Birželio 27d. Pirmadienis

Tobulo kūno kultas

Peržiūrų skaičius: 32164
Tobulo kūno kultas

Daugiau nei 70 proc. lietuvių genetiškai linkę į nutukimą, o tai reiškia amžiną kovą su savo svoriu bei skanesniu ir sotesniu maistu. Moterys laikosi dietų, vyrai alina save sporto salėse. Tačiau kartais tai baigiasi žymiai liūdniau — dismorfobija, tai yra nusivylimu savo kūnu, valgymo sutrikimais ar depresija.

Liguistas požiūris

Valgymo sutrikimų centro duomenys rodo, jog nervine anoreksija ir bulimija pradeda sirgti jau dešimties metų mergaitės. Ir nors buvo manoma, kad tai jaunų moterų liga, dabar stebima tendencija, jog valgymo sutrikimai nustatomi ir garbaus amžiaus dailiosios lyties atstovėms.

"Daugybė žmonių kovoja su savo prigimtini, norėdami suliesėti, atitikti žurnalų viršelių primetamus grožio idealus, – sako gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė. – Vis dėlto, kai kuriems šie bandymai baigiasi labai rimtais, sunkiai pagydomais sutrikimais."

Kas gi lemia liguistą požiūrį į kūną? Pasak A.Jauniškytės, svarbu ne tik individualios, genetiškai nulemtos kūno reakcijos į norą mažinti svorį (moterims) ar didinti raumenų tonusą (vyrams), bet ir psichologiniai ypatumai, nulemiantys jėgų pervertinimą, kūno, kaip vienintelio instrumento kelti savivertę, fetišizavimą. Jeigu šių dviejų dalykų nebus, liguistas požiūris į kūną neišsivystys.

Iš prisiminimų...

"Visą gyvenimą siekiau tobulybės ir vieną dieną supratau, kad visą tą laiką tiesiog savo noru ritausi žemyn, kol pasiekiau dugną, ir nieko kito nebeliko, kaip prisipažinti, jog sergu bulimija. Mano stažas — 6 metai, maždaug tiek, o gal net ir ilgiau nuolat save kankinau. Dabar jau suprantu, kad nėra laiko graužtis, nes nėra nieko, ko nebūtų įmanoma pakeist. Kreipiausi į specialistus, nes suprantu, kad viena esu niekas. Daugiau nebekuriu iliuzijų, kad galiu pasveikti pati, kad vieną dieną imsiu ir sustosiu. Dabar žinau, kad manęs laukiantis gydymas ilgas, sunkus, varginantis, žinau, kad dar ne kartą suklupsiu, bet vieną dieną vis tiek paliksiu ligoninę aukštai pakelta galva, suvokdama, kad atėjo laikas ir vėl džiaugtis gyvenimu." (Renata, 22 m.)

"Aš jau netgi nežinau, ką galvoti, kaip elgtis. Žinau tik tiek, jog laikausi iš paskutiniųjų, bandau kovoti su apsirijimu. Kritau ir kėliausi ne kartą, o vis tiek atrodo, kad visi bandymai veltui. Jau greitai pamatysiu artimuosius. Ir vėl apsimetinėsiu, kad esu sveika, kupina jėgų, nors iš tiesų taip nėra. Po galais, aš pavargau nuo viso to: nuo ligos, nuo bandymo pasveikti ir nuo savęs." (Loreta, 28 m.)

"Kartais kelias dienas atsilaikius ir normaliai pavalgius net pradedu manyti, kad aš pati išsigalvojau ligą ir kad man nieko nėra. Tačiau po kelių dienų ir vėl pradedu šluoti viską, ką randu šaldytuve ir ne tik jame... Ir tada vėl prasideda ašaros, savigrauža, pasišlykštėjimas ir visiška apatija." (Reda, 35 m.)

