Spalio 24d. Sekmadienis

Tobulo kūno kultas

Peržiūrų skaičius: 32164
Tobulo kūno kultas

Daugiau nei 70 proc. lietuvių genetiškai linkę į nutukimą, o tai reiškia amžiną kovą su savo svoriu bei skanesniu ir sotesniu maistu. Moterys laikosi dietų, vyrai alina save sporto salėse. Tačiau kartais tai baigiasi žymiai liūdniau — dismorfobija, tai yra nusivylimu savo kūnu, valgymo sutrikimais ar depresija.

Liguistas požiūris

Valgymo sutrikimų centro duomenys rodo, jog nervine anoreksija ir bulimija pradeda sirgti jau dešimties metų mergaitės. Ir nors buvo manoma, kad tai jaunų moterų liga, dabar stebima tendencija, jog valgymo sutrikimai nustatomi ir garbaus amžiaus dailiosios lyties atstovėms.

"Daugybė žmonių kovoja su savo prigimtini, norėdami suliesėti, atitikti žurnalų viršelių primetamus grožio idealus, – sako gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė. – Vis dėlto, kai kuriems šie bandymai baigiasi labai rimtais, sunkiai pagydomais sutrikimais."

Kas gi lemia liguistą požiūrį į kūną? Pasak A.Jauniškytės, svarbu ne tik individualios, genetiškai nulemtos kūno reakcijos į norą mažinti svorį (moterims) ar didinti raumenų tonusą (vyrams), bet ir psichologiniai ypatumai, nulemiantys jėgų pervertinimą, kūno, kaip vienintelio instrumento kelti savivertę, fetišizavimą. Jeigu šių dviejų dalykų nebus, liguistas požiūris į kūną neišsivystys.

Iš prisiminimų...

"Visą gyvenimą siekiau tobulybės ir vieną dieną supratau, kad visą tą laiką tiesiog savo noru ritausi žemyn, kol pasiekiau dugną, ir nieko kito nebeliko, kaip prisipažinti, jog sergu bulimija. Mano stažas — 6 metai, maždaug tiek, o gal net ir ilgiau nuolat save kankinau. Dabar jau suprantu, kad nėra laiko graužtis, nes nėra nieko, ko nebūtų įmanoma pakeist. Kreipiausi į specialistus, nes suprantu, kad viena esu niekas. Daugiau nebekuriu iliuzijų, kad galiu pasveikti pati, kad vieną dieną imsiu ir sustosiu. Dabar žinau, kad manęs laukiantis gydymas ilgas, sunkus, varginantis, žinau, kad dar ne kartą suklupsiu, bet vieną dieną vis tiek paliksiu ligoninę aukštai pakelta galva, suvokdama, kad atėjo laikas ir vėl džiaugtis gyvenimu." (Renata, 22 m.)

"Aš jau netgi nežinau, ką galvoti, kaip elgtis. Žinau tik tiek, jog laikausi iš paskutiniųjų, bandau kovoti su apsirijimu. Kritau ir kėliausi ne kartą, o vis tiek atrodo, kad visi bandymai veltui. Jau greitai pamatysiu artimuosius. Ir vėl apsimetinėsiu, kad esu sveika, kupina jėgų, nors iš tiesų taip nėra. Po galais, aš pavargau nuo viso to: nuo ligos, nuo bandymo pasveikti ir nuo savęs." (Loreta, 28 m.)

"Kartais kelias dienas atsilaikius ir normaliai pavalgius net pradedu manyti, kad aš pati išsigalvojau ligą ir kad man nieko nėra. Tačiau po kelių dienų ir vėl pradedu šluoti viską, ką randu šaldytuve ir ne tik jame... Ir tada vėl prasideda ašaros, savigrauža, pasišlykštėjimas ir visiška apatija." (Reda, 35 m.)

