Gruodžio 5d. Sekmadienis

Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Peržiūrų skaičius: 26640
Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Visuotinė taupymo karštinė žudo Lietuvos gyventojus. Nemokamų atostogų vejami sostinės medikai nespėja priimti vėžiu sergančių ligonių, kuriems kiekviena diena gali būti lemiama.

Miršta nesulaukę eilės

Vilniaus universiteto Onkologijos institutas niekaip nespėja priimti pacientų. Apkarpius finansavimą, gydytojai ir medicininis personalas priversti eiti nemokamų atostogų, dėl to ir taip ilgos onkologinių ligonių eilės dar labiau išsipūtė.

Prie gydytojų kabinetų nuo ryto iki vakaro laukia dešimtys žmonių iš visos Lietuvos, registratūroje – taip pat eilės, netyla norinčių užsiregistruoti skambučiai. Eilės pas gydytojus institute nusidriekusios keliems mėnesiams į priekį.

Būta atvejų, kai vėžiu sergantys ligoniai mirė taip ir nesulaukę savo eilės.

Gydyti neleidžia pinigai

Kodėl taip yra? Medikai tikrai netinginiauja. Priešingai – jie dirba atiduodami visas jėgas ir žmonėms pagalbos suteikia daugiau, nei leidžia valdžios skirtas finansavimas. Bet taupymo karštinė onkologus verčia skaičiuoti kiekvieną centą.

"Visi einame nemokamų atostogų. Verčiamės per galvą, o ką darysi? Jeigu neleisim žmonių nemokamų atostogų, nebus iš ko mokėti algų arba pritrūks pinigų medikamentams", – dienraščiui sakė Onkologijos instituto direktoriaus pavaduotojas Jonas Vesėliūnas.

Onkologai ne kartą kreipėsi į Ligonių kasas, prašė Sveikatos apsaugos ministerijos užtarimo, tačiau apie papildomas lėšas negali būti nė kalbos. Beje, kurį laiką medikai dirbo netgi daugiau, nei leido finansai. Pavyzdžiui, pirmą šių metų ketvirtį institutas gydė, galima pasakyti, per gerai, mat onkologinių pacientų gydymui panaudota 600 tūkst. litų daugiau, nei buvo numatyta skirti institutui. Ligonių kasos šios sumos taip ir nesumokėjo.

"Žinoma, eilės didės. Skaičiuojame pinigus, ką galime padaryti? Jeigu eisime į skolą, bankrutuosime. O žmonės kenčia", – apgailestavo J.Vesėliūnas.

Ministro spjūvis į veidą

Lietuvos onkologų draugijos pirmininkę Simoną Rūtą Letautienę kamuoja dar niūresnės nuotaikos. Pasak jos, onkologijos sistema griaunama bene nuo pirmųjų Nepriklausomybės metų, o dabartinė valdžia padėtį iš prastos verčia tiesiog į beviltišką.

"Kad ir kiek keiktume sovietinę sistemą, ten bent jau buvo kryptis, buvo šiokia tokia metodika. Išardėm kolūkius – išardėm ir onkologijos sistemą. Mūsų Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas (Antanas Matulas – red. past.) turbūt neatsimena, kada yra buvęs ligoninėje. Žmonės nori dirbti ir žino, kaip tai padaryti, bet mums neduoda dirbti! Taip kankinami ir žmonės: jie negauna pirminės diagnostinės pagalbos, terapinės pagalbos", – emocijas sunkiai tvardė S.R.Letautienė.

Pasak jos, eilės Onkologijos institute yra sveikatos apsaugos politikos padarinys. "Žmogus, gyvendamas Šakiuose ar kur kitur, gal net paskutinius centus sugraibęs, važiuoja per visą Lietuvą, kad galėtų pasidaryti tyrimus arba išsirašyti vaistų. Anksčiau jis galėjo nueiti pas onkologą vietoje ir visa tai atlikti. O jis trenkiasi pas mus arba į Kauną ir sėdi didžiausiose eilėse. Ponas Matulas yra pareiškęs, kad onkologijos ligoninių yra pilna. Jam reikia tik gražiai pasirodyti, koks jis kovotojas su alkoholizmu", – pyko gydytoja.

