiais dermatitais - 2 žmonės iš šimto. 12 000 vilniečių po kaitinimosi saulėje bus priversti kreiptis į dermatologus. Kas dešimtas vaistus vartojantis lietuvis patirs neigiamą saulės poveikį. Dėl...


Blogo kvapo priežastis

Blogo kvapo priežastis

Ant liežuvio pa­viršiaus "gy­ve­na­nč­ios" bak­te­ri­jos So­lo­bac­te­rium mo­o­rei yra pa­grin­dinė iš bur­nos sklin­da­nč­io blo­go kva­po...


Atminties sutrikimai siejami su smegenų nykimu

Atminties sutrikimai siejami su smegenų nykimu

Nyderlandų tyrėjai mano, kad trumpalaikiai atminties sutrikimai susiję su smegenų nykimu. Mokslininkai nuskenavo beveik 500 atmintimi besiskundžiančių asmenų smegenis ir nustatė, kad jų hipokampo (atminčiai svarbi smegenų dalis, kuri viena pirmųjų...


Seksualinių problemų sprendimą sunkina pacientų drovumas

Seksualinių problemų sprendimą sunkina pacientų drovumas

Seksualinių problemų sprendimą sunkina pacientų drovumas ir medikų žinių stygius, nors šeimos gydytojo iškeltas klausimas apie pakitusią paciento lytinę funkciją galėtų išsaugoti žmogaus gyvybę. Taip penktadienį spaudos konferencijoje teigė...


Triukšmo pavojai mūsų sveikatai

Triukšmo pavojai mūsų sveikatai

20 proc. mūsų blogos savijautos priklauso nuo supančios aplinkos, kuri vis labiau tolsta nuo natūralios. Vienas iš greičiausiai kintančių aplinkos rodiklių - triukšmo lygis, kuris per paskutinius 15-20 metų padidėjo net 2 kartus. Miesto transporto...


Osteoporozė: diagnostika, gydymas ir profilaktika

Osteoporozė: diagnostika, gydymas ir profilaktika

Osteoporozė yra kaulų liga, trumpai apibrėžiama kaip sumažėjęs kaulų stiprumas arba kaulų išretėjimas ir struktūros pasikeitimas, padidinantis jų lūžių riziką. Kaulai netenka savo tvirtumo, dalies masės ir todėl lengvai lūžta. Liga nėra...


Oro transporto sutrikimai atsiliepia ir medikų darbui

Oro transporto sutrikimai atsiliepia ir medikų darbui

Santariškių klinikose operacijos laukiančiam vaikui gydytojai donoro kaulų čiulpų į Vokietiją pirmą kartą išskubėjo automobiliu, o ne lėktuvu. Parsigabenti ligonių operacijoms reikiamų kaulų čiulpų gydytojams tenka iš įvairiausių pasaulio...


Tikimasi nustatyti būsimas Alzheimerio aukas

Tikimasi nustatyti būsimas Alzheimerio aukas

Kodėl Alzheimerio liga senatvėje kamuoja tik kai kuriuos, o ne visus žmones, turinčius genetinį polinkį į šią ligą? Atsakymo į šį klausimą ieškoma jau seniai. Naujausi tyrimai rodo, kad tai gali būti susiję su itin aktyvia žmogaus atminties veikla...


Kokiomis savaitės dienomis geriausiai mylėtis?

Kokiomis savaitės dienomis geriausiai mylėtis?

Besimylintiems žmonėms reikia ne tik atsižvelgti į oro temperatūrą, mėnesį, tačiau ir savaitės dieną. Anot astrologų, geriausia mylėtis savaitgaliais. Pirmadienis. Jei pora mylisi pirmadienį, vadinasi, per savaitgalį nepavyko atsikratyti nervinės...


Kaip vyrams sulaukti 90 metų ir išlikti žvaliems?

Kaip vyrams sulaukti 90 metų ir išlikti žvaliems?

Mokslininkai nustatė penkis pagrindinius veiksnius, padidinančius tikimybę vyrams sulaukti garbingo amžiaus. Jų manymu, septyniasdešimtmečio daug judančio vyro, kuris nerūko, kurio nekamuoja antsvoris, padidėjęs kraujospūdis bei diabetas, galimybė...


Kasdienis palydovas stresas

Kasdienis palydovas stresas

Be streso gyventi negalima ir nereikia. Tuo įsitikinęs Kauno medicinos universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Vytautas Obelenis. Jis įtampos poveikį žmogaus organizmui analizuoja jau beveik pusę amžiaus. Septyniasdešimtmetį prieš...


Ar galima deginti krūtinę?

Ar galima deginti krūtinę?

"Atostogausiu prie jūros, kur yra uždarų paplūdimių, žodžiu, visos sąlygos lygiai ir gražiai įdegti. Labai nemėgstu, kai gražiai įrudus lieka balta krūtinė, bet visi kaip susitarę gąsdina melanomomis ir kitomis negandomis. Juolab, ant...


Maisto papildus vartoja 40 procentų Lietuvos gyventojų

Maisto papildus vartoja 40 procentų Lietuvos gyventojų

Viešosios nuomonės tyrimas parodė, kad 40 procentų Lietuvos gyventojų vartoja maisto papildus, įskaitant vitaminus ir mineralus, daugiausia – energijos trūkumui kompensuoti ir organizmui stiprinti. Pusė apklaustųjų moterų jų per pastaruosius...


Mobilieji telefonai ir vėžys: Danijos mokslininkų tyrimas – nepatikimas

Mobilieji telefonai ir vėžys: Danijos mokslininkų tyrimas – nepatikimas

Danijos mokslininkų atlikto mobiliųjų telefonų poveikio sveikatai tyrimo rezultatus. Tyrime teigiama, kad ilgalaikis mobiliojo telefono naudojimas neturi įtakos piktybinių smegenų auglių formavimuisi ir nedidina pavojaus susirgti smegenų vėžiu....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

cityrush cityrush cityrush cityrush cityrush