Gegužės 27d. Trečiadienis

Tobulo kūno kultas

Peržiūrų skaičius: 32164
Tobulo kūno kultas

Daugiau nei 70 proc. lietuvių genetiškai linkę į nutukimą, o tai reiškia amžiną kovą su savo svoriu bei skanesniu ir sotesniu maistu. Moterys laikosi dietų, vyrai alina save sporto salėse. Tačiau kartais tai baigiasi žymiai liūdniau — dismorfobija, tai yra nusivylimu savo kūnu, valgymo sutrikimais ar depresija.

Liguistas požiūris

Valgymo sutrikimų centro duomenys rodo, jog nervine anoreksija ir bulimija pradeda sirgti jau dešimties metų mergaitės. Ir nors buvo manoma, kad tai jaunų moterų liga, dabar stebima tendencija, jog valgymo sutrikimai nustatomi ir garbaus amžiaus dailiosios lyties atstovėms.

"Daugybė žmonių kovoja su savo prigimtini, norėdami suliesėti, atitikti žurnalų viršelių primetamus grožio idealus, – sako gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė. – Vis dėlto, kai kuriems šie bandymai baigiasi labai rimtais, sunkiai pagydomais sutrikimais."

Kas gi lemia liguistą požiūrį į kūną? Pasak A.Jauniškytės, svarbu ne tik individualios, genetiškai nulemtos kūno reakcijos į norą mažinti svorį (moterims) ar didinti raumenų tonusą (vyrams), bet ir psichologiniai ypatumai, nulemiantys jėgų pervertinimą, kūno, kaip vienintelio instrumento kelti savivertę, fetišizavimą. Jeigu šių dviejų dalykų nebus, liguistas požiūris į kūną neišsivystys.

Iš prisiminimų...

"Visą gyvenimą siekiau tobulybės ir vieną dieną supratau, kad visą tą laiką tiesiog savo noru ritausi žemyn, kol pasiekiau dugną, ir nieko kito nebeliko, kaip prisipažinti, jog sergu bulimija. Mano stažas — 6 metai, maždaug tiek, o gal net ir ilgiau nuolat save kankinau. Dabar jau suprantu, kad nėra laiko graužtis, nes nėra nieko, ko nebūtų įmanoma pakeist. Kreipiausi į specialistus, nes suprantu, kad viena esu niekas. Daugiau nebekuriu iliuzijų, kad galiu pasveikti pati, kad vieną dieną imsiu ir sustosiu. Dabar žinau, kad manęs laukiantis gydymas ilgas, sunkus, varginantis, žinau, kad dar ne kartą suklupsiu, bet vieną dieną vis tiek paliksiu ligoninę aukštai pakelta galva, suvokdama, kad atėjo laikas ir vėl džiaugtis gyvenimu." (Renata, 22 m.)

"Aš jau netgi nežinau, ką galvoti, kaip elgtis. Žinau tik tiek, jog laikausi iš paskutiniųjų, bandau kovoti su apsirijimu. Kritau ir kėliausi ne kartą, o vis tiek atrodo, kad visi bandymai veltui. Jau greitai pamatysiu artimuosius. Ir vėl apsimetinėsiu, kad esu sveika, kupina jėgų, nors iš tiesų taip nėra. Po galais, aš pavargau nuo viso to: nuo ligos, nuo bandymo pasveikti ir nuo savęs." (Loreta, 28 m.)

"Kartais kelias dienas atsilaikius ir normaliai pavalgius net pradedu manyti, kad aš pati išsigalvojau ligą ir kad man nieko nėra. Tačiau po kelių dienų ir vėl pradedu šluoti viską, ką randu šaldytuve ir ne tik jame... Ir tada vėl prasideda ašaros, savigrauža, pasišlykštėjimas ir visiška apatija." (Reda, 35 m.)

