Birželio 26d. Sekmadienis

Sunkia liga gali užkrėsti mylimas augintinis

Peržiūrų skaičius: 26368
Sunkia liga gali užkrėsti mylimas augintinis

Vis daugiau gyventojų suserga bjauria liga – echinokokoze. Siekiant jos išvengti, reikia ne tik laikytis asmens higienos, bet ir neleisti mylimiems gyvūnams laižyti veido, lėkščių, iš kurių valgome.

Pasiūlė Rygos gydytojai

"Čia, Lietuvoje, sukaupta daugiau praktikos gydant tokius ligonius kaip mūsų sūnus. Rygos gydytojai mums patarė kreiptis būtent į Kauno medicinos universiteto klinikas", – jau praėjus operacijos baimei priežastį, kodėl latviai atvyko gydytis į Kauną, atskleidė Ingrida Bitenieks.

Jos vyras Juris pridūrė: "Planeta nedidelė, gyvename kaimyninėse šalyse."

Ingridos ir Jurio sūnus Krišas susirgo prieš trejus metus. Aukštas, gražus, iš mamos paveldėtomis didelėmis rudomis akimis vaikinas ėmė vis dažniau jausti diskomfortą pilve. Jį mausdavo, nesmarkiai skaudėdavo. Tėvai vedė sūnų pas įvairių specializacijų gydytojus, bet niekas nerado nei ligos, nei jos priežasties.

Diagnozė – echinokokozė trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Tai liga, kurią sukėlė plokščiųjų kirmėlių genties žmogaus ir gyvūnų parazitas echinokokas. Žmogus juo užsikrečia nuo gyvūnų. Echinokoko kiaušinėliai į žmogaus organizmą gali patekti, paglosčius šunį ar katę, ant kurių kailio jų yra, arba gyvūnui lyžtelėjus žmogaus ranką, nes kiaušinėlių gali būti ant liežuvio, suvalgius kiaušinėliais užkrėsto maisto.

Krišas Biteniekas dėl savo ligos gėdijasi, tarsi būtų labai nevalyvas. Kaip ir nuo ko jis užsikrėtė – neaišku.

"Į jokias Pietų šalis sūnus nebuvo išvykęs. Galbūt užsikrėtė laipiodamas uolomis?" – svarsto I.Biteniekas.

Jos sūnus Krišas jau šešeri metai užsiima šiuo sportu. Rygos universitete vaikinas studijuoja biologiją. Paradoksalu, kad susirgo būtent tokia liga.

Operavo 6,5 valandos

Echinokokoze susergama, kai virškinamajame trakte iš kiaušinėlių išsilaisvinusios lervutės prasiskverbia į kraujagysles ir išnešiojamos po visą organizmą.

"Didesnioji lervučių dalis nusėda kepenyse, kita dalis nukeliauja į plaučius, bronchus ir kitus organus, net galvos smegenis. Aplink nusėdusią lervutę pradeda formuotis cista, kuri auga ir spaudžia vidaus organus. Per vėlai diagnozuotos ligos gydymas gali būti labai sudėtingas", – paaiškino Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė docentė Auksė Mickienė.

Pats efektyviausias echinokokozės gydymo būdas – operacinis, kai cista pašalinama iš organo. Rygietį K.Bitenieką operavo chirurgas Juozas Pundzius, Kauno medicinos universiteto klinikų generalinis direktorius. Operacija tęsėsi šešias su puse valandos.

"Reikėjo pašalinti ne tik cistą, bet ir visą dešiniąją kepenų skiltį. Nuo parazitų ji buvo suragėjusi, dešiniojoje kepenų vartų venos šakoje buvo trombas. Kepenų arterija, pro kurią prateka 10 proc. kraujo, taip pat buvo užsikimšusi", – aiškino profesorius J.Pundzius.

Taip įsisenėjusios echinokokozės vaistais išgydyti nebeįmanoma, nors ankstyvesnėse stadijose medikamentinė terapija gali būti taikoma. Beje, liga yra klastinga, ilgai nerodo jokių simptomų. profilaktikos tikslais ją galima atlikti tiriant ultragarsu.