"Aš baisiai bijau sustorėti. Jau kažkur savaitė, kai maitinuosi normaliai (gal net per mažai, bet kitaip negaliu, nes kiekvienas kąsnis viršaus sukelia persivalgymo priepuolius, o tada jie kartojasi ištisas savaites), bet vakarais noras persivalgyti vis tiek užklumpa. O svoris nekrenta. Kaip buvo 56 kg, taip ir yra. Gerai tik tiek, kad pilvas nebėra išsipūtęs nuo persivalgymų. Po priepuolių atrodydavau kaip nėščia. Sunku, kai kaitaliojasi ta anoreksija su bulimija. Svoris kartą ar kelis kartus per metus šokinėja dešimčia kilogramų. Vieną dieną apetitas žvėriškas, kitą dieną jo visai nėra. Kaip norėčiau būti sveika ir liekna, tačiau kažin ar tai suderinama? Taip pat nesuderinama sveika ir laiminga, nes priaugusi svorio netenku pasitikėjimo savimi, atsiranda įvairių fobijų, imu savęs neapkęsti, gėdytis. Žiūrėdama į nuotraukas, kai svėriau 45 kg, jaučiuosi šlykščiai, atrodau klaikiai, bet juk tada tikrai buvau laiminga. Draugai griebdavosi už galvos, sakydami, kad man jau pats laikas gydytis, o man buvo gerai, nes pasitikėjau savimi ir dėmesio sulaukdavau pakankamai. Tik dabar ima atrodyti, kad susigadinau savo gyvenimą visiems laikams, bet jau vėlu kažką keisti." (Vilma, 18 m.)

Pakrikusi savivertė

"Niekas neprieštarauja, jog truputį patobulinti savo kūno formas yra pagirtina, tačiau reikia gerai suvokti ribą, po kurios tai tampa rimta priklausomybe, – sako dietologė. – Savo pacientams visada sakau, kad svarbu atsižvelgti į kūno masės indeksą. Jeigu jis normalus, geriau nesiimti jokių dietų, nes tą daryti reikės nuolat."

Pasak ekspertės, dėl visko kaltas yra žemas savęs vertinimas. "Žmogus jaučiasi nevisavertis kūne, kuriame gyvena, mano, kad, būdamas gražesnis (turėdamas ypatingus raumenis ar lieknesnę figūrą), visuomenėje pelnys didesnį pasisekimą, o iš tiesų šitaip stengiasi išsivaduoti nuo menkavertiškumo, – teigia A. Jauniškytė. – Besaikis sportavimas, organizmo alinimas įvairiomis dietomis gali rodyti, kad žmogus šitaip bando įveikti negatyvius jausmus. Dažniausiai tai būna nerimas, nusivylimas, nesėkmės, nesugebėjimas priimti kritikos."

Baimė suklysti, nepadaryti karjeros – papildomas stimulas atrodyti labai geros formos, būti stipriam ir taip įteisinti gero darbuotojo, vadovo, sėkmingo tarnautojo įvaizdį.

"Tačiau ar lieknas žmogus yra laimingesnis? – klausia dietologė. – Kai sportas tampa vienintele nerimo valdymo priemone, nebelieka vidinės kontrolės, kad gal jau užteks tų raumenų, nebereikia valgyti visokių maisto priedų ar labai brangių papildų, laikas sustoti, tačiau sustoti beveik neįmanoma."

Beje, tam įtakos turi ir populiarieji moterų žurnalai, kurių viršeliai rėkte rėkia apie tobulo kūno etalonus. "Tokie žurnalai didžiausią įtaką turi jaunoms merginoms, – pastebi A. Jauniškytė. – Jei metų metais kalama: "Meskit svorį, jau pavasaris", "Nauji maudymosi kostiumėliai, kaip jūs atrodysit", "Jūsų celiulitas – mūsų problema", net nenoromis pradedi lygintis su modeliais. Vyrai daro tą patį, tačiau kitu būdu – jiems svarbesnis respektabilumas, lyderio išvaizda, statusas."

Rizikos grupės

Susirgti nervine anoreksija, bulimija, kitais valgymo sutrikimais dažniau linkę perfekcionistinių troškimų, norintys būti scenoje, matomi žmonės.

Daugelis iš jų darosi riebalų nusiurbimo operacijas, valosi žarnyną, madingas ir žiedas skrandyje. Sakoma, jog visa tai – dėl sveikatos, tačiau ši priežastis nėra vienintelis. Kita, galbūt netgi svarbesnė, yra ta, kad netobulą save labai sunku matyti ekrane.

"Dar viena rizikos grupė – sportininkai, ypač plaukikai, dviratininkai, – teigia ekspertė. – Kai žmonės nustoja sportuoti, greičiau kaupiasi riebalai, nes niekada nebuvo adekvataus valgymo įgūdžių. Tada ir iškyla grėsmė atsirasti valgymo sutrikimams."

