Sausio 22d. Penktadienis

Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Peržiūrų skaičius: 26640
Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Visuotinė taupymo karštinė žudo Lietuvos gyventojus. Nemokamų atostogų vejami sostinės medikai nespėja priimti vėžiu sergančių ligonių, kuriems kiekviena diena gali būti lemiama.

Miršta nesulaukę eilės

Vilniaus universiteto Onkologijos institutas niekaip nespėja priimti pacientų. Apkarpius finansavimą, gydytojai ir medicininis personalas priversti eiti nemokamų atostogų, dėl to ir taip ilgos onkologinių ligonių eilės dar labiau išsipūtė.

Prie gydytojų kabinetų nuo ryto iki vakaro laukia dešimtys žmonių iš visos Lietuvos, registratūroje – taip pat eilės, netyla norinčių užsiregistruoti skambučiai. Eilės pas gydytojus institute nusidriekusios keliems mėnesiams į priekį.

Būta atvejų, kai vėžiu sergantys ligoniai mirė taip ir nesulaukę savo eilės.

Gydyti neleidžia pinigai

Kodėl taip yra? Medikai tikrai netinginiauja. Priešingai – jie dirba atiduodami visas jėgas ir žmonėms pagalbos suteikia daugiau, nei leidžia valdžios skirtas finansavimas. Bet taupymo karštinė onkologus verčia skaičiuoti kiekvieną centą.

"Visi einame nemokamų atostogų. Verčiamės per galvą, o ką darysi? Jeigu neleisim žmonių nemokamų atostogų, nebus iš ko mokėti algų arba pritrūks pinigų medikamentams", – dienraščiui sakė Onkologijos instituto direktoriaus pavaduotojas Jonas Vesėliūnas.

Onkologai ne kartą kreipėsi į Ligonių kasas, prašė Sveikatos apsaugos ministerijos užtarimo, tačiau apie papildomas lėšas negali būti nė kalbos. Beje, kurį laiką medikai dirbo netgi daugiau, nei leido finansai. Pavyzdžiui, pirmą šių metų ketvirtį institutas gydė, galima pasakyti, per gerai, mat onkologinių pacientų gydymui panaudota 600 tūkst. litų daugiau, nei buvo numatyta skirti institutui. Ligonių kasos šios sumos taip ir nesumokėjo.

"Žinoma, eilės didės. Skaičiuojame pinigus, ką galime padaryti? Jeigu eisime į skolą, bankrutuosime. O žmonės kenčia", – apgailestavo J.Vesėliūnas.

Ministro spjūvis į veidą

Lietuvos onkologų draugijos pirmininkę Simoną Rūtą Letautienę kamuoja dar niūresnės nuotaikos. Pasak jos, onkologijos sistema griaunama bene nuo pirmųjų Nepriklausomybės metų, o dabartinė valdžia padėtį iš prastos verčia tiesiog į beviltišką.

"Kad ir kiek keiktume sovietinę sistemą, ten bent jau buvo kryptis, buvo šiokia tokia metodika. Išardėm kolūkius – išardėm ir onkologijos sistemą. Mūsų Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas (Antanas Matulas – red. past.) turbūt neatsimena, kada yra buvęs ligoninėje. Žmonės nori dirbti ir žino, kaip tai padaryti, bet mums neduoda dirbti! Taip kankinami ir žmonės: jie negauna pirminės diagnostinės pagalbos, terapinės pagalbos", – emocijas sunkiai tvardė S.R.Letautienė.

Pasak jos, eilės Onkologijos institute yra sveikatos apsaugos politikos padarinys. "Žmogus, gyvendamas Šakiuose ar kur kitur, gal net paskutinius centus sugraibęs, važiuoja per visą Lietuvą, kad galėtų pasidaryti tyrimus arba išsirašyti vaistų. Anksčiau jis galėjo nueiti pas onkologą vietoje ir visa tai atlikti. O jis trenkiasi pas mus arba į Kauną ir sėdi didžiausiose eilėse. Ponas Matulas yra pareiškęs, kad onkologijos ligoninių yra pilna. Jam reikia tik gražiai pasirodyti, koks jis kovotojas su alkoholizmu", – pyko gydytoja.