Panaši į vėžį

Kepenyse yra daug kraujagyslių, todėl operuojant šį organą retai kada išvengiama nukraujavimo ir kraujo perpylimo ligoniui. Chirurgai džiaugiasi, kad jų pacientui iš Rygos to pavyko išvengti, nors jo sveikatos būklė buvo labai sunki. K.Biteniekas sirgo alveoline echinokokoze – ligos forma, kurios vystymasis primena vėžinį procesą.

Profesorius J.Pundzius pasakojo, kad jo operuotas pacientas dar ilgai turės gerti vaistus. "Echinokokas gali turėti satelitų. Jie naikinami specifiškai veikiančiais chemopreparatais. Vaistų poveikis bus kontroliuojamas rentgeno tyrimais", – paaiškino J.Pundzius.

Buvęs ligonis pasveiko

Prieš dvejus metus Kauno medicinos universiteto klinikose dėl echinokokozės operuotas panevėžietis Dalius Kriaučiūnas šiandien jaučiasi puikiai. O tada 31 metų vyrui buvo nustatytas tik 30 proc. darbingumo lygis. Pusę metų nesėkmingai gydytas Vilniuje, sparčiai pradėjo sveikti po Kaune jam atliktos labai sudėtingos operacijos, kai buvo pašalinta dalis kepenų, o iš likusios – daugybė parazitų.

Liga D.Kriaučiūnui pasireiškė staiga ir neįprastai.

"Vieną rytą atsibudęs pamačiau, kad esu geltonas kaip citrina", – tada pasakojo vyras.

Medikai svarstė: gal kepenys plyšusios? Vyras prieš mėnesį buvo susitrenkęs šoną. Kai ši diagnozė nepasitvirtino, panevėžiečiai gydytojai išsiuntė savo pacientą į Vilniaus Santariškių universitetinę ligoninę. Ten atlikus tyrimus buvo diagnozuota echinokokozė. Cista buvo peraugusi pagrindinius jo kepenų vartus. Dėl to organizme kaupėsi tulžies skystis. Ligoniui buvo paskirtas gydymas vaistais. Tačiau jie nepadėjo. D.Kriaučiūnas atvyko į Kauną, kur buvo nedelsiant operuotas.

"Tai buvo labai sudėtinga operacija. Sunkesnė nei kepenų persodinimas. Echinokokai buvo įsiveisę centrinėje kepenų dalyje, išplitę į latakus su dvylikapiršte žarna", – labai sunkų ligonį prisimena profesorius P.Pundzius.

Šiandien jis džiaugiasi, kad buvęs jo pacientas gyvas ir jaučiasi gerai. Echinokokozė pastaruoju metu mūsų šalyje diagnozuojama vis dažniau.


Kas yra echinokokai

Echinokokai yra 2–7 mm ilgio kirmelytės, gyvenančios šunų, lapių, vilkų ir kitų plėšrūnų plonajame žarnyne. Kas 25–40 dienų nuo kirmėlės atitrūksta ir su išmatomis pasišalina subrendę nareliai, vadinami proglotidais, pilni kiaušinėlių. Jie yra atsparūs aplinkos veiksniams ir ilgai išlieka gyvybingi. Tarpiniais jų šeimininkais gali būti įvairūs žolėdžiai, galvijai, žmogus ir graužikai. Žmogui prarijus echinokoko kiaušinėlį, jo apvalkalėlis ištirpsta. Taip lerva išsilaisvina, prasiskverbusi į žarnos sienelę patenka į kraujo apytakos ratą ir nunešama dažniausiai į kepenis, rečiau plaučius, blužnį, inkstus ar kitus organus. Per 12–24 valandas tampa lervomis, kurios įvairiuose organuose suformuoja echinokokines cistas. Vieni echinokokai sudaro pavienes cistas, kiti – daugybines, sukibusias viena su kita, vadinamas alveolinėmis. Cistos iš lėto auga, jose daugėja antrinių pūslyčių su protoskoleksais – parazitų galvutėmis. Echinokokų kiaušinėliais užsikrėtęs žmogus suserga echinokokoze.