"Aš baisiai bijau sustorėti. Jau kažkur savaitė, kai maitinuosi normaliai (gal net per mažai, bet kitaip negaliu, nes kiekvienas kąsnis viršaus sukelia persivalgymo priepuolius, o tada jie kartojasi ištisas savaites), bet vakarais noras persivalgyti vis tiek užklumpa. O svoris nekrenta. Kaip buvo 56 kg, taip ir yra. Gerai tik tiek, kad pilvas nebėra išsipūtęs nuo persivalgymų. Po priepuolių atrodydavau kaip nėščia. Sunku, kai kaitaliojasi ta anoreksija su bulimija. Svoris kartą ar kelis kartus per metus šokinėja dešimčia kilogramų. Vieną dieną apetitas žvėriškas, kitą dieną jo visai nėra. Kaip norėčiau būti sveika ir liekna, tačiau kažin ar tai suderinama? Taip pat nesuderinama sveika ir laiminga, nes priaugusi svorio netenku pasitikėjimo savimi, atsiranda įvairių fobijų, imu savęs neapkęsti, gėdytis. Žiūrėdama į nuotraukas, kai svėriau 45 kg, jaučiuosi šlykščiai, atrodau klaikiai, bet juk tada tikrai buvau laiminga. Draugai griebdavosi už galvos, sakydami, kad man jau pats laikas gydytis, o man buvo gerai, nes pasitikėjau savimi ir dėmesio sulaukdavau pakankamai. Tik dabar ima atrodyti, kad susigadinau savo gyvenimą visiems laikams, bet jau vėlu kažką keisti." (Vilma, 18 m.)

Pakrikusi savivertė

"Niekas neprieštarauja, jog truputį patobulinti savo kūno formas yra pagirtina, tačiau reikia gerai suvokti ribą, po kurios tai tampa rimta priklausomybe, – sako dietologė. – Savo pacientams visada sakau, kad svarbu atsižvelgti į kūno masės indeksą. Jeigu jis normalus, geriau nesiimti jokių dietų, nes tą daryti reikės nuolat."

Pasak ekspertės, dėl visko kaltas yra žemas savęs vertinimas. "Žmogus jaučiasi nevisavertis kūne, kuriame gyvena, mano, kad, būdamas gražesnis (turėdamas ypatingus raumenis ar lieknesnę figūrą), visuomenėje pelnys didesnį pasisekimą, o iš tiesų šitaip stengiasi išsivaduoti nuo menkavertiškumo, – teigia A. Jauniškytė. – Besaikis sportavimas, organizmo alinimas įvairiomis dietomis gali rodyti, kad žmogus šitaip bando įveikti negatyvius jausmus. Dažniausiai tai būna nerimas, nusivylimas, nesėkmės, nesugebėjimas priimti kritikos."

Baimė suklysti, nepadaryti karjeros – papildomas stimulas atrodyti labai geros formos, būti stipriam ir taip įteisinti gero darbuotojo, vadovo, sėkmingo tarnautojo įvaizdį.

"Tačiau ar lieknas žmogus yra laimingesnis? – klausia dietologė. – Kai sportas tampa vienintele nerimo valdymo priemone, nebelieka vidinės kontrolės, kad gal jau užteks tų raumenų, nebereikia valgyti visokių maisto priedų ar labai brangių papildų, laikas sustoti, tačiau sustoti beveik neįmanoma."

Beje, tam įtakos turi ir populiarieji moterų žurnalai, kurių viršeliai rėkte rėkia apie tobulo kūno etalonus. "Tokie žurnalai didžiausią įtaką turi jaunoms merginoms, – pastebi A. Jauniškytė. – Jei metų metais kalama: "Meskit svorį, jau pavasaris", "Nauji maudymosi kostiumėliai, kaip jūs atrodysit", "Jūsų celiulitas – mūsų problema", net nenoromis pradedi lygintis su modeliais. Vyrai daro tą patį, tačiau kitu būdu – jiems svarbesnis respektabilumas, lyderio išvaizda, statusas."

Rizikos grupės

Susirgti nervine anoreksija, bulimija, kitais valgymo sutrikimais dažniau linkę perfekcionistinių troškimų, norintys būti scenoje, matomi žmonės.

Daugelis iš jų darosi riebalų nusiurbimo operacijas, valosi žarnyną, madingas ir žiedas skrandyje. Sakoma, jog visa tai – dėl sveikatos, tačiau ši priežastis nėra vienintelis. Kita, galbūt netgi svarbesnė, yra ta, kad netobulą save labai sunku matyti ekrane.

"Dar viena rizikos grupė – sportininkai, ypač plaukikai, dviratininkai, – teigia ekspertė. – Kai žmonės nustoja sportuoti, greičiau kaupiasi riebalai, nes niekada nebuvo adekvataus valgymo įgūdžių. Tada ir iškyla grėsmė atsirasti valgymo sutrikimams."

