Sausio 23d. Sekmadienis

Sunkia liga gali užkrėsti mylimas augintinis

Peržiūrų skaičius: 26368
Sunkia liga gali užkrėsti mylimas augintinis

Vis daugiau gyventojų suserga bjauria liga – echinokokoze. Siekiant jos išvengti, reikia ne tik laikytis asmens higienos, bet ir neleisti mylimiems gyvūnams laižyti veido, lėkščių, iš kurių valgome.

Pasiūlė Rygos gydytojai

"Čia, Lietuvoje, sukaupta daugiau praktikos gydant tokius ligonius kaip mūsų sūnus. Rygos gydytojai mums patarė kreiptis būtent į Kauno medicinos universiteto klinikas", – jau praėjus operacijos baimei priežastį, kodėl latviai atvyko gydytis į Kauną, atskleidė Ingrida Bitenieks.

Jos vyras Juris pridūrė: "Planeta nedidelė, gyvename kaimyninėse šalyse."

Ingridos ir Jurio sūnus Krišas susirgo prieš trejus metus. Aukštas, gražus, iš mamos paveldėtomis didelėmis rudomis akimis vaikinas ėmė vis dažniau jausti diskomfortą pilve. Jį mausdavo, nesmarkiai skaudėdavo. Tėvai vedė sūnų pas įvairių specializacijų gydytojus, bet niekas nerado nei ligos, nei jos priežasties.

Diagnozė – echinokokozė trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Tai liga, kurią sukėlė plokščiųjų kirmėlių genties žmogaus ir gyvūnų parazitas echinokokas. Žmogus juo užsikrečia nuo gyvūnų. Echinokoko kiaušinėliai į žmogaus organizmą gali patekti, paglosčius šunį ar katę, ant kurių kailio jų yra, arba gyvūnui lyžtelėjus žmogaus ranką, nes kiaušinėlių gali būti ant liežuvio, suvalgius kiaušinėliais užkrėsto maisto.

Krišas Biteniekas dėl savo ligos gėdijasi, tarsi būtų labai nevalyvas. Kaip ir nuo ko jis užsikrėtė – neaišku.

"Į jokias Pietų šalis sūnus nebuvo išvykęs. Galbūt užsikrėtė laipiodamas uolomis?" – svarsto I.Biteniekas.

Jos sūnus Krišas jau šešeri metai užsiima šiuo sportu. Rygos universitete vaikinas studijuoja biologiją. Paradoksalu, kad susirgo būtent tokia liga.

Operavo 6,5 valandos

Echinokokoze susergama, kai virškinamajame trakte iš kiaušinėlių išsilaisvinusios lervutės prasiskverbia į kraujagysles ir išnešiojamos po visą organizmą.

"Didesnioji lervučių dalis nusėda kepenyse, kita dalis nukeliauja į plaučius, bronchus ir kitus organus, net galvos smegenis. Aplink nusėdusią lervutę pradeda formuotis cista, kuri auga ir spaudžia vidaus organus. Per vėlai diagnozuotos ligos gydymas gali būti labai sudėtingas", – paaiškino Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė docentė Auksė Mickienė.

Pats efektyviausias echinokokozės gydymo būdas – operacinis, kai cista pašalinama iš organo. Rygietį K.Bitenieką operavo chirurgas Juozas Pundzius, Kauno medicinos universiteto klinikų generalinis direktorius. Operacija tęsėsi šešias su puse valandos.

"Reikėjo pašalinti ne tik cistą, bet ir visą dešiniąją kepenų skiltį. Nuo parazitų ji buvo suragėjusi, dešiniojoje kepenų vartų venos šakoje buvo trombas. Kepenų arterija, pro kurią prateka 10 proc. kraujo, taip pat buvo užsikimšusi", – aiškino profesorius J.Pundzius.

Taip įsisenėjusios echinokokozės vaistais išgydyti nebeįmanoma, nors ankstyvesnėse stadijose medikamentinė terapija gali būti taikoma. Beje, liga yra klastinga, ilgai nerodo jokių simptomų. profilaktikos tikslais ją galima atlikti tiriant ultragarsu.