Užsikrėtimo šaltiniai

Echinokokoze užsikrečiama prarijus echinokokų kiaušinėlius. Jų gali būti ant šuns ar kito gyvūno kailio, kurį paglosčius kiaušinėlių gali prilipti prie rankų Gali būti ir ant gyvūno liežuvio. Lyžtelėjęs žmogaus ranką gyvūnas gali palikti ant jos kiaušinėlių. Tikimybė užsikrėsti yra ir nuo sumedžiotų laukinių gyvūnų, lupant jų kailį. Ligos sukėlėjai per užterštas rankas, įrankius patenka ant namų apyvokos daiktų, maisto produktų. Susirgti šia liga galima suvalgius šunų ar laukinių gyvūnų išmatomis užterštų daržovių, vaisių, uogų. Ligos sukėlėjai ant maisto produktų, kitų paviršių patenka su dulkėmis, juos gali pernešti vabzdžiai, musės, paukščiai, tarakonai. Atvirų telkinių vanduo taip pat gali būti užterštas gyvūnų išmatomis. Vaikai gali užsikrėsti žaisdami kieme, smėlio dėžėse, kur dažnai užklysta valkataujantys šunys ar katės.


Simptomai

Echinokokozė specifinių simptomų neturi. Cistos auga labai lėtai. Laikui bėgant ligonį pradeda varginti bendras silpnumas, apetito stoka, krenta svoris, pykinima, prakaituojama. Didėdama cista gali sukelti sunkumo ar spaudimo jausmą po dešiniuoju šonkaulių lanku, retkarčiais – skausmo priepuolius. Gali užspausti tulžies latakus ir išsivysto gelta. Jeigu cistos auga plaučiuose, ligonius vargina skausmas krūtinėje, neaukšta temperatūra, kosulys, atkosėjimas su krauju. Kartais cistų ląstelės atsidalija ir patekusios į kraujo apytakos ratą nunešamos į kitus organus bei audinius, sukelia metastazes. Toks infiltruojantis ir metastazuojantis augimas labai panašus į piktybinio auglio.


Apsaugos priemonės

Būtina laikytis asmens higienos. Dirbant įvairius lauko darbus, nulupus gyvūnų kailį, pažaidus ar paglosčius šunį reikia gerai nusiplauti rankas.

Negalima leisti šunims laižyti veido, lėkščių.

Nevalgyti neplautų daržovių, vaisių, uogų.

Saugoti maisto produktus nuo dulkių, musių, tarakonų.

Negerti, nenaudoti maistui vandens iš atvirų vandens telkinių.

Nešerti gyvūnų termiškai neapdorotais gyvūnų organais, tikrinti naminių gyvulių skerdieną ir saugiai pašalinti infekuotų gyvulių vidaus organus

Antioksidantai melanomos neskatina

Antioksidantai melanomos neskatina

Atioksidantinių vitaminų ir mineralų vartojimas nesiejamas su didesne odos vėžio rizika, rodo JAV atliktas tyrimas, paneigdamas ankstesnes išvadas. Dešimt metų trukęs ir maždaug 70 tūkstančių žmonių apėmęs tyrimas parodė, kad multivitaminų ir...


Joga padeda retinti pulsą

Joga padeda retinti pulsą

Retesnis pulsas lemia ilgesnį žmogaus gyvenimą. Tačiau ši tiesa dar jaudina ne visus. Kraujospūdį sekti įpratę žmonės į pulso tankį dėmėsį kreipia retai. Klaipėdiečiai iš visų šalies gyventojų mažiausiai rūpinasi savo kraujospūdžiu ir pulsu...