"Aš baisiai bijau sustorėti. Jau kažkur savaitė, kai maitinuosi normaliai (gal net per mažai, bet kitaip negaliu, nes kiekvienas kąsnis viršaus sukelia persivalgymo priepuolius, o tada jie kartojasi ištisas savaites), bet vakarais noras persivalgyti vis tiek užklumpa. O svoris nekrenta. Kaip buvo 56 kg, taip ir yra. Gerai tik tiek, kad pilvas nebėra išsipūtęs nuo persivalgymų. Po priepuolių atrodydavau kaip nėščia. Sunku, kai kaitaliojasi ta anoreksija su bulimija. Svoris kartą ar kelis kartus per metus šokinėja dešimčia kilogramų. Vieną dieną apetitas žvėriškas, kitą dieną jo visai nėra. Kaip norėčiau būti sveika ir liekna, tačiau kažin ar tai suderinama? Taip pat nesuderinama sveika ir laiminga, nes priaugusi svorio netenku pasitikėjimo savimi, atsiranda įvairių fobijų, imu savęs neapkęsti, gėdytis. Žiūrėdama į nuotraukas, kai svėriau 45 kg, jaučiuosi šlykščiai, atrodau klaikiai, bet juk tada tikrai buvau laiminga. Draugai griebdavosi už galvos, sakydami, kad man jau pats laikas gydytis, o man buvo gerai, nes pasitikėjau savimi ir dėmesio sulaukdavau pakankamai. Tik dabar ima atrodyti, kad susigadinau savo gyvenimą visiems laikams, bet jau vėlu kažką keisti." (Vilma, 18 m.)

Pakrikusi savivertė

"Niekas neprieštarauja, jog truputį patobulinti savo kūno formas yra pagirtina, tačiau reikia gerai suvokti ribą, po kurios tai tampa rimta priklausomybe, – sako dietologė. – Savo pacientams visada sakau, kad svarbu atsižvelgti į kūno masės indeksą. Jeigu jis normalus, geriau nesiimti jokių dietų, nes tą daryti reikės nuolat."

Pasak ekspertės, dėl visko kaltas yra žemas savęs vertinimas. "Žmogus jaučiasi nevisavertis kūne, kuriame gyvena, mano, kad, būdamas gražesnis (turėdamas ypatingus raumenis ar lieknesnę figūrą), visuomenėje pelnys didesnį pasisekimą, o iš tiesų šitaip stengiasi išsivaduoti nuo menkavertiškumo, – teigia A. Jauniškytė. – Besaikis sportavimas, organizmo alinimas įvairiomis dietomis gali rodyti, kad žmogus šitaip bando įveikti negatyvius jausmus. Dažniausiai tai būna nerimas, nusivylimas, nesėkmės, nesugebėjimas priimti kritikos."

Baimė suklysti, nepadaryti karjeros – papildomas stimulas atrodyti labai geros formos, būti stipriam ir taip įteisinti gero darbuotojo, vadovo, sėkmingo tarnautojo įvaizdį.

"Tačiau ar lieknas žmogus yra laimingesnis? – klausia dietologė. – Kai sportas tampa vienintele nerimo valdymo priemone, nebelieka vidinės kontrolės, kad gal jau užteks tų raumenų, nebereikia valgyti visokių maisto priedų ar labai brangių papildų, laikas sustoti, tačiau sustoti beveik neįmanoma."

Beje, tam įtakos turi ir populiarieji moterų žurnalai, kurių viršeliai rėkte rėkia apie tobulo kūno etalonus. "Tokie žurnalai didžiausią įtaką turi jaunoms merginoms, – pastebi A. Jauniškytė. – Jei metų metais kalama: "Meskit svorį, jau pavasaris", "Nauji maudymosi kostiumėliai, kaip jūs atrodysit", "Jūsų celiulitas – mūsų problema", net nenoromis pradedi lygintis su modeliais. Vyrai daro tą patį, tačiau kitu būdu – jiems svarbesnis respektabilumas, lyderio išvaizda, statusas."

Rizikos grupės

Susirgti nervine anoreksija, bulimija, kitais valgymo sutrikimais dažniau linkę perfekcionistinių troškimų, norintys būti scenoje, matomi žmonės.

Daugelis iš jų darosi riebalų nusiurbimo operacijas, valosi žarnyną, madingas ir žiedas skrandyje. Sakoma, jog visa tai – dėl sveikatos, tačiau ši priežastis nėra vienintelis. Kita, galbūt netgi svarbesnė, yra ta, kad netobulą save labai sunku matyti ekrane.

"Dar viena rizikos grupė – sportininkai, ypač plaukikai, dviratininkai, – teigia ekspertė. – Kai žmonės nustoja sportuoti, greičiau kaupiasi riebalai, nes niekada nebuvo adekvataus valgymo įgūdžių. Tada ir iškyla grėsmė atsirasti valgymo sutrikimams."