Kita vertus, pasak A. Jauniškytės, didelę riziką susirgti nervine anoreksija, bulimija, kitais valgymo sutrikimais turi moterys, vaikystėje patyrusios seksualinę prievartą. "Jos tarsi įsikala į galvą, jog moteriškėjantis kūnas – blogis, nes jis domins vyrus, ir nori kuo ilgiau išlikti vaikiškos. Štai todėl ir alina savo organizmą, laikosi dietų, daug sportuoja. Vadinasi, norėdami išgydyti tokio pobūdžio ligas, turime dirbti kompleksiškai: stengtis įveikti ne tik fizines pasekmes, bet ir suvokti dvasines priežastis."

Šiuo metu Lietuvoje sergančiųjų šiomis ligomis amžiaus ribos plečiasi. Jei anksčiau kalbėjome, kad valgymo sutrikimai – jaunų merginų ir moterų problema, vyriausios mūsų pacientės buvo iki 35 metų amžiaus, dabar anoreksija ir bulimija serga ir 10-11 metų vaikai, ir daug vyresnės moterys, netipiškos anoreksijos nustatomos netgi šešiasdešimtmetėms.

Kaip pažinti?

Nervinė bulimija, anoreksija, nuolatinis persivalgymas – ligos girdėtos, tačiau kaip jas atpažinti vis dar nėra pakankamai aišku, tad truputį apie tai papasakosime.

"Nervinė anoreksija – tai valgymo sutrikimas, kai žmogus sąmoningai mažina ar palaiko mažą kūno svorį, – sako dietologė. – Kūno svoris būna bent 15 proc. mažesnis, lieknėjantis žmogus badauja, naudoja vidurius laisvinančius ir apetitą slopinančius preparatus, specialiai sukelia vėmimą, pernelyg intensyviai sportuoja, moterims dingsta mėnesinės, vyrams sumažėja seksualinis potraukis ir susilpnėja potencija, jei sutrikimas prasideda prieš lytinio brendimo pradžią, sulėtėja arba sustoja brendimas."

5-20 proc. sergančiųjų anoreksija miršta. Tai vienas iš didžiausių mirtingumo procentų tarp visų psichikos ligų. Kuo ilgiau žmogus serga, tuo didesnė mirties tikimybė. Mirties priežastys gali būti somatinės (visiškai išsekus sustoja širdis), taip pat savižudybė.

"Nervinė bulimija – tai valgymo sutrikimas, pasireiškiantis pakartotinais persivalgymo priepuoliais ir po jų sekančiu kompensaciniu elgesiu (dirbtinai sukeltas vėmimas, vidurius laisvinamųjų vaistų, arbatų, diuretikų vartojimas, badavimas, dieta, intensyvus sportavimas), – aiškina A. Jauniškytė. – Būdinga liguista baimė nutukti, tad asmuo nusistato griežtą svorio ribą, esančią daug žemiau normalaus kūno svorio, persivalgymo priepuoliai ir svorį mažinantis elgesys kartojasi mažiausiai 2 kartus per savaitę."

Pasak ekspertės, dauguma ligonių persivalgo bent kartą per dieną (per palyginti trumpą laikotarpį suvartoja didelį maisto kiekį, koks nebūdingas sveikiems žmonėms), dažniau savaitgaliais ar vakarais. Daugumai žmonių persivalgymo priepuoliai tampa kasdiene rutina. Persivalgoma dažniausiai pasislėpus, po to jaučiamas pasišlykštėjimas savimi, kaltės jausmas. Persivalgymas gali būti iš anksto suplanuotas – nusiperkama maisto, jis paruošiamas ir "suryjamas ritualiniu būdu". Dažniausiai vartojami karbohidratai, riebus maistas ar "greitas šlamštas", t.y. maistas, kurio vengiama, nes jis "storina". Pasirenkamas lengvai nuryjamas maistas, daugiau skysčių – tai palengvina vėmimą. Paprastai persivalgymo seansai trunka apie valandą laiko.

Dar viena lieknėjimo liga, kurią vertėtų aptarti – nuolatinis persivalgymas. "Tai valgymo sutrikimas, apibūdinamas nuolatiniais persivalgymo priepuoliais, be reguliaraus pasipriešinimo jiems bei neturintis kompensacinio elgesio, – sako A. Jauniškytė. – Žmogus per trumpą laiką suvartoja didelius maisto kiekius, jaučiasi negalintis kontroliuoti mitybos elgesio, gėdijasi ir šlykštisi, valgo nejausdamas alkio, pasislėpęs."