Ingrida Šaulienė. Žiedadulkės tapo problema XX a. pradžioje

Ingrida Šaulienė. Žiedadulkės tapo problema XX a. pradžioje

Kalendorinis ruduo ir prasidėjęs derliaus nuėmimas turėtų žymėti ir žiedadulkių sumažėjimą ore. Tačiau stebėjimai Šiaulių universiteto žiedadulkių tyrimo stotyse rodo, kad žiedadulkių ore būna iki pat rudens vidurio. Šiauliuose, Vilniuje ir...


Blogo kvapo priežastis

Blogo kvapo priežastis

Ant liežuvio pa­viršiaus "gy­ve­na­nč­ios" bak­te­ri­jos So­lo­bac­te­rium mo­o­rei yra pa­grin­dinė iš bur­nos sklin­da­nč­io blo­go kva­po...


WATSU – VANDENS TERAPIJA JŪSŲ FIZINIAM IR DVASINIAM SVEIKATINIMUISI

WATSU – VANDENS TERAPIJA JŪSŲ FIZINIAM IR DVASINIAM SVEIKATINIMUISI

Gradiali Palangoje siūlo išbandyti unikalią vandens terapiją – WATSU – japoniško masažo, raumenų tempimo ir meditacijos derinį! Pajuskite vandens galią, judesio laisvę ir patį giliausią atsipalaidavimą! WATSU tinka bet kokio amžiaus...


Ryškios šviesos pavojai vairuotojams

Ryškios šviesos pavojai vairuotojams

Akinanti šviesa yra reali grėsmė eismo dalyvių saugumui tiek naktį, tiek ir dienos metu. Vairuotojo reakcija į akinimą priklauso nuo jo individualių savybių ir nuo žmogaus lyties bei amžiaus, nurodo Nacionalinė greitkelių eismo saugumo...


Tabletės nuo galvos skausmo gali jį pasunkinti

Tabletės nuo galvos skausmo gali jį pasunkinti

Švedijoje atliktas tyrimas rodo, kad tabletės nuo galvos skausmo gali sukelti lėtinius galvos skausmus. Kaip rodo tyrimas, moterims ši problema yra tris kartus aktualesnė nei vyrams. "Tokį atradimą vadiname paradoksu. Jeigu gersite vaistus...


Dirbsi daug, mirsi jaunas - įspėja anglų ir japonų mokslininkai

Dirbsi daug, mirsi jaunas - įspėja anglų ir japonų mokslininkai

Daug dirbsi, mažai miegosi - jaunas į kapus nukeliausi, įspėja anglų ir japonų mokslininkai. "Dirbant per savaitę 60 ar daugiau valandų ir reguliariai neišsimiegant, gali dvigubai padidėti infarkto rizika, - sakoma naujos studijos išvadose,...


Sulčių ekspertų taryba skelbia balandį sulčių mėnesiu

Sulčių ekspertų taryba skelbia balandį sulčių mėnesiu

Sulčių ekspertų taryba, kurią vienija gydytojai, dietologai, maitinosi specialistai, valstybinių institucijų ir gamybininkų atstovai, norėdama sustiprinti Lietuvoje sulčių bei sveiko maitinimosi populiarumą, skelbia balandį sulčių mėnesiu. Sulčių...


Pirtis ir sveikata - neatskiriamos

Pirtis ir sveikata - neatskiriamos

Gyvename skubos ir stresų amžiuje. Vis daugiau žmonių nesugeba atsipalaiduoti nuo įtempto gyvenimo ritmo. Puiki priemonė pailsėti, atgauti jėgas, sukaupti energijos visai darbo savaitei yra pirtis. Dar medicinos tėvas Hipokratas sakė, kad pirtis...


Ruduo – tinkamiausias metas stiprinti imunitetą

Ruduo – tinkamiausias metas stiprinti imunitetą

Artėjant šaltajam metų sezonui padaugėja sergančiųjų gripu bei įvairiais peršalimais. Daugelio žmonių imunitetas yra per silpnas kovoti su virusais. Jei organizmą žiemai pradėsite ruošti jau dabar, atvėsus orams mažiau varvės nosis, perštės...