Paklausta, ar neprašė sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko užtarimo, S.R.Letautienė liūdnai paprašė nejuokauti. Esą ministras su onkologais bendrauja kone kaip su žemesne gyvybės forma.

"Atviru tekstu iš mūsų tyčiojamasi. Ministras apie mediciną nesupranta nieko. Jis skelbiasi esąs vadybininkas, bet labai abejoju ir jo kaip vadybininko gebėjimais. Buvo minčių kreiptis, bet jis mums yra pareiškęs, kad mes esame virtuali įstaiga. Tai apie ką tada šnekėti?" – sakė onkologė.

Belieka emigruoti

Medikės teigimu, valdžios požiūris į onkologus kelia šiurpą ir pasipiktinimą. "Ar bus 20, ar 30, ar 40 žmonių prie vieno kabineto – visus priimsim. O į gydytoją niekas nekreipia dėmesio. Ar jis gali, ar jis paeina, ar jis pavalgė, ar jis į tualetą spėjo nueiti. Net onkologo specialybė panaikinta! O finansus mažina per visur, per kur tik galima", – skundėsi S.R.Letautienė.

Pasak jos, nors auga darbo krūvis ir mažėja algos, dar nė vienas instituto onkologas nespjovė į darbą. Tačiau valstybė esą nedaro nieko, kad nors kiek palengvinti medikų dalią.

"Dar nė vienas nemetė darbo. Bet mūsų kvalifikacija yra aukšta ir vertinama, ypač Skandinavijoje", – pridūrė S.R.Letautienė.

Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad per ateinančius penkerius metus sergamumas onkologinėmis ligomis gerokai padidės, ir būtent nuo įvairių formų vėžio mirs daugiausia žmonių. "O mūsų valstybei tai visiškai neįdomu. Karpomas biudžetas ir aiškinama, kad eilinis šeimos gydytojas gali suteikti tokią pagalbą. Suardyta viskas, sugriauta ir, atsiprašant, sėdim ant mėšlo krūvos", – reziumavo gydytoja.


Ministras priekaištus atmeta

Sveikatos apsaugos ministras A.Čaplikas dienraščiui teigė, neva onkologai pinigų stygiumi skundžiasi nepagrįstai. "Bendras sveikatos apsaugos sistemos finansavimas yra praėjusių metų lygio. Parodykit dar nors vieną sritį, kuriai šiuo sunkiu laiku buvo išlaikytas praėjusių metų finansavimas. Šiokių tokių problemų, kurios priklauso nuo administravimo gebėjimų, yra. Bet galiu drąsiai teigti, kad pasisakymai apie blogą vienos ar kitos srities finansavimą yra netiesa", – tikino politikas.

Priekaištus dėl bendros politikos onkologijos atžvilgiu ministras taip pat atmeta. A.Čaplikas užsiminė, neva kritika jam gali būti adresuojama dėl to, kad sostinės Onkologijos institutas baiminasi dėl savo ateities.

"Mano požiūris (į onkologiją – red. past.) yra labai geras ir labai išskirtinis. Matyt, tai susiję su kalbomis apie tolesnį instituto buvimą. Nenormalu, kai tose pačiose Santariškėse yra Onkologijos institutas, o šalia yra Santariškių ligoninė, kuri irgi gydo onkologinius ligonius. Šiuo atveju kalbame apie tai, kaip panaudoti valstybės lėšas taip, kad onkologiniai ligoniai gautų geriausias paslaugas. Akivaizdu, kad dviejų ligoninių skirtingose to paties kelio pusėse buvimas yra didelė problema, tai atvirai galiu pasakyti", – dėstė A.Čaplikas.

Paklaustas, ką galima padaryti, kad vėžiu sergantys ligoniai bent jau nemirtų nesulaukę savo eilės pas gydytoją, politikas pareiškė, neva tai priklauso ne nuo jo. "Negalima apsisaugoti nuo ligų, kurios nepriklauso nei nuo ministro, nei nuo daktaro, nei nuo medicinos sesers", – pokalbį baigė sveikatos apsaugos ministras.


Reumatinės ligos ir vitamino D nepakankamumas susiję

Reumatinės ligos ir vitamino D nepakankamumas susiję

Taip pat nustatyta, kad reumatu sergantiems žmonėms kasdien vartojant oficialiai rekomenduojamą vitamino D kiekį, jo koncentracija organizme dažniausiai nepasiekė reikiamo lygio. Šių tyrimų rezultatai pristatyti kasmetiniame Europos lygos prieš...