Paklausta, ar neprašė sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko užtarimo, S.R.Letautienė liūdnai paprašė nejuokauti. Esą ministras su onkologais bendrauja kone kaip su žemesne gyvybės forma.

"Atviru tekstu iš mūsų tyčiojamasi. Ministras apie mediciną nesupranta nieko. Jis skelbiasi esąs vadybininkas, bet labai abejoju ir jo kaip vadybininko gebėjimais. Buvo minčių kreiptis, bet jis mums yra pareiškęs, kad mes esame virtuali įstaiga. Tai apie ką tada šnekėti?" – sakė onkologė.

Belieka emigruoti

Medikės teigimu, valdžios požiūris į onkologus kelia šiurpą ir pasipiktinimą. "Ar bus 20, ar 30, ar 40 žmonių prie vieno kabineto – visus priimsim. O į gydytoją niekas nekreipia dėmesio. Ar jis gali, ar jis paeina, ar jis pavalgė, ar jis į tualetą spėjo nueiti. Net onkologo specialybė panaikinta! O finansus mažina per visur, per kur tik galima", – skundėsi S.R.Letautienė.

Pasak jos, nors auga darbo krūvis ir mažėja algos, dar nė vienas instituto onkologas nespjovė į darbą. Tačiau valstybė esą nedaro nieko, kad nors kiek palengvinti medikų dalią.

"Dar nė vienas nemetė darbo. Bet mūsų kvalifikacija yra aukšta ir vertinama, ypač Skandinavijoje", – pridūrė S.R.Letautienė.

Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad per ateinančius penkerius metus sergamumas onkologinėmis ligomis gerokai padidės, ir būtent nuo įvairių formų vėžio mirs daugiausia žmonių. "O mūsų valstybei tai visiškai neįdomu. Karpomas biudžetas ir aiškinama, kad eilinis šeimos gydytojas gali suteikti tokią pagalbą. Suardyta viskas, sugriauta ir, atsiprašant, sėdim ant mėšlo krūvos", – reziumavo gydytoja.


Ministras priekaištus atmeta

Sveikatos apsaugos ministras A.Čaplikas dienraščiui teigė, neva onkologai pinigų stygiumi skundžiasi nepagrįstai. "Bendras sveikatos apsaugos sistemos finansavimas yra praėjusių metų lygio. Parodykit dar nors vieną sritį, kuriai šiuo sunkiu laiku buvo išlaikytas praėjusių metų finansavimas. Šiokių tokių problemų, kurios priklauso nuo administravimo gebėjimų, yra. Bet galiu drąsiai teigti, kad pasisakymai apie blogą vienos ar kitos srities finansavimą yra netiesa", – tikino politikas.

Priekaištus dėl bendros politikos onkologijos atžvilgiu ministras taip pat atmeta. A.Čaplikas užsiminė, neva kritika jam gali būti adresuojama dėl to, kad sostinės Onkologijos institutas baiminasi dėl savo ateities.

"Mano požiūris (į onkologiją – red. past.) yra labai geras ir labai išskirtinis. Matyt, tai susiję su kalbomis apie tolesnį instituto buvimą. Nenormalu, kai tose pačiose Santariškėse yra Onkologijos institutas, o šalia yra Santariškių ligoninė, kuri irgi gydo onkologinius ligonius. Šiuo atveju kalbame apie tai, kaip panaudoti valstybės lėšas taip, kad onkologiniai ligoniai gautų geriausias paslaugas. Akivaizdu, kad dviejų ligoninių skirtingose to paties kelio pusėse buvimas yra didelė problema, tai atvirai galiu pasakyti", – dėstė A.Čaplikas.

Paklaustas, ką galima padaryti, kad vėžiu sergantys ligoniai bent jau nemirtų nesulaukę savo eilės pas gydytoją, politikas pareiškė, neva tai priklauso ne nuo jo. "Negalima apsisaugoti nuo ligų, kurios nepriklauso nei nuo ministro, nei nuo daktaro, nei nuo medicinos sesers", – pokalbį baigė sveikatos apsaugos ministras.

Skaitmeniniai prietaisai atima smegenims būtiną laisvalaikį

Skaitmeniniai prietaisai atima smegenims būtiną laisvalaikį

Pastaraisiais metais mobilieji telefonai, virtę tikrais kompiuteriais su greita prieiga prie interneto, palengvina varginantį laukimą eilėse, kamščiuose, išblaško liūdesį sporto salėse. Su technologijomis menkiausios pertraukėlės tampa...