Kava gali sumažinti gimdos vėžio tikimybę

Kava gali sumažinti gimdos vėžio tikimybę

Jei moterys per dieną išgeria bent du puodukus kavos, joms rizika susirgti gimdos vėžiu yra mažesnė, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Kavos su kofeinu vartojimas gimdos vėžio tikimybę ypač sumažino antsvorio turinčioms ir nutukusioms moterims,...


Kaip išvengti per maistą plintančių žarnyno ligų

Kaip išvengti per maistą plintančių žarnyno ligų

Atšilus orams didėja tikimybė susirgti ūmiomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis ir maisto toksine infekcija. Dažniausiai šiltuoju metų laiku žmonės serga bakterinės etiologijos žarnyno infekcijomis: šigelioze, salmonelioze, kampilobakterioze. Šias...


"Darboholikai" labiau rizikuoja tapti alkoholikais

"Darboholikai" labiau rizikuoja tapti alkoholikais

Persidirbimas gali daugiau nei triskart padidinti girtavimo ir priklausomybės nuo alkoholio riziką, nustatė tyrėjai iš Naujosios Zelandijos. Otago universiteto darbuotojams ištyrus per tūkstantį 25-30 metų žmonių, nustatytas statistiškai patikimas...


Įgėlus bitei galima numirti per 15 minučių

Įgėlus bitei galima numirti per 15 minučių

Uodams ir bitėms įgėlus labai niežti ir skauda. Vis daugiau žmonių alergiški vabzdžių įkandimams, nuo kurių gali ištikti staigi mirtis. Šiemet kaip niekada daug uodų. Dėl to kaltas vėlyvas pavasaris, staiga sušilęs oras ir drėgmė. Visi uodai iš...


Tyrimas: sveikiesiems aspirinas labiau kenkia nei padeda

Tyrimas: sveikiesiems aspirinas labiau kenkia nei padeda

Skelbiama, kad sveiki žmonės, vartojantys aspiriną norėdami apsisaugoti nuo širdies smūgio, kenkia savo sveikatai. Britų "The Telegraph" praneša, kad milijonai žmonių - tarp jų ir nemažas skaičius sveikų - kiekvieną dieną vartoja...


Kramtomoji guma ir kūno svorio mažėjimas

Kramtomoji guma ir kūno svorio mažėjimas

Tokio netikėto gumos poveikio kaltininkas yra sorbitolis – plačiai vartojamas saldiklis, kurio dedama gaminant kramtomąją gumą ir saldumynus. Jis veikia kaip vidurius laisvinanti medžiaga. Britanijos medicinos žurnale publikuojamame...


Vienatvė – labai brangus malonumas

Vienatvė – labai brangus malonumas

Mokslininkai atliko tyrimą norėdami išsiaiškinti, kokią įtaką vienatvė daro silpnosios lyties atstovėms. Paaiškėjo, kad ji ne tik kenkia moters psichikai, bet ir atneša didelių finansinių sunkumų. Mokesčių sistema palankesnė sukūrusiems šeimas....


Nutukimas ir depresija skatina vienas kitą

Nutukimas ir depresija skatina vienas kitą

Nutukusiems žmonėms padidėja rizika pulti į depresiją, o depresuotiems – tapti nutukusiems, teigia olandų mokslininkai. Leideno universiteto medicinos centro mokslininkai nustatė, kad depresijos nekankinamiems žmonėms nutukus, tikimybė...


Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Amerikos vaistų ir maisto administracija (FDA) perspėja, kad "Viagra" ir kiti impotenciją gydantys vaistai gali sukelti staigų klausos praradimą. Kol kas neaišku, ar vaistai tiesiogiai sukelia klausos praradimą, tačiau FDA nusprendė...


Kokiomis kaukėmis geriausia atgaivinti odą?

Kokiomis kaukėmis geriausia atgaivinti odą?