Sėmenys, o ne jų aliejus, gali sumažinti cholesterolio kiekį

Sėmenys, o ne jų aliejus, gali sumažinti cholesterolio kiekį

Su maistu vartojant sveikus linų sėmenis, o ne sėmenų aliejų, gali sumažėti cholesterolio kiekis kraujyje, teigia mokslininkai, išnagrinėję daugelio tyrimų duomenis. Sėmenys laikomi širdžiai naudingu maistu, kadangi jame yra daug omega-3...


Nutukimas ir depresija skatina vienas kitą

Nutukimas ir depresija skatina vienas kitą

Nutukusiems žmonėms padidėja rizika pulti į depresiją, o depresuotiems – tapti nutukusiems, teigia olandų mokslininkai. Leideno universiteto medicinos centro mokslininkai nustatė, kad depresijos nekankinamiems žmonėms nutukus, tikimybė...


Netekote darbo? Panika padėties nepakeis...

Netekote darbo? Panika padėties nepakeis...

Sveiki, patarkite, ką daryti. Prieš porą mėnesių vyras neteko darbo. Aišku, jis padeda prie namų, bet jaučiu, kad su juo darosi kažkas blogai, nes labai pasikeitė. Apsimetinėja, kad tai tik atostogos, arba nei iš šio, nei iš to pradeda pykti,...


Pasaulinę sveikatos dieną – dėmesys miestiečiams

Pasaulinę sveikatos dieną – dėmesys miestiečiams

Trečiadienį minint Pasaulinę sveikatos dieną siekiama atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į miestuose gyvenančių žmonių sveikatos problemas, kurti palankias sąlygas sveikatos stiprinimui. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie...


Dėl greipfrutų dietos moteriai grėsė kojos amputacija

Dėl greipfrutų dietos moteriai grėsė kojos amputacija

Moteris, kuri laikydamasi dietos kasdien suvalgydavo po greipfrutą, vos išvengė kojos amputacijos. Tai nutiko dėl kraujyje susidariusio pavojingo krešulio, apie šį neįprastą atvejį skelbiama medicinos žurnale "The Lancet". Vienos...


Medikai: miestiečiai labiau išsilavinę, todėl sveikesni

Medikai: miestiečiai labiau išsilavinę, todėl sveikesni

Medikų vertinimu, miestiečiai – sveikesni už kaimo gyventojus. Tačiau tai dažniausiai lemia ne gyvenamoji vieta, o tai, kad čia gyvenantys žmonės labiau išsilavinę ir turi geresnes sąlygas pasirūpinti sveikata. Miestiečiai dažnai...


Naujas žingsnis kovoje su Alzhaimeriu

Naujas žingsnis kovoje su Alzhaimeriu

Alzhaimerio ligą bus galima aptikti pačiose ankstyviausiose stadijose. "Siemens Medical Solutions" sukūrė žmogaus smegenis atvaizduojančio instrumento prototipą, kuris padės greičiau įvertinti žmogaus smegenų veiklos sutrikimus....


Bronchitui – "ne". Kaip išsigydyti kosulį?

Bronchitui – "ne". Kaip išsigydyti kosulį?

Humoristai juokauja, kad koncertas žiemą – tai publikos kosulys, pertraukiamas muzikos garsų. O medikai tvirtina, kad būtent kosulys mus dažniausiai priverčia kreiptis į medikus. Dėl kosulio darbo metu paprastai skundžiasi vyrai. Dėl šios...


Skaitmeniniai prietaisai atima smegenims būtiną laisvalaikį

Skaitmeniniai prietaisai atima smegenims būtiną laisvalaikį

Pastaraisiais metais mobilieji telefonai, virtę tikrais kompiuteriais su greita prieiga prie interneto, palengvina varginantį laukimą eilėse, kamščiuose, išblaško liūdesį sporto salėse. Su technologijomis menkiausios pertraukėlės tampa...


Omega-3 gali apsaugoti nuo apakimo senatvėje

Omega-3 gali apsaugoti nuo apakimo senatvėje

Vartojant daugiau omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, maždaug trečdaliu gali sumažėti rizika, jog senatvėje išsivystys aklumas, rodo naujas JAV nacionalinio akių instituto atliktas tyrimas. Atlikus su amžiumi susijusių akių ligų tyrimą,...