Šokoladą pakeisti gali vaikščiojimas

Šokoladą pakeisti gali vaikščiojimas

Norite šokolado? Pasivaikščiokite. Taip smaližiams pataria Ekseterio universiteto mokslininkai, rašo sciencedaily.com. Fizinių pratimų nauda kovojant su priklausomybe nuo nikotino ir anksčiau buvo žinoma. Tačiau dabar mokslininkai iš Didžiosios...


Kalcio papildai kenkia širdžiai?

Kalcio papildai kenkia širdžiai?

Kalcio papildai dažniausiai skiriami moterims po menopauzės, kad neretėtų kaulai. Ankstesni tyrimai rodė, kad kalcio priedai, mažindami cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat gali apsaugoti nuo kraujagyslių ligų. Tačiau dabar Britanijos medicinos...


Suabejota elektromagnetines bangas skleidžiančių prietaisų poveikiu sveikatai

Suabejota elektromagnetines bangas skleidžiančių prietaisų poveikiu sveikatai

Mobilieji telefonai, nelaidinės interneto technologijos bei kai kurie kiti prietaisai sukelia elektromagnetinius laukus, kurie gali turėti neigiamos įtakos žmogaus sveikatai. Europos Parlamento (EP) balsavimui teikiamoje teisiškai...


Kramtomoji guma gali sutrikdyti virškinimą

Kramtomoji guma gali sutrikdyti virškinimą

Tokio netikėto gumos poveikio kaltininkas yra sorbitolis - plačiai vartojamas saldiklis, kurio dedama gaminant kramtomąją gumą ir saldumynus. Jis veikia kaip vidurius laisvinanti medžiaga. Britanijos medicinos žurnale publikuojamame straipsnyje...


Vasaros karščiai kelia pavojų širdžiai

Vasaros karščiai kelia pavojų širdžiai

Karštomis vasaros dienomis labiau prakaituojame, o su prakaitu netenkame ne tik vandens, bet ir vitaminų bei mineralinių medžiagų - kalio ir magnio, kurie būtini normaliai širdies veiklai. "Didelė oro temperatūra itin kenkia sergantiems...


Lietuvos dermatologai perspėja - saulė ir vaistai yra nesuderinami

Lietuvos dermatologai perspėja - saulė ir vaistai yra nesuderinami

Statistinis sergamumas fototoksiniais/ fotoalerginiais dermatitais - 2 žmonės iš šimto. 12 000 vilniečių po kaitinimosi saulėje bus priversti kreiptis į dermatologus. Kas dešimtas vaistus vartojantis lietuvis patirs neigiamą saulės poveikį. Dėl...


Skirtingam amžiaus periodui – skirtingi maisto papildai

Skirtingam amžiaus periodui – skirtingi maisto papildai

Kasdien žmogaus organizmas tam, kad palaikytų normalias savo funkcijas, turi gauti apie keturiasdešimt įvairių maisto medžiagų. Tačiau dėl nuolatinio skubėjimo rečiau valgome namie ruoštą maistą, kuris neabejotinai sveikesnis už pusfabrikačius,...


Raudonieji dobilai gali slopinti pagyvenusių moterų depresiją

Raudonieji dobilai gali slopinti pagyvenusių moterų depresiją

Menopauzę išgyvenančios ir raudonųjų dobilų ekstraktą vartojančios moterys gali patirti mažiau depresijos ir nerimo simptomų, rodo Austrijoje atliktas tyrimas. Papildus su 80 miligramų raudonųjų dobilų izoflavonų vartojus tris mėnesius, depresijos...


Aš savimi pasitikiu

Aš savimi pasitikiu

Dar praėjusio šimtmečio pradžioje pradėję tyrinėti nepasitikėjimo savimi priežastis, mokslininkai priėjo prie išvados, jog be visų kitų priežasčių, pagrindinės šio sindromo ištakos slypi vaikystėje, o augant arba išnyksta, arba sustiprėja. Jeigu...


Selenas gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu

Selenas gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu

Ispanų mokslininkai išanalizavo anksčiau atliktų septynių tyrimų duomenis ir nustatė, kad seleno vartojimas susijęs su pūslės vėžiu. "Kuo mažiau suvartojama seleno, tuo didesnė tikimybė susirgti šlapimo pūslės vėžiu", - sako tyrimo...