Specialistai teigia, kad ruduo – palankiausias metas atgaivinti saulės spindulių nuvargintą odą. Kosmetologai pataria atlikti drėkinančias bei skaistinančias odos procedūras. Rudenį moterų odai trūksta drėgmės, mat vasarą saulės spinduliai...


Norite mesti rūkyti? Valgykite daržoves

Norite mesti rūkyti? Valgykite daržoves

Jeigu valgysite baklažanus, šparagus, pomidorus, agurkus, aguročius, svogūnus bei pipirus, didelė tikimybė, kad pavyks atsikratyti priklausomybės nuo nikotino. Kaip rašo "The Daily Mail", dietologai įžvelgė ir gerąsias raudono vyno ir...


Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Italijoje atliktas tyrimas parodė, kad daugiau alyvų aliejaus ir žaliųjų lapinių daržovių vartojančios moterys rečiau serga širdies ligomis. Nustatyta, kad bent vieną žalialapių daržovių porciją per dieną suvartojusioms moterims tikimybė per...


Klausia skaitytojas (prostatos vėžys)

Klausia skaitytojas (prostatos vėžys)

Koks PSA (prostatos specifinio antigeno) rodiklis yra normalus, koks jau rodo esant prostatos vėžį? Ar šis tyrimas pakankamai informatyvus? PSA rodiklis yra prostatos vėžio markeris. Tai vienas iš žymenų, kuris pasako: "Dėmesio, tau gali būti...


Vienatvė žudo: ji prilygsta alkoholio ir nikotino daromai žalai

Vienatvė žudo: ji prilygsta alkoholio ir nikotino daromai žalai

Bendravimas teigiamai veikia žmonių organizmą. Vienatvė organizmui kenkia taip pat kaip alkoholio vartojimas, rūkymas ar antsvoris. Draugų, šeimos, kaimynų bei kolegų parama gali padėti 50 proc. sveikiau gyventi. Kaip praneša portalas...


VYRŲ  - libido,  erotinės fantazijos, autoerotizmas

VYRŲ - libido, erotinės fantazijos, autoerotizmas

Seksualumas yra asmeniškas ir intymus, galimi įvairūs variantai. Svarbiausia tai išgyventi laisvai, be tabu ir pakankamai rimtai. Seksualumas yra neišsemiamas ir neišnyksta, jis tęsiasi per visą vyrišką gyvenimą. Vienas iš prigimtinių žmogaus...


"Gerieji" riebalai širdies ligų tikimybę sumažina penktadaliu

"Gerieji" riebalai širdies ligų tikimybę sumažina penktadaliu

Sočiuosius, gyvuliniame maiste esančius riebalus pakeitus sveikesniais, tikimybė susirgti širdies ligomis sumažėja penktadaliu, rodo JAV atliktas tyrimas. Harvardo medicinos mokyklos mokslininkų išvados papildo duomenis apie polinesočiųjų riebalų...


Ryški šviesa naudinga smegenims

Ryški šviesa naudinga smegenims

O sumažėjusį gebėjimą mąstyti dažnai lydi dar ir nuotaikų bei elgesio svyravimai, miego sutrikimai, sumažėja aktyvumas šviesiuoju paros metu. Šie simptomai susiję su sutrikusiu organizmo paros ciklu. Nyderlandų specialistų atlikto eksperimento...


Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Asociacija prisijungė prie Sulčių ekspertų tarybos vykdomo visos Lietuvos eksperimento, kurio metu tūkstančiai žmonių visoje Lietuvoje 5 dienas iš eilės rytais gėrė po sulčių stiklinę, bei atliko kraujo tyrimus dvidešimčiai natūralias sultis...


Automobilių kondicionieriai gali sukelti rimtas ligas

Automobilių kondicionieriai gali sukelti rimtas ligas

Kondicionavimo sistemose besikaupiantys mikroskopiniai grybai – pelėsiai ir bakterijos silpnina imuninę sistemą, sukelia alergines reakcijas ir didina kvėpavimo takų susirgimų riziką. Anot specialistų, tinkamai neprižiūrint automobilio ir...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9