Mokslininkai: taliją reikia stebėti

Mokslininkai: taliją reikia stebėti

Mokslininkai teigia, jog papildomi riebalai liemens srityje įspėja apie ankstyvos mirties tikimybę, net jei kūno svoris normalus, rašo BBC. Tyrime dalyvavo 360 tūkst. savanorių iš devynių Europos valstybių. Mokslininkai iš Londono stebėjo 51-erių...


Nanotechnologijos ateina į maisto sektorių

Nanotechnologijos ateina į maisto sektorių

Įsivaizduokite bulvių traškučius, kurių sudėtyje yra mažiau natrio, tačiau skonis dar geresnis. Arba duoną su žuvų taukais, kurios skonis nė iš tolo neprimena žuvies. Tai tik du būdai, kaip nanotechnologijos atkeliaus į maisto parduotuves, pasakė...


Žuvų taukai gali padėti ištikus insultui

Žuvų taukai gali padėti ištikus insultui

Žuvų taukuose esanti dokozahekseno riebalų rūgštis (DHR) gali apsaugoti smegenų audinį ir pagreitinti atsigavimą po stipraus išeminio insulto net tada, kai ši rūgštis panaudojama praėjus net penkioms valandoms po insulto, teigia JAV mokslininkai....


Ar gali greitai valgomi ledai pažeisti galvos smegenis?

Ar gali greitai valgomi ledai pažeisti galvos smegenis?

Tikriausiai daugelis yra patyrę staigų galvos skausmą tais momentais, kai tenka greitai suvalgyti ledus arba išgerti ledinio šaltumo pieno kokteilį. Laimei, šis skausmas praeina palyginti greitai. Tačiau ar gali toks šaltis sukelti ilgalaikius...


Reguliariai valykite dantis. Ilgiau gyvensite

Reguliariai valykite dantis. Ilgiau gyvensite

Reguliariai valykite dantis, tuomet ne tik rečiau lankysitės pas stomatologą, bet ir ilgiau gyvensite. Mokslininkai jau seniai įtarė, kad prasta burnos higiena ir dantenų uždegimas gali sukelti širdies ligas, tačiau tik dabar pavyko įrodyti, jog...


Pomidorai gydo nudegusią odą

Pomidorai gydo nudegusią odą

Niukaslo ir Mančesterio Universitetų mokslininkai teigia, jog pomidorai gali padėti gydant skausmingus saulės nudegimus, o taip pat sumažinti odos senėjimą. Tyrėjai atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo 20 žmonių. Mančesterio mokslininkai paprašė...


Vos 5 minutės fizinių pratimų pagerina nuotaiką ir savigarbą

Vos 5 minutės fizinių pratimų pagerina nuotaiką ir savigarbą

Kaip rašoma žurnale Environmental Science & Technology, ištyrus 1252 įvairaus amžiaus ir lyties asmenis buvo nustatyta, kad vos 5 minutės fizinių pratimų gryname ore pagerina nuotaiką ir savigarbą. Esekso universiteto mokslininkai pastebėjo,...


D.Britanijoje daugėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų

D.Britanijoje daugėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų

Didžiojoje Britanijoje didėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų skaičius, skelbia Karališkoji bendrosios praktikos gydytų kolegija, kuria remiasi BBC naujienų tarnyba. Ekspertų teigimu, gydytojai turi daugiau žinoti apie šią problemą, nes iki šiol...


Miškuose - erkių aktyvumo pikas

Miškuose - erkių aktyvumo pikas

Vakar Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) specialistės Pajūrio regioniniame parke, Girulių miške, vieno kilometro ruože aptiko jau apie 30 suaugusių erkių. Kad jų knibždėte knibžda, pranešė ir skaitytojai. Visuomenės sveikatos...


Placebai padeda pasijusti geriau, net jeigu pacientai apie juos žino

Placebai padeda pasijusti geriau, net jeigu pacientai apie juos žino

Placebas gali padėti pacientams pasijusti geriau, net jeigu jie puikiai žino geriantys cukrines piliules, o ne tikrus vaistus, trečiadienį paskelbė mokslininkai, atlikę neįprastą eksperimentą. Beveik 60 proc. pacientų, kenčiančių nuo dirgliojo...