Nustatyta, jog klaviatūros gali būti "purvinesnės nei unitazai"

Nustatyta, jog klaviatūros gali būti "purvinesnės nei unitazai"

Didžiosios Britanijos vartotojų organizacija "Which?" šių metų sausį atliko bandymus, kurie parodė, jog klaviatūros iš tikrųjų gali būti purvinesnės nei tualetų unitazai. Iš 33 tirtų klaviatūrų keturios buvo pripažintos kaip potencialiai...


Kinų tradicinės medicinos pratimai sergantiems vėžiu

Kinų tradicinės medicinos pratimai sergantiems vėžiu

Pratimai, padedantys kovoti su vėžiu, buvo viešai pripažinti Kinijoje tik devintajame dešimtmetyje. Šių pratimų autorė buvo moteris, sirgusi vėžiu ir savo išgijimo istorija nustebinusi ne tik Kinijos, bet ir Vakarų medicinos atstovus. Šios moters...


Popietės miegas gerina atmintį, bet tik tuo atveju, jei sapnuojate

Popietės miegas gerina atmintį, bet tik tuo atveju, jei sapnuojate

Seniai yra žinoma, kad miegas gerina žmogaus sugebėjimą atlikti su atmintimi susijusias užduotis. Neseniai atlikto tyrimo rezultatai byloja, kad popietės miegas gali dešimteriopai padidinti jūsų sugebėjimą apdoroti ir saugoti informaciją, bet tik...


Žuvų taukai gali sumažinti riziką susirgti krūties vėžiu

Žuvų taukai gali sumažinti riziką susirgti krūties vėžiu

Žuvų taukų papildus vartojančioms moterims rizika susirgti krūties vėžiu gali būti mažesnė nei toms, kurios tokių papildų nevartoja, teigia JAV mokslininkai. Ištyrę kiek daugiau nei 35 tūkstančius menopauzę išgyvenančių moterų, mokslininkai...


Pirtis ir sveikata - neatskiriamos

Pirtis ir sveikata - neatskiriamos

Gyvename skubos ir stresų amžiuje. Vis daugiau žmonių nesugeba atsipalaiduoti nuo įtempto gyvenimo ritmo. Puiki priemonė pailsėti, atgauti jėgas, sukaupti energijos visai darbo savaitei yra pirtis. Dar medicinos tėvas Hipokratas sakė, kad pirtis...


Specialistai: staigios orų permainos gali paaštrinti negalavimus

Specialistai: staigios orų permainos gali paaštrinti negalavimus

Specialistai pastebi, kad ryšys tarp įvairiausių gamtos reiškinių ir žmonių sveikatos būklės yra labai glaudus. Medikai teigia, jog staigiai pasikeitus orams į ligonines suplūsta daugiau pacientų. Mokslo tyrimai rodo, kad padidėjus geomagnetiniam...


Kaip išsirinkti tinkamą pagalvę?

Kaip išsirinkti tinkamą pagalvę?

Po varginančios darbo dienos daugeliui mieliausias daiktas - minkšta pagalvė. Bet medikai įspėja: pagalvė lemia daugiau nei vien tik gerą miegą, todėl nereikėtų rinktis pirmos pasitaikiusios po ranka. Pordenono (Italija) ligoninės reabilitacijos...


Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Nuveikti pasaulinio garso darbai, pelnyti žymiausi vardai, atšvęstas jubiliejus, o laiko, anot akademiko Jurgio Brėdikio, gulėti ir žiūrėti į debesis vis dar neatsiranda. – Užsitarnavau. Iki šiol visą gyvenimą buvau užsiėmęs, laikas buvo...


Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Amerikos vaistų ir maisto administracija (FDA) perspėja, kad "Viagra" ir kiti impotenciją gydantys vaistai gali sukelti staigų klausos praradimą. Kol kas neaišku, ar vaistai tiesiogiai sukelia klausos praradimą, tačiau FDA nusprendė...


Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika

Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika

Žymus ir ilgalaikis kaulų metabolizmo pagreitėjimas po nutikimo gydymo operacijų žymiai padidina kaulų, ypač plaštakų ir pėdų, lūžių riziką, teigia JAV mokslininkai. Mayo klinikos Minesotos valstijoje mokslininkai ištyrė 97 pacientus, kuriems buvo...