Dažniausiai šeimos nariams būna labai sunku suprasti, kodėl jų mylimas žmogus kenčia nuo valgymo ir svorio problemų. Kad ir kaip būtų sunku, svarbu pripažinti, kad tik sergantis žmogus gali nuspręsti kreiptis pagalbos ir žinoti, kokios pagalbos jam reikia.

"Akivaizdu, jog valgymo sutrikimai – tai strategija, kuria žmogus naudojasi susidūręs su sudėtingesnėmis problemomis, kurios yra per daug skausmingos ar per sudėtingos, kad su jomis būtų galima kovoti tiesiogiai, nes nežino kitų šios problemos sprendimo būdų", – aiškina pašnekovė.

Kada automobilio kondicionierius tampa priešu

Kada automobilio kondicionierius tampa priešu

Manoma, jog automobilio kondicionierius yra vienas pagrindinių persišaldymų šiltuoju metu kaltininkas. Bet būna kaltas ne pats kondicionierius, o neteisingas naudojimąsis juo. Nereikėtų smarkiai atšaldyti oro: optimaliausia žmogaus organizmui...


Apklausa: didmiesčių gyventojai netiki skiepų nauda

Apklausa: didmiesčių gyventojai netiki skiepų nauda

Lietuvos didžiųjų miestų gyventojai netiki skiepų nauda, rodo pirmadienį paskelbti apklausos rezultatai. Kaip skelbia savaitraštis "Veidas", šiais metais nuo sezoninio gripo neketina skiepytis 82,6 proc. didžiųjų Lietuvos miestų...


Turiu teisę būti trenktas

Turiu teisę būti trenktas

Dabar "linksmasis prietranka" dirba legendomis apipintu Vasaros g. 5 adresu - atstovauja psichiatrijos ligoninės pacientams, yra mokslinis Vilniaus universiteto Psichiatrijos klinikos bendradarbis. Pastaruosius kelerius metus atvirai...


Lietuviai dirba ilgiau už vidutinį europietį

Lietuviai dirba ilgiau už vidutinį europietį

Tyrimų bendrovės "Eurofound" atliktas tyrimas parodė, kad Europos valstybėse visu etatu dirbančių žmonių reali darbo savaitė yra ilgesnė nei 2010 Europos Sąjungos (ES) valstybių narių sutartas vidurkis, rašoma "Eurofound"...


Nusilpęs kraujas – ne vien sunkmečio problema

Nusilpęs kraujas – ne vien sunkmečio problema

"Man silpna, norisi tik gulėti, niekas nedomina, pablogėjo atmintis, slenka plaukai – nejaugi senatvė?" – su tokiais jaunų ar vidutinio amžiaus pacienčių skundais dažnai susiduria medikai. Kraujo tyrimas patvirtina numanomą...


Nešvarus vanduo – infekcijų šaltinis

Nešvarus vanduo – infekcijų šaltinis

Vanduo visada buvo laikomas gyvybės šaltiniu. Tačiau kartais jis gali tapti apsinuodijimo ir susirgimų priežastimi, nes gali būti užterštas užkrečiamųjų ligų sukėlėjų patogenais, cheminėmis medžiagomis ir kt. Infekcinių ligų patogenai gali būti...


Selenu padengti kontaktiniai lęšiai bus saugesni

Selenu padengti kontaktiniai lęšiai bus saugesni

Kontaktiniais lęšiais besidžiaugiantiems žmonėms mokslininkai iš JAV rengiasi pristatyti dar vieną malonų atradimą. Kontaktinius lęšius rekomenduojama nešioti ne ilgiau nei mėnesį, nes ir per šį laiką jie susidrumsčia ir pasidengia pavojingų...


Kalėdos be švokštimo, čiaudulio ir niežulio!

Kalėdos be švokštimo, čiaudulio ir niežulio!

Astmos priepuoliai ir egzema visuomet didžiai nuliūdina, bet ypatingai, kai prasideda per Kalėdas, kai lankome šeiminykščius ir draugus. Trumpai tariant, namai Kalėdiniu laikotarpiu yra net labiau alergeniški nei žiedadulkių sezonu pavasarį....