Panaši į vėžį

Kepenyse yra daug kraujagyslių, todėl operuojant šį organą retai kada išvengiama nukraujavimo ir kraujo perpylimo ligoniui. Chirurgai džiaugiasi, kad jų pacientui iš Rygos to pavyko išvengti, nors jo sveikatos būklė buvo labai sunki. K.Biteniekas sirgo alveoline echinokokoze – ligos forma, kurios vystymasis primena vėžinį procesą.

Profesorius J.Pundzius pasakojo, kad jo operuotas pacientas dar ilgai turės gerti vaistus. "Echinokokas gali turėti satelitų. Jie naikinami specifiškai veikiančiais chemopreparatais. Vaistų poveikis bus kontroliuojamas rentgeno tyrimais", – paaiškino J.Pundzius.

Buvęs ligonis pasveiko

Prieš dvejus metus Kauno medicinos universiteto klinikose dėl echinokokozės operuotas panevėžietis Dalius Kriaučiūnas šiandien jaučiasi puikiai. O tada 31 metų vyrui buvo nustatytas tik 30 proc. darbingumo lygis. Pusę metų nesėkmingai gydytas Vilniuje, sparčiai pradėjo sveikti po Kaune jam atliktos labai sudėtingos operacijos, kai buvo pašalinta dalis kepenų, o iš likusios – daugybė parazitų.

Liga D.Kriaučiūnui pasireiškė staiga ir neįprastai.

"Vieną rytą atsibudęs pamačiau, kad esu geltonas kaip citrina", – tada pasakojo vyras.

Medikai svarstė: gal kepenys plyšusios? Vyras prieš mėnesį buvo susitrenkęs šoną. Kai ši diagnozė nepasitvirtino, panevėžiečiai gydytojai išsiuntė savo pacientą į Vilniaus Santariškių universitetinę ligoninę. Ten atlikus tyrimus buvo diagnozuota echinokokozė. Cista buvo peraugusi pagrindinius jo kepenų vartus. Dėl to organizme kaupėsi tulžies skystis. Ligoniui buvo paskirtas gydymas vaistais. Tačiau jie nepadėjo. D.Kriaučiūnas atvyko į Kauną, kur buvo nedelsiant operuotas.

"Tai buvo labai sudėtinga operacija. Sunkesnė nei kepenų persodinimas. Echinokokai buvo įsiveisę centrinėje kepenų dalyje, išplitę į latakus su dvylikapiršte žarna", – labai sunkų ligonį prisimena profesorius P.Pundzius.

Šiandien jis džiaugiasi, kad buvęs jo pacientas gyvas ir jaučiasi gerai. Echinokokozė pastaruoju metu mūsų šalyje diagnozuojama vis dažniau.


Kas yra echinokokai

Echinokokai yra 2–7 mm ilgio kirmelytės, gyvenančios šunų, lapių, vilkų ir kitų plėšrūnų plonajame žarnyne. Kas 25–40 dienų nuo kirmėlės atitrūksta ir su išmatomis pasišalina subrendę nareliai, vadinami proglotidais, pilni kiaušinėlių. Jie yra atsparūs aplinkos veiksniams ir ilgai išlieka gyvybingi. Tarpiniais jų šeimininkais gali būti įvairūs žolėdžiai, galvijai, žmogus ir graužikai. Žmogui prarijus echinokoko kiaušinėlį, jo apvalkalėlis ištirpsta. Taip lerva išsilaisvina, prasiskverbusi į žarnos sienelę patenka į kraujo apytakos ratą ir nunešama dažniausiai į kepenis, rečiau plaučius, blužnį, inkstus ar kitus organus. Per 12–24 valandas tampa lervomis, kurios įvairiuose organuose suformuoja echinokokines cistas. Vieni echinokokai sudaro pavienes cistas, kiti – daugybines, sukibusias viena su kita, vadinamas alveolinėmis. Cistos iš lėto auga, jose daugėja antrinių pūslyčių su protoskoleksais – parazitų galvutėmis. Echinokokų kiaušinėliais užsikrėtęs žmogus suserga echinokokoze.