Kita vertus, pasak A. Jauniškytės, didelę riziką susirgti nervine anoreksija, bulimija, kitais valgymo sutrikimais turi moterys, vaikystėje patyrusios seksualinę prievartą. "Jos tarsi įsikala į galvą, jog moteriškėjantis kūnas – blogis, nes jis domins vyrus, ir nori kuo ilgiau išlikti vaikiškos. Štai todėl ir alina savo organizmą, laikosi dietų, daug sportuoja. Vadinasi, norėdami išgydyti tokio pobūdžio ligas, turime dirbti kompleksiškai: stengtis įveikti ne tik fizines pasekmes, bet ir suvokti dvasines priežastis."

Šiuo metu Lietuvoje sergančiųjų šiomis ligomis amžiaus ribos plečiasi. Jei anksčiau kalbėjome, kad valgymo sutrikimai – jaunų merginų ir moterų problema, vyriausios mūsų pacientės buvo iki 35 metų amžiaus, dabar anoreksija ir bulimija serga ir 10-11 metų vaikai, ir daug vyresnės moterys, netipiškos anoreksijos nustatomos netgi šešiasdešimtmetėms.

Kaip pažinti?

Nervinė bulimija, anoreksija, nuolatinis persivalgymas – ligos girdėtos, tačiau kaip jas atpažinti vis dar nėra pakankamai aišku, tad truputį apie tai papasakosime.

"Nervinė anoreksija – tai valgymo sutrikimas, kai žmogus sąmoningai mažina ar palaiko mažą kūno svorį, – sako dietologė. – Kūno svoris būna bent 15 proc. mažesnis, lieknėjantis žmogus badauja, naudoja vidurius laisvinančius ir apetitą slopinančius preparatus, specialiai sukelia vėmimą, pernelyg intensyviai sportuoja, moterims dingsta mėnesinės, vyrams sumažėja seksualinis potraukis ir susilpnėja potencija, jei sutrikimas prasideda prieš lytinio brendimo pradžią, sulėtėja arba sustoja brendimas."

5-20 proc. sergančiųjų anoreksija miršta. Tai vienas iš didžiausių mirtingumo procentų tarp visų psichikos ligų. Kuo ilgiau žmogus serga, tuo didesnė mirties tikimybė. Mirties priežastys gali būti somatinės (visiškai išsekus sustoja širdis), taip pat savižudybė.

"Nervinė bulimija – tai valgymo sutrikimas, pasireiškiantis pakartotinais persivalgymo priepuoliais ir po jų sekančiu kompensaciniu elgesiu (dirbtinai sukeltas vėmimas, vidurius laisvinamųjų vaistų, arbatų, diuretikų vartojimas, badavimas, dieta, intensyvus sportavimas), – aiškina A. Jauniškytė. – Būdinga liguista baimė nutukti, tad asmuo nusistato griežtą svorio ribą, esančią daug žemiau normalaus kūno svorio, persivalgymo priepuoliai ir svorį mažinantis elgesys kartojasi mažiausiai 2 kartus per savaitę."

Pasak ekspertės, dauguma ligonių persivalgo bent kartą per dieną (per palyginti trumpą laikotarpį suvartoja didelį maisto kiekį, koks nebūdingas sveikiems žmonėms), dažniau savaitgaliais ar vakarais. Daugumai žmonių persivalgymo priepuoliai tampa kasdiene rutina. Persivalgoma dažniausiai pasislėpus, po to jaučiamas pasišlykštėjimas savimi, kaltės jausmas. Persivalgymas gali būti iš anksto suplanuotas – nusiperkama maisto, jis paruošiamas ir "suryjamas ritualiniu būdu". Dažniausiai vartojami karbohidratai, riebus maistas ar "greitas šlamštas", t.y. maistas, kurio vengiama, nes jis "storina". Pasirenkamas lengvai nuryjamas maistas, daugiau skysčių – tai palengvina vėmimą. Paprastai persivalgymo seansai trunka apie valandą laiko.

Dar viena lieknėjimo liga, kurią vertėtų aptarti – nuolatinis persivalgymas. "Tai valgymo sutrikimas, apibūdinamas nuolatiniais persivalgymo priepuoliais, be reguliaraus pasipriešinimo jiems bei neturintis kompensacinio elgesio, – sako A. Jauniškytė. – Žmogus per trumpą laiką suvartoja didelius maisto kiekius, jaučiasi negalintis kontroliuoti mitybos elgesio, gėdijasi ir šlykštisi, valgo nejausdamas alkio, pasislėpęs."

Dažniausiai šeimos nariams būna labai sunku suprasti, kodėl jų mylimas žmogus kenčia nuo valgymo ir svorio problemų. Kad ir kaip būtų sunku, svarbu pripažinti, kad tik sergantis žmogus gali nuspręsti kreiptis pagalbos ir žinoti, kokios pagalbos jam reikia.