Kita vertus, pasak A. Jauniškytės, didelę riziką susirgti nervine anoreksija, bulimija, kitais valgymo sutrikimais turi moterys, vaikystėje patyrusios seksualinę prievartą. "Jos tarsi įsikala į galvą, jog moteriškėjantis kūnas – blogis, nes jis domins vyrus, ir nori kuo ilgiau išlikti vaikiškos. Štai todėl ir alina savo organizmą, laikosi dietų, daug sportuoja. Vadinasi, norėdami išgydyti tokio pobūdžio ligas, turime dirbti kompleksiškai: stengtis įveikti ne tik fizines pasekmes, bet ir suvokti dvasines priežastis."

Šiuo metu Lietuvoje sergančiųjų šiomis ligomis amžiaus ribos plečiasi. Jei anksčiau kalbėjome, kad valgymo sutrikimai – jaunų merginų ir moterų problema, vyriausios mūsų pacientės buvo iki 35 metų amžiaus, dabar anoreksija ir bulimija serga ir 10-11 metų vaikai, ir daug vyresnės moterys, netipiškos anoreksijos nustatomos netgi šešiasdešimtmetėms.

Kaip pažinti?

Nervinė bulimija, anoreksija, nuolatinis persivalgymas – ligos girdėtos, tačiau kaip jas atpažinti vis dar nėra pakankamai aišku, tad truputį apie tai papasakosime.

"Nervinė anoreksija – tai valgymo sutrikimas, kai žmogus sąmoningai mažina ar palaiko mažą kūno svorį, – sako dietologė. – Kūno svoris būna bent 15 proc. mažesnis, lieknėjantis žmogus badauja, naudoja vidurius laisvinančius ir apetitą slopinančius preparatus, specialiai sukelia vėmimą, pernelyg intensyviai sportuoja, moterims dingsta mėnesinės, vyrams sumažėja seksualinis potraukis ir susilpnėja potencija, jei sutrikimas prasideda prieš lytinio brendimo pradžią, sulėtėja arba sustoja brendimas."

5-20 proc. sergančiųjų anoreksija miršta. Tai vienas iš didžiausių mirtingumo procentų tarp visų psichikos ligų. Kuo ilgiau žmogus serga, tuo didesnė mirties tikimybė. Mirties priežastys gali būti somatinės (visiškai išsekus sustoja širdis), taip pat savižudybė.

"Nervinė bulimija – tai valgymo sutrikimas, pasireiškiantis pakartotinais persivalgymo priepuoliais ir po jų sekančiu kompensaciniu elgesiu (dirbtinai sukeltas vėmimas, vidurius laisvinamųjų vaistų, arbatų, diuretikų vartojimas, badavimas, dieta, intensyvus sportavimas), – aiškina A. Jauniškytė. – Būdinga liguista baimė nutukti, tad asmuo nusistato griežtą svorio ribą, esančią daug žemiau normalaus kūno svorio, persivalgymo priepuoliai ir svorį mažinantis elgesys kartojasi mažiausiai 2 kartus per savaitę."

Pasak ekspertės, dauguma ligonių persivalgo bent kartą per dieną (per palyginti trumpą laikotarpį suvartoja didelį maisto kiekį, koks nebūdingas sveikiems žmonėms), dažniau savaitgaliais ar vakarais. Daugumai žmonių persivalgymo priepuoliai tampa kasdiene rutina. Persivalgoma dažniausiai pasislėpus, po to jaučiamas pasišlykštėjimas savimi, kaltės jausmas. Persivalgymas gali būti iš anksto suplanuotas – nusiperkama maisto, jis paruošiamas ir "suryjamas ritualiniu būdu". Dažniausiai vartojami karbohidratai, riebus maistas ar "greitas šlamštas", t.y. maistas, kurio vengiama, nes jis "storina". Pasirenkamas lengvai nuryjamas maistas, daugiau skysčių – tai palengvina vėmimą. Paprastai persivalgymo seansai trunka apie valandą laiko.

Dar viena lieknėjimo liga, kurią vertėtų aptarti – nuolatinis persivalgymas. "Tai valgymo sutrikimas, apibūdinamas nuolatiniais persivalgymo priepuoliais, be reguliaraus pasipriešinimo jiems bei neturintis kompensacinio elgesio, – sako A. Jauniškytė. – Žmogus per trumpą laiką suvartoja didelius maisto kiekius, jaučiasi negalintis kontroliuoti mitybos elgesio, gėdijasi ir šlykštisi, valgo nejausdamas alkio, pasislėpęs."