Oro užterštumas gyvenimą sutrumpina 9 metais

Oro užterštumas gyvenimą sutrumpina 9 metais

Oro užterštumas D. Britanijoje prisideda prie dešimčių tūkstančių žmonių mirčių ir britų gyvenimo trukmę gali sutrumpinti net 9 metais. Kaip teigiama Didžiosios Britanijos parlamento komiteto pateiktoje ataskaitoje, oro užterštumas kasmet tampa 50...


Erkių platinamos ligos keičia charakterį

Erkių platinamos ligos keičia charakterį

Šiemet dvigubai daugiau šalies gyventojų susirgo erkiniu encefalitu ir Laimo liga. Suagresyvėjusios erkės aukų tyko ne tik miškuose, parkuose ar soduose, bet ir daugiabučių kiemuose. Gydytojai dėl to nesistebi, nes erkes platina graužikai,...


Ar teisingai geriate vaistus?

Ar teisingai geriate vaistus?

Net jei informaciniame vaistų vartojimo lapelyje nurodoma tabletes nuryti užgeriant vandeniu, dauguma žmonių tai tiesiog užmiršta. Tačiau nurodymai nerašomi be priežasties. Jei ir atrodo, kad pavyko vaistus nuryti, jie gali kuriam laikui užstrigti...


Apie gydomąsias Druskininkų mineralinių vandenų galias byloja kelių šimtmečių patirtis

Apie gydomąsias Druskininkų mineralinių vandenų galias byloja kelių šimtmečių patirtis

Šiandieninis Druskininkų miestas yra laikomas moderniu tarptautiniu kurortu, teikiančiu aukštos kokybės sveikatingumo paslaugas bei siūlančiu sveiką gyvenseną skatinančias pramogas. Tiesa, tokį statusą šis miestas įgijo neatsitiktinai. Ilgametės...


Šokoladas gerina širdies sveikatą

Šokoladas gerina širdies sveikatą

Bendras amerikiečių ir švedų tyrimas patvirtino, kad širdies smūgį patyrusiems ligoniams vartojant daugiau šokolado, mažėja tikimybė, kad jie mirs nuo širdies ligų. Šokolado valgant du ar tris kartus per savaitę, mirštamumas nuo širdies ligų...


Plauk rankas - saugok gyvybes

Plauk rankas - saugok gyvybes

Toks šios, gegužės 5 dienos, kuri pirmąkart paskelbta Pasauline rankų higienos diena, šūkis. Dienos tikslas - atkreipti visuomenės ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos, kaip pagrindinio infekcijų kontrolės aspekto,...


Paracetamolis skatina kraujo vėžio atsiradimą

Paracetamolis skatina kraujo vėžio atsiradimą

Naujausi tyrimai parodė, kad žmonėms, dažnai vartojantiems acetaminofeną, šiek tiek padidėja rizika susirgti kraujo vėžiu, praneša "Reuters". Acetaminofenas įeina į sudėtį populiariausių vaistų nuo skausmo, Europoje žinomų kaip...


Sunkmečio ataka – cukrinis diabetas

Sunkmečio ataka – cukrinis diabetas

"Cukrinis diabetas plinta kaip epidemija" – dar pernai kartojo su tuo susiduriantys specialistai. Savo žodžių šiemet jie neišsižada, tik prideda, kad sunkmetis didina sergančiųjų gretas. Kamuoja troškulys, nuovargis ir krinta...


Užtenka kęsti nugaros skausmus

Užtenka kęsti nugaros skausmus

O tų priežasčių būna labai daug: mokyklinukams dažniausiai skauda dėl nuovargio, kaulų-raumenų sistemos vystymosi sutrikimų, įtampos ir pan., suaugusiems - dėl raumenų silpnumo, stuburo kremzlinio audinio susidėvėjimo, įvairios kilmės...


Vitaminų vartotojai savo pinigus leidžia vėjais

Vitaminų vartotojai savo pinigus leidžia vėjais

Vitaminai yra pinigų švaistymas ir net kenksmingas sveikatai - nebent laikotės ypatingos mitybos, pranešta Britų mokslo festivalyje. Kai kas iš mūsų, rašo "The Guardian", be kruopščiai atrinktų vitaminų, mineralų ar biocheminių papildų...


Ketvirtadalis lietuvių vartoja homeopatinius preparatus

Ketvirtadalis lietuvių vartoja homeopatinius preparatus

Homeopatinius preparatus taip pat daug dažniau renkasi tie, kas vartoja maisto papildus. Tokie duomenys gauti, Savigydos pramonės asociacijos užsakymu atlikus nacionalinę Lietuvos gyventojų apklausą apie maisto papildus, įskaitant vitaminus ir...


Sutuoktiniai nervus ėda labiau nei viršininkai

Sutuoktiniai nervus ėda labiau nei viršininkai

Sutuoktiniai mylimiesiems sukelia didesnę įtampą negu viršininkai. Jeigu norite atsipalaiduoti – rinkitės darbovietę, o ne namus. Kaip rašo dailymail.co.uk, apklausus 3 tūkst. vyrų ir moterų paaiškėjo, kad vyrai savo žmonoms dažniausia...


Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Dvi - imunitetui stiprinti, viena - nuo nervų. Dar dvi - plaukams, nagams ir odai pagerinti, o šita suteiks širdžiai būtinų "omegų". Ir dar: nepamiršti pasitepti jodu! Nuo radiacijos. Medicinos sistemos žinovas Arvydas Akstinavičius...


Kaip avėti aukštakulnius, kad kuo mažiau kentėtų kojos?

Kaip avėti aukštakulnius, kad kuo mažiau kentėtų kojos?

Nemažai moterų neįsivaizduoja gyvenimo be aukštakulnių batelių. Tačiau jų mėgėjos dažnai nė nenutuokia, kokie pavojai gresia. Itin aukšti kulniukai sukelia įvairiausias kojų problemas – nuo kulkšnies patempimų iki lėtinio pėdų skausmo....


Mažai angliavandenių - pavojus arterijoms

Mažai angliavandenių - pavojus arterijoms

Dėl mažai angliavandenių turinčios dietos gali užsikimšti arterijos ir padidėti širdies smūgio ir insulto rizika, rodo JAV atliktas tyrimas. Prieš dešimtmetį išpopuliarėjo dieta, kai valgoma daug mėsos, žuvies ir sūrio, o angliavandenių vartojama...


Ar tikrai studentų skrandžiai geležiniai?

Ar tikrai studentų skrandžiai geležiniai?

Aukštųjų mokyklų maitinimo įstaigos vis moka baudas, tačiau daugelis nepasimoko. Studentai ir toliau valgo abejotinos kokybės maistą. Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba baigė kasmetinį...


Ką reikia žinoti apie vaistažolių vartojimą, jei rengiatės operacijai

Ką reikia žinoti apie vaistažolių vartojimą, jei rengiatės operacijai

Čikagos universiteto mokslininkai paskelbė rekomendacijas gydytojams ir pacientams apie tai, kokios vaistažolės gali būti pavojingos tiems ligoniams, kurie ruošiasi operacijai. "Ruošdami pacientą operacijai gydytojai turėtų išsiaiškinti, ar...


Tikram vyrui derėtų...

Tikram vyrui derėtų...

Niekada netapsite lovos batalijų galiūnu, jeigu jūsų mityba nebus subalansuota. Vitaminai ir mineralai kartkartėmis būna daug veiksmingesni nei bet koks seksualinis tonikas... Vitaminas A (retinolas) ir provitaminas karotinas. Daro teigiamą...


Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Nuo balandžio iki spalio mėnesio daugiausia žmonių nukenčia nuo be priežiūros lakstančių augintinių ar laukinių gyvūnų. Per tris šių metų mėnesius Kauno mieste į medikus jau kreipėsi 144 žmonės, iš jų 111 suaugusiųjų ir 33 vaikai, kokiu nors būdu...


Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Maisto papildai su chromo pikolinatu gali pagerinti senyvų žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo ataskaitą Cincinačio universiteto medicinos kolegijos mokslininkai paskelbė žurnale...


Mankštą gali atstoti dainavimas

Mankštą gali atstoti dainavimas

Tingite mankštintis? Dainuokite! Dainavimas, kai kvėpuoti reikia giliai (kaip tai daro operos dainininkai) yra ir fizinė treniruotė, bent jau kvėpavimo raumenims. Atlikti tyrimai patvirtino, kad tokios treniruotės naudingos širdies ir...


Kodėl verta valgyti svogūnų lukštus?

Kodėl verta valgyti svogūnų lukštus?

Vaisiai, daržovės ir uogos, pastaraisiais metais paskelbti "super maisto produktais", turi porą panašių savybių. Visi jie - ryškiaspalviai, stipraus skonio. Tuo metu svogūnų lukštai - blyškūs, veliasi burnoje ir primena popierių, rašo...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9