"Akivaizdu, jog valgymo sutrikimai – tai strategija, kuria žmogus naudojasi susidūręs su sudėtingesnėmis problemomis, kurios yra per daug skausmingos ar per sudėtingos, kad su jomis būtų galima kovoti tiesiogiai, nes nežino kitų šios problemos sprendimo būdų", – aiškina pašnekovė.

Aronijos - vaistas jauniems

Aronijos - vaistas jauniems

Juodavaisės aronijos yra pagrindinis vitamino P šaltinis, o šis kartu su vitaminu C mažina kapiliarų pralaidumą bei trapumą. Vaistams skinamos ir vartojamos tik šviežios uogos. Jos sunoksta rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais. Aronijos ir iš jų...


Kaip valgai, taip ir atrodai

Kaip valgai, taip ir atrodai

Mitybos įpročiai turi įtakos ne tik mūsų sveikatai, bet išvaizdai, bendrai organizmo savijautai. Remdamiesi medicinos specialistų rekomendacijomis, pabandėme sudaryti idealų dienos meniu. Pasak gydytojų, kasdien pusryčiaujantys žmonės dienos metu...


Pirtis ir sveikata - neatskiriamos

Pirtis ir sveikata - neatskiriamos

Gyvename skubos ir stresų amžiuje. Vis daugiau žmonių nesugeba atsipalaiduoti nuo įtempto gyvenimo ritmo. Puiki priemonė pailsėti, atgauti jėgas, sukaupti energijos visai darbo savaitei yra pirtis. Dar medicinos tėvas Hipokratas sakė, kad pirtis...


Užtenka kęsti nugaros skausmus

Užtenka kęsti nugaros skausmus

O tų priežasčių būna labai daug: mokyklinukams dažniausiai skauda dėl nuovargio, kaulų-raumenų sistemos vystymosi sutrikimų, įtampos ir pan., suaugusiems - dėl raumenų silpnumo, stuburo kremzlinio audinio susidėvėjimo, įvairios kilmės...


Kaip gydyti gripą? (receptai)

Kaip gydyti gripą? (receptai)

Gripas genetiškai kinta dažnai, todėl šiai ligai imunitetas nesusiformuoja ir jos reikia saugotis kasmet. Apsisaugokite ir gydykitės nuo gripo ir jo komplikacijų natūraliais vaistais. 5 šaukštus susmulkintų sausų erškėtrožių uogų užpilti 1 l...


Atminties sutrikimų padeda išvengti net ir mezgimas

Atminties sutrikimų padeda išvengti net ir mezgimas

Dažnas mėgavimasis hobiu, pavyzdžiui, mezgimu ar knygos skaitymu gali padėti išvengti atminties problemų senatvėje. Atminčiai nusilpti neleidžia net žaidimas kompiuteriu. Tačiau televizoriaus žiūrėjimas prie tokių naudingų laisvalaikio užsiėmimų...


Pasyvus rūkymas pasaulyje kasmet nusineša 600 tūkst. žmonų gyvybių

Pasyvus rūkymas pasaulyje kasmet nusineša 600 tūkst. žmonų gyvybių

Aplinkoje pasklidę tabako dūmai kasmet nusineša maždaug 600 tūkst. žmonių gyvybių, o beveik trečdalį šių aukų sudaro vaikai, sakoma penktadienį paskelbtoje pirmojo pasaulinio pasyvaus rūkymo tyrimo ataskaitoje. Kitaip nei "gyvenimo būdo"...


Gyventi šalia turtuolių - kenksminga sveikatai

Gyventi šalia turtuolių - kenksminga sveikatai

Gyventi šalia turtingo ir sėkmės lydimo žmogaus arba draugauti su juo - kenksminga sveikatai. Tai nustatė Čikagos universiteto mokslininkai. Jų tyrimo ataskaitą trečiadienį spausdina Londono laikraštis "The Daily Mail". Paaiškėjo, jog...


Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai

Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai

Jeigu kompiuterio entuziasto paklaustumėt, ar spausdintuvai nekenkia sveikatai, iš jūsų paprasčiausiai pasišaipytų už tokį kvailą klausimą. Tačiau be reikalo - paprastas biuro spausdintuvas plaučiams gali pakenkti taip pat kaip ir cigarečių dūmai,...


Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Vėžiu sergančių žmonių gydyti neleidžia pinigai

Visuotinė taupymo karštinė žudo Lietuvos gyventojus. Nemokamų atostogų vejami sostinės medikai nespėja priimti vėžiu sergančių ligonių, kuriems kiekviena diena gali būti lemiama. Vilniaus universiteto Onkologijos institutas niekaip nespėja priimti...


Angliarūgštės injekcijos – ir grožiui, ir sveikatai

Angliarūgštės injekcijos – ir grožiui, ir sveikatai

Druskininkų sveikatingumo ir poilsio komplekse „Grand SPA Lietuva“ jau antrus metus taikomas vienas naujesnių refleksoterapijos gydymo metodų – angliarūgštės injekcijos. Po oda suleidus angliarūgštės dujų, malšinama daugelis...


Sulčių stiklinėje – tikri vitaminai bei vaisių energija

Sulčių stiklinėje – tikri vitaminai bei vaisių energija

Sultyse gausu vitaminų, mineralų, angliavandenių bei kitų vertingų maistinių medžiagų, reikalingų sustiprinti sveikatą bei pasisemti energijos. Dar daugiau, sulčių energija yra stabilesnė nei ta, kurią gauname iš kitų produktų, nes ji natūrali...


Dideli biurai - streso ir ligų šaltinis

Dideli biurai - streso ir ligų šaltinis

Darbas didelėje biuro patalpoje neigiamai veikia darbuotojus, parodė tyrimas. Jie greičiau susinervina, dirba ne taip produktyviai ir greičiau peršąla. Australijos mokslininkai tyrimo metu išanalizavo studijas apie šiuolaikinius biurus ir nustatė,...


Riebalų "nusiurbimas" be operacijos - kavitacija

Riebalų "nusiurbimas" be operacijos - kavitacija

Skamba neįtikėtinai? Tačiau tai jau įmanoma gyd. G.Ramanauskienės Grožio ir sveikatos centre. Jokios narkozės, skausmo, kraujosruvų, randų- tik gana malonių procedūrų kompleksas ir svajonių figūra taps realybe. Ultragarsą visi pažįstame kaip...


Viduržemio regiono dieta siejama su mažesne krūties vėžio tikimybe

Viduržemio regiono dieta siejama su mažesne krūties vėžio tikimybe

Viduržemio jūros regiono dietos besilaikančioms ir menopauzę išgyvenančioms moterims tikimybė susirgti krūties vėžiu yra mažesnė, nei moterims su kitokiais mitybos įpročiais. Mokslininkai vidutiniškai dešimtmetį stebėjo 14800 graikių, per tą...


Ką daryti, kad balsas taptų draugu, o ne priešu

Ką daryti, kad balsas taptų draugu, o ne priešu

Balsas – vienas jautriausių ir paslankiausių mūsų kūno instrumentų. Jis atspindi fizinę savijautą, nuotaikas, išduoda jauną dvasią. Tam, kad balsas glostytų ausį ir pasiektų aplinkinių širdis, kartais visai nebūtina išmanyti sudėtingą kalbos...


Tyrimas: blaivininkams – sunkesnė depresijos forma

Tyrimas: blaivininkams – sunkesnė depresijos forma

Nevartojantiesiems alkoholio stinga bendravimo įgūdžių, o jų nerimo lygis aukštesnis už išlenkiančių taurelę. Apie tai praneša britų "The Telegraph". Naujojo tyrimo rezultatai taip pat teigia, kad blaivininkams iškyla daugiau sveikatos...


Nuotolinis darbas – produktyvesnis ir sveikesnis, atskleidė tyrimas

Nuotolinis darbas – produktyvesnis ir sveikesnis, atskleidė tyrimas

Organizacijos "Computer Technology Industry Association" atliktas nuotolinio darbo tyrimas, kuriame dalyvavo 212 įvairiose pramonės srityse dirbančių profesionalų, atskleidė, kad namuose dirbantys darbuotojai yra produktyvesni, sveikesni...


Mylintiesiems gyvenimą cukraligė netrukdo

Mylintiesiems gyvenimą cukraligė netrukdo

Didžiųjų miestų klinikų medikai cukrinį diabetą vadina gyvenimo būdu, o jų kolegos iš rajonų šia liga sergančias moteris, norinčias turėti vaikų, apšaukia beprotėmis. Kurie iš jų teisūs? Galima jaustis visiškai sveikai, ligą kontroliuojant fiziniu...


Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Italijoje atliktas tyrimas parodė, kad daugiau alyvų aliejaus ir žaliųjų lapinių daržovių vartojančios moterys rečiau serga širdies ligomis. Nustatyta, kad bent vieną žalialapių daržovių porciją per dieną suvartojusioms moterims tikimybė per...


Už lieknėjimą mokama sveikata

Už lieknėjimą mokama sveikata

Turguje iš po skverno pardavinėjamo kiniško lieknėjimo preparato "Lida" lengvai galima įsigyti ir lietuviškose interneto svetainėse. Šio maisto papildo, kuris yra nelegalus Europos Sąjungoje, tačiau labai mėgstamas Lietuvoje,...


Lėtinis skausmas žaloja smegenis

Lėtinis skausmas žaloja smegenis

Nemiga, prislėgta nuotaika ir depresija, nerimas, irzlumas ir nesugebėjimas nuspręsti paprastų dalykų. Kaip rašoma žurnale "Neuroscience", tyrimą atlikę mokslininkai nustatė, dėl ko atsiranda šie su skausmu susiję simptomai. Pasirodo,...


Pirmoji pagalba skęstančiajam

Pirmoji pagalba skęstančiajam

Pamatę skęstantį žmogų, neišsigąskite, bet skubėkite jam padėti. Šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir skubiai iškvieskite gelbėjimo tarnybą tel. 112. Jei vandens gylis leidžia pasiekti skęstantįjį, su kitais poilsiautojais sudarykite...


Patarimai žiemai: sniegą verta kasti dėl geros savijautos

Patarimai žiemai: sniegą verta kasti dėl geros savijautos

Visada žvali ir besišypsanti Vilniaus universiteto Santariškių klinikų reabilitologė Teresė Palšytė žiemos stingulio nejaučia, ji ir kitiems pataria, kaip jo atsikratyti. Gydytoja sako, kad šiuo sezonu yra natūralu būti mieguistiems ir slogios...


Profilaktiniai tyrimai padeda išgelbėti gyvybes

Profilaktiniai tyrimai padeda išgelbėti gyvybes

"Skydliaukė - tavo gyvenimo laikrodis" ir "Prostata - vyro gyvenimo kokybė" - tokiose sveikatos profilaktikos akcijose nuo šio mėnesio pradžios iki vasario pabaigos skatina dalyvauti Medicina practica laboratorija. Akcijų metu...


Galvos skausmo priežastis - liemenėlė

Galvos skausmo priežastis - liemenėlė

Ir vėl nežina dėl kokių priežasčių pradeda skaudėti galvą? Gali būti, jog dėl to kalta blogai pritaikyta liemenėlė. Kai kurie Vokietijos gydytojai tvirtina pastebėję, jog nepatogi liemenėlė ne tik sukelia galvos skausmą, bet ir įtampą pečių bei...


Ar gali kontraceptinės tabletės sumažinti norą mylėtis?

Ar gali kontraceptinės tabletės sumažinti norą mylėtis?

Moterys, kurios vartoja hormoninę kontracepciją, gali norėti mažiau mylėtis, negu tos, kurios saugosi nuo nepageidaujamo nėštumo prezervatyvais. "Jeigu jūs kvailiojate su hormonais, jūs tuo pačiu žaidžiate ir su savo sekso gyvenimu", -...


Apgamai gali slėpti atsakymus, kaip gydyti vėžį

Apgamai gali slėpti atsakymus, kaip gydyti vėžį

Turintiesiems daugybę apgamų juodi taškiukai ant odos yra tokie pat natūralūs, kaip ir strazdanotiems strazdanos. Tačiau pasirodo, kad kiekvienas apgamas yra pigmentinių ląstelių auglys, tačiau ne visada piktybinis. Šios ląstelės, susidariusios į...


Nešvariame vandenyje tyko infekcijų pavojus

Nešvariame vandenyje tyko infekcijų pavojus

Vanduo visada buvo laikomas gyvybės šaltiniu. Tačiau kartais jis gali tapti apsinuodijimo ir susirgimų priežastimi, nes gali būti užterštas užkrečiamųjų ligų sukėlėjų patogenais, cheminėmis medžiagomis ir kt. Infekcinių ligų patogenai gali būti...


Susipykti kartais netgi sveika

Susipykti kartais netgi sveika

Su vyru gyvename jau 10 metų. Anksčiau sutardavome gerai, o pastaruoju metu ėmėme bartis net dėl niekų. Susipykę nusileisti nenorime nei vienas. Tada prasideda "nekalbadieniai". Žengti pirmą žingsnį po kelių tylos dienų sunku. Norėčiau...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9