Užsikrėtimo šaltiniai

Echinokokoze užsikrečiama prarijus echinokokų kiaušinėlius. Jų gali būti ant šuns ar kito gyvūno kailio, kurį paglosčius kiaušinėlių gali prilipti prie rankų Gali būti ir ant gyvūno liežuvio. Lyžtelėjęs žmogaus ranką gyvūnas gali palikti ant jos kiaušinėlių. Tikimybė užsikrėsti yra ir nuo sumedžiotų laukinių gyvūnų, lupant jų kailį. Ligos sukėlėjai per užterštas rankas, įrankius patenka ant namų apyvokos daiktų, maisto produktų. Susirgti šia liga galima suvalgius šunų ar laukinių gyvūnų išmatomis užterštų daržovių, vaisių, uogų. Ligos sukėlėjai ant maisto produktų, kitų paviršių patenka su dulkėmis, juos gali pernešti vabzdžiai, musės, paukščiai, tarakonai. Atvirų telkinių vanduo taip pat gali būti užterštas gyvūnų išmatomis. Vaikai gali užsikrėsti žaisdami kieme, smėlio dėžėse, kur dažnai užklysta valkataujantys šunys ar katės.


Simptomai

Echinokokozė specifinių simptomų neturi. Cistos auga labai lėtai. Laikui bėgant ligonį pradeda varginti bendras silpnumas, apetito stoka, krenta svoris, pykinima, prakaituojama. Didėdama cista gali sukelti sunkumo ar spaudimo jausmą po dešiniuoju šonkaulių lanku, retkarčiais – skausmo priepuolius. Gali užspausti tulžies latakus ir išsivysto gelta. Jeigu cistos auga plaučiuose, ligonius vargina skausmas krūtinėje, neaukšta temperatūra, kosulys, atkosėjimas su krauju. Kartais cistų ląstelės atsidalija ir patekusios į kraujo apytakos ratą nunešamos į kitus organus bei audinius, sukelia metastazes. Toks infiltruojantis ir metastazuojantis augimas labai panašus į piktybinio auglio.


Apsaugos priemonės

Būtina laikytis asmens higienos. Dirbant įvairius lauko darbus, nulupus gyvūnų kailį, pažaidus ar paglosčius šunį reikia gerai nusiplauti rankas.

Negalima leisti šunims laižyti veido, lėkščių.

Nevalgyti neplautų daržovių, vaisių, uogų.

Saugoti maisto produktus nuo dulkių, musių, tarakonų.

Negerti, nenaudoti maistui vandens iš atvirų vandens telkinių.

Nešerti gyvūnų termiškai neapdorotais gyvūnų organais, tikrinti naminių gyvulių skerdieną ir saugiai pašalinti infekuotų gyvulių vidaus organus

Kokių vaistų įsidėti į kelionės krepšį?

Kokių vaistų įsidėti į kelionės krepšį?

Įprasta, jog vasara - atostogų ir kelionių metas. Su kelionėmis neretai susijusi ir darbinė veikla - komandiruotės. Nepaisant kelionės paskirties dažniausiai išvykos į svečias šalis visuomet susijusios su padidėjusia rizika sveikatai....


Plastmasiniuose gėrimų buteliuose - vėžį sukelianti medžiaga?

Plastmasiniuose gėrimų buteliuose - vėžį sukelianti medžiaga?

Mokslininkai įspėja, kad kai kurių tipų plastikiniuose buteliuose parduodamuose gėrimuose gali būti žalingo chemikalo, susijusio su vėžiu, praneša "Daily Mail". Atlikę tyrimus, specialistai daugelyje populiarių vaisių sulčių rado didelį...


Išsėtinė sklerozė dangstosi kitų ligų požymiais

Išsėtinė sklerozė dangstosi kitų ligų požymiais

Jaunų žmonių liga. Taip trumpai būtų galima apibūdinti išsėtinę sklerozę. Tačiau ryškėja nauja tendencija – liga nustatoma ir vaikams, nors dar prieš keletą metų tokie atvejai buvo vadinami išskirtiniais. Klaipėdos universitetinės ligoninės...