Apgamų turintys žmonės yra sveikesni ir rečiau sensta

Apgamų turintys žmonės yra sveikesni ir rečiau sensta

Mokslininkai aiškina, kad tie žmonės, kurių oda yra nusėta daugiau nei šimto apgamų, turi stipresnius kaulus, todėl jiems rečiau gresia susirgti osteoporoze. Kaip praneša dailymail.co.uk, šių žmonių veidą rečiau vagoja raukšlės, todėl jie dažnai...


Kylanti temperatūra – paslėptas pavojus kremams ir vaistams

Kylanti temperatūra – paslėptas pavojus kremams ir vaistams

Termometro stulpeliui perlipus 25 laipsnių ribą, svarbiausiu apdaru dažnai tampa kremas nuo saulės. Visgi būna situacijų, kai karštomis dienomis tenka ne tik kremu, bet ir vaistu skaudantį kūną ištepti. Taigi, ką reikia žinoti apie tepamus...


Ištikus infarktui du trečdaliai žmonių pagalbos kreipiasi per vėlai

Ištikus infarktui du trečdaliai žmonių pagalbos kreipiasi per vėlai

Du trečdaliai Lietuvos gyventojų, ištikus miokardo infarktui, į medikus kreipiasi pavėluotai, teigia Lietuvos širdies asociacija. Pirmadienį per spaudos konferenciją specialistai akcentavo, kad ištikus miokardo infarktui svarbi kiekviena valanda -...


Vėjaraupiais geriau sirgti vaikystėje

Vėjaraupiais geriau sirgti vaikystėje

Šį mėnesį į uostamiesčio ikimokyklines įstaigas kartu su įvairiausiomis infekcijomis įsisuko ir vėjaraupiai. Kai kuriuose darželiuose ir mokyklose paskelbtas karantinas iki vasario pabaigos. Apie šio viruso gydymą informacijos yra daug....


Vokietijoje išgydytas ŽIV virusą turėjęs pacientas

Vokietijoje išgydytas ŽIV virusą turėjęs pacientas

Vokietijos medikams, pasitelkus kamieninių ląstelių transplantaciją, pavyko visiškai išgydyti žmogaus imunodeficito (ŽIV) virusu užsikrėtusį vyrą. Vadinamasis "Berlyno pacientas", ketvirtąją dešimtį įpusėjęs amerikietis, iki gydymo...


Genų CAT ir GPX1 vaidmuo mūsų organizme!!!

Genų CAT ir GPX1 vaidmuo mūsų organizme!!!

Pažvelkime į du genus CAT ir GPX1, kurie atsakingi už antioksidacinius procesus mūsų organizme. Geną SOD2, kuris oksidaciniuose procesuose turi didžiausią įtaką, mes apžvengsime šiek tiek vėliau. Trumpai galime pasakyti, kad SOD2 genas atsakingas...


Citrosept Organic 1500 - naujas, galingas ir praktiškas

Citrosept Organic 1500 - naujas, galingas ir praktiškas

Už šį atradimą turime būti dėkingi mokslininkui ir vaisiui. Tik šis vaisius – tai ne legendinis obuolys, ir jis ne nukrito gydytojui Džeikobui Heričui ant galvos, o ramiai sau gulėjo komposto duobėje. Net pernelyg ramiai. Gydytojas...


Uodai pirmiausia puola geriančius alų

Uodai pirmiausia puola geriančius alų

Uodai dažniau puola žmones, kai jie išgeria bokalą ar du alaus, atskleidė naujas tyrimas. Tyrėjai mano, jog kraujasiurbius traukia alkoholio kvapas. Be to, uodai galėjo įprasti šį kvapą asocijuoti su sumažėjusiu žmogaus sugebėjimu gintis. Uodai 15...


Dėl sėklidžių vėžio vyrams nereikia verkti

Dėl sėklidžių vėžio vyrams nereikia verkti

Maždaug keturioms dešimtims 15-35 m. jaunuolių ar vyrų Lietuvoje kasmet diagnozuojama gana reta liga - sėklidžių vėžys. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) medikai teigia, kad su šia diagnoze susidūrusiems vyrams nereikėtų...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9