Dažniausiai šeimos nariams būna labai sunku suprasti, kodėl jų mylimas žmogus kenčia nuo valgymo ir svorio problemų. Kad ir kaip būtų sunku, svarbu pripažinti, kad tik sergantis žmogus gali nuspręsti kreiptis pagalbos ir žinoti, kokios pagalbos jam reikia.

"Akivaizdu, jog valgymo sutrikimai – tai strategija, kuria žmogus naudojasi susidūręs su sudėtingesnėmis problemomis, kurios yra per daug skausmingos ar per sudėtingos, kad su jomis būtų galima kovoti tiesiogiai, nes nežino kitų šios problemos sprendimo būdų", – aiškina pašnekovė.

Linų sėmenys gali apsaugoti nuo radiacijos keliamų susirgimų

Linų sėmenys gali apsaugoti nuo radiacijos keliamų susirgimų

Tyrimai su pelėmis atskleidė, kad linų sėmenys gali apsaugoti organizmą nuo radiacijos keliamos žalos. Pelės, kurios ėdė linų sėmenis prieš jas apšvitinant radiacija arba 6 savaites po radiacijos gavimo, patyrė mažiau plaučių susirgimų nei tie...


Kaukės kaklui ir pastorėjusiam smakrui

Kaukės kaklui ir pastorėjusiam smakrui

Jei pastebėjote, kad pasikeitė Jūsų veido ovalas, padidėjo pasmakrė nedelsiant pradėkite gydytis. 2 ar 3 kartus per savaitę ant veido patariama dėti maitinamuosius kremus ir kompresus. Atsigulkite, prieš save padėkite dubenėlį su šiltu augaliniu...


Tyrimas: trečdalis vyresnio amžiaus vyrų niekada nesilankė pas urologą

Tyrimas: trečdalis vyresnio amžiaus vyrų niekada nesilankė pas urologą

Medikai tvirtina, kad, remiantis atlikto tyrimo duomenimis, net 36 proc. tikslinės grupės, t.y. 50-74 metų amžiaus vyrų, niekada nesilankė pas urologą dėl prostatos. 35 proc. apklaustųjų tvirtino, kad pas urologą apsilankantys bent kartą per...


Alergija – užsimaskavusi civilizacijos liga

Alergija – užsimaskavusi civilizacijos liga

Naujausi tyrimai parodė, jog lietuviai alergiją painioja su kitomis ligomis, o tik trečdalis gyventojų gali pasakyti, kam yra alergiški. Vaistinių tinklo "Camelia" užsakymu atlikta apklausa parodė, jog dažniausia lietuviai alergiški...


Vitamino D ir kalcio sąveika vaikų organizme nėra aiški

Vitamino D ir kalcio sąveika vaikų organizme nėra aiški

Didesnis vitamino D kiekis suaugusiems žmonėms padeda geriau įsisavinti kalcį, tačiau vaikų organizme šių veikliųjų medžiagų sąveika nėra tokia ryški, teigia JAV mokslininkai. Kaip žinoma, vitaminas D padeda organizmui įsisavinti kalcį, o jie...


Ekspertai perspėja dėl "žuvinio" pedikiūro grėsmės

Ekspertai perspėja dėl "žuvinio" pedikiūro grėsmės

Didžiojoje Britanijoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, sparčiai populiarėja vadinamasis "žuvinis" pedikiūras. Tačiau medikai oficialiai ragina atsisakyti tokios egzotinės procedūros, nes, jų teigimu, jos metu galima užsikrėsti...


Ir vėl kamuoja kosulys

Ir vėl kamuoja kosulys

Užsikrėtus virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, virusai pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę, sukelia jos paburkimą ir sekreto kaupimąsi, dirgina kosulio receptorius. Kosulys iš esmės yra apsauginė reakcija - sergant, pvz., bronchitu, tai vienintelė...


Vitaminas C mažina insulto riziką

Vitaminas C mažina insulto riziką

Didelis vitamino C kiekis gali apsaugoti žmogų ne tik nuo peršalimo ligų, bet ir nuo insulto. Tokia išvada padaryta ilgą laiką tyrus maždaug 20 tūkst. vidutinio ir vyresnio amžiaus britų. Kembridžo universiteto mokslininkų tyrimo rezultatus...


Kodėl ausyje susidaro sieros kamštis

Kodėl ausyje susidaro sieros kamštis

Klausimo neišgirdusiam žmogui neretai mestelime fraze: "Išsiplauk ausis". Jeigu staiga suprastėjo klausa, gali būti, jog ausyje susiformavo sieros kamštis. Tačiau su higiena jis nieko bendra neturi. Daliai žmonių tokių problemų, kaip...