Naujieji maisto papildai regėjimui saugoti

Naujieji maisto papildai regėjimui saugoti

Airių mokslininkai pranešė sukūrę maisto papildą, kuris pagyvenusiems žmonėms gali padėti išsaugoti regėjimą. Penkerius metus trukęs tyrimas parodė, kad naujasis maisto papildas gali padėti sergantiems amžine makulos degeneracija (AMD), kuri...


Dantenų ligos sukelia cukrinį diabetą

Dantenų ligos sukelia cukrinį diabetą

Sakoma, kad burna – tai durys į žmogaus organizmą. Dauguma žmonių nežino, kad nuo jų dantų ir dantenų būklės priklauso viso organizmo sveikata. Yra manoma, kad dantys - tai lyg atskiras ir visiškai nesusijęs organas su likusiu organizmu....


Garso terapija gali pagerinti sveikatą

Garso terapija gali pagerinti sveikatą

"Balsas neperteikia to, ką išgirsta ausis, tačiau ausis neišgirsta tik to, ko nesuvokia protas." /dr. A. Tomatis/ Jau nuo urvinio žmogaus laikų garsas turėjo itin didelę reikšmę jo išlikimui bei gyvavimui. Žmogaus gebėjimas pajusti ir...


Gerasis cholesterolis siejamas su ilgesniu gyvenimu

Gerasis cholesterolis siejamas su ilgesniu gyvenimu

Žalingą poveikį sveikatai turi mažo tankio vadinamasis blogasis cholesterolis (MTL), o didelio tankio gerasis cholesterolis (DTL) malšina pirmojo poveikį. Tyrimo ataskaitą paskelbė "American Journal of Cardiology", praneša "Reuters...


Kai trūksta riebalų rūgščių Omega, kenčia smegenys, širdis ir kraujagyslės

Kai trūksta riebalų rūgščių Omega, kenčia smegenys, širdis ir kraujagyslės

Riebalų rūgščių Omega žmogaus organizmas pats negamina, todėl specialistai rekomenduoja pasirūpinti reikiamu nepakeičiamųjų riebalų rūgščių kiekiu. Vaistininkas Mantas Jakimavičius sako, kad jei atsiranda šių rūgščių trūkumas, gaunamas...


Mokslininkų tyrimų ataskaita: buitinės cheminės medžiagos sukelia krūties vėžį

Mokslininkų tyrimų ataskaita: buitinės cheminės medžiagos sukelia krūties vėžį

Europos parlamentui mokslininkų grupė ką tik pristatė vėžio priežasčių tyrimo ataskaitą. Cheminiai produktai, estrogenai, pesticidai, dažai, plastikinės medžiagos - tai vieni iš pagrindinių krūties vėžio atsiradimo kaltininkų. Anot mokslininkų,...


Indėnų žiniuonių paslaptys

Indėnų žiniuonių paslaptys

Nors pasakojimai apie šamanų sugebėjimus daug kam ir kelia abejonių, juos ir šiandien galima sėkmingai taikyti įvairiose gyvenimo srityse, sprendžiant pačius įvairiausius uždavinius. Pakalbėkime apie įskaitas, sesijas ir visokiausias atestacijas...


Pavasarį rekomenduojama išsivalyti šulinius

Pavasarį rekomenduojama išsivalyti šulinius

Nešvarumai iš dirvožemio gali lengvai patekti į šachtinius šulinius. Todėl rekomenduojama kartą metuose juos išvalyti. Geriausia tai daryti pavasarį. Šulinių vanduo paprastai būna skaidrus, neturi pašalinio kvapo ar skonio. Tačiau kartais jis gali...


Popietės miegas gerina atmintį, bet tik tuo atveju, jei sapnuojate

Popietės miegas gerina atmintį, bet tik tuo atveju, jei sapnuojate

Seniai yra žinoma, kad miegas gerina žmogaus sugebėjimą atlikti su atmintimi susijusias užduotis. Neseniai atlikto tyrimo rezultatai byloja, kad popietės miegas gali dešimteriopai padidinti jūsų sugebėjimą apdoroti ir saugoti informaciją, bet tik...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9