Mokslininkai: nitratai daržovėse neišvengiami

Mokslininkai: nitratai daržovėse neišvengiami

Mokslininkai vis dažniau sako, kad nitratai turi žmogaus sveikatai naudingų savybių. Vokiečių dienraštis "Die Welt" rašo, esą nitratai mažina spaudimą, gerina virškinimą ir teigiamai veikia kraujo klampumą. Cituojamas vokiečių...


Paprasti triukai, kaip numesti svorio

Paprasti triukai, kaip numesti svorio

Metiniame JAV psichologų draugijos suvažiavime Brianas Wansinkas iš Kornelio universiteto paskelbė naujausio tyrimo išvadas – triukus, kurie padėtų kiekvienam, metančiam svorį. Iš matomiausių vietų namuose pašalinti skanėstus, alkoholinius...


Įrodyta: mėsainiai kenkia sveikatai

Įrodyta: mėsainiai kenkia sveikatai

Daugiau nei pusės milijono amerikiečių mitybos ir sveikatos tyrimas atskleidė, kad mėsos mėgėjai beveik 30 proc. pasididina ankstyvos mirties nuo vėžio ir širdies ligos pavojų. JAV Nacionalinio vėžio instituto (NCI) mokslininkai 1995 - 2005 m....


Pasyvus rūkymas pasaulyje kasmet nusineša 600 tūkst. žmonų gyvybių

Pasyvus rūkymas pasaulyje kasmet nusineša 600 tūkst. žmonų gyvybių

Aplinkoje pasklidę tabako dūmai kasmet nusineša maždaug 600 tūkst. žmonių gyvybių, o beveik trečdalį šių aukų sudaro vaikai, sakoma penktadienį paskelbtoje pirmojo pasaulinio pasyvaus rūkymo tyrimo ataskaitoje. Kitaip nei "gyvenimo būdo"...


Lietuvos dermatologai perspėja - saulė ir vaistai yra nesuderinami

Lietuvos dermatologai perspėja - saulė ir vaistai yra nesuderinami

Statistinis sergamumas fototoksiniais/ fotoalerginiais dermatitais - 2 žmonės iš šimto. 12 000 vilniečių po kaitinimosi saulėje bus priversti kreiptis į dermatologus. Kas dešimtas vaistus vartojantis lietuvis patirs neigiamą saulės poveikį. Dėl...


Lietuviai nemoka vartoti vaistų nuo kosulio

Lietuviai nemoka vartoti vaistų nuo kosulio

Spalio mėnesį į gydymo centrą dėl peršalimo simptomų kreipėsi 110 žmonių, lapkritį jau 880, gruodį buvo pasiektas didžiausias peršalimu sergančiųjų pacientų skaičius – 1320. Dažniausias besikreipiančių skundas – kosulys. Vilniaus...


Daiginto grūdo jėga

Daiginto grūdo jėga

Pavasarį organizmui ypač trūksta vitaminų, todėl patiekalus pagardindami daigintais grūdais galime efektyviai sustiprinti imunitetą. Grūduose ir jų daiguose gausu vitamino B, kuris yra savotiškas kuras, padedantis organizmui pasipildyti energijos....


Kaip vyrams sulaukti 90 metų ir išlikti žvaliems?

Kaip vyrams sulaukti 90 metų ir išlikti žvaliems?

Mokslininkai nustatė penkis pagrindinius veiksnius, padidinančius tikimybę vyrams sulaukti garbingo amžiaus. Jų manymu, septyniasdešimtmečio daug judančio vyro, kuris nerūko, kurio nekamuoja antsvoris, padidėjęs kraujospūdis bei diabetas, galimybė...


Bloga nuotaika gali pagerinti atmintį

Bloga nuotaika gali pagerinti atmintį

Bloga nuotaika kai kuriais atžvilgiais gali būti naudinga, tvirtina vienas Australijos mokslininkas, kuris nustatė, jog negatyvūs jausmai mažina patiklumą, padeda objektyviau vertinti kitus, taip pat stiprina atmintį. Naujojo Pietų Velso...


Erkės šiuo metu pačios aktyviausios

Erkės šiuo metu pačios aktyviausios

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai ragina neužsimiršti ir poilsiaujant gamtoje išlikti budriems, nes dabar erkės pačios aktyviausios. Erkė - mažas (nuo milimetro dešimtųjų dalių iki 3-6 mm) voragyvių klasės gyvūnas, platinantis tokias...


Kaip apsisaugoti nuo amžinės geltonosios dėmės degeneracijos?

Kaip apsisaugoti nuo amžinės geltonosios dėmės degeneracijos?

Pirmadienį Vilniuje įvykęs piketas visuomenei priminė apie vieną dažniausių aklumo priežasčių Lietuvoje - amžinę geltonosios dėmės degeneraciją (AGDD). Geriausias žinomas apsisaugojimo būdas - nerūkyti tabako. Be to, mokslininkai pateikia vis...


Vyrai kenčia dėl prostatos vėžio, tačiau tyli

Vyrai kenčia dėl prostatos vėžio, tačiau tyli

Prostatos sutrikimai vargina kas trečią vyresnį nei 50 metų vyrą. Tačiau ne tik jie linkę nutylėti apie kamuojančias vyriškas problemas. Vyrai linkę kęsti skausmą, o į gydytojus kreipiasi tik tuomet, kai problema tampa nebepakeliama. Jauni ir...


Ką daro Švedijos moterys, kad nesusirgtų gimdos kaklelio vėžiu?

Ką daro Švedijos moterys, kad nesusirgtų gimdos kaklelio vėžiu?

Anot žurnalistės Jūratės Kaminskaitės, jau kelerius metus gyvenančios Švedijoje, atsakymas paprastas - švedes nuo vėžio saugo reguliarūs gimdos kaklelio tyrimai. Jau beveik 50 metų Švedijoje aktyviai vykdoma nacionalinė moterų tikrinimo programa,...


Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai

Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai

Jeigu kompiuterio entuziasto paklaustumėt, ar spausdintuvai nekenkia sveikatai, iš jūsų paprasčiausiai pasišaipytų už tokį kvailą klausimą. Tačiau be reikalo - paprastas biuro spausdintuvas plaučiams gali pakenkti taip pat kaip ir cigarečių dūmai,...


Nekviestas svečias – gripo virusas

Nekviestas svečias – gripo virusas

Vėl krintant spalvotiems medžių lapams, deja, ateina ir darganos. Romantiškus pasimatymus pradeda trukdyti dar vienas palydovas – gripas. Virusas, apie kurį tiek daug kalbama, panikuojama kai išgirstamos paslaptingos raidžių ir skaičių...


Nauja lieknėjimo paslaptis: pradėkite laikytis dietos 28-erių

Nauja lieknėjimo paslaptis: pradėkite laikytis dietos 28-erių

Naujas tyrimas parodė, kad sėkmingiausiai antsvorio atsikrato tos moterys, kurios dietos pradeda laikytis sulaukusios 28-erių. Moterys trečiojo dešimtmečio pabaigoje numeta daugiau svorio, nes tam skiria daugiau laiko ir pastangų, nei kitų amžiaus...


Mes pristatome išskirtinę seriją – „911 - Jūsų gelbėjimo tarnyba!

Mes pristatome išskirtinę seriją – „911 - Jūsų gelbėjimo tarnyba!

Jau senų senovėje mūsų protėviai naudodavo įvairius, pačių pagamintus kremus, tepalus kurių sudėtyje naudodavo įvairius žolelių ekstraktus, augalus. Laikui bėgant buvo atskleistos tokių kremų receptūros, ir gaminami derinant kartu su...


Triukšmo pavojai mūsų sveikatai

Triukšmo pavojai mūsų sveikatai

20 proc. mūsų blogos savijautos priklauso nuo supančios aplinkos, kuri vis labiau tolsta nuo natūralios. Vienas iš greičiausiai kintančių aplinkos rodiklių - triukšmo lygis, kuris per paskutinius 15-20 metų padidėjo net 2 kartus. Miesto transporto...


Europa – prieš asbestą

Europa – prieš asbestą

Visoje Europoje pradedama kampanija, skirta asbesto darbe problemai. Dėl šios medžiagos poveikio per metus Europos šalyse apytiksliai užregistruojama apie 20 000 mirčių nuo plaučių vėžio. Asbestas vis dar išlieka pavojingiausia vėžį sukeliančia...


Vaistai nuo kraujo spaudimo padeda ir smegenims

Vaistai nuo kraujo spaudimo padeda ir smegenims

Aukštą kraujo spaudimą reguliuojantys vaistai dvigubai sumažina tikimybę susirgti silpnaprotyste, mano JAV mokslininkai. Kaip rašoma britų dienraštyje "The Guardian", kasdien milijonai pagyvenusių žmonių vartoja vaistus nuo aukšto kraujo...


Visuomenės sveikatos tausojimo svarbą atspindi paroda „Sveikatos dienos“

Visuomenės sveikatos tausojimo svarbą atspindi paroda „Sveikatos dienos“

Žmonėms reikia ne medikamentų, o informacijos ir naujausių žinių, kaip apsaugoti savo sveikatą nuo varginančių ligų – tokią tendenciją atskleidžia jau šeštus metus Kaune organizuojama sveikatingumo, sveikos gyvensenos ir medicinos paroda...


Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Pasaulyje žinoma apie 3 000 rūšių uodų, Lietuvoje gyvena apie 300. Tačiau ne visų rūšių uodai puola žmogų: vieni renkasi paukščius, kiti - arklius, o kai kurie - varles ir vėžlius. Be to, ne visi uodai yra kraugeriai. Labiausiai Lietuvoje paplitę...


Pakankamas dėmesys ausims padės išvengti klausos sutrikimų

Pakankamas dėmesys ausims padės išvengti klausos sutrikimų

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kovo 3-iąją paskelbė Tarptautine ausų ir klausos diena. Klausa – vienas iš penkių pojūčių, kuriais pažįstame pasaulį. Ji mums leidžia bendrauti, reaguoti į išorinį pasaulį. Klausos jutimo organas yra...


Kokią vietą užima cukrus sveikos mitybos piramidėje?

Kokią vietą užima cukrus sveikos mitybos piramidėje?

Kai trūksta energijos, norisi kažko skanaus, saldaus...Mūsų organizmai yra taip biologiškai sudėti, kad poreikis cukrui visgi egzistuoja. Nors šis cukraus poreikis žmogui jau buvo aktualus nuo senų laikų, kai kiekviena kalorija buvo svarbi, kad...


Nuo ko pučia pilvą?

Nuo ko pučia pilvą?

Pilvo pūtimas - labai dažnas skundas. Dažniausiai žmonės sieja jį su persivalgymu ar maistu, skatinančiu pilvo pūtimą. Pastebėta, kad kopūstai, žirniai, pupos, obuoliai, ypač jų suvalgius daugiau, gali sukelti pilvo pūtimą. Tačiaus pilvo pūtimas...


Kaip išvengti per maistą plintančių žarnyno ligų

Kaip išvengti per maistą plintančių žarnyno ligų

Atšilus orams didėja tikimybė susirgti ūmiomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis ir maisto toksine infekcija. Dažniausiai šiltuoju metų laiku žmonės serga bakterinės etiologijos žarnyno infekcijomis: šigelioze, salmonelioze, kampilobakterioze. Šias...


Ar ūgis lemia kraujo krešulių susidarymą?

Ar ūgis lemia kraujo krešulių susidarymą?

Aukštų vyrų venose gali dažniau susidaryti kraujo krešuliai. Dažniausia kraujo krešuliai susidaro kojų venose ir nukeliauja į plaučius. Medikai taip pat tikina, kad trombozės atsiradimui įtakos turi ir nesveika gyvensena - nutukimas bei rūkymas....

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9