Apie ką byloja kraujo grupė

Apie ką byloja kraujo grupė

Tačiau ką pats žinai apie savo kraują? Dažniausiai tik grupę ir rezus faktorių. Tiek viena, tiek kita rodo, kad Tavo kraujyje yra arba nėra tam tikrų baltymų — agliutinogenų, kurie prisitvirtina prie eritrocito. Pažvelgus pro mikroskopą šis...


Specialistai: būkite labai atsargūs su gyvsidabrio termometrais

Specialistai: būkite labai atsargūs su gyvsidabrio termometrais

Nors sveikatos specialistai jau keletą metų nerekomenduoja naudoti gyvsidabrio termometrų, vis dar nemažai žmonių Lietuvoje neskuba jų atsisakyti. Gyvsidabrio termometrų problema dažniausiai paaštrėja šaltuoju metų laikotarpiu, kuomet daugiau...


Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Žinomas žurnalistas Vidas Mačiulis, kovodamas su klastingu virusu, ne kartą buvo linkęs pasiduoti, bet pasveikęs prašo visų sergančiųjų nekartoti jo klaidų. "C hepatito virusas sunaikintas. Jo mano kraujyje jau neberado. Pagaliau!" Tokio...


Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar verta vartoti svorio mažinimo tabletes?

Ar svorio mažinimo tabletės veikia? Šiais laikais daugelis svorio metimo ekspertų savo klientams pataria naudoti svorio mažėjimą skatinančius preparatus. Ir nors tokias tabletes galima rasti beveik kiekvienoje parduotuvėje, žmonės turėtų atsargiau...


Prisiminkite: maisto papildai negydo

Prisiminkite: maisto papildai negydo

Visuomenėje paplitusį mitą, kad maisto papildai – tai vaistai, reikia rauti su šaknimis. Maisto papildams priskiriama būtų ir nebūtų savybių tikint, kad jie stebuklingai sumažina talijos apimtis ar padidina raumenų kiekį. Jeigu sveikai...


Japonų jaunystės receptai

Japonų jaunystės receptai

Vidutinė japonų gyvenimo trukmė - apie 80 metų. Geros jų sveikatos priežastis slypi ne tik genuose. Jų įtaka gyvenimo trukmei nesiekia nė 25 proc. Kur kas daugiau reikšmės turi gyvenimo būdas. Tai ir dvasinė būsena, sugebėjimas įveikti stresą,...


Širdį atakuoja sunkmečio stresas

Širdį atakuoja sunkmečio stresas

Laiku įvertinus širdies - kraujagyslių sistemos neigiamus pokyčius sutaupoma net 3-5 kartus daugiau lėšų nei gydant jau įsisenėjusią ligą, tvirtina amerikiečių specialistai. Apie didžiulę šių susirgimų riziką, profilaktinių priemonių svarbą...


Nutukimo epidemija ir fizinis aktyvumas nesusiję, atskleidė tyrimas

Nutukimo epidemija ir fizinis aktyvumas nesusiję, atskleidė tyrimas

Naujas JAV mokslininkų tyrimas neigia paplitusį požiūrį, kad fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių veiksnių siekiant sustabdyti nutukimo epidemiją. Loyolos universiteto Čikagoje (JAV) Sveikatos sistemos tyrimų centro ir su juo...


Tikrasis margainis gali padėti chemoterapijos pažeistoms kepenims

Tikrasis margainis gali padėti chemoterapijos pažeistoms kepenims

Ir Lietuvoje plačiai paplitęs violetinių žiedų augalas tikrasis margainis gali sumažinti žalą kepenims, kurią sukelia chemoterapija, teigia JAV mokslininkai. Chemoterapijai naudojami vaistai dažnai sukelia kepenų uždegimą, todėl tenka mažinti...


Gyventi šalia turtuolių - kenksminga sveikatai

Gyventi šalia turtuolių - kenksminga sveikatai

Gyventi šalia turtingo ir sėkmės lydimo žmogaus arba draugauti su juo - kenksminga sveikatai. Tai nustatė Čikagos universiteto mokslininkai. Jų tyrimo ataskaitą trečiadienį spausdina Londono laikraštis "The Daily Mail". Paaiškėjo, jog...


Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Italijoje atliktas tyrimas parodė, kad daugiau alyvų aliejaus ir žaliųjų lapinių daržovių vartojančios moterys rečiau serga širdies ligomis. Nustatyta, kad bent vieną žalialapių daržovių porciją per dieną suvartojusioms moterims tikimybė per...


Homeopatiniai preparatai - vaistai be šalutinio poveikio

Homeopatiniai preparatai - vaistai be šalutinio poveikio

Medus ir jo produktai, vaistažolės ir iš jų pagaminti homeopatiniai preparatai – tai peršalimo ligų profilaktikos ir net gydymo priemonės, veikiančios lėtai, bet tiksliai. Šaltuoju metų laiku būtina ilgiau miegoti, valgyti daugiau šilto, o...


Prancūziškas bučinys ne toks ir nekaltas

Prancūziškas bučinys ne toks ir nekaltas

Prancūziškas bučinys didina riziką užsikrėsti žmogaus papilomos virusu (ŽPV), rašoma žurnale "The Journal of Infectious Diseases". Taigi ŽPV gali būti perduodamas ne tik lytinių santykių metu, bet ir bučiuojantis atvira bruna. Virusas...


Genetinė liga mergaitę paverčia monstru

Genetinė liga mergaitę paverčia monstru

Maža mergaitė, kenčianti nuo genetinio sutrikimo, keletą kartų per dieną iš mielo vaiko tampa smurtu užsiimančia teroriste. Kaip praneša dailymail.co.uk, devynmetė Grace Fishwick kelis kartus per dieną aršiai užsipuola savo šeimą ir net atakuoja...


Provincijoje daugėja narkomanų

Provincijoje daugėja narkomanų

Tyrimai rodo, kad per pastaruosius 4 metus šalies provincijoje daugėja asmenų, vartojančių narkotikus, praneša Lietuvos radijas. "Prieš 4 metus sakėme, kad kaimuose ir rajonuose narkotikų vartojimas yra žymiai mažesnis nei didžiuosiuose...


Tiesus, pasitempęs - vadinasi sveikas

Tiesus, pasitempęs - vadinasi sveikas

Skaudanti nugara šiais laikais lygiai toks pat dažnas negalavimas kaip regėjimo nusilpimas, dantų problemos, alergija. Vieniems stuburas iškrypsta nuo sunkaus fizinio darbo, o kitiems - nuo ilgo sėdėjimo prie kompiuterio. Kai ima mausti nugarą -...


Ar galima deginti krūtinę?

Ar galima deginti krūtinę?

"Atostogausiu prie jūros, kur yra uždarų paplūdimių, žodžiu, visos sąlygos lygiai ir gražiai įdegti. Labai nemėgstu, kai gražiai įrudus lieka balta krūtinė, bet visi kaip susitarę gąsdina melanomomis ir kitomis negandomis. Juolab, ant...


Trisdešimtmečiai jau kenčia nuo vidurio amžiaus krizės

Trisdešimtmečiai jau kenčia nuo vidurio amžiaus krizės

Tarpusavio santykių ir darbo problemos pamažu atlieka savo juodą darbą – daugelis trisdešimtmečių jau kenčia nuo vidurio amžiaus krizės. Anksčiau buvo teigiama, kad vidurio amžiaus krizė atsėlina tuomet, kai žmogui sukanka 45 – 50...


Faktai, kurių nežinojote apie cukrinį diabetą

Faktai, kurių nežinojote apie cukrinį diabetą

Europoje cukriniu diabetu serga 26 mln. žmonių. Pagal gyventojų skaičių tai beveik aštuonios Lietuvos. O visame pasaulyje kenčiančių nuo šios ligos yra daugiau nei 285 mln. žmonių. Mūsų šalyje šia klastinga liga serga maždaug 5 proc. gyventojų,...


Mankšta padeda atgauti jėgas

Mankšta padeda atgauti jėgas

Tyrimus atlikę mokslininkai nustatė, kad sergantiems vėžiu kai kurie fiziniai pratimai palengvina simptomus, sustiprina organizmą ir teigiamai veikia vidinį pasaulį. Tyrimuose dalyvavusios moterys, po krūties vėžio gydymo, atliko judėjimo -...


Ką reikia žinoti dirbant karštyje?

Ką reikia žinoti dirbant karštyje?

Prasidėjusi vasara teikia ne tik įvairiapusius malonumus atostogaujantiems, bet ir ne itin palankias sąlygas darbovietėje. Valstybinė darbo inspekcija primena, kad karšti orai sukuria naują pavojų darbo vietose – organizmo perkaitimą....

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila